Τυρί και μυτζηθρας ΟΡΕΙΝΉΣ ΑΡΚΑΔΊΑΣ

Ααχχχχ φτιάχνω τις τελευταίες σε λίγο καιρο. Άντε βρες καθαρές να αγοράσεις τώρα....
Στο επομενο σταδιο θα περνεις γαλα απο καποιον δικο σου που ξερεις και θα φτιαχνεις φιλε

Σιγα σιγα ο χρονος θα δειξει αναλογα τις δουλειες σου εαν θα το συνεχισεις η εαν θα βρεις καποιον σωστο παραγωγο να αγοραζεις εαν σταματησεις εντελως να φτιαχνεις εσυ

Καπως ετσι θα προσαρμοστεις…
 







Το ποιο ωραίο πρωινό γεύμα στα ορεινά χωριά.
ΚΟΡΦΉ ΠΡΟΒΕΙΟΥ ΓΆΛΑΚΤΟΣ:
Μετά το άρμεγμα αφήνουμε το γάλα στο δοχείο και μετά από κάποια ώρα αρχίζει και πιάνει μια πέτσα την περνουμε με μια κεψε τρύπια κουτάλα και την ξεχωρίζουμε από το γάλα την αφήνουμε σε ένα πιάτο και έπειτα την τηγανίζουμε με ψίχα από ψωμί και αλάτι..
Η κορφή είναι το βούτυρο που βγάζει το αβραστο γάλα..
 







Το ποιο ωραίο πρωινό γεύμα στα ορεινά χωριά.
ΚΟΡΦΉ ΠΡΟΒΕΙΟΥ ΓΆΛΑΚΤΟΣ:
Μετά το άρμεγμα αφήνουμε το γάλα στο δοχείο και μετά από κάποια ώρα αρχίζει και πιάνει μια πέτσα την περνουμε με μια κεψε τρύπια κουτάλα και την ξεχωρίζουμε από το γάλα την αφήνουμε σε ένα πιάτο και έπειτα την τηγανίζουμε με ψίχα από ψωμί και αλάτι..
Η κορφή είναι το βούτυρο που βγάζει το αβραστο γάλα..
... και ξυνόγαλο!
 
Αυριο που γιορταζεις λεβεντια μου παρε τον κουμπαρο τηλ και πεστου να στειλει .love. ;)

Η τσαμαρελλα εχει τεχνη

Εχουμε στην οικογενεια ενα μυστικο στο φτιαξιμο που θα μου επιτρεψετε να μην μοιραστω


Το κρεας πρεπει να εχει ξανθο χρωμα εξωτερικα και τραβοντας με τα δυο χερια να σκιζεται
Για να γινει αυτο εκτος απο το σωστο κρεας και ψησιμο στον ηλιο απαιτει και κατι αλλο στην ετοιμασια της
Εκτός αλάτι και κόλιανδρο μόνο λεμονόφλουδες ή δαφνόφυλλα πάει το μυαλό μου.
 
Τι έγινε?Δεν κόβουν το καλοκαίρι τα αρνιά το γάλα να ηρεμήσουμε λίγο εδώ μέσα!!!!
Μου έλεγε ο μπαρμπαγιώργης, χρόνια τσοπάνης, μια ιστορία.Ρωτάει έναν γέρο παλιά αν έχουν γάλα τα πράγματα καλοκαίρι και του κάνει: ναι έχουν μία βελανόκουπα, δηλαδή ίσα ίσα και αν ξέρεις το βελανίδι είναι σαν κούπα αν το βγάλεις.Τι σκέπτονται μερικοί.
 
Back
Top