Τυρί και μυτζηθρας ΟΡΕΙΝΉΣ ΑΡΚΑΔΊΑΣ

Μ
Ειχα παει για περδικες σε οροινο χωριο της αρκαδιας Μετα σε ενα ταβερνακι κατσαμε για φαγητο και πουλουσε και μυτζιθρες .Πηρα και εγω δυο για το σπιτι χωρις να τις δοκιμασω.Την αλλη ημερα πηγα να δοκιμασω και βρωμαγαν .Θελουν ποσοχη μερκοι βλαχοι Στο αλλο κυνηγι του τις πηγα πισω με την ιδια συσκευασια.
μυζηθρα πρεπει να περνεται ξηρη(αλατισμενη)
Τουλαχιστον η δικια μας

Η νωπη περαν του οτι θελει ψυγειο ειναι και πιο βαρια και πωλειτε με το βαρος
Αν δεν μπει ψυγειο θα χαλασει
Αν παρετε νωπη αλατισμενη βαλτε την σε μια καλτσα γυναικια κλειστε την και βαρτε την στο ηλιο ( οχι εκτεθειμενη καπου σε στεγαστρο που θα πιανει αερας και καποια ωρα ηλιος αλλα οχι καυσωνας)
Θα ξεραθει εξωτερικα αλλα θα μαζευτει εσωτερικα το λαδι της και μεσα θα ειναι πιο μαλακη

Ετσι εχει την σωστη γευση κατα τα δικα μου γουστα

Μπαινει τριμενη στα ζυμαρικα αλλα και ως μεζες σε φετες με το ποτο

Η νωπη χωρις αλάτι τρωγεται με μελι η με χαρούπομελο, με ζαχαρη και κανελα

Ειναι απιθανο εδεσμα και την λατρευουν ιδιαιτερα τα μικρα παιδια
 



Εμενα μου αρέσει ποιο πολύ αυτό που είναι 1-2 μήνες πριν και βγάζει αυτό το βούτυρο πάνω στο τυρί και το μαζεύω με το ψωμί..
Τερμα εισαι δικος μου εσυ!!! .love.
Αυτο ειναι το λεγομενο ´´ποσαραντομενό´
Μενει κλειστο στον ορο 40 μερες τουλαχιστον
Ειναι η εκδοχη που αρεσει κυριως σε οσους εχουμε καταγωγη απο λαρνακα και αμμοχωστο

Ειναι πιο σκληρο και εντελως αλλη κατ εμενα γευση

Εχει ωριμασει μεσα στον ορο και βγαζει αυτο το βουτυρο που λες περνοντας ενα πιο κιτρινωπο χρωμα
 
Μέχρι τώρα φτιάχνουμε και εμείς κατσικίσιο τυρί , μυζήθρα και ξυνοτυρι. Σε 2-3 μήνες πέφτει μαχαίρι σε όλα εκτός από 2 που δεν μου πάει η καρδιά να τις χαλάσω και θα τις χαρίσω σε ένα γειτονα. Από εδώ και πέρα θα ψάχνουμε για γαλακτοκομικά. Όπως λέει ο Χρύσανθος μόνο κοτούλες και γρουνακια!
 
.very shoked.
Έχω χρόνια να φάω! Απο φοιτητής που έφερνε τότε ο Λεμεshανός κολλητός μου και κουμπάρος μου ;)
Αυριο που γιορταζεις λεβεντια μου παρε τον κουμπαρο τηλ και πεστου να στειλει .love. ;)

Η τσαμαρελλα εχει τεχνη

Εχουμε στην οικογενεια ενα μυστικο στο φτιαξιμο που θα μου επιτρεψετε να μην μοιραστω


Το κρεας πρεπει να εχει ξανθο χρωμα εξωτερικα και τραβοντας με τα δυο χερια να σκιζεται
Για να γινει αυτο εκτος απο το σωστο κρεας και ψησιμο στον ηλιο απαιτει και κατι αλλο στην ετοιμασια της
 
Επειδή είστε όλοι παλιόπαιδα και μας τρέχουν τα σάλια, όποιος ξέρει κάποιον που πουλάει γνήσια φέτα, τσοπαναρέϊκη, ας στείλει πμ :)
Έχω φάει όλα τα σουπερμάρκετ καμια δε λέει.οποιος έχει φάει σαν αυτή που λες ξερει
 
Επειδή είστε όλοι παλιόπαιδα και μας τρέχουν τα σάλια, όποιος ξέρει κάποιον που πουλάει γνήσια φέτα, τσοπαναρέϊκη, ας στείλει πμ :)
Όταν πας εξόρμηση για κυνήγι αντε παρε 2 ντενεκια να έχεις να το ευχαριστηθεί η ψυχή σου..
 





Και τώρα στο ντενεκι για 3 μήνες χωρίς να έχει κενά μέσα και δεν την σφηνωνουμε...
Η γιαγιά μου μου είπε ο πατέρας της παλια το έβαζε σε τουλούμι τομάρι αρνιού ξυρισμένο και τα κρεμουσε στο κατοϊ εκεί να δεις τυρί μου ελεγε..
 
Επειδή είστε όλοι παλιόπαιδα και μας τρέχουν τα σάλια, όποιος ξέρει κάποιον που πουλάει γνήσια φέτα, τσοπαναρέϊκη, ας στείλει πμ :)
Δεν ξέρω αλλά όσες φορές έχω φάει σπιτική φέτα, έχει μια πολύ δυσάρεστη σπιρτάδα. Δεν ξέρω γιατί.
 
Δεν ξέρω αλλά όσες φορές έχω φάει σπιτική φέτα, έχει μια πολύ δυσάρεστη σπιρτάδα. Δεν ξέρω γιατί.
Αμ αυτή τη σπιρτάδα ψάχνω! ;)
Γι αυτό λένε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα .my man.
Α! Και πούσαι, αν σου στείλουνε απ το χωριό πεσκέσι, ξέρεις εσύ, πμ!!! .yel.
 
Αμ αυτή τη σπιρτάδα ψάχνω! ;)
Γι αυτό λένε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα .my man.
Α! Και πούσαι, αν σου στείλουνε απ το χωριό πεσκέσι, ξέρεις εσύ, πμ!!! .yel.
Παντελή μου καταρχάς πολύχρονος! (Για χθες ή προχθές δεν θυμάμαι ) Βέβαια και θα ενημερώσω αν μου τύχει. Ναι έχεις δίκιο γούστα είναι αυτά. Δυστυχώς τα χωριά δεν είναι όπως παλιά. Όταν ήμουν μικρός και γίδες άκουγα στο χωριό μου και γαϊδουράκια και κοκόρια. Τώρα εδώ δεν υπάρχει τίποτα από όλα αυτά. Δυστυχώς. Όσοι ζείτε σε χωριά που παρέμειναν παραδοσιακά είστε πολύ τυχεροί.
 
Back
Top