"Τσοκίτιδα"

Καλησπέρα σε όλους σκέφτομαι να αγοράσω ένα τσοκ διασπορά και https://www.ehunter.gr/tsok-gemini-...ore-1860-paradox-dispersant-20-mm-p-5542.html πχ σε αυτό γράφουν ότι ανοίγει στα 10 μέτρα 1 μέτρο.Ισχυει αυτό έχετε χρησιμοποιήσει τέτοια τσοκ ρωτάω μιας και πριν λίγες ημέρες είδα διαφήμιση για διασποράς ότι ανοίγουν στα 10 μέτρα 1.80 μέτρα τα αγόρασα όλο χαρά και δεν ανοίγουν ούτε 20 εκατοστά.Το τεστ έγινε σε χαρτόνι με όλα τα τσοκ.Το θέλω γιατί κυνηγάω σε πολύ σφιχτή πουρναρι
Οι πωλητές ότι παραμύθι σκεφτούν θα στο σερβίρουν με γαρνιτούρα...
Δες εδω δύο πραγματικές δοκιμές στα 15μ με φυσιγγι 31γρ ν.9/10 με συγκεντρωτηρα και τσοκ επάνω Briley κύλινδρο και κάτω ραβδωτο CARLSONS D. Οι κύκλοι είναι σχεδόν 1μ.
Οπως βλέπεις το D αραιωσε τα σκάγια στο κεντρο και γέμισε την περιφέρεια. Η πυκνότητα είναι αρκετή για μέχρι τα 20μ,παραπανω ανοίγει πολύ και αραιώνει.
Collage_20220106_143518.jpg
 
Οι πωλητές ότι παραμύθι σκεφτούν θα στο σερβίρουν με γαρνιτούρα...
Δες εδω δύο πραγματικές δοκιμές στα 15μ με φυσιγγι 31γρ ν.9/10 με συγκεντρωτηρα και τσοκ επάνω Briley κύλινδρο και κάτω ραβδωτο CARLSONS D. Οι κύκλοι είναι σχεδόν 1μ.
Οπως βλέπεις το D αραιωσε τα σκάγια στο κεντρο και γέμισε την περιφέρεια. Η πυκνότητα είναι αρκετή για μέχρι τα 20μ,παραπανω ανοίγει πολύ και αραιώνει.
View attachment 64296
Ωραίος ευχαριστώ έχει πιο ωραία κατανομή το d βλέπω ότι έριξες στα 15 μέτρα εγώ βαριά μέχρι τα 8 Ρίχνω λες να πάρω και εγώ ένα διασπορεα ένα που έχει ραβδώσεις μέσα όπως είναι η κάνη από το αεροβολο;
 
Ωραίος ευχαριστώ έχει πιο ωραία κατανομή το d βλέπω ότι έριξες στα 15 μέτρα εγώ βαριά μέχρι τα 8 Ρίχνω λες να πάρω και εγώ ένα διασπορεα ένα που έχει ραβδώσεις μέσα όπως είναι η κάνη από το αεροβολο;
Η τζάμπα τα λεφτά;
 
Ωραίος ευχαριστώ έχει πιο ωραία κατανομή το d βλέπω ότι έριξες στα 15 μέτρα εγώ βαριά μέχρι τα 8 Ρίχνω λες να πάρω και εγώ ένα διασπορεα ένα που έχει ραβδώσεις μέσα όπως είναι η κάνη από το αεροβολο;
Πιστεύω ότι το ραβδωτο τσοκ είναι καλή λύση. Βέβαια αν δεν σου έρχεται σωστά το όπλο και αν δεν έχεις εμπειρία και ψυχραιμία τα πράγματα είναι ζόρικα.
Δεν έχω δοκιμές στα 8 μέτρα για να σου δείξω.
 
Πιστεύω ότι το ραβδωτο τσοκ είναι καλή λύση. Βέβαια αν δεν σου έρχεται σωστά το όπλο και αν δεν έχεις εμπειρία και ψυχραιμία τα πράγματα είναι ζόρικα.
Δεν έχω δοκιμές στα 8 μέτρα για να σου δείξω.
Δεν ειναι λιγο επικινδυνο για ποιο μακρια , για τα σκυλι ; Ξερω περιπτωσεις που τραυματισαν σκυλια
 
Δηλαδη πιστευεται οτι στα 8 μετρα υπαρχει πιθανοτητα να εχεις μια καποια διασπορα !;; Στα 15 μετρα εχεις με κυλινδρο και φυσιγγι με μισοταπα 15 εκ ανοιγμα αντε με διασπορας να εχεις 50-60 εκ στα 8 τι θα εχεις ; Σε αυτα τα μετρα ΔΕΝ τουφεκας τι πιο απλο ; Και εγω σε σφιχτο πουρναρι με πευκα κυνηγαω εδω και 20 χρονια να ειναι και 10 οι μπεκατσες που τουφεκισα κατω απο 10 μετρα !!! Κατσε φιλε πιο πισω και μαθε να διαλεγεις μερος !!!
 
Πιστεύω ότι το ραβδωτο τσοκ είναι καλή λύση. Βέβαια αν δεν σου έρχεται σωστά το όπλο και αν δεν έχεις εμπειρία και ψυχραιμία τα πράγματα είναι ζόρικα.
Δεν έχω δοκιμές στα 8 μέτρα για να σου δείξω.
Έχω εμπειρία κυνηγάω από 12 χρόνων περίπου στο καρτέρι είμαι πολύ καλός όπως και στο σκοπευτηριο....καθαρά αντικειμενικά μιλώντας πάντα το μόνο πρόβλημα που έχω είναι αυτό στο πυκνό πουρναρι παναθεμα το.
 
Δηλαδη πιστευεται οτι στα 8 μετρα υπαρχει πιθανοτητα να εχεις μια καποια διασπορα !;; Στα 15 μετρα εχεις με κυλινδρο και φυσιγγι με μισοταπα 15 εκ ανοιγμα αντε με διασπορας να εχεις 50-60 εκ στα 8 τι θα εχεις ; Σε αυτα τα μετρα ΔΕΝ τουφεκας τι πιο απλο ; Και εγω σε σφιχτο πουρναρι με πευκα κυνηγαω εδω και 20 χρονια να ειναι και 10 οι μπεκατσες που τουφεκισα κατω απο 10 μετρα !!! Κατσε φιλε πιο πισω και μαθε να διαλεγεις μερος !!!
Ευχαριστώ για την απάντηση.Αλλα δυστυχώς εκεί είναι η μπεκατσες στο πολύ σφιχτό.Σιγουρα έχω καθίσει και πιο πίσω και όλα αυτά αλλά ρωτάω γιατί καμία φορά ίσως κάποιος σου πει μια μικρή λεπτομέρεια που κανει την τεράστια διαφορά....... όσο ζεις μαθαίνεις μου έχει τύχη σε πολλά πράγματα.Ευχαριστω.
 
Υπαρχη τροπος διασπορας καλης στα 10 μετρα με μεγαλο ανηγμα.αλα αν πο θα με πουν παλη ανορθοδοξο .big smile.
Πες μας την μαγική συνταγή για εμάς που χάνουμε τα μακρινά... Τουλάχιστον να παίρνουμε τα πολύ κοντινά όταν μας καβαλανε 😄
 
Back
Top