Το μεγαλειο τους Ελληνισμου

κατά την άποψή μου καθόλου "αέρας κοπανιστός", το τραγικό δίπολο ελληνισμού-μικροελλαδισμού είναι υπαρκτό και μας σακατεύει

εχω την εντύπωση πως δεν κατανόησες τι θέλει να πει ο ποιητής... άλλο λέει... να μην απεμπολήσουμε πολιτισμικά αγαθά λόγω γεωγραφίας να μην αποκόψουμε ρίζες που βρίσκονται σε άλλες χώρες.....

ξεκίνησε μεσουσης της ΑΝΟΛΟΚΛΗΡΩΤΗΣ επανάστασης του 21

Καλέ μου φίλε Γιάννη
προσωπικά πιστεύω πως ΚΑΙ υφίσταται η ΔΙΧΟΤΟΜΗΣΗ μεταξύ "Ελληνισμού" (καλύτερα Ρωμιοσύνης) και μικροελλαδισμού ΚΑΙ πως μας σακατεύει διαχρονικά....
Μου προξενεί εντύπωση που μας έχεις παραθέσει κείμενα των αειμνήστων Περικλή Γιαννόπουλου και Ιωνα Δραγούμη οι οποίοι ήσαν κατεξοχήν πολέμιοι του μικροελλαδισμού.
Να σημειωθεί ότι, αντίπαλος του μικροελλαδισμού δεν σημαίνει και μεγαλοιδεάτης "Υπερέλληνας" εθνικιστής.

Το δίπολο αυτό και η διχοτόμηση ξεκίνησε ΠΡΙΝ το 21
και υπάρχουν πλείστα όσα παραδείγματα αντιπαράθεσης Ρωμιοσύνης vs μικροελλαδισμού
θα σας πω συγκεκριμμένα ιστορικά πρόσωπα
Ρήγας vs Κοραής
Καποδίστριας, Υψηλάντηδες, Κολοκοτρώνης, οπλαρχηγοί vs Κωλλέτης, Μαυροκορδάτος, Δεληγιάννης, Μαυρομιχαλαίοι, Βαυαροί ακόμα και ο Νενέκος μικροελλαδιστής ήτανε
δολοφονήσαν τον Καποδίστρια "αδρανοποίησαν" τους καπεταναίους ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ κι από τότε επικράτησε ο μικροελλαδισμός με ελάχιστες φωτεινές εκφάνσεις της Ρωμιοσύνης....
Σαν σναιπερ που βαράς στο ένα μίλι είσαι ρε Μάριο‼️εξοχές απαντησεις‼️
 
θα ξαναπώ ότι το κείμενο δεν το ανάρτησα για να κρίνουμε τον συντάκτη του αλλά για την ουσία του!

αλλά μιας και συζητάμε, θα "τσιμπίσω" και θα σας πω για τον Καραμπελιά...

ο Καραμπελιάς είχε τις ακόλουθες θέσεις σε σημαντικά ζητήματα:
ΟΧΙ στους Ολυμπιακούς - λόγω κόστους και αδυναμίας του κράτους να δημιουργήσει ανάπτυξη από αυτούς
ΟΧΙ στην είσοδό μας στο Ευρώ - λόγω αδύναμης οικονομίας
ΟΧΙ στην άρση των περιορισμών του εμπορίου ΕΕ - τουρκίας - λόγω επικείμενης γιγάντωσης της οικονομίας και της μεταφοράς τεχνογνωσίας στην γείτονα
ΟΧΙ στο σχέδιο Αυναν
ΟΧΙ στα μνημόνια
ΟΧΙ στην επιστροφή σε εθνικό νόμισμα όπως ήθελε ο Σοιμπλε
ΟΧΙ στο δημοψήφισμα - να ΜΗΝ γινόταν ΚΑΘΟΛΟΥ δημοψήφισμα
ΝΑΙ στην εκμετάλλευση υδρογονανθράκων ΑΦΟΥ κτιστούν δυνατές συμμαχίες
ΝΑΙ στην ειδική σχέση με την Γαλλία
ΝΑΙ στην ενίσχυση των Ε.Δ.
ΝΑΙ στον δημοκρατικό πατριωτισμό ΟΧΙ στον εθνικισμό
ΟΧΙ στην ανεξέλεγκτη μετανάστευση και στην εισδοχή ΜΗ ΑΦΟΜΙΩΣΙΜΩΝ μουσουλμανικών πληθυσμών
ΟΧΙ στον εθνομηδενισμό

ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΕ ΝΑΙ Ή ΟΧΙ;;;; οι άλλοι οι πολιτικοί ταγοί μας και η ελίτ μας, τι θέσεις είχαν;;;; ποιες δικαιώθηκαν;;;

συν τοις άλλοις, βροντοφωνάζει ότι: "Ποτέ άλλοτε ο ελληνισμός, από την άποψη του συνόλου των μεγεθών του –δημογραφία, οικονομική και πνευματική παραγωγή, ρόλος στο παγκόσμιο γίγνεσθαι–, δεν βρισκόταν σε κατώτερο σημείο από σήμερα".

υ.γ. μην νομίζετε ότι έχω καμιά ψύχωση με τον Καραμπελιά, κάποτε τον έβλεπα επιφυλακτικά......
Λοιπόν Μάριε, θα μιλήσω πεζά και με οργή. Ο κύριος αυτόςτη δεκαετία του '80 ήταν ο εκφραστής, αντιγραφέας και μεταφραστής της ιδεολογίας της Οργανωμένης Αυτονομίας όπως αυτή εκφράσθηκε στα μολυβένια χρόνια της Ιταλίας από τον καθηγητή Νέγκρι.Ένα ένοπλο κίνημα που στοίχισε δεκάδες θύματα και από τις δύο πλευρές, χιλιάδες φυλακίσεις και ένα σωρό ζωές κατεστραμμένες! Για την ποιότητα του καθηγητή που θαύμαζε ο Καραμπελιάς αρκεί να πω ότι όταν τους μπουζουριάσανε αποποιήθηκε κάθε ευθύνη προβάλοντας την ιδιότητα του διανοούμενου δικαιώνοντας την πεποίθηση που υπήρχε ότι ο Κούρτσο (Ε.Τ.) πήγαινε, ενώ ο Νέγκρι έστελνε! Ο Σαββόπουλος δεν τους έβαλα τυχαία μαζί πριν πολλά χρόνια και πριν ακόμα χάσει κάθε τσίπα όταν η αστυνομία συνέλαβε μια δράκα αναρχικών δήλωσε ότι νοιώθει υπεύθυνος γιατί τα παιδιά αυτά άκουγαν τα τραγούδια του και γαλουχήθηκαν με τις ιδέες του. Ναι τίποτα δε μένει ίδιο και οφείλουμε να επανεξετάζουμε τις θέσεις μας , να κάνουμε αυτοκριτική και να εξελισσόμαστε. Για τους παραπάνω όμως δε μιλάμε για εξέλιξη αλλά για Οβιδιακές μεταμορφώσεις που αποδεικνύουν τον καιροσκοπισμό τους! Τέλος αν πρέπει να πω κάτι για τις θέσεις του λέω ότι δεν έχουν καμία πρωτοτυπία και έχουν υποστηριχθεί όχι μόνο από την αριστερά, αλλά και την άκρα δεξιά!
 
Όσο στο πολιτικό σκηνικό δεν υπάρχουν νέες ιδέες, οράματα για το μέλλον και νέα πρόσωπα μην περιμένετε προκοπή.
Όσο η κάθε κυβέρνηση νομοθετεί αυθαίρετα μην περιμένετε προκοπή.
Θα αλλάξουμε (λίγο) στην επόμενη καταστροφή, περιμένοντας την μεθεπόμενη.

Φάτε αρχηγούς
Μητσοτάκης
Τσίπρας
Ανδρουλάκης
Κουτσούμπας
Βαρουφάκης

Δεν μπορούν να συμφωνήσουν στο παραμικρό.
Άρα τίποτα από όσα προτείνουν δεν είναι ορθό ή βιώσιμο.

Πως περιμένετε να πάει μπροστά μια χώρα ;
 
Φάτε αρχηγούς
Μητσοτάκης
Τσίπρας
Ανδρουλάκης
Κουτσούμπας
Βαρουφάκης
Βασίλη δεν τρώγονται, είναι σαν εκείνα τα τοξικά πολύχρωμα βατράχια στα ντοκιμαντέρ. Αλλά για να αλλάξει η πορεία της χώρας, δεν πρέπει να το προσδοκούμε από τις συμμορίες και τους αρχηγούς τους, αλλά μόνον αν αλλάξουμε εμείς, και σε αυτό
Να ανατραπεί το παρόν πολίτικο σκηνικό, κατά την μοναδική στιγμή ελευθερίας που παρέχει το Κοινοβουλευτικό σύστημα κατά τον Ρουσσώ...τις εκλογές!

2.Να ξαναγραφτούν τα βιβλία της Ιστορίας διότι όλα ξεκινούν από την Παιδεία.
ταυτίζομαι με τον Γιάννη.
 
Λοιπόν Μάριε, θα μιλήσω πεζά και με οργή. Ο κύριος αυτόςτη δεκαετία του '80 ήταν ο εκφραστής, αντιγραφέας και μεταφραστής της ιδεολογίας της Οργανωμένης Αυτονομίας όπως αυτή εκφράσθηκε στα μολυβένια χρόνια της Ιταλίας από τον καθηγητή Νέγκρι.Ένα ένοπλο κίνημα που στοίχισε δεκάδες θύματα και από τις δύο πλευρές, χιλιάδες φυλακίσεις και ένα σωρό ζωές κατεστραμμένες! Για την ποιότητα του καθηγητή που θαύμαζε ο Καραμπελιάς αρκεί να πω ότι όταν τους μπουζουριάσανε αποποιήθηκε κάθε ευθύνη προβάλοντας την ιδιότητα του διανοούμενου δικαιώνοντας την πεποίθηση που υπήρχε ότι ο Κούρτσο (Ε.Τ.) πήγαινε, ενώ ο Νέγκρι έστελνε! Ο Σαββόπουλος δεν τους έβαλα τυχαία μαζί πριν πολλά χρόνια και πριν ακόμα χάσει κάθε τσίπα όταν η αστυνομία συνέλαβε μια δράκα αναρχικών δήλωσε ότι νοιώθει υπεύθυνος γιατί τα παιδιά αυτά άκουγαν τα τραγούδια του και γαλουχήθηκαν με τις ιδέες του. Ναι τίποτα δε μένει ίδιο και οφείλουμε να επανεξετάζουμε τις θέσεις μας , να κάνουμε αυτοκριτική και να εξελισσόμαστε. Για τους παραπάνω όμως δε μιλάμε για εξέλιξη αλλά για Οβιδιακές μεταμορφώσεις που αποδεικνύουν τον καιροσκοπισμό τους! Τέλος αν πρέπει να πω κάτι για τις θέσεις του λέω ότι δεν έχουν καμία πρωτοτυπία και έχουν υποστηριχθεί όχι μόνο από την αριστερά, αλλά και την άκρα δεξιά!
ξεφεύγουμε από το θέμα μας, αλλά δεν πειράζει....
δεν έχω την διάθεση να κάνω τον δικηγόρο κανενός, ούτε του Καραμπελιά ούτε κανενός άλλου....
ούτε όμως έχω την διάθεση να καταδικάσω κάποιον για το τι πρέσβευε πριν 40 χρόνια
Επίσης απορρίπτω μανιχαιστικές λογικές τύπου λευκό - μαύρο
δεν ζουμε σε έναν κόσμο άσπρο - μαύρο αλλά σε έναν ασπρόμαυρο, δεν υπάρχει απόλυτο λευκό ούτε απόλυτο μαύρο, υπάρχουν όλες οι αποχρώσεις του γκρίζου... το ζήτημα είναι να επιλέξουμε τις φωτεινότερες αποχρώσεις του γκρίζου....
ούτε πιστεύω ότι η ιδεολογία είναι άβατον, ιερό δόγμα που άπαξ και το ασπαστείς, δεν έχεις δικαίωμα να το εγκαταλείψεις....
αυτή η πίστη στην παράταξη με ξεπερνάει, λες και είσαι οπαδός μιας ομάδας και όχι μέλος ενός συνόλου με παρεμφερείς ιδέες και θέσεις οι οποίες εάν στην πορεία αποδειχθούν προβληματικές δεν μπορούν να αλλάξουν ή να τροποποιηθούν...
Κάποτε μια γιαγιά μου είχε πει: "εγώ γεννήθηκα (ας πούμε) "ΚΟΔΗΣΟ" (άλλο κόμμα μεγάλο ήτανε), μα της λέω το "κοδησο" δεν είχε ιδρυθεί όταν γεννήθηκες!!! δεν με νοιάζει "εγώ γεννήθηκα "ΚΟΔΗΣΟ" τελεία και πάυλα._
Αυτό που λες οβιδιακές μεταμορφώσεις άλλοι μπορεί να το πουν "μεταστροφή" και κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα μεταστροφής, εδώ ο εγκληματίας Πάσσαρης μετεστράφη.....
Όσον αφορά τον καιροσκοπισμό.... ουδέποτε ο συγκεκριμένος υπήρξε εντός του συστήματος ίσα - ίσα...... οι καιροσκόποι καταφέρνουν να είναι πάντα "μέσα στα πράγματα"......

να δεχθώ χάριν της συζήτησης ότι οι θέσεις του δεν έχουν πρωτοτυπία, δικαιώθηκαν όμως;;; ναι ή όχι;

και θα σε ξαναρωτήσω:
"Σπύρο, άντε να δεχτώ ότι είναι ο χειρότερος άνθρωπος του κόσμου... στο συγκεκριμένο άρθρο όμως, ποιες είναι οι αντιρρήσεις σου;"

το θέμα είναι το "μεγαλείο του Ελληνισμού"
σας το ξανάπα, το θέμα έπρεπε να είναι "η κατάντια του νεοελληνισμού και πως θα ξεφύγουμε από αυτή"
Ας μιλήσουμε για θέσεις και όχι για πρόσωπα
 
Ήμουνα κυνηγός την εποχή που αυτό ήταν αποδεκτό, άντε ανεκτό από τους περισσότερους κάτι σαν το αριστερό ρεύμα τη δεκαετία του '80 δηλαδή, άλλαξαν Άρδην τα πράγματα τις επόμενες δεκαετίες και όσον αφορά το πλαίσιο του κυνηγίου, αλλά και στην αντιπετώπισή μου από τους άλλους εξαιτίας του ανερχόμενου οικολογικού κινήματος και από κει που ήμουν καβάλα στ' άλογο έφαγα μια ήττα που όμοιά της μόνο η αριστερή ιδεολογία έχει γνωρίσει.Τώρα, πιάνω τα μηνύματα των καιρών και βρίσκομαι μπροστά σε δύο επιλογές: ή εξελίσσομαι αναθεωρώντας το παλιό σκεπτικό μου στον τρόπο άσκησης της θήρας ή θεωρώ ότι είναι πια κάτι ξεπερασμένο και το μέλλον βρίσκεται στην οικολογία και επειδή έχω το δικαίωμα της μεταστροφής πηδάω από την άλλη μεριά! Να' μαι λοιπόν απέναντι, αλλά επειδή έχω ένα παρελθόν που με βαραίνει πρέπει να τους αποδείξω ότι πλειοδοτώ σε αντικυνηγετκό οίστρο και ετοιμάζομαι να παρουσιάσω τις καινούριες θέσεις μου, αλλά με σταματάνε τα γιουχαίσματα των πρώην συναδέλφων μου.-Κάτσε κάτω ρε ξεφτίλα, δε θέλουμε να σ' ακούσουμε! Ρε για κοίτα κάτι κολλημένους, ευτυχώς που ξεμπέρδεψα μαζί τους....
 
Βασίλη δεν τρώγονται, είναι σαν εκείνα τα τοξικά πολύχρωμα βατράχια στα ντοκιμαντέρ. Αλλά για να αλλάξει η πορεία της χώρας, δεν πρέπει να το προσδοκούμε από τις συμμορίες και τους αρχηγούς τους, αλλά μόνον αν αλλάξουμε εμείς, και σε αυτό

ταυτίζομαι με τον Γιάννη.
Ας μιλήσουμε για θέσεις και όχι για πρόσωπα
Οι εκλογές είναι αλισβερίσι.
Όποιος υποσχεθεί τα πάντα έχει δικαίωμα λόγου στο κοινοβούλιο.
Ο δεύτερος που θα συγκεντρώσει τις "μασoνίες", τους επιδοματίες και τους κουτούς βγαίνει κυβέρνηση :)

Η Ελλάδα οδεύει χωρίς καπετάνιο χρόνια τώρα.
Και έτσι θα πάει ...
Δεν υπάρχει προορισμός ... μόνο επαναχάραξη πορείας για αποφυγή παγόβουνων με γενική πορεία προς το άγνωστο.
Είναι σαν να βάζεις τον μούτσο για καπετάνιο ... θα αποφύγει μεν την βύθιση αλλά μην περιμένεις να φτάσεις ποτέ στον προορισμό σου ... :)
 
κατά την άποψή μου καθόλου "αέρας κοπανιστός", το τραγικό δίπολο ελληνισμού-μικροελλαδισμού είναι υπαρκτό και μας σακατεύει

εχω την εντύπωση πως δεν κατανόησες τι θέλει να πει ο ποιητής... άλλο λέει... να μην απεμπολήσουμε πολιτισμικά αγαθά λόγω γεωγραφίας να μην αποκόψουμε ρίζες που βρίσκονται σε άλλες χώρες.....

ξεκίνησε μεσουσης της ΑΝΟΛΟΚΛΗΡΩΤΗΣ επανάστασης του 21

Καλέ μου φίλε Γιάννη
προσωπικά πιστεύω πως ΚΑΙ υφίσταται η ΔΙΧΟΤΟΜΗΣΗ μεταξύ "Ελληνισμού" (καλύτερα Ρωμιοσύνης) και μικροελλαδισμού ΚΑΙ πως μας σακατεύει διαχρονικά....
Μου προξενεί εντύπωση που μας έχεις παραθέσει κείμενα των αειμνήστων Περικλή Γιαννόπουλου και Ιωνα Δραγούμη οι οποίοι ήσαν κατεξοχήν πολέμιοι του μικροελλαδισμού.
Να σημειωθεί ότι, αντίπαλος του μικροελλαδισμού δεν σημαίνει και μεγαλοιδεάτης "Υπερέλληνας" εθνικιστής.

Το δίπολο αυτό και η διχοτόμηση ξεκίνησε ΠΡΙΝ το 21
και υπάρχουν πλείστα όσα παραδείγματα αντιπαράθεσης Ρωμιοσύνης vs μικροελλαδισμού
θα σας πω συγκεκριμμένα ιστορικά πρόσωπα
Ρήγας vs Κοραής
Καποδίστριας, Υψηλάντηδες, Κολοκοτρώνης, οπλαρχηγοί vs Κωλλέτης, Μαυροκορδάτος, Δεληγιάννης, Μαυρομιχαλαίοι, Βαυαροί ακόμα και ο Νενέκος μικροελλαδιστής ήτανε
δολοφονήσαν τον Καποδίστρια "αδρανοποίησαν" τους καπεταναίους ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ κι από τότε επικράτησε ο μικροελλαδισμός με ελάχιστες φωτεινές εκφάνσεις της Ρωμιοσύνης....
Δεν θα τα σχολιάσω ολα Μάριε μου, αλλα θα προσπαθήσω κάνω μια αρχή για όλους τους φίλους... :)

Πηγή όλων είναι η Παιδεία! ...και η Ιστορία πρέπει να ξαναγραφτεί...

Οι Άγγλοι βασικά δεν ήθελαν ποτέ την Ελλάδα Ελεύθερη και είχαν κάθε λόγο, βρήκαν βεβαία και ντόπιους συνεργάτες, όχι αυτούς όμως που νομίζουμε και μας διδάσκει η Ιστορία που μας θέλει δούλους ...

Η Μανή έσωσε την Ελλάδα και η Ναυμαχία του Ναβαρίνου ήταν απότοκος της αποτυχίας των Εκστρατειών του Ιμπραήμ να την καταλάβει...

Δια τούτο και αποκρύπτεται σκόπιμα ο ρόλος της (έχω ανεβάσει σχετικό άρθρο)...

Και βεβαία οι Μαυρομιχαλαίοι τιμωρήθηκαν γιατί αντιστάθηκαν, βαφτιστήκαν πατροκτόνοι και μαζί όλοι οι Έλληνες για να μην σηκώσουν κεφάλι, έκτοτε...

Τα Απόλογα για τον Καποδίστρια του Τερτσέτη συνιστώ να διαβάσει ο καθείς, μαζί με τούτο...


Υ.Γ1…ο φάκελος της δολοφονίας του Καποδίστρια παραμένει κλειστός στο Υπουργείο Εξωτερικών της Αγγλίας...δεν δέχεται επ’ ουδενί η Αγγλία να τον ανοίξει…

Υ.Γ2...α και την διαθήκη του Γεωργίου Μαυρομιχάλη...και αυτήν αξίζει να διαβάσει κανείς και θα καταλάβει αν μιλά φονιάς....
 

Attachments

  • ΑΘΩΟΙ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ ΤΟΥΤΟΥ - μερος 1.pdf
    3,4 MB · Προβολές: 13
...και επειδή εδώ είναι το Μεγαλείο του Ελληνισμού...

...πριν την Μάχη Βέργας καί Διρού (1826)​


[...]

Ο Ιμπραήμ αποφάσισε νά επιτεθεί στό μοναδικό μέρος πού δέν είχε αφανίσει μέ τό πέρασμά του, τήν αδούλωτη Μάνη. Αφού έκαψε τά Σελιτσιάνικα Καλύβια (Κάτω Σέλιτσα) έστειλε επιστολή στόν Γιωργάκη Μαυρομιχάλη, ο οποίος όταν ήταν αιχμάλωτός του, είχε δηλώσει υποταγή καί τού υπενθύμισε τήν υπόσχεσή του. Ο Ιμπραήμ τόν απείλησε λέγοντας ότι εάν οι Μανιάτες δέν έρχονταν εντός δέκα ημερών νά τόν προσκυνήσουν θά περνούσε μέ τό μαχαίρι όλο τόν τόπο καί δέν θά άφηνε "μήτε ίχνος οσπητίου". Ο υιός τού Πετρόμπεη έδωσε τήν απάντησή του στό αιγυπτιακό κτήνος: "Ελάβαμεν τό γράμμα σου, εις τό οποίον είδαμεν νά μάς φοβερίζης ότι άν δέν σού προσφέρωμεν τήν υποταγήν μας, θέλεις εξολοθρεύσει τούς Μανιάτας καί τήν Μάνην. Διά τούτο καί ημείς σέ περιμένομεν μέ όσας δυνάμεις θελήσης."

[...]

Υ.Γ1...την απάντηση αυτή την έχετε δει σε κάποιο σχολικό βιβλίο?...δεν ταιριάζει βέβαια!...ο φονιάς να μιλά σαν τον Λεωνίδα?...γίνεται?...δεν γίνεται! :)

Υ.Γ2
...και μην παρανοήσει καθείς οτι ο Μπεηζαντές ήταν προσκυνημένος, είχε αφεθεί όμηρος στο Νιόκαστρο κατά την πτώση του ...και κατά το ...Σουλιώτικο, γέλασε έναν δόλιο και καλά έκαμε, λευτερώθηκε , γύρισε και πολέμησε...
 
Οι εκλογές είναι αλισβερίσι.
Όποιος υποσχεθεί τα πάντα έχει δικαίωμα λόγου στο κοινοβούλιο.
Ο δεύτερος που θα συγκεντρώσει τις "μασoνίες", τους επιδοματίες και τους κουτούς βγαίνει κυβέρνηση :)

Η Ελλάδα οδεύει χωρίς καπετάνιο χρόνια τώρα.
Και έτσι θα πάει ...
Δεν υπάρχει προορισμός ... μόνο επαναχάραξη πορείας για αποφυγή παγόβουνων με γενική πορεία προς το άγνωστο.
Είναι σαν να βάζεις τον μούτσο για καπετάνιο ... θα αποφύγει μεν την βύθιση αλλά μην περιμένεις να φτάσεις ποτέ στον προορισμό σου ... :)
Τον μούτσο απ' τους δέκα μικρούς μιτσους έχουμε στο τιμόνι‼️τώρα θα σκάσει μύτη κ ου Τζιμ απ' ντ γκαρδιτσα‼️
 
Μάριε Καλημέρα!:)

Ατυχώς ο Κύριος Καραμπελιάς , παραμένει επαναστάτης του "πληκτρολογίου"!
Αγαπητέ Γιάννη, κάνεις απλά λάθος - ο Καραμπελιάς είναι ενεργός πολιτικός, εμείς είμαστε οι επαναστάτες του πληκτρολογίου
Ξεκινά από λάθος βάση
Πες μας ποιά είναι η σωστή;
και αναδεικνύει με μωρία την Μικρασιατική Καταστροφή και όχι τη Μικρασιατική Εκστρατεία , ενισχύοντας το φοβικό σύνδρομο και την εσωστρέφεια , και δεν προτείνει λύσεις βολεμένος στην πολυθρόνα του γραφείου του, ενώ αν διέμενε ...στο Καστελόριζο, με τα χνώτα του Τούρκου πάνω του, θα έγραφε αλλιώς...
Τα γραφόμενά σου μου δίνουν να καταλάβω ότι κάνεις προσωπική επίθεση στο Καραμπελιά. Μήπως σχεδιάζεις να δημιουργήσεις κάποιο κόμμα, παρόμοιο με το Κίνημα Αρδην;;;:cool:
;)
 
Last edited:
...
Αυτό που λες οβιδιακές μεταμορφώσεις άλλοι μπορεί να το πουν "μεταστροφή" και κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα μεταστροφής, εδώ ο εγκληματίας Πάσσαρης μετεστράφη.....
....

Η ταπεινή μου γνώμη: Η αναθεώρηση ιδεών και θεωριών είναι φυσική διεργασία σκεπτομένων ανθρώπων. Η αναθεώρηση αξιών είναι μέρος της διεργασίας της ανατροπής συστημάτων.

ΥΓ: Ο Τσώρτσιλ - λένε ότι - είχε πει: όποιος στα είκοσί του δεν είναι κομμουνιστής, δεν έχει καρδιά, όποιος μετά τα σαράντα του είναι ακόμα κομμουνιστής, δεν έχει μυαλό.
 
Πως περιμένετε να πάει μπροστά μια χώρα
Όπως το είπες
Πώς περιμένουμε να πάμε μπροστά όταν δεν ψάχνουμε να ψηφίσουμε τον πιό καλό αλλά αυτόν που κατά την γνώμη μας είναι λιγότερο απατεώνας και διαπλεκομενός
Γιατί ξέρουμε από την αρχή ότι θες λίγο θες πολύ θα είναι και από τα δύο
Πολιτικός που πραγματικά να κατέχει την τέχνη που λέγεται πολιτική και με όραμα και πρόγραμμα και σχέδιο ώστε να κάνει πράξη όσο το δυνατόν περισσότερο αυτό το όραμα δεν υπάρχει στην Ελλάδα του σήμερα
 
...
Πολιτικός που πραγματικά να κατέχει την τέχνη που λέγεται πολιτική και με όραμα και πρόγραμμα και σχέδιο ώστε να κάνει πράξη όσο το δυνατόν περισσότερο αυτό το όραμα δεν υπάρχει στην Ελλάδα του σήμερα
Διάολε, φαντάσου να έχεις δίκιο!.pray to God.

ΥΓ: το Διάολε είναι σχήμα λόγου, όπως λέμε "γαμώτο"
 
Αγαπητέ Γιάννη, κάνεις απλά λάθος - ο Καραμπελιάς είναι ενεργός πολιτικός, εμείς είμαστε οι επαναστάτες του πληκτρολογίου

Πες μας ποιά είναι η σωστή;

Τα γραφόμενά σου μου δίνουν να καταλάβω ότι κάνεις προσωπική επίθεση στο Καραμπελιά. Μήπως σχεδιάζεις να δημιουργήσεις κάποιο κόμμα, παρόμοιο με το Κίνημα Αρδην;;;:cool:

;)
...τον πήρε η μπάλα άδικά!.sarcastic....αναθεωρώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...

...πολιτικός? απα-πα!...δεν κάνω εγώ ....;)...τη άποψη μου την είπα είπα του πρακτέου, τι να ξαναπώ Θεόδωρε?.sarcastic.

αρχείο λήψης.jpg

...ένας φίλος εδώ μου τον θύμισε φέτος.... ;)
 
Η ταπεινή μου γνώμη: Η αναθεώρηση ιδεών και θεωριών είναι φυσική διεργασία σκεπτομένων ανθρώπων. Η αναθεώρηση αξιών είναι μέρος της διεργασίας της ανατροπής συστημάτων.

ΥΓ: Ο Τσώρτσιλ - λένε ότι - είχε πει: όποιος στα είκοσί του δεν είναι κομμουνιστής, δεν έχει καρδιά, όποιος μετά τα σαράντα του είναι ακόμα κομμουνιστής, δεν έχει μυαλό.
...αξιολογότατος Κύριος! με Κ κεφαλαίο !!! και φιλέλληνάς !!! και ανθρωπιστής!!! ... .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
τώρα θα σκάσει μύτη κ ου Τζιμ απ' ντ γκαρδιτσα‼️
Με το πειρατικό;

«Μπουκαπόρτες άδειες σκοτεινές,
που να ξοδευτήκαν τόννοι χίλιοι;
Μας προσμένουν πίπες αδειανές
και τελωνοφύλακες στο Τσίλι.

Ξεχασμένο τ’ άστρο του Βορρά,
οι άγκυρες στο πέλαγο χαμένες.
Πάνω στις σκαλιέρες σε σειρά
δώδεκα σειρήνες κρεμασμένες
 
...αξιολογότατος Κύριος! με Κ κεφαλαίο !!! και φιλέλληνάς !!! και ανθρωπιστής!!! ... .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Για αυτό έστειλε τον αγγλικό στρατό στην Ελλάδα, για να βάλει μυαλό σε αυτούς που ήσαν άνω των σαράντα και που δεν ήθελαν να πιστέψουν πως ο πατερούλης Σταλιν τους πούλησε στους Άγγλους. :p

Αλλέως: εξασφάλιση της αγγλικής επένδυσης à la middle ages knighthood style (μεσαιωνικός ιπποτισμός... π.χ. κατά τον χριστιανικό προσηλυτισμό των σλάβων κεντρικής/βόρειας Ευρώπης)
 
Back
Top