Το μεγαλειο τους Ελληνισμου

φίλοι μου, σας προτρέπω να μελετήσετε το παρακάτω άρθρο, δεν ωφελεί να αναπολούμε περασμένα μεγαλεία εαν δεν αντιλαμβανόμαστε το παρόν...

Το 1922 συνεχίζεται το 2022​

https://ardin-rixi.gr/archives/242139

Μάριε Καλημέρα!:)

Ατυχώς ο Κύριος Καραμπελιάς , παραμένει επαναστάτης του "πληκτρολογίου"!

Ξεκινά από λάθος βάση και αναδεικνύει με μωρία την Μικρασιατική Καταστροφή και όχι τη Μικρασιατική Εκστρατεία , ενισχύοντας το φοβικό σύνδρομο και την εσωστρέφεια , και δεν προτείνει λύσεις βολεμένος στην πολυθρόνα του γραφείου του, ενώ αν διέμενε ...στο Καστελόριζο, με τα χνώτα του Τούρκου πάνω του, θα έγραφε αλλιώς...

Κατ' έμενα πρέπει κατ' αρχήν:

1.Να ανατραπεί το παρόν πολίτικο σκηνικό, κατά την μοναδική στιγμή ελευθερίας που παρέχει το Κοινοβουλευτικό σύστημα κατά τον Ρουσσώ...τις εκλογές!

2.Να ξαναγραφτούν τα βιβλία της Ιστορίας διότι όλα ξεκινούν από την Παιδεία.

2.Αναφέρει… « Το Αιγαίο, από κέντρο του ελληνισμού, μεταβάλλεται σε «σύνορο» του ελλαδισμού», αναπολώντας μεγαλεία αρχαία…. Ατυχώς με τις φανφάρες δεν τρως φασουλάδα...Από τους Βαλκανικούς Πολέμους του 1912-1913 και μετά το Αιγαίο ήταν τα σύνορα της Ελλάδας και πρέπει να παραμείνει ! Και τα σύνορα δεν τα κάνουν οι πέτρες παρά οι άνθρωποι. Για να γίνει ξανά κέντρο του Ελληνισμού πρέπει να κατοικείτε, και να διαλυθεί το Αθηνοκεντρικό Κράτος που θεώρει Ελλάδα μόνον την Αθήνα...Μόνον ο αυτοχθονισμός του Δραγούμη θα μας σώσει...Όπως έσωσε πάντα την Ελλάδα. Όταν οι Έλληνες γυρίσουν στις ρίζες τους και ριζώσουν στους τόπους τους...τότε θα κάμουν αυτά που πρέπει!

... «Κακοκαιρίες δε γροικώ και μπόρες δεν φοβούμαι, γιατί έχω ρίζες δυνατές στη γη και με κρατούνε...

Υ.Γ...ήταν μεγαλειώδης ο Έλληνας Φαντάρος Μάριε στην Μικρά Ασία, αλλά ξέρεις γιατί ? γιατί ήταν καμωμένος από άλλο υλικό...ήταν ο αγρότης της Θεσσαλίας και της Πελοποννήσου, ο γουναράς της Ηπείρου, ο Κρητικός αμπελουργός, ο ψαράς της Άνδρου ...δεν ήταν ο χαρτογιακάς των Αθηνών...παροχή υπηρεσιών!
 
Όπου φυσάει ο άνεμος πάω, από την προλεταριακή αριστερά και την Εργατική Αυτονομία του Αντόνιο Νέγκρι στο Οικολογικό Κίνημα όταν έγινε της μοδός ενώ παράλληλα μπουζούριαζαν τους προηγούμενους, στη Σπίθα του Μίκη και εσχάτως στους κόλπους της εκκλησίας και αγαπημένο παιδί των αρχιρασοφόρων.....
 
Όπου φυσάει ο άνεμος πάω, από την προλεταριακή αριστερά και την Εργατική Αυτονομία του Αντόνιο Νέγκρι στο Οικολογικό Κίνημα όταν έγινε της μοδός ενώ παράλληλα μπουζούριαζαν τους προηγούμενους, στη Σπίθα του Μίκη και εσχάτως στους κόλπους της εκκλησίας και αγαπημένο παιδί των αρχιρασοφόρων.....
Μη τους λες έτσι ‼️ έχουν χάσει κάθε δικαίωμα εγκολπισης του ράσου‼️
κουρεμένοι κ με περιποιημένο Γενί οπαδοί του οικουμενισμού‼️αποστάτες της Ορθοδοξίας‼️
Εμείς ,μένουμε στην ουσία‼️στον Μέγα Αρχιερέα αυτόν όσο κ να θέλουν δεν τον αλλοιώνουν,η ιστορία θα ακολουθεί για πάντα αυτό το ΠΧ και ΜΕΤΑ ΧΡΙΣΤΟΝ‼️
 
το άρθρο δεν το παράθεσα για να κατακρίνετε τον συγγραφέα του, αλλά για να προβληματιστείτε με τα γραφόμενά του.... με τις διαπιστώσεις του.....
προσέξτε ειδικά τα τονισμένα Α, Β και Γ...

καπετάνιε μου ΟΛΟΙ ΜΑΣ "επαναστάτες του πληκτρολογίου" παραμένουμε
σπύρο, άντε να δεχτώ ότι είναι ο χειρότερος άνθρωπος του κόσμου... στο συγκεκριμένο άρθρο όμως, ποιες είναι οι αντιρρήσεις σου;
 
... και δεν προτείνει λύσεις βολεμένος στην πολυθρόνα του γραφείου του, ενώ αν διέμενε ...στο Καστελόριζο, με τα χνώτα του Τούρκου πάνω του, θα έγραφε αλλιώς...
Α ρε Καπετανιε!!!!!
Αυτο μας εχει φαει....οτι αν ειμασταν εξω και καναμε εργα, δεν θα ειχαμε χρονο για λογια!
Τωρα ειμαστε ολο λογια....και εργα ελαχιστα...
 
Όπου φυσάει ο άνεμος πάω, από την προλεταριακή αριστερά και την Εργατική Αυτονομία του Αντόνιο Νέγκρι στο Οικολογικό Κίνημα όταν έγινε της μοδός ενώ παράλληλα μπουζούριαζαν τους προηγούμενους, στη Σπίθα του Μίκη και εσχάτως στους κόλπους της εκκλησίας και αγαπημένο παιδί των αρχιρασοφόρων.....
Έχει μακρά πορεία με μεταπηδήσεις αλλά τα τελευταία χρόνια που τον παρακολουθώ συμφωνώ τουλάχιστον στα περισσότερα
βολεμένος στην πολυθρόνα του γραφείου του,
Περισσότερο βολεμένος θα ήταν εάν έμενε με το βιογραφικό του παρελθόντος καπετάνιε που είναι και μεγάλο και έχει και πέραση στις μέρες μας
 
Έχει μακρά πορεία με μεταπηδήσεις αλλά τα τελευταία χρόνια που τον παρακολουθώ συμφωνώ τουλάχιστον στα περισσότερα

Περισσότερο βολεμένος θα ήταν εάν έμενε με το βιογραφικό του παρελθόντος καπετάνιε που είναι και μεγάλο και έχει και πέραση στις μέρες μας
Για ανάλυσε "το βιογραφικό του παρελθόντος" Γιώργη μου....:)
 
Για ανάλυσε "το βιογραφικό του παρελθόντος" Γιώργη μου....:)
συμμετείχε στη Νεολαία Λαμπράκη. Μετά το 1967 σπούδασε Οικονομία στη Γαλλία.

Συμμετείχε στο αντιδικτατορικό κίνημα και στον «Μάη του ’68», σε ελληνικές και γαλλικές οργανώσεις


Αυτά μόνο είναι αρκετά σε σχέση με κάτι σημερινά μανιαούρια που το παίζουν επαναστάτες με τα λεφτά του μπαμπά ή βολεύονται κατευθείαν στο κόμμα με μοναδικό προσόν ότι κατέβηκαν σε δέκα πορείες και πέντε καταλήψεις με τον καφέ ανά χείρας φωνάζοντας συνθήματα
 
Έχει μακρά πορεία με μεταπηδήσεις αλλά τα τελευταία χρόνια που τον παρακολουθώ συμφωνώ τουλάχιστον στα περισσότερα

Περισσότερο βολεμένος θα ήταν εάν έμενε με το βιογραφικό του παρελθόντος καπετάνιε που είναι και μεγάλο και έχει και πέραση στις μέρες μας
Είναι που μένω με το στόμα ανοιχτό από τη ζέση που επιδεικνύουν οι ανανήψαντες και από την απαξιωτική τους ματιά προς τους αιώνια έφηβους όπως τους έψεγε προ ημερών ο Σαββόπουλος.Πάντα φιλικά θα τους πρότεινα να πάνε για ένα τσαγάκι στο Ζάππειο μήπως θυμηθούνε τίποτα απο την παλιά τους Αίγλη....
 
συμμετείχε στη Νεολαία Λαμπράκη. Μετά το 1967 σπούδασε Οικονομία στη Γαλλία.

Συμμετείχε στο αντιδικτατορικό κίνημα και στον «Μάη του ’68», σε ελληνικές και γαλλικές οργανώσεις


Αυτά μόνο είναι αρκετά σε σχέση με κάτι σημερινά μανιαούρια που το παίζουν επαναστάτες με τα λεφτά του μπαμπά ή βολεύονται κατευθείαν στο κόμμα με μοναδικό προσόν ότι κατέβηκαν σε δέκα πορείες και πέντε καταλήψεις με τον καφέ ανά χείρας φωνάζοντας συνθήματα
Κοίτα λοιπόν τι γράφει...

[...]

Και το αίτημα που μας θέτει η ιστορία δεν είναι η λήθη, δεν είναι η εγκατάλειψη των «χαμένων πατρίδων», όπως ισχυρίζονται οι ανιστόρητοι, αλλά η αναβίωσή τους σε μια εσωτερικότητα, απαραίτητη για να ολοκληρώσουμε την υπέρβαση της διχοτόμησης, αυτού του τραγικού διπόλου , ελληνισμού-μικροελλαδισμού που μας σακατεύει.

[...]

...η γνώμη μου? αέρας κοπανιστός!....

....ποια αναβίωση σε εσωτερικότητα?....την εσωτερικότητα την διαμορφώνει το περιβάλλον που ζεις, ο τόπος που χεις το σπιτικό σου που παλεύεις για αυτό, ο τρόπος ζωής και ο μόχθος σου , αυτά που βλέπεις , ακούς και γεύεσαι καθημερινά!....και αυτο γίνεται μόνο εκεί που έχεις ρίζες ο ίδιος εκεί που είναι το μέλλον των παιδιών σου και των παιδιών των παιδιών σου , οχι ο τόπος καταγωγής σου...Υψηλάντηδες και Καποδίστριες βέβαια υπήρχανε κάποτε ( τώρα δεν ξέρω...), αλλα είχαν μαγιά και ξεκινίσανε... που είναι σήμερα?...οι λοβοτομημένοι των Αθηνών?

...ποια υπέρβαση διχοτόμησης να ολοκληρώσουμε? πότε ξεκίνησε και δεν το πήραμε χαμπάρι?

...ελληνισμού-μικροελαδισμού?....ας σώσουμε την Μικρή Ελλάδα πρώτα και σώζεται και ο Ελληνισμός ύστερα...μη μείνει μόνος και απόδημος...:(

...αμ με τα λόγια?...
 
Κοίτα λοιπόν τι γράφει...

[...]

Και το αίτημα που μας θέτει η ιστορία δεν είναι η λήθη, δεν είναι η εγκατάλειψη των «χαμένων πατρίδων», όπως ισχυρίζονται οι ανιστόρητοι, αλλά η αναβίωσή τους σε μια εσωτερικότητα, απαραίτητη για να ολοκληρώσουμε την υπέρβαση της διχοτόμησης, αυτού του τραγικού διπόλου , ελληνισμού-μικροελλαδισμού που μας σακατεύει.

[...]

...η γνώμη μου? αέρας κοπανιστός!....

....ποια αναβίωση σε εσωτερικότητα?....την εσωτερικότητα την διαμορφώνει το περιβάλλον που ζεις, ο τόπος που χεις το σπιτικό σου που παλεύεις για αυτό, ο τρόπος ζωής και ο μόχθος σου , αυτά που βλέπεις , ακούς και γεύεσαι καθημερινά!....και αυτο γίνεται μόνο εκεί που έχεις ρίζες ο ίδιος εκεί που είναι το μέλλον των παιδιών σου και των παιδιών των παιδιών σου , οχι ο τόπος καταγωγής σου...Υψηλάντηδες και Καποδίστριες βέβαια υπήρχανε κάποτε ( τώρα δεν ξέρω...), αλλα είχαν μαγιά και ξεκινίσανε... που είναι σήμερα?...οι λοβοτομημένοι των Αθηνών?

...ποια υπέρβαση διχοτόμησης να ολοκληρώσουμε? πότε ξεκίνησε και δεν το πήραμε χαμπάρι?

...ελληνισμού-μικροελαδισμού?....ας σώσουμε την Μικρή Ελλάδα πρώτα και σώζεται και ο Ελληνισμός ύστερα...μη μείνει μόνος και απόδημος...:(

...αμ με τα λόγια?...
Δεν υποστηρίζω ότι ότι γράφει και ότι πει είναι και το σωστό σε αλάνθαστους πατερουληδες δεν πίστεψα ποτέ
Ότι θα μπορούσε να ήταν βολεμένος και όπως ήταν πρίν είπα
Τα λόγια όπως λές λόγια είναι και εγώ εκ του ασφαλούς μπορώ να λέω ότι θέλω
Αλλά τουλάχιστον αυτός και ορισμένοι άλλοι δεν ντρέπονται να μιλήσουν και να κάνουν κουβέντες που έχουν μέσα τις λέξεις Έθνος Πατρίδα και Ελληνισμός
Γιατί με τα μυαλά που κουβαλάνε κάποιοι όποιος τις αναφέρει είναι φασίστας και έδωσαν αυτές τις λέξεις προίκα στους νεοναζί εκεί έφτασε η κατάντια μας
 
Δεν υποστηρίζω ότι ότι γράφει και ότι πει είναι και το σωστό σε αλάνθαστους πατερουληδες δεν πίστεψα ποτέ
Ότι θα μπορούσε να ήταν βολεμένος και όπως ήταν πρίν είπα
Τα λόγια όπως λές λόγια είναι και εγώ εκ του ασφαλούς μπορώ να λέω ότι θέλω
Αλλά τουλάχιστον αυτός και ορισμένοι άλλοι δεν ντρέπονται να μιλήσουν και να κάνουν κουβέντες που έχουν μέσα τις λέξεις Έθνος Πατρίδα και Ελληνισμός
Γιατί με τα μυαλά που κουβαλάνε κάποιοι όποιος τις αναφέρει είναι φασίστας και έδωσαν αυτές τις λέξεις προίκα στους νεοναζί εκεί έφτασε η κατάντια μας
.shake hands.:) ... συμφωνώ απόλυτα!

Υ.Γ...ατυχως...πιστευω οτι σκοπιμα γινονται ολα αυτα.Λεει ο λαος ...."οι αποθαμενοι ζουν οσο τους ονοματιζεις"...το ιδιο και Η Πατριδα....
 
συμμετείχε στη Νεολαία Λαμπράκη. Μετά το 1967 σπούδασε Οικονομία στη Γαλλία.

Συμμετείχε στο αντιδικτατορικό κίνημα και στον «Μάη του ’68», σε ελληνικές και γαλλικές οργανώσεις


Αυτά μόνο είναι αρκετά σε σχέση με κάτι σημερινά μανιαούρια που το παίζουν επαναστάτες με τα λεφτά του μπαμπά ή βολεύονται κατευθείαν στο κόμμα με μοναδικό προσόν ότι κατέβηκαν σε δέκα πορείες και πέντε καταλήψεις με τον καφέ ανά χείρας φωνάζοντας συνθήματα
Ενώ αυτός ,δεν τον ξέρω καν τον άνθρωπο κ δεν τον κρίνω ,στο Παρίσι πως πήγε❓υποτροφία❓
 
Σωστά....πολλοί πήγαν με τα λεφτά του μπαμπά, λίγοι γύρισαν φωστήρες‼️
Ο πατέρας του είχε κάνει Μακρόνησο σύμφωνα με τα λεγόμενα του δεν ξέρω τι πορεία ακολούθησε μετά και αν φτιάχτηκε οικονομικά και τον έστειλε
Πάντως σε μια κουβέντα που είχα ακούσει τον συγκεκριμένο είχε πει ότι έξω που ήταν δούλευε κιόλας δεν θυμάμαι τι δουλειά ακριβώς γιατί η λογική ήταν ότι έπρεπε να δουλέψεις για να φτιάξεις προλεταριακή συνείδηση
Αντιθέτως με σήμερα που αρκετοί δεν ξέρουν τι πάει να πει δουλειά αλλά τους βάζουμε υπεύθυνους για να μας λύσουν τα εργασιακά
 
θα ξαναπώ ότι το κείμενο δεν το ανάρτησα για να κρίνουμε τον συντάκτη του αλλά για την ουσία του!

αλλά μιας και συζητάμε, θα "τσιμπίσω" και θα σας πω για τον Καραμπελιά...

ο Καραμπελιάς είχε τις ακόλουθες θέσεις σε σημαντικά ζητήματα:
ΟΧΙ στους Ολυμπιακούς - λόγω κόστους και αδυναμίας του κράτους να δημιουργήσει ανάπτυξη από αυτούς
ΟΧΙ στην είσοδό μας στο Ευρώ - λόγω αδύναμης οικονομίας
ΟΧΙ στην άρση των περιορισμών του εμπορίου ΕΕ - τουρκίας - λόγω επικείμενης γιγάντωσης της οικονομίας και της μεταφοράς τεχνογνωσίας στην γείτονα
ΟΧΙ στο σχέδιο Αυναν
ΟΧΙ στα μνημόνια
ΟΧΙ στην επιστροφή σε εθνικό νόμισμα όπως ήθελε ο Σοιμπλε
ΟΧΙ στο δημοψήφισμα - να ΜΗΝ γινόταν ΚΑΘΟΛΟΥ δημοψήφισμα
ΝΑΙ στην εκμετάλλευση υδρογονανθράκων ΑΦΟΥ κτιστούν δυνατές συμμαχίες
ΝΑΙ στην ειδική σχέση με την Γαλλία
ΝΑΙ στην ενίσχυση των Ε.Δ.
ΝΑΙ στον δημοκρατικό πατριωτισμό ΟΧΙ στον εθνικισμό
ΟΧΙ στην ανεξέλεγκτη μετανάστευση και στην εισδοχή ΜΗ ΑΦΟΜΙΩΣΙΜΩΝ μουσουλμανικών πληθυσμών
ΟΧΙ στον εθνομηδενισμό

ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΕ ΝΑΙ Ή ΟΧΙ;;;; οι άλλοι οι πολιτικοί ταγοί μας και η ελίτ μας, τι θέσεις είχαν;;;; ποιες δικαιώθηκαν;;;

συν τοις άλλοις, βροντοφωνάζει ότι: "Ποτέ άλλοτε ο ελληνισμός, από την άποψη του συνόλου των μεγεθών του –δημογραφία, οικονομική και πνευματική παραγωγή, ρόλος στο παγκόσμιο γίγνεσθαι–, δεν βρισκόταν σε κατώτερο σημείο από σήμερα".

υ.γ. μην νομίζετε ότι έχω καμιά ψύχωση με τον Καραμπελιά, κάποτε τον έβλεπα επιφυλακτικά......
 
θα ξαναπώ ότι το κείμενο δεν το ανάρτησα για να κρίνουμε τον συντάκτη του αλλά για την ουσία του!

αλλά μιας και συζητάμε, θα "τσιμπίσω" και θα σας πω για τον Καραμπελιά...

ο Καραμπελιάς είχε τις ακόλουθες θέσεις σε σημαντικά ζητήματα:
ΟΧΙ στους Ολυμπιακούς - λόγω κόστους και αδυναμίας του κράτους να δημιουργήσει ανάπτυξη από αυτούς
ΟΧΙ στην είσοδό μας στο Ευρώ - λόγω αδύναμης οικονομίας
ΟΧΙ στην άρση των περιορισμών του εμπορίου ΕΕ - τουρκίας - λόγω επικείμενης γιγάντωσης της οικονομίας και της μεταφοράς τεχνογνωσίας στην γείτονα
ΟΧΙ στο σχέδιο Αυναν
ΟΧΙ στα μνημόνια
ΟΧΙ στην επιστροφή σε εθνικό νόμισμα όπως ήθελε ο Σοιμπλε
ΟΧΙ στο δημοψήφισμα - να ΜΗΝ γινόταν ΚΑΘΟΛΟΥ δημοψήφισμα
ΝΑΙ στην εκμετάλλευση υδρογονανθράκων ΑΦΟΥ κτιστούν δυνατές συμμαχίες
ΝΑΙ στην ειδική σχέση με την Γαλλία
ΝΑΙ στην ενίσχυση των Ε.Δ.
ΝΑΙ στον δημοκρατικό πατριωτισμό ΟΧΙ στον εθνικισμό
ΟΧΙ στην ανεξέλεγκτη μετανάστευση και στην εισδοχή ΜΗ ΑΦΟΜΙΩΣΙΜΩΝ μουσουλμανικών πληθυσμών
ΟΧΙ στον εθνομηδενισμό

ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΕ ΝΑΙ Ή ΟΧΙ;;;; οι άλλοι οι πολιτικοί ταγοί μας και η ελίτ μας, τι θέσεις είχαν;;;; ποιες δικαιώθηκαν;;;

συν τοις άλλοις, βροντοφωνάζει ότι: "Ποτέ άλλοτε ο ελληνισμός, από την άποψη του συνόλου των μεγεθών του –δημογραφία, οικονομική και πνευματική παραγωγή, ρόλος στο παγκόσμιο γίγνεσθαι–, δεν βρισκόταν σε κατώτερο σημείο από σήμερα".

υ.γ. μην νομίζετε ότι έχω καμιά ψύχωση με τον Καραμπελιά, κάποτε τον έβλεπα επιφυλακτικά......
Ωραίος ο Καράμπελιας‼️
 
Κοίτα λοιπόν τι γράφει...

[...]

Και το αίτημα που μας θέτει η ιστορία δεν είναι η λήθη, δεν είναι η εγκατάλειψη των «χαμένων πατρίδων», όπως ισχυρίζονται οι ανιστόρητοι, αλλά η αναβίωσή τους σε μια εσωτερικότητα, απαραίτητη για να ολοκληρώσουμε την υπέρβαση της διχοτόμησης, αυτού του τραγικού διπόλου , ελληνισμού-μικροελλαδισμού που μας σακατεύει.

[...]

...η γνώμη μου? αέρας κοπανιστός!....
κατά την άποψή μου καθόλου "αέρας κοπανιστός", το τραγικό δίπολο ελληνισμού-μικροελλαδισμού είναι υπαρκτό και μας σακατεύει
....ποια αναβίωση σε εσωτερικότητα?....την εσωτερικότητα την διαμορφώνει το περιβάλλον που ζεις, ο τόπος που χεις το σπιτικό σου που παλεύεις για αυτό, ο τρόπος ζωής και ο μόχθος σου , αυτά που βλέπεις , ακούς και γεύεσαι καθημερινά!....και αυτο γίνεται μόνο εκεί που έχεις ρίζες ο ίδιος εκεί που είναι το μέλλον των παιδιών σου και των παιδιών των παιδιών σου , οχι ο τόπος καταγωγής σου...Υψηλάντηδες και Καποδίστριες βέβαια υπήρχανε κάποτε ( τώρα δεν ξέρω...), αλλα είχαν μαγιά και ξεκινίσανε... που είναι σήμερα?...οι λοβοτομημένοι των Αθηνών?
εχω την εντύπωση πως δεν κατανόησες τι θέλει να πει ο ποιητής... άλλο λέει... να μην απεμπολήσουμε πολιτισμικά αγαθά λόγω γεωγραφίας να μην αποκόψουμε ρίζες που βρίσκονται σε άλλες χώρες.....
...ποια υπέρβαση διχοτόμησης να ολοκληρώσουμε? πότε ξεκίνησε και δεν το πήραμε χαμπάρι?
ξεκίνησε μεσουσης της ΑΝΟΛΟΚΛΗΡΩΤΗΣ επανάστασης του 21
...ελληνισμού-μικροελαδισμού?....ας σώσουμε την Μικρή Ελλάδα πρώτα και σώζεται και ο Ελληνισμός ύστερα...μη μείνει μόνος και απόδημος...:(


...αμ με τα λόγια?...
Καλέ μου φίλε Γιάννη
προσωπικά πιστεύω πως ΚΑΙ υφίσταται η ΔΙΧΟΤΟΜΗΣΗ μεταξύ "Ελληνισμού" (καλύτερα Ρωμιοσύνης) και μικροελλαδισμού ΚΑΙ πως μας σακατεύει διαχρονικά....
Μου προξενεί εντύπωση που μας έχεις παραθέσει κείμενα των αειμνήστων Περικλή Γιαννόπουλου και Ιωνα Δραγούμη οι οποίοι ήσαν κατεξοχήν πολέμιοι του μικροελλαδισμού.
Να σημειωθεί ότι, αντίπαλος του μικροελλαδισμού δεν σημαίνει και μεγαλοιδεάτης "Υπερέλληνας" εθνικιστής.

Το δίπολο αυτό και η διχοτόμηση ξεκίνησε ΠΡΙΝ το 21
και υπάρχουν πλείστα όσα παραδείγματα αντιπαράθεσης Ρωμιοσύνης vs μικροελλαδισμού
θα σας πω συγκεκριμμένα ιστορικά πρόσωπα
Ρήγας vs Κοραής
Καποδίστριας, Υψηλάντηδες, Κολοκοτρώνης, οπλαρχηγοί vs Κωλλέτης, Μαυροκορδάτος, Δεληγιάννης, Μαυρομιχαλαίοι, Βαυαροί ακόμα και ο Νενέκος μικροελλαδιστής ήτανε
δολοφονήσαν τον Καποδίστρια "αδρανοποίησαν" τους καπεταναίους ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ κι από τότε επικράτησε ο μικροελλαδισμός με ελάχιστες φωτεινές εκφάνσεις της Ρωμιοσύνης....
 
Back
Top