Το κατάλληλο αυτοκίνητο για κυνήγι

Εγώ θα έπαιρνα το καινούριο Isuzu D-max πάντως. Έχει κιτ που αφαιρούνται οι σούστες στον πίσω άξονα και γίνεται κανονικό SUV με αντίστοιχη συμπεριφορά εντός δρόμου. Μείωνεται βέβαια το βάρος φόρτωσης αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα δικά σου.
Είναι 1900 κυβικά 163 ίπποι οπότε ακόμη και σαν IX να το πάρεις χλυτώνεις φόρο πολυτελούς διαβίωσης.
Αν το πάρεις σαν αγροτικό έχει περιορισμούς στην κίνηση απο νομό σε νομό. Δεν μπορεί να μετακινηθεί παρα μόνο στον νομό που έχεις δηλώσει την αγροτική σου περιουσία. Διαφορετικά πρέπει να έχεις κάποιο δελτίο μεταφοράς των γεωργικών προιόντων σου ή κάτι τέτοιο. Από τιμή πάντως ξεφεύγει και αυτό.
 
το εχει ενας φιλος...
απλα οτι καλυτερο για κατσικοδρομο...
η αναρτηση ειναι ολα τα λευτα ..
εγω εχω το ρειτζερ...
η διαφορα στην αναρτιση το ραπτορ απλα δεν πεζετε πηγεναμε σε κακο χοματοδρομο με 50 χιλιομετρα και ημασταν σχεδον ακουνιτοι μεσα
μηλαω για το προιγουμενο μοντελο
Συμφωνώ για την συμπεριφορά του raptor.
Τα έχω καβαλήσει καθώς κ το f 150 αλλά..
Εκτός από το σήμα κ το τεκμήριο τα οποία εκμεταλεύονται κ τα πουλάνε 70.000!!!!! δεν με εντυπωσιάζουν σε αυτα τα λ7 ούτε η fox ούτε τα πιεσμενα μοτέρ τους..
Το απλό 3.2 ίσως το έπαιρνα.
Το f150 του γνωστού μου κάρφωσε μοτέρ...
Και μήν ξεχνιόμαστε.
Αμάξι με καρότσα είναι..μήν τρελαθούμε..
Ακου 70.000...τι λένε ρε..
-20.000 πουλάνε τα ελαφρώς μεταχ cayenee πετρέλαια με αρχική 100+.
Οποιος δεν μπορεί να καλύψει 15-20000 χιλ τεκμήριο κ δίνει 70χιλ κάτι παίζει.
Αυτό πιστεύω εκμεταλεύονται.
Αλλοι χώνουν 10.000 και κάνουν μετατροπή τα απλά σε ράπτορ....
Μιλάμε για τρέλα..
Η καρότσα ..καρότσα παραμένει...
Γνώμη μου πάντα.
 
Συμφωνώ για την συμπεριφορά του raptor.
Τα έχω καβαλήσει καθώς κ το f 150 αλλά..
Εκτός από το σήμα κ το τεκμήριο τα οποία εκμεταλεύονται κ τα πουλάνε 70.000!!!!! δεν με εντυπωσιάζουν σε αυτα τα λ7 ούτε η fox ούτε τα πιεσμενα μοτέρ τους..
Το απλό 3.2 ίσως το έπαιρνα.
Το f150 του γνωστού μου κάρφωσε μοτέρ...
Και μήν ξεχνιόμαστε.
Αμάξι με καρότσα είναι..μήν τρελαθούμε..
Ακου 70.000...τι λένε ρε..
-20.000 πουλάνε τα ελαφρώς μεταχ cayenee πετρέλαια με αρχική 100+.
Οποιος δεν μπορεί να καλύψει 15-20000 χιλ τεκμήριο κ δίνει 70χιλ κάτι παίζει.
Αυτό πιστεύω εκμεταλεύονται.
Αλλοι χώνουν 10.000 και κάνουν μετατροπή τα απλά σε ράπτορ....
Μιλάμε για τρέλα..
Η καρότσα ..καρότσα παραμένει...
Γνώμη μου πάντα.
απλα για μενα ειναι μια μοδα που ειρθε και την εκμεταλεβοντε......
 
Το πήρε ένας εδώ φετος αλλά αυτός δεν ξέρει τη έχει είναι και κυνηγός πανό από 50 δεν πάει στον δρόμο….ηλικία 70 χρονον .. για μένα αυτά είναι μόνο για φιγούρα που να το πάρεις σε κατσικόδρομους αυτο
Φίλε Ηλία οι κατσικόδρομοι είναι η δουλειά του, για αυτά έχει κατασκευαστεί. Η υπογραφή "ford performance" δεν υπάρχει τυχαίως στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο (υπάρχει μόνο σε συγκεκριμένα αυτοκίνητα της εταιρείας και κυρίως τα αγωνιστικά - εκτός δρόμου).
Φοβερή η ανάρτηση του, μιλώ τουλάχιστον για το μοντέλο του 2019, δεν καταλαβαίνει τίποτα!

Εννοείται ότι είναι πολλά τα λεφτά του και ειδικά για το νέο μοντέλο, είναι μόνον για κάποιον που μπορεί και το σηκώνει η τσέπη του.
 
Έχει αλλάξει ο νόμος το τελευταίο διάστημα.Νομιζω,υπό προϋποθέσεις,βγαίνει με άδεια αγροτικού,ακόμα κι αν δεν υπάρχει ιδιοκτήτη περιουσία (αγροτική)...
αν εισαι αγροτης ειδικου καθεστοτος δικαιουσαι αγροτικο δεν πληρωνεις ογα βγαζεις μητρωο αγροτων και ολα τα εξοδα του αυτοκινητου περνανε στα εξοδα ετσι πηρα το μιτσουμπιση αρκει να υπαρχει ε9 και δηλωση ΟΣΔΕ
 
Εγώ θα έπαιρνα το καινούριο Isuzu D-max πάντως. Έχει κιτ που αφαιρούνται οι σούστες στον πίσω άξονα και γίνεται κανονικό SUV με αντίστοιχη συμπεριφορά εντός δρόμου. Μείωνεται βέβαια το βάρος φόρτωσης αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα δικά σου.
Είναι 1900 κυβικά 163 ίπποι οπότε ακόμη και σαν IX να το πάρεις χλυτώνεις φόρο πολυτελούς διαβίωσης.
Αν το πάρεις σαν αγροτικό έχει περιορισμούς στην κίνηση απο νομό σε νομό. Δεν μπορεί να μετακινηθεί παρα μόνο στον νομό που έχεις δηλώσει την αγροτική σου περιουσία. Διαφορετικά πρέπει να έχεις κάποιο δελτίο μεταφοράς των γεωργικών προιόντων σου ή κάτι τέτοιο. Από τιμή πάντως ξεφεύγει και αυτό.
πας παντου στην Ελλαδα εκτος αθηνα και θεσαλονικη το γραφει η αδεια
 
πας παντου στην Ελλαδα εκτος αθηνα και θεσαλονικη το γραφει η αδεια
Αυτό που λες ισχύει λόγο ρύπων diesel. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι (απίθανο το βλέπω) από το 2011 που αγοράσαμε το isuzu dmax στην οικογένεια αλλά τα αγροτικά οχήματα θεωρούνται επαγγελματικά οχήματα και δηλώνουν έδρα και δεν μπορούν να μετακινηθούν εκτός νομού παρα μόνο υπο προυποθέσεις όπως πχ. επίδειξη Ε9 ότι έχεις αγροτική περιουσία εκτός νομού , ότι πάς λαική κλπ. Έχει και άλλους πολλούς περιορισμούς όπως τα άτομα που επιτρέπονται να μπουν μέσα, η καρότσα δεν μπορει να καλυφθεί με ψιλό κάλυμα ώστε να γίνει όπως τα suv παρα μόνο με ειδική άδεια και άλλα πολλά που δεν τα θυμάμαι. Δεν είναι τόσο απλό να αγοράσεις αγροτικό και δεν ξέρω αν αξίζει από την στιγμή που μπορείς να το αγοράσεις σαν ΙΧ.
 
Last edited:
Αυτό που λες ισχύει λόγο ρύπων diesel. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι (απίθανο το βλέπω) από το 2011 που αγοράσαμε το isuzu dmax στην οικογένεια αλλά τα αγροτικά οχήματα θεωρούνται επαγγελματικά οχήματα και δηλώνουν έδρα και δεν μπορούν να μετακινηθούν εκτός νομού παρα μόνο υπο προυποθέσεις όπως πχ. επίδειξη Ε9 ότι έχεις αγροτική περιουσία εκτός νομού , ότι πάς λαική κλπ. Έχει και άλλους πολλούς περιορισμούς όπως τα άτομα που επιτρέπονται να μπουν μέσα, η καρότσα δεν μπορει να καλυφθεί με ψιλό κάλυμα ώστε να γίνει όπως τα suv παρα μόνο με ειδική άδεια και άλλα πολλά που δεν τα θυμάμαι. Δεν είναι τόσο απλό να αγοράσεις αγροτικό και δεν ξέρω αν αξίζει από την στιγμή που μπορείς να το αγοράσεις σαν ΙΧ.
εγω το μιτσουμπισι το πηρα το2021 αγροτης ειδικου καθεστωτος παλια ειχε το βιβλιαρακι που εγραφες τωρα δεν εχει βιβλιαρακι εχεις δικιο για τους ριπους σε αθηνα θεσαλονικη αλλα να το αγορασεις σαν ιχ τα τελη για 2500κυβικα ποσο ειναι αγροτικο ειναι 105ευρω
 
Αυτό που λες ισχύει λόγο ρύπων diesel. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι (απίθανο το βλέπω) από το 2011 που αγοράσαμε το isuzu dmax στην οικογένεια αλλά τα αγροτικά οχήματα θεωρούνται επαγγελματικά οχήματα και δηλώνουν έδρα και δεν μπορούν να μετακινηθούν εκτός νομού παρα μόνο υπο προυποθέσεις όπως πχ. επίδειξη Ε9 ότι έχεις αγροτική περιουσία εκτός νομού , ότι πάς λαική κλπ. Έχει και άλλους πολλούς περιορισμούς όπως τα άτομα που επιτρέπονται να μπουν μέσα, η καρότσα δεν μπορει να καλυφθεί με ψιλό κάλυμα ώστε να γίνει όπως τα suv παρα μόνο με ειδική άδεια και άλλα πολλά που δεν τα θυμάμαι. Δεν είναι τόσο απλό να αγοράσεις αγροτικό και δεν ξέρω αν αξίζει από την στιγμή που μπορείς να το αγοράσεις σαν ΙΧ.
για το κουβουκλειο επιτρεπεται αυτο που ειναι μεχρι τα παραπετια της καροτσας και να ειναι πολυαστερας
 
https://www.autogreeknews.gr/nea/nea-montela/mitsubishi/mitsubishi-xrt-dl-propompos-tou-neoy-l200

336938298_768799854497408_8736636883853114761_n.jpg
 
Θα μπορούσε να έχει άδεια κυκλοφορίας ένα όχημα στην Ελλάδα με αυτή τη βαφή παραλλαγή η επιτρέπεται να το κάνεις εκ των υστέρων;;;
11.JPG
πριν παρω το ρειτζερ ειχα αυτο πηγα στο μηχανολογικο και αλαξα το χρωμα απο ασπρο που ηταν στην αδεια σε καφε-πρασινο στο μηχανολογικο βαση εκγικλιους δεν απαγορεβετε η διχρομια η τριχρομια σε αμαξια ..

τωρα εδω κατω χανια ειχα ενα μπατσο που με κηνηγουσε συνεχεια για με γραψει...
βεβεα ειμουν τυχερος και δεν εκατσε να εχει υπηρεσια και να περασω απο κοντα του
 
Χαιρετώ την παρέα..2 χρονιές πήγαινα με το αγροτικό στο κυνήγι αλλά λόγο ανάγκης αγοράς 2ου ιχ πουλήθηκε..Πλέον είμαι με ιχ και θέλω να μάθω όσοι έχετε σκύλο πως τον μεταφέρεται με ιχ.. Μιλάμε πάντα για sedan ή hatchback αυτοκίνητα και όχι 4χ4 τύπου jimny κλπ. Έχω σκυλόκουτο το οποίο έβαζα στην καρότσα πρίν. Παρόμοιο με αυτό είναι.
Screenshot_20230822_121400.jpg
 
Χαιρετώ την παρέα..2 χρονιές πήγαινα με το αγροτικό στο κυνήγι αλλά λόγο ανάγκης αγοράς 2ου ιχ πουλήθηκε..Πλέον είμαι με ιχ και θέλω να μάθω όσοι έχετε σκύλο πως τον μεταφέρεται με ιχ.. Μιλάμε πάντα για sedan ή hatchback αυτοκίνητα και όχι 4χ4 τύπου jimny κλπ. Έχω σκυλόκουτο το οποίο έβαζα στην καρότσα πρίν. Παρόμοιο με αυτό είναι.
View attachment 77530

Ρίξε μια ματιά σε παλιά θέματα του φόρουμ:

Post in thread 'Απόψεις για μεταφορά σκύλου στο πορτ μπαγκάζ.' https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Απόψεις-για-μεταφορά-σκύλου-στο-πορτ-μπαγκάζ.2065/post-325307

1692700151463.png
 
Back
Top