Το καλάθι του νεοπτωχου κυνηγου

https://www.decathlon.com.gr/el/6835-hunting

Έχει ωραία προϊόντα σε καλές τιμές το έχουμε ξαναπεί αλλά ταιριάζει στο τοπικ
Φίλε μου Νίκο άνοιξε αν θες άλλο νημα με ρούχα, παπούτσια κλπ κυνηγίου.Ας αφήσουμε αυτό για λιπαντικά /καθαριστικά μόνο.
 
Αν βραχεί το όπλο, ποτέ στην θήκη.
Πότε στη θήκη μετά από νερό,όχι μόνο για την οξειδωση που θα προκαλέσεις στα μέταλλα, αλλά και την υγρασία που θα μεταφέρεις στη θήκη.. Παλιότερα μετά από νερό,έριχνα σπρέι επαφών,σκούπισμα , λάδωμα...
ναι μάγκες μου το ξέρω καλά αυτό...πιτσιρικάς,μετά από βροχή,έβαλα το δίκαννο ατή θήκη του και το άφησα έτσι κάμποσο καιρό...όταν το ξανά άνοιξα...το πήρε ο πατέρας μου και το πήγε για βαφή...
όταν λέω wd στην θήκη...εννοώ όπου πηγαίνει το όπλο θα πηγαίνει και αυτό μαζί...έτσι σε περίπτωση βροχής,να σκουπιστει με ένα πανάκι και να περαστεί με το συγκεκριμένο σπρει που αφαιρεί το νερό, να μπει σε ανοιχτή θήκη,μέχρι να φτάσω σπίτι...και από κει και πέρα να λυθεί το όπλο να σκουπιστει και να ξαναλιπανθει.παλαιοτερα χρησιμοποιουσα g96, αλλά και ασύμφορο είναι και δεν κάνει γι αυτή την δουλειά
 
Για λίπανση και αποθήκευση σε οπλοβαστο λάδι συνθετικό δίχρονου κινητήρα.
φιλος με συλλογή έτσι τα αποθήκευη στον οπλοβαστο με την κάννη προς τα κάτω.WD40 για καθαρισμό του εσωτερικού της καννης μαζί με το μαλλί κατσαρόλας κάνουν θαύματα χωρίς κοπο
 
ναι μάγκες μου το ξέρω καλά αυτό...πιτσιρικάς,μετά από βροχή,έβαλα το δίκαννο ατή θήκη του και το άφησα έτσι κάμποσο καιρό...όταν το ξανά άνοιξα...το πήρε ο πατέρας μου και το πήγε για βαφή...
όταν λέω wd στην θήκη...εννοώ όπου πηγαίνει το όπλο θα πηγαίνει και αυτό μαζί...έτσι σε περίπτωση βροχής,να σκουπιστει με ένα πανάκι και να περαστεί με το συγκεκριμένο σπρει που αφαιρεί το νερό, να μπει σε ανοιχτή θήκη,μέχρι να φτάσω σπίτι...και από κει και πέρα να λυθεί το όπλο να σκουπιστει και να ξαναλιπανθει.παλαιοτερα χρησιμοποιουσα g96, αλλά και ασύμφορο είναι και δεν κάνει γι αυτή την δουλειά
Δεν παθαίνει τίποτα το όπλο για μερικές ώρες.
Μόνο η βρεγμένη θήκη για μέρες το σκοτώνει.
Αλάτι επίσης, ... αέρας και σπρέι από θάλασσα = θάνατος.

Θα καθήσεις με βροχή να λύσεις όπλο στο αυτοκίνητο ;
Μπράβο αν το κάνεις ...
Παλιότερα είχα ένα πανάκι ποτισμένο με λάδι μέσα στην θήκη.
Μετά το κατάργησα και αυτό.
 
Δεν παθαίνει τίποτα το όπλο για μερικές ώρες.
Μόνο η βρεγμένη θήκη για μέρες το σκοτώνει.
Αλάτι επίσης, ... αέρας και σπρέι από θάλασσα = θάνατος.

Θα καθήσεις με βροχή να λύσεις όπλο στο αυτοκίνητο ;
Μπράβο αν το κάνεις ...
Παλιότερα είχα ένα πανάκι ποτισμένο με λάδι μέσα στην θήκη.
Μετά το κατάργησα και αυτό.
Όχι,δεν θα το λύσω μέσα στο αμάξι, μετά που θα επιστρέψω σπίτι....έχεις δίκιο ότι για λίγες ώρες δεν παθαίνει τίποτα, μια φορά στην κωπαιδα προσπαθώντας να πλησιάσω κάτι παπιά κόλλησα στις λάσπες και βγήκα με τα τέσσερα, αορτηρα δεν είχα βάλει ακόμα,οπότε το όπλο στα χέρια και μέσα στην λάσπη...εκεί τι να το κάνεις το λαδάκι?...πάντως πάντα έχω ένα στεγνό πανάκι και λαδι μαζί
 
Σε τετοιες περιπτώσεις βγάζεις τα ξύλα και το υπόλοιπο μπανάκι με ζεστο νερό, καλό σκούπισμα, μπάνιο με wd 40 να διώξει την υγρασια ξανά σκουπισμα και στο καλοριφέρ διπλα
εννοείται ότι έβγαλα ξύλα, το ξέβγαλα καλά με νερό, και μετά τα βούτηξα όλα ( οχι τα ξυλα φυσικα )στην κηροζινη, ευτυχώς είχα εύκαιρο ένα πεντάλιτρο...μετά καλό σκούπισμα και καλοριφέρ όπως είπες...και έγινε Μπερκέτι
 
Σε τετοιες περιπτώσεις βγάζεις τα ξύλα και το υπόλοιπο μπανάκι με ζεστο νερό, καλό σκούπισμα, μπάνιο με wd 40 να διώξει την υγρασια ξανά σκουπισμα και στο καλοριφέρ διπλα
Εννοείται όχι τα βρεγμένα ξύλα στο καλοριφέρ, κινδυνεύουν από ράγισμα.
Εγω δύο φορές βράχηκα μέχρι το σωβρακο*, έλυσα το όπλο όσο γινόταν, το άπλωσα σε εφημερίδες στα πόδια του συνοδηγού, άναμμα καλοριφέρ στην επιστροφή και στο σπίτι διάλυση πλήρης,καθαρισμος, λιπανση έγινε καινούργιο.
* από τότε μια πλήρη φορεσιά πάντα μαζί όπως και μπότες ή γαλότσες.
🎆🎆🎆🎆🎆🎆🎆🎇🎇🎇🎇🎇
ΚΑΛΆ ΧΡΙΣΤΟΎΓΕΝΝΑ σε όλους.
🎆🎆🎆🎆🎆🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇
 
Δεν το ήξερα ότι φτιαχνόταν στην Ελλάδα. Ακόμα καλύτερα τότε.
Δες στο you tube έχει κάτι πολύ ωραία βίντεο με τι μπορεί να κάνει! Φαντάσου ο αδερφός μου το χρησιμοποιεί σε όλα τού τα εργαλεία που βγάζει στην οικοδομή για αδιάβροχοποίηση! Και δεν είναι καθόλου φτηνά!!!! Αλουμινοκατασκευες κάνει οπότε καταλαβαίνεις!!!
 
Δες στο you tube έχει κάτι πολύ ωραία βίντεο με τι μπορεί να κάνει! Φαντάσου ο αδερφός μου το χρησιμοποιεί σε όλα τού τα εργαλεία που βγάζει στην οικοδομή για αδιάβροχοποίηση! Και δεν είναι καθόλου φτηνά!!!! Αλουμινοκατασκευες κάνει οπότε καταλαβαίνεις!!!

Έχω δει το βιντεακι με τον τύπο που ψεκάζει την λάμπα και μετά την βάζει σε δοχείο με νερό και εξακολουθεί να δουλεύει.
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Έχω την εντύπωση ότι το AC90 είναι φθηνότερο από το Q 20 κάνοντας την ίδια δουλειά. Το χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια τώρα Δεν νομίζω να έβαζα λάμπα στο νερό, αλλά για το καθάρισμα του όπλου είναι μανούλα
 
Back
Top