Το καλάθι του νεοπτωχου κυνηγου

Όταν πήγα να αγοράσω το Ac90 ο καταστηματάρχης μου ειπε πως ειναι η ιδια συνταγή με το wd40. Ηταν μια οικογενεια, τα χαλασανε κ ο καθένας φτιαχνει το δικο του και το πασαρει στην αγορα με το δικο του όνομα. Τώρα το κατα ποσο ισχύει δεν μπορώ να ξερω.
 
Το σημαντικότερο από όλα είναι να καθαρίζετε συχνά το όπλο. Ο παππούς μου μόλις γύριζε από το κυνήγι, κατευθείαν έπιανε λάδι και οβελο, πρώτα από όλα καθάριζε το δίκαννο. Έφτασε στα χέρια μου το όπλο και οι κάννες του είναι καθρέφτης. Με τι λάδι καθάριζε; Σιγά να μην είχε πρόσβαση σε προϊόντα που έχουμε εμείς. Στην καλύτερη CLP αν και πιστεύω ότι θα είχε δεκαρακι λάδι. Δυστυχώς δεν τον έζησα να δω τι έκανε. Αντίθετα το δίκαννο του πατέρα μου είναι χάλια οι κάννες του, αφού θα ξανά έριχνε αύριο και δεν έχουν ανάγκη τα όπλα... Όποτε καθαρίστε με ότι έχετε, είναι καλύτερο από το άστο για αύριο.
 
Δεν είναι clp, είναι cp!
Μαλακώνει τις βρωμιές και τις σκουριές αλλά η λιπανση είναι μικρή...
Μπορείς όμως αν το έχεις να το χρησιμοποιείς για τον καθαρισμό της κάννης και σε συνδυασμό με το απολιπαντικό και το λάδι συντήρησης.
Σωστός! Μόνο για καθάρισμα το wd40
 
πάντως στον νετ υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές ιδίως για απολιπαντικα
Σίγουρα γιατί τα χρησιμοποιούν πολύ οι μηχανικοί αυτοκινήτων και γενικά όπου υπάρχουν μηχανήματα ή εργαλεία για επισκευή η συντήρηση. Εμάς τους ερασιτέχνες μας διευκολύνει για να μην βαζουμε μπρος το πατροπαραδοτο πετρέλαιο μαζί με το πινέλο ειδικά αν δεν έχουμε χώρο που σηκώνει βρώμα. Πολύ χρήσιμο είναι για καθάρισμα και συντηρηση εργαλείων όπως το τσοκ του ηλεκτροδραπανου που βρωμιζει εύκολα ή όταν ανοίγουμε ένα γωνιακό τροχό για να αλλάξουμε γρασσο στα γρανάζια της κεφαλής. Με το απολιπαντικό contact έπλυνα το βύσμα στο κινητό του γιου μου που δεν φόρτιζε και ξαναδουλεψε. Όπου υπάρχουν καλώδια και επαφές σε ηλεκτρονικά, αυτοκίνητο, ηλ. εργαλεία, διακόπτες κλπ πολλές φορές δίνει λύση.
Το θέμα είναι να αγοράζουμε από σοβαρή κατασκευαστρια εταιρεία και σε χαμηλή τιμή. Αυτή η Bison που έβαλα παραπάνω είναι ολλανδική και φτιάχνει επίσης πολύ καλές κόλλες για διάφορα υλικά.
 
Όταν πήγα να αγοράσω το Ac90 ο καταστηματάρχης μου ειπε πως ειναι η ιδια συνταγή με το wd40. Ηταν μια οικογενεια, τα χαλασανε κ ο καθένας φτιαχνει το δικο του και το πασαρει στην αγορα με το δικο του όνομα. Τώρα το κατα ποσο ισχύει δεν μπορώ να ξερω.
Ποιος να ξέρει αν ισχύει...
Μακάρι πάντως, γιατί όταν σπάνε τα μονοπώλια είναι προς όφελος μας. Αν υποθέσουμε ότι είναι παρόμοια τα περιεχόμενα, δες ότι το γνωστό κάνει 9ευρω και το νέο 6ευρω! 30-50% κάτω ανάλογα πως το υπολογίζεις.
 
εγώ μετά από αυτά που διάβασα,σκέφτομαι να πάρω ένα wd40 μικρό, να το έχω στην θήκη του οπλου καθαρά και μόνο για όταν βρέχει, γενικά το συγκεκριμένο πρέπει να είναι το πρώτο σε πωλήσεις....σχεδόν κάθε σπίτι έχει από ένα.
 
Σίγουρα γιατί τα χρησιμοποιούν πολύ οι μηχανικοί αυτοκινήτων και γενικά όπου υπάρχουν μηχανήματα ή εργαλεία για επισκευή η συντήρηση. Εμάς τους ερασιτέχνες μας διευκολύνει για να μην βαζουμε μπρος το πατροπαραδοτο πετρέλαιο μαζί με το πινέλο ειδικά αν δεν έχουμε χώρο που σηκώνει βρώμα. Πολύ χρήσιμο είναι για καθάρισμα και συντηρηση εργαλείων όπως το τσοκ του ηλεκτροδραπανου που βρωμιζει εύκολα ή όταν ανοίγουμε ένα γωνιακό τροχό για να αλλάξουμε γρασσο στα γρανάζια της κεφαλής. Με το απολιπαντικό contact έπλυνα το βύσμα στο κινητό του γιου μου που δεν φόρτιζε και ξαναδουλεψε. Όπου υπάρχουν καλώδια και επαφές σε ηλεκτρονικά, αυτοκίνητο, ηλ. εργαλεία, διακόπτες κλπ πολλές φορές δίνει λύση.
Το θέμα είναι να αγοράζουμε από σοβαρή κατασκευαστρια εταιρεία και σε χαμηλή τιμή. Αυτή η Bison που έβαλα παραπάνω είναι ολλανδική και φτιάχνει επίσης πολύ καλές κόλλες για διάφορα υλικά.

Φίλος μου μηχανικός αυτοκινήτων καθαρίζει το όπλο του πατέρα του με Q 20.
 
Και δεν είναι εποχές να πετάμε λεφτά σε δήθεν...
Ωραίο το κείμενο σου Γιάννη αλλά θα σταθω στην τελευταία φράση..

Θέλω να πιστευω πως οποιος χρησιμοποιεί ένα φθηνό σπρέι, η φτιάχνει το δικό του καθαριστικό δεν το κάνει για οικονομικους λογους αλλά γιατί έχει δοκιμάσει κ ακριβότερα καθαριστικά κ έχει διαπιστώσει ότι δεν έχουν κάτι το παραπάνω να του προσφερουν...

Αν υπάρχει κάποιος που κυνηγάει βάλτο κ έχει διαπιστώσει ότι πχ μονο το break free κάνει δουλεια γιατί δεν παγωνει, δεν δημιουργεί εμπλοκές, τότε η χρήση του είναι μονοδρομος....

Εξάλλου στο κυνήγι δεν υπάρχει "φτήνια", όπλα, φυσίγγια, βενζινες,διόδια, ρουχισμος, σκυλοτροφές, γιατί όχι κ ενα καλο-ακριβο καθαριστικό για όσους πιστευουν οτι τους είναι απαραίτητο...
Το όπλο ένα καθαρισμα θέλει κ οχι λούσιμο......
 
Τασο θυμάσαι τι έγραψα στην εισαγωγη:
Οποιου η τσέπη είναι γεμάτη ας διαβάσει κάτι άλλο.
Αρκετοί ίσως δεν έχουν αισθανθεί οικονομικό σφίξιμο, μακάρι.
Οι πολλοί όμως έβγαλαν τοπικές άδειες αντί γενικές, άλλοι από τροφές των 40-60ευρω το σακκι ταΐζουν με τροφές από το λιντλ ή ελληνικές με 18-20ευρω,αλλοι μείωσαν εξόδους, οι τσιχλαδες ψάχνουν φτηνά φυσίγγια, κλπ. Μιλάω κυρίως για κυνηγούς των μεγάλων πόλεων, οι επαρχιώτες έτσι κι αλλοιως έχουν μειωμένα έξοδα όχι ότι δεν ζορίζονται κιαυτοι. Από την άλλη αν κάνεις εξίσου καλά την δουλειά σου κι ακόμα καλύτερα, με το 1/3 των χρημάτων, γιατί όχι; 🤔
Φυσικά άμα φτιαχνεσαι χρησιμοποιώντας επώνυμα κυνηγετικά προϊόντα που σου πέρασαν στο υποσυνείδητο με την κατάλληλη διαφήμιση* και τα παραμύθια των πωλητων, δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας... όπως την βρίσκει ο καθένας! 😍
* κάτι σαν την περίφημη διαφήμιση του καουμπόι με τα Marlboro, την έβλεπες και αισθανοσουν την περιπέτεια 🐎 κιας καθοσουνα στον καναπέ του σπιτιού σου. 😴
 
Last edited:
εγώ μετά από αυτά που διάβασα,σκέφτομαι να πάρω ένα wd40 μικρό, να το έχω στην θήκη του οπλου καθαρά και μόνο για όταν βρέχει, γενικά το συγκεκριμένο πρέπει να είναι το πρώτο σε πωλήσεις....σχεδόν κάθε σπίτι έχει από ένα.
Αν βραχεί το όπλο, ποτέ στην θήκη.
 
εγώ μετά από αυτά που διάβασα,σκέφτομαι να πάρω ένα wd40 μικρό, να το έχω στην θήκη του οπλου καθαρά και μόνο για όταν βρέχει, γενικά το συγκεκριμένο πρέπει να είναι το πρώτο σε πωλήσεις....σχεδόν κάθε σπίτι έχει από ένα.
Πότε στη θήκη μετά από νερό,όχι μόνο για την οξειδωση που θα προκαλέσεις στα μέταλλα, αλλά και την υγρασία που θα μεταφέρεις στη θήκη.. Παλιότερα μετά από νερό,έριχνα σπρέι επαφών,σκούπισμα , λάδωμα...
 
Αν βραχεί το όπλο, ποτέ στην θήκη.
Να συμπληρώσω :
1) Μακριά από θήκες που το φερμουάρ δεν ανοίγει από άκρη σε άκρη.
2) Σε κάθε ευκαιρία ανοίγουμε την θήκη διάπλατα και την βάζουμε στον ήλιο ή πάνω σε σώμα καλοριφέρ.
3) Αν το όπλο πετάξει μπιμπικια σκουριάς βαψτε το αμέσως. Η σκουριά προχωράει ό,τι άλλο και να κάνουμε.
 
Τασο θυμάσαι τι έγραψα στην εισαγωγη:
Οποιου η τσέπη είναι γεμάτη ας διαβάσει κάτι άλλο.
Αρκετοί ίσως δεν έχουν αισθανθεί οικονομικό σφίξιμο, μακάρι.
Οι πολλοί όμως έβγαλαν τοπικές άδειες αντί γενικές, άλλοι από τροφές των 40-60ευρω το σακκι ταΐζουν με τροφές από το λιντλ ή ελληνικές με 18-20ευρω,αλλοι μείωσαν εξόδους, οι τσιχλαδες ψάχνουν φτηνά φυσίγγια, κλπ. Μιλάω κυρίως για κυνηγούς των μεγάλων πόλεων, οι επαρχιώτες έτσι κι αλλοιως έχουν μειωμένα έξοδα. Από την άλλη αν κάνεις εξίσου καλά την δουλειά σου κι ακόμα καλύτερα, με το 1/3 των χρημάτων, γιατί όχι; 🤔
Φυσικά άμα φτιαχνεσαι χρησιμοποιώντας επώνυμα κυνηγετικά προϊόντα που σου πέρασαν στο υποσυνείδητο με την διαφήμιση*, δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας, όπως την βρίσκει ο καθένας! 😍
* κάτι σαν την περίφημη διαφήμιση του καουμπόι με τα Marlboro, την έβλεπες και αισθανοσουν την περιπέτεια 🐎 κιας καθοσουνα στον καναπέ του σπιτιού σου. 😴
Και εγω μαζί σου είμαι Γιάννη...

Και ξαναλέω ότι δεν είναι κ δεν μπορεί να είναι οικονομικοί οι λογοι...
Δηλαδή αν κάτι δεν μας αποδίδει-ευχαριστεί δεν το χρησιμοποιουμε όσο φθηνό κ αν είναι...

Ειπα τις προαλλες ότι εγώ δεν εχω δει διαφορά ανάμεσα στα φθηνά κ ακριβά σπρει παρα μόνο όσο αφορά την εξωτερική προστασια...

Ωστόσο κάποιος άλλος που μπορεί να κυνηγάει Έβρο η ακόμα-ακόμα κ να διαμένει στις καλύβες η τελοσπαντων οπου αλλού, μπορεί να έχει εντελώς διαφορετική άποψη από την δική μου.....
 
Και εγω μαζί σου είμαι Γιάννη...

Και ξαναλέω ότι δεν είναι κ δεν μπορεί να είναι οικονομικοί οι λογοι...
Δηλαδή αν κάτι δεν μας αποδίδει-ευχαριστεί δεν το χρησιμοποιουμε όσο φθηνό κ αν είναι...

Ειπα τις προαλλες ότι εγώ δεν εχω δει διαφορά ανάμεσα στα φθηνά κ ακριβά σπρει παρα μόνο όσο αφορά την εξωτερική προστασια...

Ωστόσο κάποιος άλλος που μπορεί να κυνηγάει Έβρο η ακόμα-ακόμα κ να διαμένει στις καλύβες η τελοσπαντων οπου αλλού, μπορεί να έχει εντελώς διαφορετική άποψη από την δική μου.....
Τάσο το κυνηγι του βάλτου είναι εξειδικευμένο σε όπλα, φυσίγγια, ρούχα, γαλότσες οσο κανένα άλλο. Αλλά και για εκεί υπάρχουν πλέον όπλα με επικάλυψη πλαστική και λοιπά μέρη πλαστικά. Για τα κοινά όπλα τα φτηνά υλικά είναι εξίσου καλά αλλά υπάρχει και η κούραση της ημέρας που κάνει πολλούς να είναι αμελεις. Χώρια το κρασί και η καλή παρέα! 😀
 
Ωστόσο κάποιος άλλος που μπορεί να κυνηγάει Έβρο
Το breakfree δε μου είχε παγώσει,με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες αλλά μου έχει δώσει την εντύπωση,ότι δεν θωρακίζει απ'την οξείδωση...Δεν ξέρω για τι, ακριβώς προορίζεται,θα το πρότεινα μόνο για λίπανση ακόμα και σε μεγάλες αρνητικές θερμοκρασίες,αλλά όχι για συντήρηση -αποθηκευση του όπλου.
 
Back
Top