Το Ξύλο βγήκε από τον παράδεισο...

Ο γνωστός σταμάτησε την λιανική, άλλη άκρη είναι. Δεν τα έχω πάρει.
Τουλάχιστον είναι απο EE ; μην πάθεις αυτά που έπαθα εγώ με πιστοποιητικά υγείας ξύλου κλπ. Αλλά παλιός είσαι αυτά θα τα' χεις υπ' όψιν.
Παρεμπιπτόντως τώρα που φτιάχνω τον έναν από τους δύο τάκους που είχα πάρει από τον γνωστό Τούρκο, διαπιστώνω πόσο καλά ξύλα ήταν. Αξιζε η ταλαιπωρία. Ανεβάζω μια φωτό δια του λόγου το αληθές μια που το τελικό αποτέλεσμα αργεί πολύ (εκτός άμα ο κορονοϊός μας καραντινιάσει για κανέναν μήνα ακόμα οπότε μη έχοντας τι να κάνω καταφέρω και το τελειώσω .sarcastic. ) :κοντακι 2.jpg
 
Συμφωνώ κ επαυξάνω !!
Μόνο που το σχέδιο θέλει ανάποδα .. καλό είναι τα νερά να κατεβαίνουν και να κόλουρους την λαβή ... για φαντάσου το έτσι !!!
Χρήστο νομίζω ότι έτσι που είναι είναι το σωστό. Κάπου διάβασα οτι τα βιρινιάσματα πρέπει να είναι κοντά στο πέλμα του κοντακιού γιατί παίρνουν και κάποιο ποσοστό του κλωτσήματος !!! Τώρα αλήθεια ψέματα δεν ξέρω. Πάντως και σε παραδοσιακά εγγλέζικα που το πρόσεξα επιδιώκουν να είναι έτσι.
 
Το τερμα δεξιά μου αρεσει
Εμένα μ' αρέσουν όλα.
Απλά τα νερά από το 1ο και 2ο είναι έτσι που μπορεί - λέω μπορεί - σε κάποιο χτύπημα στην λαβή να φύγει κομμάτι. Λέμε τώρα.
Για αγγλέ κοντάκια ίσως Γιώργο - που ο παραπάνω κίνδυνος μηδενίζεται - είναι πάρα πολύ καλά. Μιά ιδέα ρίχνω ... .sarcastic.
 
Ερώτηση. Η κεραλοιφη στα ξύλινα μέρη του όπλου (όχι με λουστρο) θα επηρεάσει μακροχρόνια τα ξύλα λόγω ελαιολάδου;

Όχι ...έχω φτιάξει κεραλοιφή εδώ και 10 χρόνια....(είχα φτιάξει ποσότητα χαχα). Τα ξύλα παραμένουν μια χαρά...αρκεί να είναι σωστή η ..παρασκευή της...τουλάχιστον εμπειρικά αυτό έχω δει.
 
Όχι ...έχω φτιάξει κεραλοιφή εδώ και 10 χρόνια....(είχα φτιάξει ποσότητα χαχα). Τα ξύλα παραμένουν μια χαρά...αρκεί να είναι σωστή η ..παρασκευή της...τουλάχιστον εμπειρικά αυτό έχω δει.
Εγώ 1προς 5την φτιάχνω αλλά το λάδι δεν ποτίζει το ξύλο και σιγά σιγά το καταστρέφει;
 
Εγώ 1προς 5την φτιάχνω αλλά το λάδι δεν ποτίζει το ξύλο και σιγά σιγά το καταστρέφει;

1 προς 3 συνάδελφε...εγώ έτσι την έφτιαξα από παλαιά συνταγή που είχα βρει...όχι δεν το κααστρέφει...μιλάμε για μικρή ποσότητα που χρειάζεται να βάλεις και δεν χρειάζεται συνέχεια... άλλος τρόπος είναι μια σταγόνα λινέλαιο στο δάχτυλο σου και πέρασμα για φρεσκάρισμα...
 
Παιδιά εχω μια ερώτηση.αρχισα να ασχολουμε δειλα δειλα με καποια όπλα που αφησε ο μακαριτης ο πεθερός μου,για να ασχοληθω με κατι δημιουργικο.οσον αφορα το κοντακι,εκανα το λάθος σε ενα φλομπερακι και το εμποτιζω κανα 2 βδομαδες τωρα με λιναιλεο απτο πλαισιο.αλλαξα γνωμη,δεν μαρεσει το αποτέλεσμα, και πήρα προιοντα της birchwood,βαφη rusty walnut stain, genuine oil και true oil,να τα δοκιμασω και σε ενα diana αεροβολο και σε ενα baikal sp,γενικα να πειραματιστω.μαθαινω πολλα απτο διαδίκτυο,αλλα..θα πρεπει να αφαιρέσω το ηδη εμποτισμενο λινέλαιο για να περάσω τα νεα υλικα?
 
Παιδιά εχω μια ερώτηση.αρχισα να ασχολουμε δειλα δειλα με καποια όπλα που αφησε ο μακαριτης ο πεθερός μου,για να ασχοληθω με κατι δημιουργικο.οσον αφορα το κοντακι,εκανα το λάθος σε ενα φλομπερακι και το εμποτιζω κανα 2 βδομαδες τωρα με λιναιλεο απτο πλαισιο.αλλαξα γνωμη,δεν μαρεσει το αποτέλεσμα, και πήρα προιοντα της birchwood,βαφη rusty walnut stain, genuine oil και true oil,να τα δοκιμασω και σε ενα diana αεροβολο και σε ενα baikal sp,γενικα να πειραματιστω.μαθαινω πολλα απτο διαδίκτυο,αλλα..θα πρεπει να αφαιρέσω το ηδη εμποτισμενο λινέλαιο για να περάσω τα νεα υλικα?
Φιλε μου το λινελαιο δεν το χρησιμοποιουμε σε κοντακια απο ξυλο οξιας......τσαμπα κοπος ...αστο το αεροβολο και μην χανεις χρονο με αυτα ...
Παρε ενα τακο απο καρυδια και πειραματισου σε αυτο...οταν μαθεις λιγα πραγματα και δεις και το αποτελεσμα απο την δουλεια σου τοτε ξεκινα με το Baikal μονο αν εχει ξυλα καρυδιας...αν ειναι οξια αστο οπως ειναι.
 
Back
Top