Το Ξύλο βγήκε από τον παράδεισο...

Σεβαστό αλλά εγώ είμαι της άποψης, δώσε ένα κατοστάρικο παραπάνω για ένα ξύλο στολίδι και φτιάξτο αργότερα το κοντάκι. Μια φορά γίνονται αυτά, πρέπει να γίνονται από ξύλα που....κόβουν την ανάσα :)
 
Σεβαστό αλλά εγώ είμαι της άποψης, δώσε ένα κατοστάρικο παραπάνω για ένα ξύλο στολίδι και φτιάξτο αργότερα το κοντάκι. Μια φορά γίνονται αυτά, πρέπει να γίνονται από ξύλα που....κόβουν την ανάσα :)
Έχει τόση διαφορά το grade 3 με το 5;
 
στην τιμή εννοούσα
Ανοίγεις μεγάλο κεφάλαιο. Ανάλογα Παντελή....ανάλογα...:). Μεγάλη αγορά, φιλελεύθερη....όσο θέλει ο καθένας πουλάει. Το παραπάνω ξύλο που έβαλα είναι grade iv γύρω στα δύο κατοστάρικα!
Δεν υπάρχει τέτοια τιμή Ελλάδα για τέτοιο ξύλο! Με 500 κυκλοφορούν κάποιοι τάκοι.
Κάνε υπομονή και θα τα πούμε αναλυτικά!
 
Κάνε υπομονή και θα τα πούμε αναλυτικά!
Γιώργο αν έχεις διάθεση θα μπορούσες να ανεβάσεις φωτό από διαφορετικά grade και , αν γίνεται, να εξηγήσεις τις διαφορές.;
Είναι μόνο οπτικά-εμφανισιακά;
γιατί θεωρώ τα λοιπά ποιοτικά χαρακτηριστικά (ξήρανση κλπ) από σοβαρούς προμηθευτές δεδομένα.
 
Σεβαστό αλλά εγώ είμαι της άποψης, δώσε ένα κατοστάρικο παραπάνω για ένα ξύλο στολίδι και φτιάξτο αργότερα το κοντάκι. Μια φορά γίνονται αυτά, πρέπει να γίνονται από ξύλα που....κόβουν την ανάσα :)
Έχεις δίκιο μεν αλλά....
Επίσης εγώ θέλω μάστορα για την κατασκευή. Εσύ θα το κάνεις μόνος σου άρα μπορείς να πας παραπανω
 
Γιώργο αν έχεις διάθεση θα μπορούσες να ανεβάσεις φωτό από διαφορετικά grade και , αν γίνεται, να εξηγήσεις τις διαφορές.;
Είναι μόνο οπτικά-εμφανισιακά;
γιατί θεωρώ τα λοιπά ποιοτικά χαρακτηριστικά (ξήρανση κλπ) από σοβαρούς προμηθευτές δεδομένα.
Ποτέ δεν είναι μόνο οπτικά, το οπτικό όμως είναι που μας κερδίζει. Από την στιγμή που πρόκειται για διαφορετικά σημεία του δέντρου, διαφέρει η σύσταση, η πυκνότητα , η απόχρωση κτλ. Πράγματα που δεν είναι δυνατόν να αποδωθούν σε ψωτογραφίες. Το έντονο "νερό" δεν σημαίνει πάντα και ακριβό. Η αξιολόγηση γίνεται πάντα σε σχέση των δύο πλευρών, το να υπάρχει "λογική" και συνέχεια στο κομμάτι της πάπιας κτλ. Πρέπει να μπορείς να φαντάζεσαι που θα βγει το κοντάκι μέσα στον τάκο, ώστε να προβλέψεις αν αυτά που βλέπεις στο ξύλο θα μεταφερθούν και στο κοντάκι. Μην ξεχνάμε ότι το μεγαλύτερο μέρος του τακου....θα πεταχτεί!
Γενικά είναι πολλά και κάποια από αυτά ίσως και να μην μπορώ καλά να στα εκφράσω, απλά λειτουργεί και το ένστικτο.
 
Ξερει καποιοs αν μπορουμε να περασουμε πρωτα ενα με δυο χερια χρωμα τηs birchwood rusty walnut wood stain για να δωσουμε λιγο χρωμα και μετα να περασουμε απο πανω λινελαιο?
 
Ευχαριστώ για την απάντηση θα το κάνω έτσι γιατί έφαγα την ψαθα και δεν θέλω να μπαίνω σε τέτοια διαδικασία να προσπαθήσω να φτιάξω άλλη από οτι διάβασα παραπίσω το τελείωμα με λινέλαιο νομίζω δεν θα γλιστραει
 
Εντάξει δε λέω να φτάσειs την εργοστασιακά απλά να εχειs ενα κράτημα και αs είναι λίγο χοντροκομενη
Νίκο την άποψη μου στην είπα. Εδώ με τα εργαλεία που προορίζονται για την δουλειά αυτή και πάλι είναι μανίκι να κόψεις σωστή ψάθα. Ξεκάθαρα, όχι, ψάθα ή οποιαδήποτε εκδοχή αυτής, με μαχαίρι δεν κόβεται.
 
Back
Top