Το Ξύλο βγήκε από τον παράδεισο...

Ετσει το ειχαν κοψη.γιαυτο το πελμα δεν μου καθοταν στον ομο.μετα την προσθηκη ολα καλαααα
Γιάννη ο Δημητρης λέει (αν κατάλαβα σωστά ) ότι η προθήκη έχει Κουρμπα πως τα έξω και κάνει το πέλμα και αυτό κουρμαριστω ..
 
Εδώ και ένα εξάμηνο χρωστάω τα αποτελέσματα και της φωτογραφίες της διαδικασίας για την ανανέωση των ξύλων του manufrance falcor του πατέρα μου. Όπως είχα ξαναπεί τα ξύλα ήταν πολύ ταλαιπωρημένα από τα 40 χρόνια χρήσης. Αντιμετωπίσαμε κάποιες εκπλήξεις στην πορεία αλλά τελικά το αποτέλεσμα ήταν ωραίο. Λόγω έλλειψης ίντερνετ στον υπολογιστή θα αφήσω για αργότερα το φωτορεπορτάζ της διαδικασίας και θα βάλω μόνο δυο φωτο του πριν και μετά.

Πρίν


Μετά


Πρίν


Μετά
 
Εδώ και ένα εξάμηνο χρωστάω τα αποτελέσματα και της φωτογραφίες της διαδικασίας για την ανανέωση των ξύλων του manufrance falcor του πατέρα μου. Όπως είχα ξαναπεί τα ξύλα ήταν πολύ ταλαιπωρημένα από τα 40 χρόνια χρήσης. Αντιμετωπίσαμε κάποιες εκπλήξεις στην πορεία αλλά τελικά το αποτέλεσμα ήταν ωραίο. Λόγω έλλειψης ίντερνετ στον υπολογιστή θα αφήσω για αργότερα το φωτορεπορτάζ της διαδικασίας και θα βάλω μόνο δυο φωτο του πριν και μετά.

Πρίν


Μετά


Πρίν


Μετά
.shake hands.
 
Γνωρίζει κάποιος από το ξύλο είναι το κοντακι; Η πάπια είναι σίγουρα καρυδιά γιατί η μαμά έσπασε και φτιάχτηκε άλλη.
Ο πατέρας μου θυμόταν κάτι περί σφενδαμου αλλά λίγο που το έψαξα μοιάζει ποιο πολύ με κόκκινη δρυς. Σημειωτέον έχω κοκκινισει και λίγο το λινελαιο.
 
Εδώ και ένα εξάμηνο χρωστάω τα αποτελέσματα και της φωτογραφίες της διαδικασίας για την ανανέωση των ξύλων του manufrance falcor του πατέρα μου. Όπως είχα ξαναπεί τα ξύλα ήταν πολύ ταλαιπωρημένα από τα 40 χρόνια χρήσης. Αντιμετωπίσαμε κάποιες εκπλήξεις στην πορεία αλλά τελικά το αποτέλεσμα ήταν ωραίο. Λόγω έλλειψης ίντερνετ στον υπολογιστή θα αφήσω για αργότερα το φωτορεπορτάζ της διαδικασίας και θα βάλω μόνο δυο φωτο του πριν και μετά.

Πρίν


Μετά


Πρίν


Μετά
Πολύ ωραίο!!!
εδειξε άλλο όπλο..
Πραγματική αναβάθμιση φινιρίσματος....shake hands.
 
Εδώ και ένα εξάμηνο χρωστάω τα αποτελέσματα και της φωτογραφίες της διαδικασίας για την ανανέωση των ξύλων του manufrance falcor του πατέρα μου. Όπως είχα ξαναπεί τα ξύλα ήταν πολύ ταλαιπωρημένα από τα 40 χρόνια χρήσης. Αντιμετωπίσαμε κάποιες εκπλήξεις στην πορεία αλλά τελικά το αποτέλεσμα ήταν ωραίο. Λόγω έλλειψης ίντερνετ στον υπολογιστή θα αφήσω για αργότερα το φωτορεπορτάζ της διαδικασίας και θα βάλω μόνο δυο φωτο του πριν και μετά.

Πρίν


Μετά


Πρίν


Μετά
Γεια στα χέρια σου!.shake hands.
 
Εδώ και ένα εξάμηνο χρωστάω τα αποτελέσματα και της φωτογραφίες της διαδικασίας για την ανανέωση των ξύλων του manufrance falcor του πατέρα μου. Όπως είχα ξαναπεί τα ξύλα ήταν πολύ ταλαιπωρημένα από τα 40 χρόνια χρήσης. Αντιμετωπίσαμε κάποιες εκπλήξεις στην πορεία αλλά τελικά το αποτέλεσμα ήταν ωραίο. Λόγω έλλειψης ίντερνετ στον υπολογιστή θα αφήσω για αργότερα το φωτορεπορτάζ της διαδικασίας και θα βάλω μόνο δυο φωτο του πριν και μετά.

Πρίν


Μετά


Πρίν


Μετά
Μπράβο σου .. πολύ δυνατή ανανέωση !.shake hands..shake hands.
πέρνα και λίγο κεράκι κάποια στιγμή που θα του δώσει έξτρα "πολυτέλεια" .. ;)
 
Μπράβο σου .. πολύ δυνατή ανανέωση !.shake hands..shake hands.
πέρνα και λίγο κεράκι κάποια στιγμή που θα του δώσει έξτρα "πολυτέλεια" .. ;)
Το άφησα έτσι για να του περνάω ένα λινελαιο το μήνα. Αργότερα θα αποφασίσω αν θα το αφήσω έτσι Ή θα περάσω κερί.
 
Γνωρίζει κάποιος από το ξύλο είναι το κοντακι;
Τι σε κάνει να πιστεύεις πως δεν είναι καρυδιά; Ρωτώ γιατί οι φωτογραφίες σου έχουν πολύ αντανάκλαση φωτός. Πιστεύω πως είναι χαμηλής κατηγορίας ισόβενη καρυδιά με λίγα - στενά και ίσα νεύρα δηλαδή νερά, γνωστά και ως vena (εξ ου το ισό-βενα). Τα νεύρα αυτά προέρχονται από εσωτερικά μέρη των δέντρων ή και των κλάδων των. Πολλοί τα προτιμούν γιατί πιστεύουν πως έχουνε μεγαλύτερη αντοχή από τα Moire (μουαρέ) ή πως η δύναμη της ανάκρουσης μεταφέρετε μέσω αυτών κάθετα στον ώμο... και αν πριν το πέλμα, στρέφονται προς το έδαφος εξουδετερώνουν κατά τι το λάκτισμα.
 
Τι σε κάνει να πιστεύεις πως δεν είναι καρυδιά; Ρωτώ γιατί οι φωτογραφίες σου έχουν πολύ αντανάκλαση φωτός. Πιστεύω πως είναι χαμηλής κατηγορίας ισόβενη καρυδιά με λίγα - στενά και ίσα νεύρα δηλαδή νερά, γνωστά και ως vena (εξ ου το ισό-βενα). Τα νεύρα αυτά προέρχονται από εσωτερικά μέρη των δέντρων ή και των κλάδων των. Πολλοί τα προτιμούν γιατί πιστεύουν πως έχουνε μεγαλύτερη αντοχή από τα Moire (μουαρέ) ή πως η δύναμη της ανάκρουσης μεταφέρετε μέσω αυτών κάθετα στον ώμο... και αν πριν το πέλμα, στρέφονται προς το έδαφος εξουδετερώνουν κατά τι το λάκτισμα.
Ίσως να έχετε δίκιο. Δεν το γνωρίζω καθώς δεν έχω εμπειρία και γνώσεις στα ξύλα. Πίστευα ότι η καρυδιά έχει πιο φαρδιά και "παιχνιδιάρικα" νερα.
Την εκτίμηση την έκανα βάση αναζήτησης που έκανα για διάφορα ξύλα στο διαδίκτυο. Ίσως κάποιος άλλος κάτοχος manufrance falcor st. ettiene κατασκευής γύρω στο '75 να ξέρει.
Δυστυχώς δεν έχω αυτή τη στιγμή καλύτερη φωτο από αυτή.

Ευχαριστώ πολύ.
 
Μη το ψάξεις περισσότερο, καρυδιά είναι.
Τα "παιχνιδιάρικα" νερά μπορεί να είναι από το ίδιο δέντρο αλλά να προέρχονται από διαφορετικά τμήματα π.χ. κορμός από σημεία που εκφύονταν κλάρες ή κορμός κοντά στο έδαφος ή ρίζα. Ή να προέρχονται από τμήματα που είναι βαθύτερα ή κοντινότερα προς τον φλοιό.
 
Πολλοί τα προτιμούν γιατί πιστεύουν πως έχουνε μεγαλύτερη αντοχή από τα Moire (μουαρέ) ή πως η δύναμη της ανάκρουσης μεταφέρετε μέσω αυτών κάθετα στον ώμο... και αν πριν το πέλμα, στρέφονται προς το έδαφος εξουδετερώνουν κατά τι το λάκτισμα.
Και 'γω αυτής της άποψης είμαι...
Ακόμα συνήθως αυτά τα ξύλα εχουν και χαμηλότερο ειδικό βάρος απο τα ''σκούρα'' ξύλα ή κάποια τύπου ''bird's eye'' -όπως λέγονται- και μπορούν να ζυγίσουν καλύτερα ενα όπλο-ειδικά αν έχει ελαφριά βάση-χωρίς να χρειάζεται να αφαιρεθεί πολύ υλικό από το πίσω μέρος...
 
ρε παιδια μια ερωτηση γιατι δεν μπορω να καταλαβω κατι , γιατι όλα τα οπλα των παγκοσμιων πρωταθλητών - ολυμπιονικων στην σκοποβολή εχουν όλα ξυλα σανιδιας ???
Γιατί τα γεμίζουν με αυτά τα αντιαισθητικα αυτοκόλλητα...:)
Δεν το ξέρω αυτό αλλά για να το λες, έτσι θα είναι. Μάλλον γιατί για αυτούς είναι κάτι αναλωσιμο.
 
Γιατι ηθελαν να εχουν baikal;)
φιλε μην παρεξηγηθείς αλλα το μπαικαλ για σκοπευτηριο είναι τουλάχιστον ακρως ακαταλλληλο οπλο , για κυνυγι και με πολλες προϋποθέσεις κατι μπορει να γινει , ειχε παρει πολλα παγκοσμια πρωταθλήματα πολύ παλια η μπαικαλ αλλα ουδεμια σχεση ειχαν τα
αγωνιστικα της οπλα με αυτά που πωλουνται στο εμποριο
 
Γιατί τα γεμίζουν με αυτά τα αντιαισθητικα αυτοκόλλητα...:)
Δεν το ξέρω αυτό αλλά για να το λες, έτσι θα είναι. Μάλλον γιατί για αυτούς είναι κάτι αναλωσιμο.
δεν εχουν ολοι αυτοκόλλητα και δεν νομιζω ότι είναι αναλωσιμο ένα κοντακι στον βαλεριανο αξιας παρα πολλων χιλιαδων ευρω , αλλα γιατι δεν εχει τουλάχιστον ενας κορυφαιος σκοπευτης ενα πανεμορφο οπλο με τρελα νερα και πανέμορφα ξυλα ????
 
Back
Top