Τουφεκιές στα όρια...

Παιδιά τον έβαλα στα 70 σήμερα εγώ ...όρθιο όχι τον πάτο...και φαίνεται ελαχιστα. Άλλο το 1*1 που γράφει ο Άρης και άλλο ο τενεκές... είπαμε κάποιοι στα μέτρα βάζουν και ΦΠΑ
Δηλαδη εση αμφισβητεις τη δοκημη αν καταλαβα καλλα απο αυτα που γραφεις αν ψαξεις στοις βλητικες δοκημες ειναι πολοι που εχουν κανει σε τετοιες αποστασεις δοκημες με κατι kicks goose
 
Μιλαμε για πολυ καλη συγκεντρωση! Τελικα στα δραμια καλο ειναι να εχουν καλη συγκεντρωση και μικρη ταχυτητα ή μεγαλη ταχυτητα και να υστερουν στην συγκεντρωση????think

Και ταχυτητα και συγκεντρωση.....δυσκολο αλλα οχι ακατορθοτο....για τους ιδιογομωτες...
 
Δηλαδη εση αμφισβητεις τη δοκημη αν καταλαβα καλλα απο αυτα που γραφεις αν ψαξεις στοις βλητικες δοκημες ειναι πολοι που εχουν κανει σε τετοιες αποστασεις δοκημες με κατι kicks goose
Υπάρχουν πολλοί άπιστοι ΤΕΟ μέχρι να το δουν με τα μάτια τους το έργο από αυτούς ήμουν και εγώ μέχρι να ξεκινήσω να γεμίζω αναθεώρησα πολλά πραγματα από την ιδιογομωση!!
 
Υπάρχουν πολλοί άπιστοι ΤΕΟ μέχρι να το δουν με τα μάτια τους το έργο από αυτούς ήμουν και εγώ μέχρι να ξεκινήσω να γεμίζω αναθεώρησα πολλά πραγματα από την ιδιογομωση!!

Και πηστεψεμε δεν εχεις δει τιποτα......
 
Χρόνια Πολλά με υγεία σ'όλους μας κ τις οικογένειες μας .
Θάθελα να ρωτήσω (γηράσκω αεί διδασκόμενος) μετά που διάβασα την ενδιαφέρουσα πράγματι συζήτηση με καμπύλες καύσης -χρόνους καύσης κ.α σε δύο υποθετικά set up με TECNA ποιό από τα δύο στην τελική θάχει καλύτερες μένουσες . Στην πράξη δλδ διότι κάποτε τα πρακτικά παραδείγματα βοηθούν καλύτερα στην εμπέδωση
688 1.90 Χ 36
686 1.95 X 36
Με ίδιο τα υπόλοιπα υλικά.
 
Χρόνια Πολλά με υγεία σ'όλους μας κ τις οικογένειες μας .
Θάθελα να ρωτήσω (γηράσκω αεί διδασκόμενος) μετά που διάβασα την ενδιαφέρουσα πράγματι συζήτηση με καμπύλες καύσης -χρόνους καύσης κ.α σε δύο υποθετικά set up με TECNA ποιό από τα δύο στην τελική θάχει καλύτερες μένουσες . Στην πράξη δλδ διότι κάποτε τα πρακτικά παραδείγματα βοηθούν καλύτερα στην εμπέδωση
688 1.90 Χ 36
686 1.95 X 36
Με ίδιο τα υπόλοιπα υλικά.
Λογικα το 686 .....αλλα να σου δωσει και ιδιες ταχυτητες με το 688....αν οχι προσαρμοσετο αναλογα....
 
Χρόνια Πολλά με υγεία σ'όλους μας κ τις οικογένειες μας .
Θάθελα να ρωτήσω (γηράσκω αεί διδασκόμενος) μετά που διάβασα την ενδιαφέρουσα πράγματι συζήτηση με καμπύλες καύσης -χρόνους καύσης κ.α σε δύο υποθετικά set up με TECNA ποιό από τα δύο στην τελική θάχει καλύτερες μένουσες . Στην πράξη δλδ διότι κάποτε τα πρακτικά παραδείγματα βοηθούν καλύτερα στην εμπέδωση
688 1.90 Χ 36
686 1.95 X 36
Με ίδιο τα υπόλοιπα υλικά.
Αν η tecna ειναι το τελευταίο λοτ που ειναι λιγότερο προοδευτική απο την παλιά ίσως είσαι στα 800-900bar.
Εγώ θα δοκίμαζα 616 1.90Χ36, 686 1.85Χ36.
 
137 metra με νουμερο 6 !32 γρ ειναι το φυσιγγι ?η 30?
36 γρ. - για την ακρίβεια 35,5 ... (1 1/4 oz.) ;)
Όπως είπε ο Στέλιος με νο 6, αν κατάλαβα καλά λέει ότι το έσπασαν και στις 113 γιαρδες με 28 γρ (υποθέτω με 7,5 )
 

στο 3,44 η τουφεκιά στο 3,46 το σπάσιμο .............

σόρρυ αλλά κάτι δεν μου κολλάει ........... δύο δευτερόλεπτα μου φαίνεται πααααααααααρα πολύ.

και δεν μου κόλλησε από την αρχή όταν το είδα και γιαυτό μέτρησα τους χρόνους.
κάποιοι που έχουν καλλίτερη γνώση με ταχύτητες και αποστάσεις ας κάνουν τους υπολογισμούς να δούμε αν βγαίνει ..........
 
στο 3,44 η τουφεκιά στο 3,46 το σπάσιμο .............

σόρρυ αλλά κάτι δεν μου κολλάει ........... δύο δευτερόλεπτα μου φαίνεται πααααααααααρα πολύ.

και δεν μου κόλλησε από την αρχή όταν το είδα και γιαυτό μέτρησα τους χρόνους.
κάποιοι που έχουν καλλίτερη γνώση με ταχύτητες και αποστάσεις ας κάνουν τους υπολογισμούς να δούμε αν βγαίνει ..........


2 δευτερολεπτα ειναι καπως τραβηγμενη η διαφορα αλλα παλι οχι και τοσο πολυ που να γινεται αδυνατον. Ισως το 3,44 να ειναι 3,444 και το 3,46 να ειναι 3.456. Σε αυτη την ακραια περιπτωση που το ρολοι δειχνει αυτο που βλεπουμε η διαφορα ειναι μονο 1.2 δευτερολεπτα. Η αληθεια βρισκεται στην ουσια καπου ενδοιαμεσα.
Η μενουσα σε φυσιγγια Gamebore στα 80 μετρα με λιγο παραπανω αρχικη απο αυτα που χρησιμοποιηθηκαν εδω ειναι γυρω στα 118 μδ. Στα 130 μετρα δεν την υπολογιζω πανω απο 70 μδ, που σημαινει σε αυτη την αποσταση περιπου 1,85 δευτερολεπτα το πολυ. Ειναι σιγουρα λιγοτερο γιατι τα σκαγια ταξειδευουν με μεταβλητη φθινουσα ταχυτητα απο τα 405 V0 μεχρι V130 70. Το αποτελεσμα για μενα στα αναμενομενα πλαισια
 
Last edited:
στο 3,44 η τουφεκιά στο 3,46 το σπάσιμο .............

σόρρυ αλλά κάτι δεν μου κολλάει ........... δύο δευτερόλεπτα μου φαίνεται πααααααααααρα πολύ.

και δεν μου κόλλησε από την αρχή όταν το είδα και γιαυτό μέτρησα τους χρόνους.
κάποιοι που έχουν καλλίτερη γνώση με ταχύτητες και αποστάσεις ας κάνουν τους υπολογισμούς να δούμε αν βγαίνει ..........
Πολύ φυσιολογικά τα δύο δευτερόλεπτα και λίγα είναι.
 
Ε λογικό είναι να έχει καθηστερηση.... Το έχω ξαναγράψει σε 3 παπάκια που πηγαίνανε γραμμή ρίχνω στο πρώτο με τεράστια προσκοπευση (νόμιζα) και πέφτει με εμφανή διάφορα χρόνου το τρίτο και σίγουρα πολύ μικρότερη απόσταση.

Και να θέλανε να στήσουνε τέτοιο βίντεο πάλι θα βαζανε καθηστερηση.
 
Ενα δευτερολεπτο διαφορα, να πεις δηλαδη ενα "τικ-τακ" απο μεσα σου, μετα την τουφεκια ειναι μια πολυ συνηθισμενη εικονα για πολυ ψηλωμενες τσιχλες, οποτες δεν μου κανει ιδιαιτρεη εντυπωση το δυο δευτερολεπτα γι αυτη την αποσταση...
 
Back
Top