Τουφεκιές στα όρια...

επειδή άλλο είναι το ζωντανό θήραμα ( το οποίο θέλει και κάποιο χρόνο για να "καταλάβει" ότι πέθανε ) και άλλο το πιατάκι το οποίο σπάει ακαριαία με το που θα το βρεί το σκάγι.
και
επειδή έχω ρίξει αρκετές ντουφεκιές για δοκιμή φυσιγγιών ενός τρελού ιδιογομωτή στο σχιστό. ( ρίχνουμε απέναντι στο βουνό σε αποστάσεις πάνω από 100 μ. ) και εγώ που ρίχνω δεν προλαβαίνω να "δω" καθαρά την ντουφεκιά λόγω της αναπήδησης της κάνης , άρα τα σκάγια φτάνουν εκεί σε πολύ λιγότερο από 1,5 - 2,0 δεύτερα.
και
επειδή για να καταλάβετε τον χρόνο για δύο δευτερόλεπτα μετράμε , χίλια ένα - χίλια δύο ( αργά και σταθερά ) ,

εξακολουθεί να μου φαίνεται "περίεργο" το όλο έργο. ( είμαι και λίγο άπιστος Θωμάς ) :cool::cool::cool:

αλλά ΟΚ , για να το λέτε εσείς που σίγουρα ξέρετε κάτι τις παραπάνω δεν επιμένω. ;););)
 
επειδή άλλο είναι το ζωντανό θήραμα ( το οποίο θέλει και κάποιο χρόνο για να "καταλάβει" ότι πέθανε ) και άλλο το πιατάκι το οποίο σπάει ακαριαία με το που θα το βρεί το σκάγι.
και
επειδή έχω ρίξει αρκετές ντουφεκιές για δοκιμή φυσιγγιών ενός τρελού ιδιογομωτή στο σχιστό. ( ρίχνουμε απέναντι στο βουνό σε αποστάσεις πάνω από 100 μ. ) και εγώ που ρίχνω δεν προλαβαίνω να "δω" καθαρά την ντουφεκιά λόγω της αναπήδησης της κάνης , άρα τα σκάγια φτάνουν εκεί σε πολύ λιγότερο από 1,5 - 2,0 δεύτερα.
και
επειδή για να καταλάβετε τον χρόνο για δύο δευτερόλεπτα μετράμε , χίλια ένα - χίλια δύο ( αργά και σταθερά ) ,

εξακολουθεί να μου φαίνεται "περίεργο" το όλο έργο. ( είμαι και λίγο άπιστος Θωμάς ) :cool::cool::cool:

αλλά ΟΚ , για να το λέτε εσείς που σίγουρα ξέρετε κάτι τις παραπάνω δεν επιμένω. ;););)
Το 12 στο σχιστό στην λαμαρίνα όταν το σπάς σβησμένο στα σύρματα δεν θυμάσαι την καθυστέρηση? Για βάλε άλλο τόσο +;).
 
Το 12 στο σχιστό στην λαμαρίνα όταν το σπάς σβησμένο στα σύρματα δεν θυμάσαι την καθυστέρηση? Για βάλε άλλο τόσο +;).

ναι ρε Άρη και το 11 που το σπάμε με το που βγαίνει δλδ περίπου 60-70 μ δεν το βλέπω όταν σπάει γιατί δεν έχω προλάβει να " βγώ " από το όπλο .
που σημαίνει ότι ο χρόνος είναι ελάχιστος.
Αλλά είπαμε άπιστος Θωμάς.

Γιαυτό την επόμενη φορά στο σχιστό θα ανέβω στον πύργο στο βουνό δεξιά και θα ζητήσω το 12 από το αριστερό τεραίν ................... χεχεχε :D:D:D:D
 
ναι ρε Άρη και το 11 που το σπάμε με το που βγαίνει δλδ περίπου 60-70 μ δεν το βλέπω όταν σπάει γιατί δεν έχω προλάβει να " βγώ " από το όπλο .
που σημαίνει ότι ο χρόνος είναι ελάχιστος.
Αλλά είπαμε άπιστος Θωμάς.

Γιαυτό την επόμενη φορά στο σχιστό θα ανέβω στον πύργο στο βουνό δεξιά και θα ζητήσω το 12 από το αριστερό τεραίν ................... χεχεχε :D:D:D:D
Το κάνει ο Π Κατσιώτης με το 11 του αριστερου να το ζητάει από το δεξί όταν δεν έχει κόσμο.Ακους μπαμ...... ......πάφ.(αντε γειά..μιλάμε για κ@@λα.Αν θυμάμαι έχουν μετρήσει 80+μ.
με το αποστασιόμετρο.
 
επειδή άλλο είναι το ζωντανό θήραμα ( το οποίο θέλει και κάποιο χρόνο για να "καταλάβει" ότι πέθανε ) και άλλο το πιατάκι το οποίο σπάει ακαριαία με το που θα το βρεί το σκάγι.
και
επειδή έχω ρίξει αρκετές ντουφεκιές για δοκιμή φυσιγγιών ενός τρελού ιδιογομωτή στο σχιστό. ( ρίχνουμε απέναντι στο βουνό σε αποστάσεις πάνω από 100 μ. ) και εγώ που ρίχνω δεν προλαβαίνω να "δω" καθαρά την ντουφεκιά λόγω της αναπήδησης της κάνης , άρα τα σκάγια φτάνουν εκεί σε πολύ λιγότερο από 1,5 - 2,0 δεύτερα.
και
επειδή για να καταλάβετε τον χρόνο για δύο δευτερόλεπτα μετράμε , χίλια ένα - χίλια δύο ( αργά και σταθερά ) ,

εξακολουθεί να μου φαίνεται "περίεργο" το όλο έργο. ( είμαι και λίγο άπιστος Θωμάς ) :cool::cool::cool:

αλλά ΟΚ , για να το λέτε εσείς που σίγουρα ξέρετε κάτι τις παραπάνω δεν επιμένω. ;););)
Δεν ξέρω αν στο βίντεο είναι πράγματι 2 δευτερόλεπτα ή κάτι λιγότερο, όπως είπε κι ο Παύλος, ούτε μπορώ να πω αν το βίντεο είναι στημένο και κάλπικο ...
Αυτό που ξέρω πάντως είναι ότι ένα σώμα (π.χ. σκάγι) κινούμενο με (σταθερή) ταχύτητα 70 μ/δ θα χρειαστεί 2 δευτερόλεπτα για να διανύσει 140 μέτρα ... Όταν όμως ξεκινά με πολλαπλάσια ταχύτητα (405 μ/δ), ακόμη κι αν στα 140 μ. η μένουσα ταχύτητα του είναι 70 μ/δ (που τόση περίπου πρέπει να είναι) ... τα 2 δευτερόλεπτα είναι πολύς χρόνος, αφού (άσχετα με το ρυθμό επιβράδυνσης του), σε όλη τη διαδρομή του μέχρι τα 140μ. έχει ταχύτητα μεγαλύτερη από 70 μ/δ ...
 
2 δευτερολεπτα ειναι καπως τραβηγμενη η διαφορα αλλα παλι οχι και τοσο πολυ που να γινεται αδυνατον. Ισως το 3,44 να ειναι 3,444 και το 3,46 να ειναι 3.456. Σε αυτη την ακραια περιπτωση που το ρολοι δειχνει αυτο που βλεπουμε η διαφορα ειναι μονο 1.2 δευτερολεπτα. Η αληθεια βρισκεται στην ουσια καπου ενδοιαμεσα.
Η μενουσα σε φυσιγγια Gamebore στα 80 μετρα με λιγο παραπανω αρχικη απο αυτα που χρησιμοποιηθηκαν εδω ειναι γυρω στα 118 μδ. Στα 130 μετρα δεν την υπολογιζω πανω απο 70 μδ, που σημαινει σε αυτη την αποσταση περιπου 1,85 δευτερολεπτα το πολυ. Ειναι σιγουρα λιγοτερο γιατι τα σκαγια ταξειδευουν με μεταβλητη φθινουσα ταχυτητα απο τα 405 V0 μεχρι V130 70. Το αποτελεσμα για μενα στα αναμενομενα πλαισια

το σκέφτηκα λίγο αυτό που είπες , και θα κάνω έναν αυθαίρετο υπολογισμό , που σε παρακαλώ διόρθωσέ με αν δεις κάτι κουλό.
αρχική περίπου 400 m/sec
μένουσα περίπου 70m/sec

άρα ( εδώ είναι ο αυθαίρετος ) 400+70 = 470 / 2 = 235 m/sec.
δλδ μία μέση ταχύτητα 235 /sec . δλδ για να καλύψει τα 135 m θέλει 0,575 sec άντε να το διπλασιάσω και να γίνει 1 sec.

η αίσθηση που έχω εγώ είναι ότι κάπου εκεί θα πρέπει να είναι . δλδ μεταξύ μισού και ένα το πολύ.
γιατί ένα δευτερόλεπτο είναι παααααααααρα πολύς χρόνος.
ένα πουλί που ταξιδεύει με 70 km/h σε ένα δευτερόλεπτο κάνει 20 μέτρα.
 
Δεν ξέρω αν στο βίντεο είναι πράγματι 2 δευτερόλεπτα ή κάτι λιγότερο, όπως είπε κι ο Παύλος, ούτε μπορώ να πω αν το βίντεο είναι στημένο και κάλπικο ...
Αυτό που ξέρω πάντως είναι ότι ένα σώμα (π.χ. σκάγι) κινούμενο με (σταθερή) ταχύτητα 70 μ/δ θα χρειαστεί 2 δευτερόλεπτα για να διανύσει 140 μέτρα ... Όταν όμως ξεκινά με πολλαπλάσια ταχύτητα (405 μ/δ), ακόμη κι αν στα 140 μ. η μένουσα ταχύτητα του είναι 70 μ/δ (που τόση περίπου πρέπει να είναι) ... τα 2 δευτερόλεπτα είναι πολύς χρόνος, αφού (άσχετα με το ρυθμό επιβράδυνσης του), σε όλη τη διαδρομή του μέχρι τα 140μ. έχει ταχύτητα μεγαλύτερη από 70 μ/δ ...

χεχεχε ..... το ίδιο γράφαμε ταυτόχρονα.
 
Θυμάμαι πολύ έντονα στο σκοπευτήριο να ντουφεκαω έναν μακρινό δίσκο και να νομίζω πως τον έχασα και μετά από μια μικρή καθυστέρηση σίγουρα 2 δευτερολέπτων να σπάει καλά!

χε χε χε ......... αυτός έσπασε μόνος του από τον φόβο του ......yel..yel..yel.
 
Θυμάμαι πολύ έντονα στο σκοπευτήριο να ντουφεκαω έναν μακρινό δίσκο και να νομίζω πως τον έχασα και μετά από μια μικρή καθυστέρηση σίγουρα 2 δευτερολέπτων να σπάει καλά!
χε χε χε ......... αυτός έσπασε μόνος του από τον φόβο του ......yel..yel..yel.
Συμβαίνει και αυτό, αλλά δεν είναι μόνο η καθυστέρηση των σκαγιών να φτάσουν στο δίσκο. Ούτε ότι σπάει από το φόβο του ... :D ;)
Το έχω δει, περισσότερες απο 1-2 φορές ... Συμβαίνει να τον χτυπήσουν τα σκάγια και να μη σπάσει αμέσως, προφανώς λόγω ασθενούς κρούσης σε μακρινές αποστάσεις, να ραγίσει όμως, και με τις φυγόκεντρες δυνάμεις λόγω της περιστροφής του να σπάσει μετά από κάποιο χρόνο (κλάσματα του δευτερολέπτου), δηλ. να αποχωριστούν τα ήδη ραγισμένα κομμάτια μεταξύ τους ...;)
 
Συμβαίνει και αυτό, αλλά δεν είναι μόνο η καθυστέρηση των σκαγιών να φτάσουν στο δίσκο. Ούτε ότι σπάει από το φόβο του ... :D ;)
Το έχω δει, περισσότερες απο 1-2 φορές ... Συμβαίνει να τον χτυπήσουν τα σκάγια και να μη σπάσει αμέσως, προφανώς λόγω ασθενούς κρούσης σε μακρινές αποστάσεις, να ραγίσει όμως, και με τις φυγόκεντρες δυνάμεις λόγω της περιστροφής του να σπάσει μετά από κάποιο χρόνο (κλάσματα του δευτερολέπτου), δηλ. να αποχωριστούν τα ήδη ραγισμένα κομμάτια μεταξύ τους ...;)

αυτό ακριβώς ( βαριόμουν να το γράψω , έγραψα ήδη πολλά σήμερα ουφφφφφφφ ) και όχι μόνο σε κλάσματα αλλά και σε ολόκληρο δευτερόλεπτο , μου έχει τύχει και εμένα μερικές φορές .
 
Τότε,δεν ρωτάς :)

ρωτάς , απλά δεν πιστεύεις εύκολα.
και για να τελειώσει το όλο θέμα , μετά από παρακολούθηση διαφόρων video μακρινών βολών και μετά από "ανάσυρση" από τον σκληρό δίσκο του μυαλού ( ότι έχει απομείνει ακόμα ....... χεχεχε ) και μετά από διάφορους υπολογισμούς και συζητήσεις με διάφορα άτομα σχετικά με το θέμα , το αποτέλεσμα είναι.
ή
συνέβη αυτό που είπε και πιό πάνω ο Στέλιος ( ότι δηλαδή ο δίσκος δεν έσπασε αμέσως λόγω απόστασης και έσπασε έπειτα από λίγο αφού " κατάλαβε " ότι τον χτύπησαν .
ή
το video είναι μούφα.

........... πάμε για άλλα ..........;);););)
 
ή
συνέβη αυτό που είπε και πιό πάνω ο Στέλιος ( ότι δηλαδή ο δίσκος δεν έσπασε αμέσως λόγω απόστασης και έσπασε έπειτα από λίγο αφού " κατάλαβε " ότι τον χτύπησαν ...
Λοιπόν, αυτό το σενάριο θεωρώ ως το πλέον πιθανό ... Ακριβώς χθες το απόγευμα συνέβη παρόμοιο περιστατικό, και μάλιστα προτού χτυπηθεί από τα σκάγια!!! Ενώ ο δίσκος βγήκε κανονικά και ακολουθούσε ομαλή τροχιά (λοξή εισερχόμενη), τη στιγμή που ο διπλανός μου είχε επωμίσει και κλάσματα του δευτερολέπτου πριν πυροβολήσει, ο δίσκος ξαφνικά άνοιξε σε 3-4 κομμάτια. :eek: Προφανώς είχε ραγίσει κατά την εκτίναξή του από τη μηχανή, αλλά άντεξε γύρω στο 1 δευτερόλεπτο, αφού είχε διανύσει ήδη καμιά 20αριά μέτρα προτού σκορπίσει. !!!
Σημειωτέον ότι η συγκεκριμένη μηχανή χθες μας έβγαλε την ψυχή, αφού έβγαζε σχεδόν συνεχώς σπασμένα ... 3-4-5 επαναλήψεις μέχρι να βγάλει 1 καλό !!!! .hair.
 
Συμβαίνει και αυτό, αλλά δεν είναι μόνο η καθυστέρηση των σκαγιών να φτάσουν στο δίσκο. Ούτε ότι σπάει από το φόβο του ... :D ;)
Το έχω δει, περισσότερες απο 1-2 φορές ... Συμβαίνει να τον χτυπήσουν τα σκάγια και να μη σπάσει αμέσως, προφανώς λόγω ασθενούς κρούσης σε μακρινές αποστάσεις, να ραγίσει όμως, και με τις φυγόκεντρες δυνάμεις λόγω της περιστροφής του να σπάσει μετά από κάποιο χρόνο (κλάσματα του δευτερολέπτου), δηλ. να αποχωριστούν τα ήδη ραγισμένα κομμάτια μεταξύ τους ...;)
Έχω δει μπουκάλι coca cola να την πατα ο αριστερός τροχός να την εκτοξεύει μπροστά κ διαγώνια κ μετά από 15 μέτρα...να γίνεται θριψαλα στον αέρα...λίγο πριν σκάσει στο κεφάλι μοτοσυκλετιστη....ο τύπος είχε άγιο...όπως κ ο οδηγός
 
Από τα βιντεάκια δύσκολο να ξεχωρίσεις πολλά, μου έχει τύχει στο σκοπευτήριο αρκετές φορές να σπάει το πιατάκι με κάποια (χρονοκαθυστερηση ) από το μπαμ μέχρι το σπάσιμο. Ό άγγλος έσπασε το ρεκόρ των αμερικανών σε αυτό το βιντεάκι που ήταν 118 γιαρδες .
Με 5αρι σκαγι ,σπασίματα βέβαια δεν βλέπουμε εκτός τις επιφημιες των παρευρισκομένων που δεν είναι και λίγοι όμως . Οι αμερικανοί έσπασαν το ρεκόρ με μια γιαρδα παραπάνω με 6αρι γιαυτο λέει και κάπου στο βίντεο sorry George, τώρα αλήθεια ψέματα παιδιά από τα βιντεάκια προσωπικά δεν μπορώ να ξεχωρίσω .
 
Από τα βιντεάκια δύσκολο να ξεχωρίσεις πολλά, μου έχει τύχει στο σκοπευτήριο αρκετές φορές να σπάει το πιατάκι με κάποια (χρονοκαθυστερηση ) από το μπαμ μέχρι το σπάσιμο. Ό άγγλος έσπασε το ρεκόρ των αμερικανών σε αυτό το βιντεάκι που ήταν 118 γιαρδες .
Με 5αρι σκαγι ,σπασίματα βέβαια δεν βλέπουμε εκτός τις επιφημιες των παρευρισκομένων που δεν είναι και λίγοι όμως . Οι αμερικανοί έσπασαν το ρεκόρ με μια γιαρδα παραπάνω με 6αρι γιαυτο λέει και κάπου στο βίντεο sorry George, τώρα αλήθεια ψέματα παιδιά από τα βιντεάκια προσωπικά δεν μπορώ να ξεχωρίσω .
Λες να ειναι κανενας κρυμμενος σε κανενα θαμνο και να σπαει τα δισκακια?:D
 
Back
Top