Τουρκικά όπλα

Για το 686 και το 525 ξέρουμε.
Να μάθουμε και για κανένα άλλο!!!
Ντάξει καλά τα λες αλλά το 20 χρόνια είναι υπερβολή.

Αν ένα όπλο δεν είναι καλό θα φανεί πολύ Πριν τα 20 χρόνια.

Αν είναι καλό επίσης δεν χρειάζεται 20 χρόνια για να το αποδείξει.

Το συγκεκριμένο φθηνό μοντέλο κυκλοφορεί 2-3 Χρόνια στην ελλαδα και δεν έχει ακουστεί το παραμικρό πουθενά.
Αν δεν ακουστεί κάτι σε 2-3 ακόμη,Δηλαδή σύνολο 6 χρόνια τότε είναι καλό όπλο.

Και σε κάθε εισαγωγή ξεπούλημα αμέσως.
Που σημαίνει ότι θα έχουν πουληθεί κάμποσα.
Πάνω από τίς 20000 φυσίγγια αρχίζουν και μαρτυρούν τυχόν βλάβες.
Τώρα αν είναι τελείως αναξιόπιστο ξεκινάει ποιό νωρίς.
 
Πάνω από τίς 20000 φυσίγγια αρχίζουν και μαρτυρούν τυχόν βλάβες.
Τώρα αν είναι τελείως αναξιόπιστο ξεκινάει ποιό νωρίς.
Κοίτα 20000 φυσιγγια δεν θα τα ρίξω ούτε σε 30 χρόνια.

Για αυτά που θα ρίξω όμως θα είμαι εδώ να σας λέω τη γνώμη μου.

Αν δω κάτι στραβό πρώτος θα κράξω.
Δεν έχω συμπάθεια στους δίπλα.
Αν όμως έχουν βγάλει ένα καλό όπλο και εγώ το δω αυτό.....θα το λέω και ας μην τους πάω.

Διότι άλλο πράγμα η αλήθεια και άλλο το συναίσθημα.

Να είμαστε πρώτα απ όλα αντικειμενικοί.

Κυνηγησα πέρυσι μισή σεζόν με το ατα και δεν είχα κανένα πρόβλημα πουθενά.

Μέχρι τώρα έχω αυτό το δεδομένο και αυτό καταθέτω.

Αργότερα που θα έχω κι άλλα δεδομένα θα τα καταθέσω και αυτά.
 
Κοίτα 20000 φυσιγγια δεν θα τα ρίξω ούτε σε 30 χρόνια.

Για αυτά που θα ρίξω όμως θα είμαι εδώ να σας λέω τη γνώμη μου.

Αν δω κάτι στραβό πρώτος θα κράξω.
Δεν έχω συμπάθεια στους δίπλα.
Αν όμως έχουν βγάλει ένα καλό όπλο και εγώ το δω αυτό.....θα το λέω και ας μην τους πάω.

Διότι άλλο πράγμα η αλήθεια και άλλο το συναίσθημα.

Να είμαστε πρώτα απ όλα αντικειμενικοί.

Κυνηγησα πέρυσι μισή σεζόν με το ατα και δεν είχα κανένα πρόβλημα πουθενά.

Μέχρι τώρα έχω αυτό το δεδομένο και αυτό καταθέτω.

Αργότερα που θα έχω κι άλλα δεδομένα θα τα καταθέσω και αυτά.
Τα γραφόμενα μου δεν είχαν κανένα συναισθημα,έχω πάρει το cz woodcock και όσο το κράτησα εγώ με εξαίρεση δυο ομοβροντίες που πήγα και το εφτιαξα στην εγγύηση ήμουν ικανοποιημενος αλλά δεν με κάλυπτε στα υπόλοιπα!βλητικα μια χαρά ήταν,κακή σκανδάλη είχε!για θα χρήματα του μια χαρά δουλειά!δεν με νοιάζει ότι είναι τουρκικό και δεν περνάει τράπεζα δοκιμών με νοιάζει ότι δεν έχει δείξει την αντοχή του που είναι κριτήριο για ένα δίκανο!το δίκανο δεν
Είναι τόσο αναλώσιμο οσο μια καραμπίνα,μπορεί να ειανι όπλο για μια ζωή!το 525 και το 686 είναι,ένα αγνωστο πρέπει να το αποδείξει!
 
Το όπλο δεν είναι ένα αναλώσιμο αξεσουάρ κυνηγίου, ασχέτως εάν πλέον αρκετά όπλα απ' όλες σχεδόν τις "κοινές" μάρκες τείνουν προς σ'αυτή την κατεύθυνση...
Όταν ένα καλό όπλο από μια μάρκα εγνωσμένης αξίας ξεπερνά με σωστή συντήρηση τα χρόνια ζωής του κατόχου του, ε τότε ναι , θες 20 χρόνια για να πεις εάν ένα νέο προϊόν είναι αξιόπιστο. Αξιοπιστία σημαίνει διατήρηση των αρχικών ιδιοτήτων (λειτουργικών, μηχανικών κλπ) σε βάθος χρόνου.
5-6 χρόνια είναι ελάχιστος χρόνος δοκιμής!
Καλά και ωραία τα λες αλλά άλλο θέλω να πω εγώ.

6 επί 3 =18

Και 5 με 6 χρόνια να κρατάει που λες ότι είναι το ελάχιστο με 2000ευρώ περίπου παίρνεις 3.

Γιατί τόσο κοστίζουν τα άλλα που κρατούν 20 χρόνια απροβληματιστα.

Δίνω αυτό το παράδειγμα για την τιμή και την ευκολία απόκτησης ενός τέτοιου οπλου.

Εννοείται πως θα ήθελα ένα 686 καλύτερα ή ένα 525.

Αλλά αφού δεν μπορώ να το πάρω....αν μου βγάλει αυτό το φθηνό αντίγραφο μια ωραιότατη δεκαετία θα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Όλα αυτά θεωρητικά.

Διότι μπορεί να χαλάσει την επόμενη σεζόν αλλά μπορεί να κρατήσει και πολλά πολλά χρόνια.

Θα δείξει.

Και επαναλαμβανω για τους συναδέλφους που έχουν πληρώσει ένα επώνυμο καλό όπλο, Πώς κι εγώ ένα τέτοιο θα αγόραζα αν μπορούσα.

Προς θεού Δηλαδή δεν υποτιμούμε σε αυτό το θέμα με τα τουρκικά τα καλά όπλα.

Απλώς κοιτάζουμε να βρούμε κάτι καλό και οικονομικό για εναλλακτική λύση.
 
Τα γραφόμενα μου δεν είχαν κανένα συναισθημα,έχω πάρει το cz woodcock και όσο το κράτησα εγώ με εξαίρεση δυο ομοβροντίες που πήγα και το εφτιαξα στην εγγύηση ήμουν ικανοποιημενος αλλά δεν με κάλυπτε στα υπόλοιπα!βλητικα μια χαρά ήταν,κακή σκανδάλη είχε!για θα χρήματα του μια χαρά δουλειά!δεν με νοιάζει ότι είναι τουρκικό και δεν περνάει τράπεζα δοκιμών με νοιάζει ότι δεν έχει δείξει την αντοχή του που είναι κριτήριο για ένα δίκανο!το δίκανο δεν
Είναι τόσο αναλώσιμο οσο μια καραμπίνα,μπορεί να ειανι όπλο για μια ζωή!το 525 και το 686 είναι,ένα αγνωστο πρέπει να το αποδείξει!
Αυτό με το συναίσθημα και την αντικειμενικότητα δεν το είπα για σενα.
Γενικά μιλούσα.
 
Αυτό με το συναίσθημα και την αντικειμενικότητα δεν το είπα για σενα.
Γενικά μιλούσα.
Απλά το ξεκαθάρισα Στέλιο,ότι δεν έχω κανένα συναισθημα γενικά με τα υλικά αγαθά,ούτε μου φταινε οι χώρες για τις πολιτικές που εφαρμόζουν οι πολιτικοί τους!ο καθένας μας επιλέγει όπλα ανάλογα με το σκεπτικό του και ποσά χρήματα γουστάρει να χαλάσει,είναι απολύτως σεβαστή η οπτική σου και εύχομαι να το έχεις για παρά πολλά χρονια
 
Απλά το ξεκαθάρισα Στέλιο,ότι δεν έχω κανένα συναισθημα γενικά με τα υλικά αγαθά,ούτε μου φταινε οι χώρες για τις πολιτικές που εφαρμόζουν οι πολιτικοί τους!ο καθένας μας επιλέγει όπλα ανάλογα με το σκεπτικό του και ποσά χρήματα γουστάρει να χαλάσει,είναι απολύτως σεβαστή η οπτική σου και εύχομαι να το έχεις για παρά πολλά χρονια
Ευχαριστώ!!!

Θα δείξει....

Θα είναι καλό για όλους να υπάρχουν τέτοια όπλα.

Δηλαδή καλά και φθηνά.

Να χτυπήσουν τον ανταγωνισμό ώστε να μην μας βαράνε οι καταξιομενες εταιρείες.

Και να πούμε και το αλλο υπάρχει κόσμος που δεν θέλει να αγοράσει το τέλειο.

Θέλει να δώσει κάποια χρήματα να πάρει κάτι που να μην είναι για πέταμα και να μην ντρέπεται που το κρατάει.

Η ατα πιστεύω ότι βγάζει τέτοια όπλα.
Γι αυτό και αγόρασα ένα από αυτά.

Αν έκανα λάθος ή όχι θα φανεί.
 
Τα οποία όμως ξύλα δεν τα έχουν βάλει στα δικά τους όπλα ,Εάν το έγραφε ειρωνικά οκ ,απλά δεν αντιλήφθεικα κάτι τετοιο

Γιατί το λες αυτό; Υπάρχουν όπλα από την απέναντι μεριά τα οποία έχουν πολύ καλή καρυδιά....τις περισσότερες φορές μάλιστα αυτό συμβαίνει...να έχει ξύλα που βγάζουν μάτια και τα υπόλοιπα σε .....έκπτωση. Υπάρχουν όπλα τους φθηνά αλλά και όπλα τους ακριβά. Εάν ψάξεις απλά για να περάσει η ώρα σου θα δεις οτι σε <<ανώτερα>> μοντέλα χρησιμοποιούν υψηλής αισθητικής καρυδιά.
Π.χ. Elegant_A1_E_Lux.jpg


Και για να επιβεβαιώσω τα λεγόμενα του Κυπρίδημου.....σου θυμίζουν κάτι τα ...κλειδιά στο κάτωθι όπλο;;;;;; Τούρκικο και αυτό....

YILDIZ_PRO_TRAPc.png
 
Στα 900€ η αλλιώς 800£ στην Αγγλία για την έκδοση elegant ata sp.

Ομορφο!αλλα είναι και 1000€ σχεδόν...παίρνεις φοβερό μεταχειρισμένο με τόσα!θεωρω πως μόνο σε κάποιο όντως οικονομικό θα πήγαινα σε μη δοκιμασμένη εταιρία...ίσως σε κάποια καραμπίνα ειδικά με μηχανισμό αδράνειας!
 
Ομορφο!αλλα είναι και 1000€ σχεδόν...παίρνεις φοβερό μεταχειρισμένο με τόσα!θεωρω πως μόνο σε κάποιο όντως οικονομικό θα πήγαινα σε μη δοκιμασμένη εταιρία...ίσως σε κάποια καραμπίνα ειδικά με μηχανισμό αδράνειας!
Το ίδιο στην βασική έκδοση κοστίζει εκεί 600£;

Εδώ περίπου 700€.

Όποιος δεν θέλει σκαλίσματα κτλ πληρώνει πιο λίγο.
 
Χωρατατζήδες οι μεμέτηδες φίλε .Elegant διαβάζω λέει ....
Elegant έκδοση ενός όπλου τι προσφέρει για σένα Λάμπη;
Εγώ βλέπω διακοσμητικές πλάκες, πλούσιο σκάλισμα και ξύλα ανώτερης κατηγορίας.
Οπτικά-αισθητικα τι περισσότερο θα είχε ένα elegant όπλο;
 
Elegant έκδοση ενός όπλου τι προσφέρει για σένα Λάμπη;
Εγώ βλέπω διακοσμητικές πλάκες, πλούσιο σκάλισμα και ξύλα ανώτερης κατηγορίας.
Οπτικά-αισθητικα τι περισσότερο θα είχε ένα elegant όπλο;
Βασίλη κατ'αρχήν είναι ''σκάλισμα '' πρεσαριστό ,μόλις το είδα μου θύμισε έντονα το Angelo Zoli (οχι Antonio) ένα φθηνό ιταλικό όπλο φίλου 30 χρόνων .
Τίποτα ιδιαίτερο για .....elegant .
 
Βασίλη κατ'αρχήν είναι ''σκάλισμα '' πρεσαριστό ,μόλις το είδα μου θύμισε έντονα το Angelo Zoli (οχι Antonio) ένα φθηνό ιταλικό όπλο φίλου 30 χρόνων .
Τίποτα ιδιαίτερο για .....elegant .
Όταν το απλό ΑΤΑ κάνει 700€ τότε το ανώτερο του στα 1000€ ευρώ elegant θα το πει η εταιρεία...
Τα στοιχεία που να παραπέμπουν στην ετικέτα τα έχει, προφανώς όχι στο βαθμό ποιότητας που θα είχαν άλλα elegant μοντέλα από εταιρίες με μεγαλύτερη παράδοση-ποιοτητα-τιμες!
Προσωπικά τα μπιχλιμπιδια στα όπλα μου είναι αδιάφορα και σίγουρα δεν σκοτώνουν!
Απλά στις συγκρίσεις μας να έχουμε το κατάλληλο μέτρο.
 
Όταν το απλό ΑΤΑ κάνει 700€ τότε το ανώτερο του στα 1000€ ευρώ elegant θα το πει η εταιρεία...
Τα στοιχεία που να παραπέμπουν στην ετικέτα τα έχει, προφανώς όχι στο βαθμό ποιότητας που θα είχαν άλλα elegant μοντέλα από εταιρίες με μεγαλύτερη παράδοση-ποιοτητα-τιμες!
Προσωπικά τα μπιχλιμπιδια στα όπλα μου είναι αδιάφορα και σίγουρα δεν σκοτώνουν!
Απλά στις συγκρίσεις μας να έχουμε το κατάλληλο μέτρο.
Το κατάλληλο μέτρο είναι η στοιβαρότητα στο πέρασμα του χρόνου .
Το Angelo Zoli με 300 ευρώ τότε ,30 χρόνια μετά καλά κρατά με χιλιάδες φισίγγια ,πολλά φουρνέλα ,αγώνες sporting τοπικούς κ.α πολλές καταπονήσεις ...
 
Βρήκα κάποια στοιχεία που παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον για τις πωλήσεις δικαννων στην Αγγλία για το έτος 2018.

Παρακατω παρουσιάζονται λοιπόν τα μοντέλα που πουλήθηκαν περισσότερο και δίπλα η τιμή τους.

Τα στοιχεία τα πήρα από τη σελίδα της οπλογνωσιας.

1- Browning 525, 1500£
2-Beretta 686, 1550£
3-Miroku, 1500£
4-Browning 725, 2000£
5-Yildiz, 750£
6-ATA, 600£

Το ανεβάζω εδώ διότι αυτό παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον για το τουρκικο όπλο.
Όπως βλέπουμε υπάρχουν 2 τουρκικές κατασκευές στο τοπ 6 στην Αγγλία.

Πιστευω οτι δεν μπορεί να είναι τυχαίο αυτό το γεγονός σε μια χώρα σαν αυτή.
 
Back
Top