Τουρκικά όπλα

Ναι βρε παιχτουρα...να τους καταδικασει, να τους κραξει.
Να μας πασαρουν ελατωματικα προιοντα κ εμεις να καθομαστε απαθεις;
Νο γουει
Ελαττωματικά ; Πως κρίνεις κάποιο προϊόν ελαττωματικό ; Είμαστε ο λαός που όταν ανοίγει ένα νέο προϊόν από το κουτί του το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να πετάξει στην άκρη τις οδηγίες χρήσης … μετά μας φταίνε τα προϊόντα , όπλα , πες το όπως θες .
 
Ελαττωματικά ; Πως κρίνεις κάποιο προϊόν ελαττωματικό ; Είμαστε ο λαός που όταν ανοίγει ένα νέο προϊόν από το κουτί του το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να πετάξει στην άκρη τις οδηγίες χρήσης … μετά μας φταίνε τα προϊόντα , όπλα , πες το όπως θες .
ιτ ντιπεντς
 
Τελικα, βλεπω διάφορες αποψεις ως προς τα όπλα αυτα....
Τελικα, αξίζει η αγορα τους σαν οπλα, απο κυνηγετικο ως σκοπευτικό;;;
Ειναι οπλα αξιοπιστα στις καννες κυρίως;;;;
Θα αγοράζατε π.χ. ενα σκοπευτικό S/P οπου οι βολες, ειναι πάρα πολλες;;;
Ποια η αποψη σας σε γενικες γραμμές;;;;
 
Τελικα, βλεπω διάφορες αποψεις ως προς τα όπλα αυτα....
Τελικα, αξίζει η αγορα τους σαν οπλα, απο κυνηγετικο ως σκοπευτικό;;;
Ειναι οπλα αξιοπιστα στις καννες κυρίως;;;;
Θα αγοράζατε π.χ. ενα σκοπευτικό S/P οπου οι βολες, ειναι πάρα πολλες;;;
Ποια η αποψη σας σε γενικες γραμμές;;;;
Μακρυα & αλλαργα.
Να στο πω αλλιως?
Δεν θα το εκανα δωρο στον γιο μου...
 
Τελικα, βλεπω διάφορες αποψεις ως προς τα όπλα αυτα....
Τελικα, αξίζει η αγορα τους σαν οπλα, απο κυνηγετικο ως σκοπευτικό;;;
Ειναι οπλα αξιοπιστα στις καννες κυρίως;;;;
Θα αγοράζατε π.χ. ενα σκοπευτικό S/P οπου οι βολες, ειναι πάρα πολλες;;;
Ποια η αποψη σας σε γενικες γραμμές;;;;
Απο την έρευνα που έκανα στα huglu, Impala, Ata, Retay όλα αντέχουν κάννες να ανοίγουν είδα ελάχιστες κυρίως απο τσοκ. Γενικά όλα πάσχουν στα ελατήρια επανάταξης είναι το κύριο προβλήμα τους που δημιουργεί εμπλοκές συνηθως χρειάζονται αντικατάσταση νωρίς. Απο εκει και πέρα μικροπράγματα που χαλάνε όπως μοχλός οπλισης, ραγισμένοι χειροφυλακτήρες, κοντάκια και κάτι αλλα ψιλά στη σκανδαλοθήκη βέβαια αυτά δεν είναι ο κανόνας δε μπορώ να κρίνω ορθά σε τι ποσοστό ειναι αυτές οι αστοχίες. Πάντως ειναι χιλιάδες αμερικανοι που τα χρησιμοποιούν για σκοπευτική χρήση με καλά λόγια και απο Ρωσία μεριά πολλοί ευχαριστημένοι κυνηγοί.
Ίσως και το λέω με επιφύλαξη σε ένα επώνυμο όπλο να υπάρχει 1 ελαττωματικό στα 1000 στα Τούρκικα πρέπει να ειναι παραπάνω αυτό το ποσοστό, πιστεύω πάντως οτι αμα σας τύχει καλό κομμάτι θα είναι απροβλημάτιστο, σίγουρα ομως έχουν επιφανειακό ποιοτικό έλεγχο.
 
Βεβαια εγω ειμαι και λιγο ιδιαιτερη περιπτωση γιατι δεν ξερω αν θα εκανε αλλος αυτο που εκανα εγω.
Γιατι το Αλμαρ που βρεθηκε στα χερια μου απο μαγαζι φιλου που εκλεινε, μετα απο λιγα χρονια το πηγα στην αστυνομια να το παραδωσω σχεδον ατουφεκιστο...μονο και μονο να μη το εχω στο σπιτι.
Τοτε βρεθηκε ενας γνωστος και μου το ζητησε και του το χαρισα ενω του εξηγησα οτι ειναι τουρκικο και δεν το θεωρω ασφαλη,
Μου ειπε οτι το θελει για το σπιτι.
Για να καταλαβετε ουτε καν να το αχρηστεψω σε οπλουργο και να το κρατησω δεν ηθελα.
Αν δεν ηταν νομιμο με χαρτια θα το ειχα κοψει με τον τροχο και θα το εβαζα στον κηπο να στηριξω τις τοματες.
 
Βεβαια εγω ειμαι και λιγο ιδιαιτερη περιπτωση γιατι δεν ξερω αν θα εκανε αλλος αυτο που εκανα εγω.
Γιατι το Αλμαρ που βρεθηκε στα χερια μου απο μαγαζι φιλου που εκλεινε, μετα απο λιγα χρονια το πηγα στην αστυνομια να το παραδωσω σχεδον ατουφεκιστο...μονο και μονο να μη το εχω στο σπιτι.
Τοτε βρεθηκε ενας γνωστος και μου το ζητησε και του το χαρισα ενω του εξηγησα οτι ειναι τουρκικο και δεν το θεωρω ασφαλη,
Μου ειπε οτι το θελει για το σπιτι.
Για να καταλαβετε ουτε καν να το αχρηστεψω σε οπλουργο και να το κρατησω δεν ηθελα.
Αν δεν ηταν νομιμο με χαρτια θα το ειχα κοψει με τον τροχο και θα το εβαζα στον κηπο να στηριξω τις τοματες.
Εντάξει το Αλμαρ ειναι απο τα φτηνότερα τουρκικά που κυκλοφορούν στην επικράτεια, κατασκευαστικά όλα φτηνά είναι απλά η συγκεκριμένη μάρκα το ξεφτύλισε. Πάντως ένα σίγουρα καλό Τούρκικο όπλο ειναι το Stoeger εκει δε βλέπω πολλους να κάνουν παράπονα η να το κατακρίνουν εξαιτίας της χώρας προέλευσης δεν ειναι όλα τα τουρκικα τόσο χάλια.
 
Θα το ηθελα το Stoeger για τη συλλογη μου.
Συλλογή απλά να το βλέπετε στον οπλοβαστό ; Δεν είναι και κανένα όπλο περιωπής, για να βγεί στο βουνό και στο σκοπευτήριο και να του πιείς το αίμα τίποτα άλλο ένα χοντροκομμένο αδρανείας είναι και μάλλον αρκετικά ανθεκτικό.
 
Τελικα, βλεπω διάφορες αποψεις ως προς τα όπλα αυτα...
Καλο ειναι να γραφουν αποψεις εχουν χρησιμοποιησει τετοια οπλα...θα μου πεις ακουγεται λιγο καπως αυτο, αλλα απλα δεν μου φαινεται λογικο να εχει καποιος αποψη για κατι οταν δεν εχει προσωπικη εμπειρια...
Τελικα, αξίζει η αγορα τους σαν οπλα, απο κυνηγετικο ως σκοπευτικό;;
Απ'οτι καταλαβαινω αναφερεσαι μονο σε δικαννα απο τα οποια δεν εχω καμμια εμπειρια,το μονο που ξερω ειναι οτι εχουν κατακλυσει την αγορα της αγγλιας...και τα αυτογεμη την αγορα της αμερικης...
Ειναι οπλα αξιοπιστα στις καννες κυρίως;;;
Απο την εμπειρια που εχω σε τρια τουρκικα αυτογεμη η καννη ειναι το τελευταιο που θα φοβομουνα,τωρα αυτα που ακουω για καννες που εσκασαν ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει...Εγω πιο πολυ φοβαμαι τους μηχανισμους τους(ουτε καν τα κλειδια...) οτι μπορει να παρουσιασουν προβληματα ισως και σοβαρα(διπλοντουφεκισματα κλπ...)
Τα δικα μου αυτογεμη ειναι εικοσαετιας και τα προβληματα που παρουσιασαν να ηταν παιδικες ασθενειες και τωρα τα πραγματα να ειναι πολυ διαφορετικα.... μπορει και οχι δεν ξερω...
Πολλοι συναδελφοι επηρεαζονται απο τα συναισθηματα που εχουμε για τους γειτονες μας για τους γνωστους λογους με αποτελεσμα να θολωνει η κριση τους οσον αφορα τα προιοντα που παραγουν...και δυστυχως καλως ή κακως παραγουν πολλα(οι λογοι που συμβαινει αυτο ειναι πολλοι και δεν ειναι επι του παροντος να αναφερθουν...)Αν θυμαμαι καλα και η σειρα παραγωγης του Hyundai i30 ειναι στην τουρκια...
Εν κατακλειδι στα οπλα τα δικα μου το μεγαλο προβλημα ηταν στους μηχανισμους(κινουμενα μερη..) και κυριως στην σκανδαλοθηκη με αποτελεσμα να μην μπορουν να ολοκληρωσουν σωστα τον κυκλο λειτουργιας(εμπλοκες...)
 
Βεβαια εγω ειμαι και λιγο ιδιαιτερη περιπτωση γιατι δεν ξερω αν θα εκανε αλλος αυτο που εκανα εγω.
Γιατι το Αλμαρ που βρεθηκε στα χερια μου απο μαγαζι φιλου που εκλεινε, μετα απο λιγα χρονια το πηγα στην αστυνομια να το παραδωσω σχεδον ατουφεκιστο...μονο και μονο να μη το εχω στο σπιτι.
Τοτε βρεθηκε ενας γνωστος και μου το ζητησε και του το χαρισα ενω του εξηγησα οτι ειναι τουρκικο και δεν το θεωρω ασφαλη,
Μου ειπε οτι το θελει για το σπιτι.
Για να καταλαβετε ουτε καν να το αχρηστεψω σε οπλουργο και να το κρατησω δεν ηθελα.
Αν δεν ηταν νομιμο με χαρτια θα το ειχα κοψει με τον τροχο και θα το εβαζα στον κηπο να στηριξω τις τοματες.
Γιατι το αγορασες αφου ηξερες οτι ειναι τουρκικο και δεν ειναι ασφαλη?
Το οτι δεν ειναι ασφαλη πως το καταλαβες αφου δεν το χρησιμοποιησες?
 
Τελικα, βλεπω διάφορες αποψεις ως προς τα όπλα αυτα....
Τελικα, αξίζει η αγορα τους σαν οπλα, απο κυνηγετικο ως σκοπευτικό;;;
Ειναι οπλα αξιοπιστα στις καννες κυρίως;;;;
Θα αγοράζατε π.χ. ενα σκοπευτικό S/P οπου οι βολες, ειναι πάρα πολλες;;;
Ποια η αποψη σας σε γενικες γραμμές;;;;
Αν ανακατευομουν με το σπορτινγκ και πωλούνταν στη Ελληνική αγορά σε λογική τιμή όπως στο εξωτερικό ,θα έπαιρνα ένα Yildiz pro sporter.yildiz2.jpg
 
Γιατι το αγορασες αφου ηξερες οτι ειναι τουρκικο και δεν ειναι ασφαλη?
Το οτι δεν ειναι ασφαλη πως το καταλαβες αφου δεν το χρησιμοποιησες?
Νομιζω το εγραψα. Για να βοηθησω εναν φιλο που εκλεινε το μαγαζι του.
Δεν ειχα σκοπο να κυνηγησω με αυτο.
Οταν το περιεργαστικα, αποφασισα οτι δεν θελω να υπαρχει στο σπιτι αυτος ο τενεκες,
Ποσο μαλλον οταν εχω τρεις γιους που ερχονται απο πισω.
Και ξαναλεω, οπλα αξιοπιστα υπαρχουν πολλα, δεν υπαρχει λογος να ασχολουμαστε με τενεκεδενια.
 
Συλλογή απλά να το βλέπετε στον οπλοβαστό ; Δεν είναι και κανένα όπλο περιωπής, για να βγεί στο βουνό και στο σκοπευτήριο και να του πιείς το αίμα τίποτα άλλο ένα χοντροκομμένο αδρανείας είναι και μάλλον αρκετικά ανθεκτικό.
Θα το επαιρνα γιατι ειναι το μονο που αντεξε στο χρονο.

Ολα τα αλλα βγαινουν, διαφημιζονται για ενα διαστημα, και μετα εξαφανιζονται.
Και οσοι τα πηραν τα παντρευτηκαν.
Αλλα αυτο που μου αρεσει, ειναι που βγαινουν και μας λενε ποσο καλα και τρομερα ειναι και μετα τα βαζουν πωλητηριο!!
Αλλα δεν μπορουν να τα ξεφορτωθουν...
 
...Πάντως ειναι χιλιάδες αμερικανοι που τα χρησιμοποιούν για σκοπευτική χρήση με καλά λόγια και απο Ρωσία μεριά πολλοί ευχαριστημένοι κυνηγοί.
.....
Αυτο.
Παρα πολλα τα βιντεο εξ Αμερικης.
Οσα τεστ εχουν γινει σε τουρκικους κλωνους (ειδικα της Benelli M4 ) δεν εχοιυν αντιμετωπισει κανενα προβλημα.
Και μιλαμε για δοκιμες του τυπου 500-600 φυσιγγια απανωτα, κατι που ενας κυνηγος σε μια βολτα δεν προκειται να κανει ποτέ.
Το οτι δεν εχουν ευκολη μεταπωληση δεν εχει να κανει με την ποιότητα τους καθεαυτου αλλα με το γενικότερο κομπλεξ του νεοελληνα που ειναι κολλημενος σε στερεοτυπα.
Και τα station wagon δεν πωλουνται ευκολα γιατι δεν ειναι αρκετα "αντρικα".Στην Ελλαδα ολα αυτα, ετσι ?

Οπως και να χει ομως, ειναι λυπηρο να εχει η Τουρκια που "πειναει" μια τεραστια πλεον αγορα στην κατασκευη και πωληση οπλων, να κλεινει συμβολαια με γίγαντες του κλαδου και να κατασκευαζει τα οπλα τους και μεις ακόμα να εξάγουμε οδοντογλυφίδες ΕΛΕΦΑΣ σαν τοπ προϊόν.
 
Back
Top