Τι σημαίνει "καλή κάννη";

Kωστα κατανομή κ ανάκρουση λέει ο ειδικός, εκεί υπερέχουν οι υψηλής απόδοσης κανες
Ο Ιταλός βάζει βέβαια και τα αλατοπίπερα του στην συζητηση όπως το aging (παλιο καλο κρασί ) αλλά έχει δικιο σε αυτά που λέει σε τελική ανάλυση , μειωμένη ανάκρουση , καλές κατανομές και περιφέρεια . Λέει ότι ο κώνος και ο αυλός από μόνοι τους δεν είναι πανάκεια , και πολύ σωστά αλλά να υπάρχει μια σωστή και ποιοτική δουλειά σε όλες τις φάσης παραγωγής της . Εσυ Δημήτρη από την εμπειρία σου και τις δοκιμες που εχεις κάνει ποια θεωρείς ιδανική διάμετρο άυλου το 18,6 ας πούμε ;
 
Ο Ιταλός βάζει βέβαια και τα αλατοπίπερα του στην συζητηση όπως το aging (παλιο καλο κρασί ) αλλά έχει δικιο σε αυτά που λέει σε τελική ανάλυση , μειωμένη ανάκρουση , καλές κατανομές και περιφέρεια . Λέει ότι ο κώνος και ο αυλός από μόνοι τους δεν είναι πανάκεια , και πολύ σωστά αλλά να υπάρχει μια σωστή και ποιοτική δουλειά σε όλες τις φάσης παραγωγής της . Εσυ Δημήτρη από την εμπειρία σου και τις δοκιμες που εχεις κάνει ποια θεωρείς ιδανική διάμετρο άυλου το 18,6 ας πούμε ;
Για κέντρα 18.3 , για όλα τα αλλα 18.7
 
ΟΚ το ακούσαμε και αυτό ... η καλή κάνη προσφέρει μειωμένη ανάκρουση ...
ξέχασε να πει ότι η καλή κάνη με την μειωμένη ανάκρουση προσφέρει δώρο μειωμένες αρχικές ταχύτητες ...

Άντε γειά ... by takis tsoukalas :)
 
Last edited:
Πως θα ορίσουμε πραγματικά ρε παιδιά τη καλή κάνη.Αφου παίρνεις ΔΥΟ ιδία όπλα ίδια φυσιγγια ίδια τσοκ και βγάζουν άλλη ντουφεκια.Εδώ βγαζουν τα τσοκ των όπλων τα μάμα και εχουν αποκλιση μερικα τεράστια από τον αυλο.Γράφουν αυλο και εχουν απόκλιση και εκεί από τον πραγματικό.Τι στάνταρ μπορείς να βρεις σε όπλο.Ούτε καν αν είναι απόλυτα κυλινδρικη η κάνη δεν είμαστε σίγουροι.Ούτε αν ρίχνει ακριβως ευθεία.Η καλή κανη οπως και ο καλός σκυλος και ο καλος συγκυνηγος το ζευγαρι σου είναι να σου κάτσει όσο και αν προσπαθείς να επιλέξεις.Και αν σου κάτσουν δεν τα αλλάζεις.Όσο τα αλλάζεις περισσότερες είναι οι αποτυχίες από τις επιτυχίες
 
ΟΚ το ακούσαμε και αυτό ... η καλή κάνη προσφέρει μειωμένη ανάκρουση ...
ξέχασε να πει ότι η καλή κάνη με την μειωμένη ανάκρουση προσφέρει δώρο μειωμένες αρχικές ταχύτητες ...

Άντε γειά ... by takis tsoukalas :)
Δηλαδή μια κανη με διευρυμένο αυλό κ μακρυ κώνο δίνει μειωμένες αρχικές ;;; σίγουρα όχι
 
Δηλαδή μια κανη με διευρυμένο αυλό κ μακρυ κώνο δίνει μειωμένες αρχικές ;;; σίγουρα όχι
Καταρχήν μίλησα για μειωμένη ανάκρουση και όχι για κωνοαυλούς.
Αν θες μειωμένη ανάκρουση ή αυξάνεις βάρος ή μειώνεις ταχύτητες.
Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Δεν περίμενα από εσένα αυτή την ερώτηση.
Γιατί σίγουρα όχι ;
 
Last edited:
Καλημέρα. Οσο και να φαίνεται υπερβολικό κανες απόλυτα κυλινδρικες και ευθείες με ομοκεντρα τσοκ είναι σπανιοτατες. Τέτοιες κανες οταν εχουν και την κατάλληλη εσωτερική γεωμετρία για τον σκοπό που προορίζονται είναι οι καλές κανες. Ελάχιστη διαφορά στην βλητικη έχει η ποιότητα των μετάλλων τους, (αυτο αναλογα και με τις διαστάσεις προσδίδει μεγαλύτερη ή μικρότερη αντοχη και θερμική διαστολή) . Ο μακρύς κωνος μειώνει το λάκτισμα και τις περισσότερες φορές και την αρχική ταχύτητα. Ισοφαρίζει συνηθως με μικρότερη παραμόρφωση και ψηλότερες μενουσες. Οσο για το βίντεο ο zolli δίνει ρεσιτάλ παπαρολογιας.
 
Καλημέρα. Οσο και να φαίνεται υπερβολικό κανες απόλυτα κυλινδρικες και ευθείες με ομοκεντρα τσοκ είναι σπανιοτατες. Τέτοιες κανες οταν εχουν και την κατάλληλη εσωτερική γεωμετρία για τον σκοπό που προορίζονται είναι οι καλές κανες. Ελάχιστη διαφορά στην βλητικη έχει η ποιότητα των μετάλλων τους, (αυτο αναλογα και με τις διαστάσεις προσδίδει μεγαλύτερη ή μικρότερη αντοχη και θερμική διαστολή) . Ο μακρύς κωνος μειώνει το λάκτισμα και τις περισσότερες φορές και την αρχική ταχύτητα. Ισοφαρίζει συνηθως με μικρότερη παραμόρφωση και ψηλότερες μενουσες. Οσο για το βίντεο ο zolli δίνει ρεσιτάλ παπαρολογιας.
Πολύ σωστός
 
Καλημέρα. Οσο και να φαίνεται υπερβολικό κανες απόλυτα κυλινδρικες και ευθείες με ομοκεντρα τσοκ είναι σπανιοτατες....Ελάχιστη διαφορά στην βλητικη έχει η ποιότητα των μετάλλων τους, (αυτο αναλογα και με τις διαστάσεις προσδίδει μεγαλύτερη ή μικρότερη αντοχη και θερμική διαστολή) .
Σωστός
Ο μακρύς κωνος μειώνει το λάκτισμα και τις περισσότερες φορές και την αρχική ταχύτητα. Ισοφαρίζει συνηθως με μικρότερη παραμόρφωση και ψηλότερες μενουσες.
Αν μειώνει το λάκτισμα θεωρώντας όλα τα άλλα σταθερά πάντα μειώνει την αρχική ταχύτητα, όχι τις περισσότερες φορές.
Η μικρότερη παραμόρφωση παίζεται.
Οι ψηλότερες μένουσες που λές προκύπτουν από την μικρότερη παραμόρφωση, χωρίς να λάβεις υπόψη την μικρότερη αρχική.
Άρα και αυτές παίζονται.
Μιλάμε για αύξηση και μείωση χωρίς να λέμε το πόσο. Μπορεί να είναι αρκετό μπορεί και άνευ ουσίας.

Η καλύτερη κάνη είναι αυτή που όταν συνδιαστεί με το κατάλληλο φυσίγγι έχει την απαιτούμενη διάτρηση και κατανομή στις αποστάσεις που θέλουμε, είτε αυτές είναι 10μ είτε 70μ.
Η καλή κάνη τεστάρεται πάντα στον πίνακα όχι στην θεωρία ...
Οσο για το βίντεο ο zolli δίνει ρεσιτάλ παπαρολογιας.
Σωστός καλημέρα.
 
Last edited:
ΟΚ το ακούσαμε και αυτό ... η καλή κάνη προσφέρει μειωμένη ανάκρουση ...
ξέχασε να πει ότι η καλή κάνη με την μειωμένη ανάκρουση προσφέρει δώρο μειωμένες αρχικές ταχύτητες ...

Άντε γειά ... by takis tsoukalas :)
Βασιλη αφου σου αρεσει να ψαχνεσαι, κ επειδη βλεπω τρωγεσαι μεσα σου με τις κανες, εγω θα σου προτεινα καποια στιγμη, αν βρεις ενα οικονομικο οπλο να το παρεις κ να προχωρησεις σε μερικες επεμβασεις που θεωρεις ταμπου, αν δεν θες να τις κανεις στο οπλο που εχεις... Θα σου λυθουν πολλες αποριες...
Καλοπροαιρετα το λεω, επειδη κ εγω σκεφτομαι πολυ πριν κανω κατι που δεν εχει επιστροφη κ με αγχωνει σαν χαρακτηρα, αλλα μονο ετσι θα βρεις τις απαντησεις που ζητας...
 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. Τελικα ρε παιδια, τι γνωμη εχετε για τον παραδοσιακο στενο αυλο 18.3 ? θα αντεξει την μοδα των διευρυμενων αυλων?
Αν αυτός που τον επιλέγει τον στενό αυλό, τον επιλέγει εις γνώση των προτερημάτων του και κάνει χρήση αυτών, τότε δεν μιλάμε για τον αν θα αντέξει ή όχι.
Ο διευρυμένος δεν είναι μόδα, είναι ανάγκη για χώρο! Όταν θα απαγορευτεί το μολύβι και μετά το ατσάλι, θα υπάρξουν βαρύτερα και σκληρότερα σκάγια οπότε θα ξανά συζητήσουμε για τους διευρυμένους!
 
Καλή κάνη είναι αυτή που έχει το όπλο μας κ κακή, αυτή που πουλήσαμε κ του γειτονα‼️:cool:

Τζονι να σου πω την γνωμη μου.....χωρις να σημαινει οτι πρεπει να συμφωνισεις φιλε!!!
Απλα αυτο πιστευω....χωρις να εχω γνωσεις απο καννες κτλ κτλ....
Παρε την ''χειροτερη'' καννη και αυτην που εσυ θεωρεις καλυτερη... Βαλε ενα ΚΑΛΟ φυσιγγιο μεσα
και δοκιμασε τες....με ιδιο φυσιγγιο....Οι αποκλισεις θα ειναι ελαχιστες εως μηδενικες...
Και το λεω αυτο γιατι ολοι οσοι κατασκευαζουν καννες....πιστευω οτι κανενας απο ολους αυτους
ειναι ασχετος!!!
Πιστευω οτι ''μυστικο'' ειναι στα φυσιγγια παρα στις καννες....Ισως κανω λαθος....αλλα αυτο πιστευω.
Τωρα με τους διευριμενους αυλους....ξεκινησαν απο 18,2 τους εφτασαν στα 18,8-9 δεν ξερω ακριβως
που.....αλλα οτι και αυλο και καννη να εχεις.....το καταλληλο φυσιγγιο σου δινει την ''λυση'' και την καλη τουφεκια φιλε!!!!!
 
Last edited:
Βασιλη αφου σου αρεσει να ψαχνεσαι, κ επειδη βλεπω τρωγεσαι μεσα σου με τις κανες, εγω θα σου προτεινα καποια στιγμη, αν βρεις ενα οικονομικο οπλο να το παρεις κ να προχωρησεις σε μερικες επεμβασεις που θεωρεις ταμπου, αν δεν θες να τις κανεις στο οπλο που εχεις... Θα σου λυθουν πολλες αποριες...
Καλοπροαιρετα το λεω, επειδη κ εγω σκεφτομαι πολυ πριν κανω κατι που δεν εχει επιστροφη κ με αγχωνει σαν χαρακτηρα, αλλα μονο ετσι θα βρεις τις απαντησεις που ζητας...
Άρη καλημέρα.
Με το θέμα κάνη δεν ψάχνομαι.
Πόσο μάλλον να δώσω και χρήματα για τέστ.
Τις δοκιμές τις έχουν κάνει άλλοι πριν από εμένα και τις έχουν σε δημόσια θέα στο internet ή σε βιβλία.
Ακόμη και να κάνουν όλοι αυτοί λάθος δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις από την κάνη μου.
Στις αποστάσεις που τουφεκάω και με τα φυσίγγια που χρησιμοποιώ είμαι ευχαριστημένος.
Δεν μπορώ όμως να δέχομαι πράγματα που παραβιάζουν φυσικούς νόμους :) όπως εντέχνως αφήνει να εννοηθεί ο κ Zoli.
πχ να λέει μικρότερη ανάκρουση και να αποκρύπτει την μικρότερη ταχύτητα.
 
Τζονι να σου πω την γνωμη μου.....χωρις να σημαινει οτι πρεπει να συμφωνισεις φιλε!!!
Απλα αυτο πιστευω....χωρις να εχω γνωσεις απο καννες κτλ κτλ....
Παρε την ''χειροτερη'' καννη και αυτην που εσυ θεωρεις καλυτερη... Βαλε ενα ΚΑΛΟ φυσιγγιο μεσα
και δοκιμασε τες....με ιδιο φυσιγγιο....Οι αποκλισεις θα ειναι ελαχιστες εως μηδενικες...
Και το λεω αυτο γιατι ολοι οσοι κατασκευαζουν καννες....πιστευω οτι κανενας απο ολους αυτους
ειναι ασχετος!!!
Πιστευω οτι ''μυστικο'' ειναι στα φυσιγγια παρα στις καννες....Ισως κανω λαθος....αλλα αυτο πιστευω.
Τωρα με τους διευριμενους αυλους....ξεκινησαν απο 18,2 τους εφτασαν στα 18,8-9 δεν ξερω ακριβως
που.....αλλα οτι και αυλο να εχεις.....το καταλληλο φυσιγγιο σου δινει την ''λυση'' και την καλη τουφεκια φιλε!!!!!
Της ίδιας άποψης είμαι κ εγώ‼️
 
Back
Top