Τεχνικές σκόπευσης με λειόκαννο

Εάν μακρύνετε τα πόδια στο καρεκλάκι έτσι ώστε όταν κάθεστε , η γωνία που σχηματίζετε στα γόνατα να είναι περίπου 120 μοίρες ή και μεγαλύτερη , θα δείτε ότι είναι ευκολότερο να σηκωθείτε όρθιοι ακόμα και να τουφεκίσετε από αυτή τη στάση .
 
Εάν μακρύνετε τα πόδια στο καρεκλάκι έτσι ώστε όταν κάθεστε , η γωνία που σχηματίζετε στα γόνατα να είναι περίπου 120 μοίρες ή και μεγαλύτερη , θα δείτε ότι είναι ευκολότερο να σηκωθείτε όρθιοι ακόμα και να τουφεκίσετε από αυτή τη στάση .

όσο μεγαλώνει το καρεκλάκι , τόσο πιό δύσχρηστο είναι.
ειδικά άμα είσαι τύπος νευρασθενικός σαν και εμένα , που συνέχεια αλλάζει θέσεις . ( και που τις πιό πολλές τρώει φόλα , γιατί τελικά τα πουλιά περνάνε εκεί που καθόταν πριν :(:(:( )
 
Εγώ το χρησιμοποιώ αρκετά σε κάποια απογευματινά και στα μπασιματα τσίχλας, την πρώτη μερα κυρίως στα τρυγόνια και στις φάσσες. Πάντα όταν δω θήραμα να πλησιάζει παραμένω καθιστός κι ακίνητος και σηκώνομαι όταν έχει φτάσει σε απόσταση βολής. Είναι χρήσιμο στα καρτερατα αποκλειστικά κυνηγια. Στα πρωινά τσίχλας δε το χρησιμοποιώ, στέκομαι όρθιος και μετά ψιλοπερπαταω.
 
όσο μεγαλώνει το καρεκλάκι , τόσο πιό δύσχρηστο είναι.
ειδικά άμα είσαι τύπος νευρασθενικός σαν και εμένα , που συνέχεια αλλάζει θέσεις . ( και που τις πιό πολλές τρώει φόλα , γιατί τελικά τα πουλιά περνάνε εκεί που καθόταν πριν :(:(:( )

Νομος αυτο, να μη το κανεις. Οπως και το κατουρημαo_O
 
Kαλο ειναι το καρεκλακι πριν ξεκινησει το κυνηγι να πιεις το καφεδακι σου αλλα και μετα που θα αραξεις.
Παντα εχω μαζι αλλα απο την ωρα που θα βαλω φυσιγγια μεσα αρχιζει το νευρικο περα δωθε του
κεφαλιου και η προσοχη των ματιων στο κοκκινο.Το σηκω επωμισε ριξε κατσε δεν μου ταιριαζει
καθολου,καλυτερα ορθιος και μολυβι και ας με βλεπουν λογο υψους:D
 
Last edited:
πιστευω παιδες σε ενα καρτερισιο κυνηγι καλο θα ητανε ενα περιστρεφωμενο καρεκλακι ,,μιας και το κυνηγι μπωρη να σου ερθη δεξια η αριστερα και με μια ομαλη κυνηση του σωματος μαζι με τον συνδιαζμω τον ποδιων δεν θα χρειαστη να σηκωθης ορθιος,,,,,,εγω πρωσοπικα στα τρυγονια σηκωνομαι και περπαταω καμια 10αρια μετρα πανω κατω για ξεμουδιασμα και μετα η τουφεκιες πευτουν καρεκλατεςς.terror..sarcastic..sarcastic.
 
Κυριακή θα ανέβω Σάκαρε!
Κατά της 11 θα είμαι επάνω.
εγω την τεταρτη ημουνα με τον φιλο kostas bak στα καλα δεντραααα καναμε της πουλεσμας αλα τρελοαεραςςςςς εκη φενωνται τα καλα τουφεκιαααααthink.bye..terror.ΥΓ θα μηλησουμε στο τηλ οκ οκ.shake hands.
 
Ανέκαθεν με δυσκόλευε η τουφεκιά στο σκοπευτήριο του ''φασιανού'' αλλά και όταν για παράδειγμα στο κυνήγι μου πετούσαν μπουκαλάκι του νερού για σκοποβολή...
Αναφέρομαι δηλαδή σε στόχους που φεύγουν κάθετα προς τα επάνω.
Η καλύτερη μέθοδος κατά την γνώμη σας ποια είναι για να αντιμετωπίσουμε ένα τέτοιο στόχο;
Να τουφεκίσουμε στο πικ του στόχου δηλαδή στο σημείο που σταματάει στον αέρα ή στην κάθοδο του προς το έδαφος;
Τρελαίνομαι όταν στην πούλα τα πάω πολύ καλά και κολλάω σε αυτό το πιατάκι και μου χαλάει την διάθεση!
 
Ανέκαθεν με δυσκόλευε η τουφεκιά στο σκοπευτήριο του ''φασιανού'' αλλά και όταν για παράδειγμα στο κυνήγι μου πετούσαν μπουκαλάκι του νερού για σκοποβολή...
Αναφέρομαι δηλαδή σε στόχους που φεύγουν κάθετα προς τα επάνω.
Η καλύτερη μέθοδος κατά την γνώμη σας ποια είναι για να αντιμετωπίσουμε ένα τέτοιο στόχο;
Να τουφεκίσουμε στο πικ του στόχου δηλαδή στο σημείο που σταματάει στον αέρα ή στην κάθοδο του προς το έδαφος;
Τρελαίνομαι όταν στην πούλα τα πάω πολύ καλά και κολλάω σε αυτό το πιατάκι και μου χαλάει την διάθεση!
Είπες τη λέξη κλειδί,στο σημείο που σταματαει!!!!
 
αλλά και όταν για παράδειγμα στο κυνήγι μου πετούσαν μπουκαλάκι του νερού για σκοποβολή...
Να τουφεκίσουμε στο πικ του στόχου δηλαδή στο σημείο που σταματάει στον αέρα ή στην κάθοδο του προς το έδαφος;
Το εχω κανει μια φορα σε..πορτοκαλια.....:p
Καμια δεκαρια τουφεκιες ειχα ριξει..
Παντα τουφεκουσα μολις τελειωνε η πορεια στην ανοδο αλλιως ηταν δυσκολο κ ειδικα στο κατεβασμα..
Βεβαια στο κυνηγι φασιανου η μπεκατσας σαφως ειναι πολυ πιο ευκολες..ειναι τελειως διαφορετικο..
 
Ανέκαθεν με δυσκόλευε η τουφεκιά στο σκοπευτήριο του ''φασιανού'' αλλά και όταν για παράδειγμα στο κυνήγι μου πετούσαν μπουκαλάκι του νερού για σκοποβολή...
Αναφέρομαι δηλαδή σε στόχους που φεύγουν κάθετα προς τα επάνω.
Η καλύτερη μέθοδος κατά την γνώμη σας ποια είναι για να αντιμετωπίσουμε ένα τέτοιο στόχο;
Να τουφεκίσουμε στο πικ του στόχου δηλαδή στο σημείο που σταματάει στον αέρα ή στην κάθοδο του προς το έδαφος;
Τρελαίνομαι όταν στην πούλα τα πάω πολύ καλά και κολλάω σε αυτό το πιατάκι και μου χαλάει την διάθεση!

Στις προπονησεις εαν το εχεις μοναχο, μπορεις να το δουλεψεις σε ολες τις θεσεις. Ευκολοτερα σπαει στο σταματημα του, δυσκολοτερα στο κατεβασμα. Οταν ομως το εχεις μαζι με καποιο αλλο πιατο, τοτε θα πρεπει να τον εχεις μαθει και στο σταματημα του, και στο κατεβασμα. Ως μονος στοχος ομως, ριχνεις πρωτα στο σημειο που ησυχαζει, και αν οχι, τοτε στο κατεβασμα αφου παρεις την κινηση
 
Ανέκαθεν με δυσκόλευε η τουφεκιά στο σκοπευτήριο του ''φασιανού'' αλλά και όταν για παράδειγμα στο κυνήγι μου πετούσαν μπουκαλάκι του νερού για σκοποβολή...
Αναφέρομαι δηλαδή σε στόχους που φεύγουν κάθετα προς τα επάνω.
Η καλύτερη μέθοδος κατά την γνώμη σας ποια είναι για να αντιμετωπίσουμε ένα τέτοιο στόχο;
Να τουφεκίσουμε στο πικ του στόχου δηλαδή στο σημείο που σταματάει στον αέρα ή στην κάθοδο του προς το έδαφος;
Τρελαίνομαι όταν στην πούλα τα πάω πολύ καλά και κολλάω σε αυτό το πιατάκι και μου χαλάει την διάθεση!

θες να σου πω ένα μυστικό για αυτά τα πιάτα που έρχονται απο πίσω πλάγια και κοντά,για τα ανοδικά που λες (βλέπε φασιανό) για μπουκάλια με νερό στον κυνηγότοπο ; απλά κλείσε το μη κυρίαρχο μάτι και πήγαινε το σημαδευτά ,,,κατά 90% θα το πετύχεις με την πρώτη ριξιά αν όχι στην επόμενη ριξιά θα είσαι πάνω ;)
 
Στις προπονησεις εαν το εχεις μοναχο, μπορεις να το δουλεψεις σε ολες τις θεσεις. Ευκολοτερα σπαει στο σταματημα του, δυσκολοτερα στο κατεβασμα. Οταν ομως το εχεις μαζι με καποιο αλλο πιατο, τοτε θα πρεπει να τον εχεις μαθει και στο σταματημα του, και στο κατεβασμα. Ως μονος στοχος ομως, ριχνεις πρωτα στο σημειο που ησυχαζει, και αν οχι, τοτε στο κατεβασμα αφου παρεις την κινηση

........ σωστός 100%
να προσθέσω μόνο ότι σε κάποιες λίγες περιπτώσεις ( π.χ. double sim ) ίσως χρειαστεί να το σπάσεις στο ανέβασμα ( αυτό και αν είναι δύσκολο .... )
 
Back
Top