Τεχνικές σκόπευσης με λειόκαννο

Εντάξει, το ένστικτο και η τύχη είναι πολλές φορές πιο εύστοχα από οποιαδήποτε προετοιμασία και υπολογισμό.
Είναι όμως και η στατιστική που μας απατάει και ο οργανισμός μας έχει την τάση να καταγράφει μόνο τις επιτυχίες.
(το πιο κλασικό παράδειγμα: όταν βγαίνουμε στο βουνό δίχως όπλο, τότε μας βγαίνουν όλα τα θηράματα μπροστά μας)
Το ερώτημα που προκύπτει είναι: Πόσες αστοχίες θα έχουμε στις 100 επωμίσεις και πόσες σε free style;

ΥΓ. Πριν λίγο σκότωσα μια μύγα στο "φτερό" με τη μυγοσκοτώστρα δίχως να την κοιτάω καν!
 
Μου έχει συμβεί δύο φορές σε κυνήγι πάπιας, αυθόρμητα. Δεν ξέρω γιατί αντέδρασα έτσι. Μάλλον γιατί το ένστικτο για την τουφεκιά στάθηκε πιο ισχυρό από την λογική. Οι συνθήκες και οι προϋποθέσεις όσον αφορά την ασφάλεια το επέτρεπαν.
Είχα τουφεκήσει μια καστανιά και είχε προλάβει πρώτο ένα Λαμπραντόρ ξένο να την πάρει. Είχα νευριασει γιατί είχα δώσει αγώνα να την φτάσω. Γύρισα στην θέση μου και όπως ήμουν όρθιος με καβαλάει ένα σφυριχτάρι εξερχόμενο. Αντί να επομισω γυρίζω με το όπλο στο ισχύο και με μια φωνή....α'ι' γ@μ#σ0u και συ.....του πατάω μια τουφέκια και έμεινε ξερό πέφτοντας ανάποδα!
Η άλλη φορά ήταν σε ακραίες συνθήκες μπουρινιού. Είχα πει ότι δεν θα τουφεκήσω γιατί φοβόμουν να σηκώσω το όπλο λόγω των κεραυνών που είχαν κάνει το μεσημέρι να μοιάζει με νύχτα δίνοντας ένα μπλε χρώμα στο τοπίο. Φάνηκαν δύο παπιά, η θέληση για τουφεκιά ήταν μεγαλύτερη, εστρεψα το όπλο στο ένα οπως ήμουν καθιστός και συνέβη ότι και στο προηγούμενο.
Έχω σκεφτεί πολλές φορές από τότε αν το αποτέλεσμα ήταν ίδιο, αν είχα επομισει.
Εγώ πιστεύω δεν είναι τυχαίο, όταν λειτουργούμε με το ένστικτο και το υποσυνείδητο ο εγκέφαλος ξέρει να δίνει τις σωστές εντολές χωρίς εμείς να τον ελέγχουμε πρακτικά απόλυτα εκείνη την στιγμή. Το παράδειγμα του προπονητή με τον τενίστα, μ άρεσε πολύ που ανέφερε ο Λάμπης. Έχω δει βίντεο με τον Γιώργο Ψυλλάκη να κάνει δίσκους σκόνη, έχοντας κολλημένο το κοντάκι στο ισχίο όπως ανέφερες.
Μου έχει τύχει και μένα σε περπατητο τσίχλας ίδια επιτυχημένη φάση, με τσίχλα που με "καβάλησε". Αυθόρμητα τελείως κι αστραπιαία έγιναν όλα. Με το που έγινε η φάση, να σκέφτομαι, μα καλά; Γιατί δεν επωμισες; Κι όμως η τσίχλα έπεσε "στουπί".
Το κομβικό σημείο νομίζω είναι πως εκείνη τη στιγμή είμαστε απόλυτα προσηλωμένοι και εστιασμένοι στο στόχο. Είναι και μια έμμεση απόδειξη ότι η διοφθαλμη σκόπευση υπερτερεί της μονοφθαλμης.
 
Maintain παντού και πάντα εγώ.Σωστο η λάθος αυτό μου βγαίνει και δε μπαίνω σε κανένα κόπο να το αλλάξω.
Maintain παντου, εκτος απο τον λαγο στο σκοπευτηριο! Εκει swing through..Δυστυχως σε βουνο πραγματικο λαγο δεν εχω συναντησει για να κανω τις δοκιμες μου!!!
 
Εγω παντως επεοδη εδω στα μερη που κυνηγαμε ειναι πολυ κοντινες οι αποστασεις και λογω της μπεκατσας με βολευει περισσοτερο το swing through..αν κατσει καμια μακρινη τουφεκια ακομα και στο γουρουνι μου βγαινει ασυναισθητα pull away..με την maintain δεν μπορω να την βρω ευκολα στις τουφεκιες μου
 
Στις πολύ γρήγορες τουφεκιές πόσοι πραγματικά προλαβαίνουν να βάλουν τις κάννες από την αρχή μπροστά στο θήραμα και εάν τελικά το κάνουν καταφέρνουν να συνεχίσουν το swing του όπλου ,νομίζω ότι μεγάλο ποσοστό που τρέχει να βάλει τις κάννες μπροστά στο θήραμα από την αρχή στο τέλος μένει πίσω ,τρανό παράδειγμα είναι από τον βατήρα ένα στο skeet σπας το πρώτο ,χωρίς να δεις τον δεύτερο δίσκο που έρχεται γυρνάς το όπλο αριστερά βλέπεις μετά τον δίσκο που έρχεται αντιλαμβάνεσαι ότι είσαι πολύ μπροστά σταματάς και πατάς και ως δια μαγείας το πιάτο χάνεται διότι απλά τελικά έμεινες πίσω .
 
Εγώ πιστεύω ότι η πραγματική maintain θα βγει μετά από πολύ κόπο και από πολύ έμπειρους σκοπευτές ,πάντα βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις .
Παντα ετσι ριχνω Λευτερη γιατι ετσι εμαθα στις μακρινες βολες ομως, τωρα στις κοντινες που λες που δεν προλαβαινεις καν να σημαδεψεις εννοειται τραβαω μπροστα το οπλο και παταω, δεν θυμαμαι ακριβως ποια τεχνικη ειναι αλλα προσπερναω και παταω.
 
Παντα ετσι ριχνω Λευτερη γιατι ετσι εμαθα στις μακρινες βολες ομως, τωρα στις κοντινες που λες που δεν προλαβαινεις καν να σημαδεψεις εννοειται τραβαω μπροστα το οπλο και παταω, δεν θυμαμαι ακριβως ποια τεχνικη ειναι αλλα προσπερναω και παταω.
Swing through !!!
 
Παντα ετσι ριχνω Λευτερη γιατι ετσι εμαθα στις μακρινες βολες ομως, τωρα στις κοντινες που λες που δεν προλαβαινεις καν να σημαδεψεις εννοειται τραβαω μπροστα το οπλο και παταω, δεν θυμαμαι ακριβως ποια τεχνικη ειναι αλλα προσπερναω και παταω.
εγώ βρε Άλεξ πιστεύω πολύ στο ένστικτο μας και εάν στις γρήγορες κοντινές μεσαίες ρίχνεις με το ένστικτο νομίζω πως και στις μακρινές εάν έριχνες με τον ίδιο τρόπο θα έριχνες ακόμα καλύτερα ,δεν λέω πως δεν ρίχνεις καλά μακάρι να ρίχνεις πολύ καλά και να είσαι ευχαριστημένος αλλά εχθρός του καλού είναι το καλυτερο,θεωρώ πως είναι πολύ δύσκολο εάν ο εγκέφαλος μας ρίχνει με το ένστικτο με swing through να του αλλαζουμε τον τρόπο ριξιματος στις μακρινές ,βέβαια ο κάθε ένας μας ρίχνει όπως έχει μάθει ,εγώ απλά σου ρίχνω μια ιδέα χωρίς να επιμένω ότι είναι απόλυτα σωστή πάντως είναι μια λογική σκέψη .
 
εγώ βρε Άλεξ πιστεύω πολύ στο ένστικτο μας και εάν στις γρήγορες κοντινές μεσαίες ρίχνεις με το ένστικτο νομίζω πως και στις μακρινές εάν έριχνες με τον ίδιο τρόπο θα έριχνες ακόμα καλύτερα ,δεν λέω πως δεν ρίχνεις καλά μακάρι να ρίχνεις πολύ καλά και να είσαι ευχαριστημένος αλλά εχθρός του καλού είναι το καλυτερο,θεωρώ πως είναι πολύ δύσκολο εάν ο εγκέφαλος μας ρίχνει με το ένστικτο με swing through να του αλλαζουμε τον τρόπο ριξιματος στις μακρινές ,βέβαια ο κάθε ένας μας ρίχνει όπως έχει μάθει ,εγώ απλά σου ρίχνω μια ιδέα χωρίς να επιμένω ότι είναι απόλυτα σωστή πάντως είναι μια λογική σκέψη .
Δεν εχεις αδικο Λευτερη, μια χαρα τα λες, και το σημαντικοτερο ειναι πιστευω οτι με το Swing through ειναι δυσκολο να μεινεις πισω στην τουφεκια επειδη σταματησες την κινηση του οπλου, αλλα παντα οι μακρινες τουφεκιες θα ειναι δυσκολες οποιο τροπο σκοπευσης και αν επιλεξει καποιος.
Εχω συνηθισει την maintain στα μακρινα τοσα χρονια και με βολευει πολυ, υπολογιζω εμπειρικα αποσταση και αναλογως βαζω την απαιτουμενη προσκοπευση, αν πηγαινα σκοπευτηριο βεβαια θα μπορουσα να δοκιμασω και το σκουπισμα που λεμε στα μακρινα, αλλα στις φασσες που ειναι ελαχιστες φετος δεν ειμαι για πειραματα...
Ειχα δοκιμασει μερικες φορες πιο παλια αλλα δεν ειχα πετυχει ουτε πουπουλο...ετσι αραξα στη maintain που μου δινει μακρινα πουλια, θα κανω παντως παλι μια δοκιμη σε καμια μακρινη κουρουνα να δω τι αποτελεσματα θα εχω...
 
Δεν εχεις αδικο Λευτερη, μια χαρα τα λες, και το σημαντικοτερο ειναι πιστευω οτι με το Swing through ειναι δυσκολο να μεινεις πισω στην τουφεκια επειδη σταματησες την κινηση του οπλου, αλλα παντα οι μακρινες τουφεκιες θα ειναι δυσκολες οποιο τροπο σκοπευσης και αν επιλεξει καποιος.
Εχω συνηθισει την maintain στα μακρινα τοσα χρονια και με βολευει πολυ, υπολογιζω εμπειρικα αποσταση και αναλογως βαζω την απαιτουμενη προσκοπευση, αν πηγαινα σκοπευτηριο βεβαια θα μπορουσα να δοκιμασω και το σκουπισμα που λεμε στα μακρινα, αλλα στις φασσες που ειναι ελαχιστες φετος δεν ειμαι για πειραματα...
Ειχα δοκιμασει μερικες φορες πιο παλια αλλα δεν ειχα πετυχει ουτε πουπουλο...ετσι αραξα στη maintain που μου δινει μακρινα πουλια, θα κανω παντως παλι μια δοκιμη σε καμια μακρινη κουρουνα να δω τι αποτελεσματα θα εχω...
Δεν νομίζω η σουίνγκ θρου...να κάνει για ακραίες βολες
 
Back
Top