Τελικά χρειαζόμαστε πολλά όπλα;

Πόσα όπλα έχουμε; Θέλουμε να πάρουμε κι άλλα;

  • 1

    Votes: 7 9,2%
  • 2

    Votes: 24 31,6%
  • 3

    Votes: 15 19,7%
  • 4

    Votes: 7 9,2%
  • 5

    Votes: 8 10,5%
  • Πάνω από 5

    Votes: 10 13,2%
  • Θέλω να πάρω κι άλλα

    Votes: 29 38,2%
  • Δεν θέλω να πάρω άλλα

    Votes: 18 23,7%

  • Total voters
    76
όλα ερήμην και εις βάρος μας γίνονται και γίνονταν πάντα
Αυτή είναι η αληθινή κατάσταση που αντιμετωπίζουμε σαν λαός γενικότερα, και όσο δεν αντιδρούμε και δεν διεκδικούμε τα συνταγματικά μας δικαιώματα η < δημοκρατία > θα καταντήσει τόσο αποκρουστική που η πλειοψηφία θα επιθυμεί τον απολυταρχισμο. Πότε έγινε στην χώρα δημοψήφισμα για οποιαδήποτε σημαντικό θέμα ; Και πόσο σεβαστή έγινε η επιθυμία της πλειοψηφίας ;
 
Ένα αυτογεμες η δίκανο κι άλλο ένα δίκανο!
Αν πάθει το ένα,να έχεις το άλλο!
Αν πας μια μακρυνή εξόρμηση,παίρνεις κοντά και την εφεδρεία.
Εννοείται και τα δύο στα μέτρα μας!!
Καλό είναι να τα χρησιμοποιουμε εκ περιτροπής και τα δύο στην διάρκεια της σεζόν η στο σκοπευτήριο,όσοι πάνε...
 
Ένα αυτογεμες η δίκανο κι άλλο ένα δίκανο!
Αν πάθει το ένα,να έχεις το άλλο!
Αν πας μια μακρυνή εξόρμηση,παίρνεις κοντά και την εφεδρεία.
Εννοείται και τα δύο στα μέτρα μας!!
Καλό είναι να τα χρησιμοποιουμε εκ περιτροπής και τα δύο στην διάρκεια της σεζόν η στο σκοπευτήριο,όσοι πάνε...

στην θεωρία αυτά. στην πράξη τώρα.... φήμες θέλουν η ντουλάπα σου να είναι γεμάτη από ώριμες κυρίες .yel.
 
Το όπλο είναι εργαλείο, είναι και αντικείμενο συλλογής. Μερικά όπλα ( το όπλο του παππού - του πατέρα) μπορεί να μην τα χρησιμοποιούμε, όμως έχουν συναισθηματική αξία και τα θέλουμε να τα έχουμε. Ένα και μοναδικό όπλο σίγουρα δεν φτάνει. Όμως με δύο όπλα πιστεύω ότι είσαι οκ από πρακτική άποψη. Προσωπικά δεν βρίσκω κακό να έχει κανείς όσα όπλα θέλει, αρκεί να φροντίζει για την ασφαλή φύλαξη τους.
H ασφαλής φύλαξη των όπλων μας είναι κάτι πολύ σχετικό,αγαπητέ μου:ναι φυσικά να τα έχουμε κρυμμένα προς αποφυγή ατυχημάτων.Όμως ο ίδιος ο Νικήτας Κυπρίδημος,που σημειωτέον σπούδασε Νομική στην Αγγλία(Κύπριος και προφανώς ευκατάστατος),έγραψε ότι:στην Ελλάδα αν σου κλέψουν τα όπλα μέσα από το σπίτι σου,θα πας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κατηγορούμενος για πλημμελή φύλαξή τους!!Αυτό διότι εδώ ΔΕΝ υπάρχουν επίσημα προδιαγραφές οπλοβαστού όπως στο UK!!Οπότε σε περίπτωση κλοπής ο διοικητής Ασφαλείας του οικείου τμήματος για να έχει το κεφάλι του(ή τον κ@λο του λέω εγώ) ήσυχο μάλλον θα σε παραπέμψει στον εισαγγελέα...Έστω και αν ΕΧΕΙΣ οπλοβαστό!Δλδ την αγωνία,τον δικηγόρο,τα λοιπά έξοδα ΔΕΝ τα γλυτώνεις.Ακόμη και αν αθωωθείς ΤΕΛΙΚΑ στο ''Ελλαδιστάν''... :mad:
 
Κατά την προσωπική μου πάντα γνώμη το ιδανικότερο είναι να έχει κάποιος 1 όπλο για να κάνει όλα τα κυνήγια του ανεξάρτητα αν είναι καραμπίνα η δίκαννο και ένα για εφεδρικό σε περίπτωση ανάγκης ( επισκευή , μακρυ κυνηγετικό ταξίδι ) .
Σκέψου ότι οι πρόγονοί μας ΕΝΑ όπλο είχαν,τι κυνήγια έφερναν όμως με αυτό!!Βέβαια τότε ήταν άλλες και ΑΔΙΑΝΟΗΤΕΣ για μας σήμερα εποχές θηραματικού πλούτου...:(
 
Έχοντας αλλάξει εύκολα 15+ έχω 3 τώρα το ιδανικό για μένα είναι να έχεις 2 cal 12 με σωστά κοντάκια αλλά διαφορετικά χαρακτηριστικά στις κανες αλλά να κυνηγάς με το 1 το άλλο εφεδρικό και 1cal 20 για να είσαι sportsman για ορτύκι και ότι άλλο σε βολεύει.
Και εγώ συμπαθώ τα 20άρια όπλα εναλλακτικά... :)
 
Ένα αυτογεμες η δίκανο κι άλλο ένα δίκανο!
Αν πάθει το ένα,να έχεις το άλλο!
Αν πας μια μακρυνή εξόρμηση,παίρνεις κοντά και την εφεδρεία.
Εννοείται και τα δύο στα μέτρα μας!!
Καλό είναι να τα χρησιμοποιουμε εκ περιτροπής και τα δύο στην διάρκεια της σεζόν η στο σκοπευτήριο,όσοι πάνε...
Όταν εκ περιτροπής χρησιμοποιούσα τη καραμπίνα και το ποζέ μια χαρά σκόπευα. Όταν έπαιρνα τα πλάγια δεν μπορούσα να βρω τη γραμμή τους με τίποτα. Στο γάμο του καραγκιόζη έριχνα. Μείωση ευστοχίας 70%!!
Παρότι τα λάτρευα δεν μπορούσα να τα δουλεύω εναλλακτικά.
Στις μακρινές εξορμήσεις (σχετικά σπάνιες) ως ρεζέρβα έπαιρνα τη μονοκανάρα μου που δεν συγχωρούσε τίποτα!
 
Ένα αυτογεμες η δίκανο κι άλλο ένα δίκανο!
Αν πάθει το ένα,να έχεις το άλλο!
Αν πας μια μακρυνή εξόρμηση,παίρνεις κοντά και την εφεδρεία.
Εννοείται και τα δύο στα μέτρα μας!!
Καλό είναι να τα χρησιμοποιουμε εκ περιτροπής και τα δύο στην διάρκεια της σεζόν η στο σκοπευτήριο,όσοι πάνε...
Εχω διπλα στα 10 ψιλιομετρα δε μπορουμε να παμε θα κανουμε και εξορμηση μακρυα ε ρε που καταντισαμε
 
Εχω διπλα στα 10 ψιλιομετρα δε μπορουμε να παμε θα κανουμε και εξορμηση μακρυα ε ρε που καταντισαμε
Πραγματική κατάντια φίλε μου...Μην ξεχνάς όμως:''είμαστε στη ΣΩΣΤΗ πλευρά της Ιστορίας!!''.Αυτό το έγραψα για τις ιλιγγιώδεις τιμές σε καύσιμα και ΔΕΗ... :mad:
 
Πραγματική κατάντια φίλε μου...Μην ξεχνάς όμως:''είμαστε στη ΣΩΣΤΗ πλευρά της Ιστορίας!!''.Αυτό το έγραψα για τις ιλιγγιώδεις τιμές σε καύσιμα και ΔΕΗ... :mad:
Έμ έτσι είναι όταν βάζεις τα αγαθά πρώτης ανάγκης στο χρηματιστήριο - δηλαδή στον τζόγο.
 
δυο οπλακια εχω παιδεςςς και δεν κανω συλογιιιιι,,,ενα μποζε για μπεκατσα ορτυκι και μια καραμπινα για λαγο παπια γουρουνι κτλλ τωρα οτι αντεχη η τσεπη του καθενως και μπωρηηηη ,,και εαν μπωρεση να τα κυνηγυση τα περισωτερα οπλα,,λιγααα και καλαααα ;)
;) ;) .yel.
 
Οι περισσότεροι από εμάς έχουμε και όπλα τα οποία τα έχουμε για συναισθηματικούς λόγους. Όσο ήμουν στο χωριό είχα ένα όπλο τώρα στην Αθήνα που δεν έχουμε χρόνο για κυνήγι ασχολούμαστε με το διαδίκτυο καί καταλήξαμε να έχουμε 4. Θεωρώ ότι 2 όπλα είναι το καλύτερο.
 
Back
Top