Τελικά χρειαζόμαστε πολλά όπλα;

Πόσα όπλα έχουμε; Θέλουμε να πάρουμε κι άλλα;

  • 1

    Votes: 7 9,2%
  • 2

    Votes: 24 31,6%
  • 3

    Votes: 15 19,7%
  • 4

    Votes: 7 9,2%
  • 5

    Votes: 8 10,5%
  • Πάνω από 5

    Votes: 10 13,2%
  • Θέλω να πάρω κι άλλα

    Votes: 29 38,2%
  • Δεν θέλω να πάρω άλλα

    Votes: 18 23,7%

  • Total voters
    76
Εγω πιστευω ενα σαφως και αναντιρρητα. Ενα καλο δικαννο ενα καλο ημιαυτοματο ενα σουπερ ποζε για σκοπευτηριο αναλογα με το ποσο ασχολεισαι ενα σε περπτωση που χλασει το κυριο οπλο ισως και ενα για το βαλτο. Γενικα ρε παιδι μου οχι υπερβολες. Ενα απο το καθενα.
 
Αν και εχω 2 καραμπινες και 4 δικανα, χρησιμοποιώ ως βασικό όπλο τη γιουρικα και σπάνια θα πάρω μαζι ενα ποζε το οποίο έχει και άλλο πιάσιμο, άλλη εικόνα για να δώσει αποτέλεσμα. Οπότε για μένα, ένα όπλο αρκεί, αντε άλλο ένα για ρεζέρβα σε περίπτωση που το πρώτο βγάλει κάποια σοβαρή ζημιά μέσα στη σαιζόν
 
Δυο όπλα είναι αρκετά νομίζω. ένα για να κυνηγάω μόνιμα με αυτό και άλλο ένα για καβατζα σε περίπτωση βλάβης. ιδανικό σενάριο τα δυο όπλα να είναι ίδια. με μόνη διαφορά στο μήκος της κάννης.
 
Last edited:
Το κυνηγετικό όπλο είναι καταναλωτικό αγαθό όπως τόσα και τόσα άλλα - αγαθό διαρκείας μέν αλλά και πάλι αγαθό.

Βολεύεται κάποιος με ένα όπλο; Μπράβο του και μαγκιά του και καμάρι του και λεβεντιά του για όλους τους λόγους που θέλει ο ίδιος.
Θέλει δύο γιατί αισθάνεται την ανάγκη να τα έχει για τους Χ ή Ψ πρακτικούς ή συναισθηματικούς ή όποιους άλλους λόγους; Πάλι μπράβο του και χαλάλι του.
Θέλει (και έχει την οικονομική δυνατότητα) να αποκτήσει 5 ή 10 ή 20 όπλα νόμιμα με όλα τα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλούς φύλαξης και να τα χρησιμοποιεί κατά το δοκούν όποτε και όπως θέλει ή απλά να τα καθαρίζει να τα γυαλίζει και να τα χαϊδεύει; Να τα πουλάει και να τα ανταλλάσσει με άλλα; Πάλι μπράβο του και να τα χαίρεται με υγεία ο άνθρωπος.

Ο πρώτος ή ο δεύτερος ή ο τρίτος τύπος κατόχου/χρήστη του παραδείγματός μας είναι "καλύτερος" από τους άλλους δύο;
Ποτέ των ποτών.

Όταν από μόνοι μας βάζουμε αυθαίρετα όρια και αυτοπεριοριζόμαστε θα έρθει μια μέρα που αυτό θα γυρίσει μπούμερανγκ εναντίον μας.
 
Όπως λένε και οι Αμερικάνοι "έχω παραπάνω όπλα από όσα χρειάζομαι, αλλά ποτέ δεν είχα όσα θα ήθελα να έχω", και επίσης λένε
"να φοβάσαι αυτόν που έχει μόνο ένα όπλο, πιθανόν ξέρει να το χρησιμοποιεί"
Διαλέχτε όποια σας κάνει και ψηφίστε. Εγώ πάντως προτιμώ την πρώτη.
 
Θεωρώ απαραίτητο ένα πλαγιοκανο για πέρδικα μπεκάτσα, ορτύκι,ένα αλληλεπιθετο σκοπευτικό Σπόρτινγκ ,για σκοπευτήριο και καρτέρι και μια καραμπίνα με δύο κάνεις μια με σκοπευτικά για μονοβολα για γουρούνια και μια κανη 66-71 εκατοστά για υδρόβια φασα.............
 
Θεωρώ απαραίτητο ένα πλαγιοκανο για πέρδικα μπεκάτσα, ορτύκι,ένα αλληλεπιθετο σκοπευτικό Σπόρτινγκ ,για σκοπευτήριο και καρτέρι και μια καραμπίνα με δύο κάνεις μια με σκοπευτικά για μονοβολα για γουρούνια και μια κανη 66-71 εκατοστά για υδρόβια φασα.............
Και ενα μικρο διαμετρημα χρειαζεται ,οταν μενεις σε αγροκτημα .Εγω εχω ενα Cal 32
 
Θεωρώ απαραίτητο ένα πλαγιοκανο για πέρδικα μπεκάτσα, ορτύκι,ένα αλληλεπιθετο σκοπευτικό Σπόρτινγκ ,για σκοπευτήριο και καρτέρι και μια καραμπίνα με δύο κάνεις μια με σκοπευτικά για μονοβολα για γουρούνια και μια κανη 66-71 εκατοστά για υδρόβια φασα.............
Το όπλο για σκοπευτήριο και κυνήγι είναι παρελθόν. Με την νέα ΚΥΑ, δεν μπορείς να μπεις με άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου. Το όπλο πρέπει να έχει δηλωθεί ως σκοπευτικό. Οπότε τα λειοκαννα μας ή θα είναι σκοπευτικά και θα τα χρησιμοποιούμε στο σκοπευτήριο αποκλειστικά ή θα είναι κυνηγετικά και θα τα χρησιμοποιούμε αποκλειστικά στο κυνήγι. Αυτό γνωρίζω, αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο ας μας διαφωτίσει.
 
Το όπλο για σκοπευτήριο και κυνήγι είναι παρελθόν. Με την νέα ΚΥΑ, δεν μπορείς να μπεις με άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου. Το όπλο πρέπει να έχει δηλωθεί ως σκοπευτικό. Οπότε τα λειοκαννα μας ή θα είναι σκοπευτικά και θα τα χρησιμοποιούμε στο σκοπευτήριο αποκλειστικά ή θα είναι κυνηγετικά και θα τα χρησιμοποιούμε αποκλειστικά στο κυνήγι. Αυτό γνωρίζω, αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο ας μας διαφωτίσει.
Ρωτησα στον σκοπευτικό όμιλο μου και μου είπαν ότι αυτό αφορά κάποια λειοκαννα όπλα, μάλλον praktical,που παίρνουν πολλά φυσίγγια και όχι τα δικαννα όπλα.
 
Το όπλο για σκοπευτήριο και κυνήγι είναι παρελθόν. Με την νέα ΚΥΑ, δεν μπορείς να μπεις με άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου. Το όπλο πρέπει να έχει δηλωθεί ως σκοπευτικό. Οπότε τα λειοκαννα μας ή θα είναι σκοπευτικά και θα τα χρησιμοποιούμε στο σκοπευτήριο αποκλειστικά ή θα είναι κυνηγετικά και θα τα χρησιμοποιούμε αποκλειστικά στο κυνήγι. Αυτό γνωρίζω, αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο ας μας διαφωτίσει.
Δεν ισχύει το μόνο που χρειάζεσαι για το σκοπευτήριο είναι άδεια σκοπευτή.Τα όπλα που αναγράφονται ως σκοπευτικά και δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις αλλού είναι τα ραβδωτά και κάποια εξειδικευμένα λειόκανα της πρακτικής .
 
Το κυνηγετικό όπλο είναι καταναλωτικό αγαθό όπως τόσα και τόσα άλλα - αγαθό διαρκείας μέν αλλά και πάλι αγαθό.

Βολεύεται κάποιος με ένα όπλο; Μπράβο του και μαγκιά του και καμάρι του και λεβεντιά του για όλους τους λόγους που θέλει ο ίδιος.
Θέλει δύο γιατί αισθάνεται την ανάγκη να τα έχει για τους Χ ή Ψ πρακτικούς ή συναισθηματικούς ή όποιους άλλους λόγους; Πάλι μπράβο του και χαλάλι του.
Θέλει (και έχει την οικονομική δυνατότητα) να αποκτήσει 5 ή 10 ή 20 όπλα νόμιμα με όλα τα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλούς φύλαξης και να τα χρησιμοποιεί κατά το δοκούν όποτε και όπως θέλει ή απλά να τα καθαρίζει να τα γυαλίζει και να τα χαϊδεύει; Να τα πουλάει και να τα ανταλλάσσει με άλλα; Πάλι μπράβο του και να τα χαίρεται με υγεία ο άνθρωπος.

Ο πρώτος ή ο δεύτερος ή ο τρίτος τύπος κατόχου/χρήστη του παραδείγματός μας είναι "καλύτερος" από τους άλλους δύο;
Ποτέ των ποτών.

Όταν από μόνοι μας βάζουμε αυθαίρετα όρια και αυτοπεριοριζόμαστε θα έρθει μια μέρα που αυτό θα γυρίσει μπούμερανγκ εναντίον μας.
Το θέμα που μπήκε είναι " Τελικά χρειαζόμαστε πολλά όπλα;"
Με την έννοια αυτή απαντήσαμε.
Η έννοια "θέλουμε", όπως πολύ σωστά αναφέρεις, είναι άλλο θέμα και εγώ προσωπικά συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ, άλλωστε το "υπηρέτησα" κιόλας.
 
Το όπλο για σκοπευτήριο και κυνήγι είναι παρελθόν. Με την νέα ΚΥΑ, δεν μπορείς να μπεις με άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου. Το όπλο πρέπει να έχει δηλωθεί ως σκοπευτικό. Οπότε τα λειοκαννα μας ή θα είναι σκοπευτικά και θα τα χρησιμοποιούμε στο σκοπευτήριο αποκλειστικά ή θα είναι κυνηγετικά και θα τα χρησιμοποιούμε αποκλειστικά στο κυνήγι. Αυτό γνωρίζω, αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο ας μας διαφωτίσει.
Ωραία, ευκαιρία να σταματήσουμε το σκοπευτήριο.
 
Το όπλο για σκοπευτήριο και κυνήγι είναι παρελθόν. Με την νέα ΚΥΑ, δεν μπορείς να μπεις με άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου. Το όπλο πρέπει να έχει δηλωθεί ως σκοπευτικό. Οπότε τα λειοκαννα μας ή θα είναι σκοπευτικά και θα τα χρησιμοποιούμε στο σκοπευτήριο αποκλειστικά ή θα είναι κυνηγετικά και θα τα χρησιμοποιούμε αποκλειστικά στο κυνήγι. Αυτό γνωρίζω, αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο ας μας διαφωτίσει.
Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών.
 
Το θέμα που μπήκε είναι " Τελικά χρειαζόμαστε πολλά όπλα;"
Με την έννοια αυτή απαντήσαμε.
Η έννοια "θέλουμε", όπως πολύ σωστά αναφέρεις, είναι άλλο θέμα και εγώ προσωπικά συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ, άλλωστε το "υπηρέτησα" κιόλας.
Κατανοητά όλα αυτά αγαπητέ αλλά και πάλι κάποια στιγμή τίθεται το δίλημμα της κρίσης αυτού που τελικά αποφασίζει τι θα σου επιτρέπεται να κατέχεις και να χρησιμοποιείς και τι όχι.
Οι ισορροπίες είναι λεπτές και μια εσκεμμένα "πονηρή" διατύπωση μπορεί να παγιδεύσει.
Δεν έχω αυταπάτες ότι αυτό θα βγεί ποτέ σε δημοψήφισμα ή άλλου είδους αποτίμηση της γνώμης των ενδιαφερομένων και μάλιστα με δυνατότητα παρέμβασής τους και επιρροής στην τελική απόφαση - όλα ερήμην και εις βάρος μας γίνονται και γίνονταν πάντα.
Κανείς δεν μπορεί να επιβάλλει την άποψή του στον άλλο ούτε να προαποφασίζει προκαταβολικά για τις επιλογές του με βάση τα δικά του κριτήρια.
Το forum δεν είναι κλειστό - μας βλέπουν και μας διαβάζουν πολλοί.
 
Back
Top