Τα τσοκ και τα ορια τους...

Πλανουρια ομοιώματα και διάφορα μέσα προσέλκυσης για κάποια κυνήγια θα είχαν σαν αποτελεσμα και σωστή διαχείριση και λιγότερα τραυματισμενα-χαμενα , αρκεί να το δεις με καθαρό μυαλό και όχι αφορισμούς.Απο το να ψάχνεις για εξωγήινα τσοκ και βολές στη στρατόσφαιρα.
 
ΟΚ....Απο εμενα συγνωμη....Εχεις ΔΙΚΙΟ!!!!
Σιγά το πραγμα Νίκο που θα μου ζητήσεις κ συγγνώμη..... Αλίμονο.....
Δεν το είπα μόνο για εσένα αλλά γενικά...
Και δεν ειμαι διαχειριστής.. Αλλά αυτά τα θέματα έχουν συζητηθεί πολλάκις....

Έφαγα μια φλασια γερή εχτες.... Και λέω έχω διαβάσει εκατοντάδες άρθρα κλπ αλλά κανείς δεν έγραψε πόσο ανοίγει το κάθε τσοκ κ σε πόση απόσταση..

Ο κυπριδημος μας έδωσε ένα παραδειγμα χωρίς όμως να πει τι ακριβώς εννοεί με την λέξη "ανοίγει αργά" δηλαδή ποσο αργά?

Ας πουμε πχ οτι έχουμε με το τάδε τσοκ ένα άνοιγμα της τάξης των 20εκ στα 15μ, μέχρι ποσα μέτρα η εκατοστά θα διατηρηθεί αυτό?
Δλδ ποσο γρήγορα ανοίγει η τουφέκια μας?


Ξαναλέω ότι αυτό είναι πονοκεφαλος κ μπορεί κ εντέλει να μην έχει νόημα....

Αλλά είναι κάτι που γεννάει απορίες σε όσους αγαπάνε την βλητικη.........

ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑ​

Από την απεικόνιση των τσοκ με τους χρωματιστούς κύκλους φαίνεται η εξέλιξη της τουφεκιάς καθως αυτή απομακρύνεται από το στόμιο. Υπενθυμίζεται ότι οι κύκλοι είναι το "φονικό" κέντρο που σπάει πιάτα και όχι το σύνολο των σκαγίων.

Τι βλέπουμε;

Ο ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ, τα πέντα άστρα, ανοίγει γρήγορα όπως είναι αμενόμενο, και δίνει την μέγιστη αποτελεσματικότητα στα 25 μέτρα. Μετά "ξεφτίζει" γρήγορα.

Ο ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ, τα τέσσερα άστρα παράγει έναν γεωμετρικά αναπτυσσόμενο κώνο από το στόμιο και μετά και φτάνει στο έπακρο της αποτελεσματικότητας στα 30 μέτρα και μετά χάνει την αποτελεσματικότητα του σε μικρή απόσταση. Είναι το μόνο τσοκ με αυτή την τέλεια κωνική, σαν χωνί, εξέλιξη της τουφεκιάς.

ΜΙΣΟ ΤΣΟΚ, Η ΕΚΠΛΗΞΗ, τα τρία άστρα, όπου η τουφεκιά ανοίγει σταδιακά από το στόμιο στα 25 μέτρα, μετά τα 25 μέτρα διατηρεί το άνοιγμα χωρίς να χάνει την πυκνότητα της για ακόμη 20 μέτρα. Ακόμη και στα 50 μέτρα διατηρεί ένα "φονικό" κέντρο 45 εκατοστών που θα σπάσει το πιάτο αν το βρει.

ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ, ένα άστρο, η τουφεκιά ανοίγει αργά μέχρι τα 30 μέτρα, ενώ μετά δείχνει μια γρήγορη αραίωση έως τα 50 μέτρα.
 
Το θεμα τελικα ειναι τα ορια των τσοκ;
Δηλαδη απο που μεχρι που αναμενουμε συνηθως να εχουν τις κατανομες που προοριζονται σε αποσταση;
Η η ιδιογομωση εναντι του ετοιμου;
Η τα ορια της κυνηγετικης βολης;

επειδη εγω βλεπω να λεει ο καθε ενας οτι ξερει και οτι προτιμα αλλα σιγουρα οχι για τα ορια των τσοκ

το τσοκ τι ειναι;
Ειναι ενα εργαλειο που δινει μια συσφιξη στην καννη μας στενευοντας το στομιο ωστε να μεγαλωνει η αποσταση βολης
Αναλογα ποσο σφιγκει τοτε αναλογα μεγαλωνει και η αποσταση βολης. Στην θεωρια τουλαχιστον

δεν αλλαζουν τα ορια του τσοκ εαν ριχνεις ετοιμο η ιδιογομωση

η δικη μου αποψη ειναι οτι η καθε καννη εχει μια α γεωμετρια που θα αποδιδει τα μεγιστα σε καποια συγκεκριμενη συσφιξη και σε συγκεγριμενη τυπο βυσματος οπως και νουμερο σκαγιου

εαν καποιος μετα απο δοκιμες βρει αυτη τη συσφιξη που αποδιδει σε αυτον τοτε αυτη θα ειναι η καλυτερη για τον ιδιο

με οτι και αν ριχνει και οσο μακρια και αν ριχνει μεσα στα πλαισια της λογικης

ποσες φορες εχετε δει σε ενα οπλο το μαμισιο τσοκ 3/4 να συμπεριφερεται καλυτερα απο το φουλ;
Ειδικα σε καποια νουμερα σκαγιων;
Πολλες φορες νομιζω
Γιατι ομως;

Αφου επρεπε το φουλ να κραταει παραπανω μετρα και σκαγια

απολυτο δεν υπαρχει κατ εμενα
Υπαρχουν οι γενικες κατευθυντηριες γραμμες για την καθε συσφιξη

Αυτην την καθε συσφιξη την καθορθζουμε με βαση την πραγματικη διαμετρο του αυλου μας
Και με δοκιμες βρισκουμε αυτο που μας εξηπηρετει καλυτερα στο αποτελεσμα

εχω δει πουλια να πεφτουν με τσοκ 5 απο προτωγνωρες αποστεσεις για την κατηγορια του

και αυτο σιγουρα το χετε δει

ειναι καποιος κατοχος οπλων με σταθερο τσοκ;

Εαν ναι.... οταν του παρουσιαστηκε η ευκαιρια και ηταν πολυ κοντα η αρκετα μακρια μηπως δεν εριξε;
Επειδη δεν εκανε το τσοκ;
Δεν το νομιζω.

εαν το οπλο ειναι στα μετρα σου και ξερεις να ριχνεις θα το παρεις κοντα -μακρια και εχεις επιλεξει σωστα το φυσιγγι σου για το κυνηγι σου

το αν θα το χαλασεις θα το αποφασισεις εσυ διαλεγοντας το σωστο φυσιγγιο

δεν ειναι το θεμα μας αυτο

το θεμα μας ειναι τα ορια των τσοκ

και η αποψη μου ειναι οτι ναι υπαρχουν!!!

Αλλα σε μια σωστη επιλογη φυσιγγιυ με βαση την δικη μας καννη η μεταβολη των άποτελεσνατων σε σχεση με την αποσταση κανει τα ορια αυτα να συμβαδιζουν σωστα και αρμονικα ουτος ωστε να περνουμε θηραματα με σωστες κατανομες σε ενα ευρι φασμα αποστασεων
 
Αυτο τασο ειναι απο ενα βιβλιαρακι μεγαλης κυπριακης εταιρειας απο παλια εκδοση. Προσωπικα δεν μου
Λεει κατι. Ειναι πολυ γενικο. Μπορεις να το εχεις σαν ενα μετρο αλλα κατ εμενα παντα το τσοκ που θα επιλεξεις για να σε καλυπτει στα κυνηγια σου δεν εχει να κανει απλα με ενα πινακα. Δεν σου δινει ο πινακας τα ορια του. Φια να τα βρεις πρεπει να παντρεψεια τα χαρακρηριστικα της καννης σου με ενα σωστο φυσιγγιο με βαση το κυνηγι που κανεις εσυ
 

Attachments

  • 9F2FF36E-FD64-47F9-9D70-469F56B0C3BA.jpeg
    9F2FF36E-FD64-47F9-9D70-469F56B0C3BA.jpeg
    180,4 KB · Προβολές: 52
Σιγά το πραγμα Νίκο που θα μου ζητήσεις κ συγγνώμη..... Αλίμονο.....
Δεν το είπα μόνο για εσένα αλλά γενικά...
Και δεν ειμαι διαχειριστής.. Αλλά αυτά τα θέματα έχουν συζητηθεί πολλάκις....

Έφαγα μια φλασια γερή εχτες.... Και λέω έχω διαβάσει εκατοντάδες άρθρα κλπ αλλά κανείς δεν έγραψε πόσο ανοίγει το κάθε τσοκ κ σε πόση απόσταση..

Ο κυπριδημος μας έδωσε ένα παραδειγμα χωρίς όμως να πει τι ακριβώς εννοεί με την λέξη "ανοίγει αργά" δηλαδή ποσο αργά?

Ας πουμε πχ οτι έχουμε με το τάδε τσοκ ένα άνοιγμα της τάξης των 20εκ στα 15μ, μέχρι ποσα μέτρα η εκατοστά θα διατηρηθεί αυτό?
Δλδ ποσο γρήγορα ανοίγει η τουφέκια μας?


Ξαναλέω ότι αυτό είναι πονοκεφαλος κ μπορεί κ εντέλει να μην έχει νόημα....

Αλλά είναι κάτι που γεννάει απορίες σε όσους αγαπάνε την βλητικη.........

ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑ​

Από την απεικόνιση των τσοκ με τους χρωματιστούς κύκλους φαίνεται η εξέλιξη της τουφεκιάς καθως αυτή απομακρύνεται από το στόμιο. Υπενθυμίζεται ότι οι κύκλοι είναι το "φονικό" κέντρο που σπάει πιάτα και όχι το σύνολο των σκαγίων.

Τι βλέπουμε;

Ο ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ, τα πέντα άστρα, ανοίγει γρήγορα όπως είναι αμενόμενο, και δίνει την μέγιστη αποτελεσματικότητα στα 25 μέτρα. Μετά "ξεφτίζει" γρήγορα.

Ο ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ, τα τέσσερα άστρα παράγει έναν γεωμετρικά αναπτυσσόμενο κώνο από το στόμιο και μετά και φτάνει στο έπακρο της αποτελεσματικότητας στα 30 μέτρα και μετά χάνει την αποτελεσματικότητα του σε μικρή απόσταση. Είναι το μόνο τσοκ με αυτή την τέλεια κωνική, σαν χωνί, εξέλιξη της τουφεκιάς.

ΜΙΣΟ ΤΣΟΚ, Η ΕΚΠΛΗΞΗ, τα τρία άστρα, όπου η τουφεκιά ανοίγει σταδιακά από το στόμιο στα 25 μέτρα, μετά τα 25 μέτρα διατηρεί το άνοιγμα χωρίς να χάνει την πυκνότητα της για ακόμη 20 μέτρα. Ακόμη και στα 50 μέτρα διατηρεί ένα "φονικό" κέντρο 45 εκατοστών που θα σπάσει το πιάτο αν το βρει.

ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ, ένα άστρο, η τουφεκιά ανοίγει αργά μέχρι τα 30 μέτρα, ενώ μετά δείχνει μια γρήγορη αραίωση έως τα 50 μέτρα.
Πολύς κόσμος πιστεύει ότι σε δίκανο με σταθερά τσοκ το 4-3 είναι ότι πρέπει για γενικό κυνήγι ,τώρα τι κόλλημα είχαν οι εισαγωγείς με το 3-1;
 
Το 3-1 σε σταθερο τσοκαρισματα ηταν πολυ διαδεδομενο μεχρι και την προηγουμενη γενια
Το 4-3 ειναι πιο διαδεδομενο στην δικια μας
Ειναι λογικο εαν σκεφτεις την πληθωρα θηραματων και το κυνηγι της τοτε εποχης τα θηραματα που κυνηγουσαν τοτε επι το πληστον και τον τροπο κυνηγιου
Το 3-1 ειναι το τσοκ που ακολουθησε τα πρωτα οπισθογη δικαννα μετα τα εμροσθογεμη
Την εποχη που κανενας δεν εριχνε σε ´´τσιροπουλιά´´
Και που το κυνηγι ηταν ακομη βιοποριστικο
Σιγουρα θα χετε ακουσε σε συζητησεις απο παλιους κυνηγιυς οτι αμα εβγαινε ο λαγος κοντα τον αφημαν να παει..... και μετα του εριχναν για να μην χαλασουν το κρεας
Ηταν η εποχη που κυνηγουσαν εξω απο την πορτα τους και το θηραμα ηταν παντου και συνεχεια
Σημερα ειναι πολυ συνηθες επιλογη για τους κυνηγους στο καρτερι της φασσας και της τσιχλας στην κυπρο
 
Πολύς κόσμος πιστεύει ότι σε δίκανο με σταθερά τσοκ το 4-3 είναι ότι πρέπει για γενικό κυνήγι ,τώρα τι κόλλημα είχαν οι εισαγωγείς με το 3-1;
Αν κ εκτός τοπικ θα προσπαθησω να σου εξηγήσω...
Αυτά τα (σταθερα)τσοκ η ακόμα κ το f/xf ήταν πολυ συνηθισμένα αρκετές δεκαετίες πισω κ λόγω τον υλικών βυσματωσης των φυσιγγιων αλλά κ λόγω ότι δεν ήταν στην μοδα οι κοντές κάννες....

Όσο περνουσαν τα χρόνια κ έκαναν γερά την εμφάνιση τους τα κοντοκαννα οπλα, κ τα εναλλασσόμενα τσοκ, κ προστέθηκαν κ άλλες βυσματωσεις φυσιγγιων όλο αυτό άλλαξε....

Υπόσχομαι μόλις έχω όρεξη να γράψω ένα πολυ παλιο άρθρο επ αυτου........
 
Last edited:
Ναι lambro καφέ το ζητάς.
Μόλις πήγα και το έριξα σε χαρτί 1χ1 με το φουλ.
Συμπαθητικό για 33γρ γομωση σε 4αρι και σε αυτή την απόσταση.
Ένα με μπαφερ, σκληρό και χοντρό σκάγιο θα τα πάει ακόμη καλύτερα.
Όχι ότι αυτό δε θα σου δώσει το θήραμα.

Με 45 σκάγια ν 4 σε κύκλο 76 (κέντρο+περιφέρεια)όπου,κέντρο 52 εκατοστά όσο κ το μέτωπο της τουφεκιας....χωλαινει φανερά σε αυτά τα μέτρα, έως 40 ίσως ,είναι οκ αλλά 55 κ για πράσινο....με τιποτα‼️
 
Last edited:
Ωραία η συζήτηση κ πολύ ωραίοι κ σωστοί οι πίνακες αλλά αφήνουν ένα σοβαρό παράγοντα εκτός, το όπλο, την κάνη, για αυτούς βέβαια που θεωρούν ότι δεν είναι απλά ένας κύλινδρος που κάνει την άχαρη δουλειά να μεταφέρει τη γόμωση αλλά επεμβαίνει σε αυτή...
Εγώ έχω δει αρκετά ίδια όπλα που το ένα με ένα σφιχτό τσοκ να έχει όριο τα 40 μέτρα κ το άλλο να το πηγαίνει στα 45 η στα 50... το όριο μου είναι ο απαιτούμενος αριθμός σκάγιων στον κύκλο των 76 εκ για κάθε μεγέθους θήραμα αναλογικά...
Όλα είναι σχετικά κ η κάθε κάνη έχει τα δικά της όρια με το κάθε τσοκ... Μέχρι τα 35 μέτρα οι διαφορές είναι μικρές, μετά ξεκινά το χάος...
Τώρα πάνω σε αυτό που αναφέρει ο Τάσος, το τι κερδίζεις κ τι χάνεις με ένα τσοκ, από πού ξεκινά δηλαδή να γίνεται ωφέλιμο κ μέχρι που φτάνει, έτυχε κ πειραματίστηκα αρκετά πέρυσι... Ο λόγος ήταν οι πολύ σφιχτές τουφεκιές κοντά κ οι θετικές μακρινές απολαβές... Έκανα κ μια εκκαθάριση στα τσοκ μου μάλιστα έτσι...
Αν θα έπρεπε χοντρικά να αναφέρω την πιο ωφέλιμη για μένα πάντα κατανομή σε όλες τις αποστάσεις που μπορεί να τουφεκισει κάποιος μέχρι τα 45 μέτρα σε ένα μεγάλο εύρος διαφορετικών οπλων θα έλεγα μια σύσφιξη 4/10 για σκάγια από 6 έως 9 κ ένα 7/10 από 5 κ κάτω...
Μετά τα 45 μέτρα χρειάζονται διάφορα "ταλέντα" στον έξοπλισμο αφήνοντας απ'έξω τον ανθρώπινο παράγοντα...
Άρι αν επιτρέπεται σε ποια τσοκ έχεις καταλήξει στην m2 για να καλύψεις όλο το εύρος των αποστάσεων;
 
Τα σκάγια για να σκοτώσουν αποτελεσματικά σε μια απόσταση και κατ' επανάληψη (όταν πάνε πάνω στο θήραμα) θέλουν ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ και ΔΙΑΤΡΗΣΗ.
Ένα από τα 2 να λείπει, κλάφτο ... παίζεις ζάρια.

Αν έχεις μόνο συγκέντρωση βλέπεις μαλλιά, φτερά ακούς θορύβους και αποτέλεσμα μηδέν.
Αν έχεις μόνο διάτρηση βλέπεις μεσουράνια όνειρα.
 
Μην το παρεις σαν αντιπαρεθεση.....συζητηση κανουμε. Αυτο που βλεπω στην αποτυπωση ....ειναι για
κλαματα ( για μενα )....Σε σενα μπορει να αρεσει...και οκ.....παω πασο....Λοιπον ενα φυσιγγιο 33 γραμμαρια
Ν4 εχει 191 σκαγια γομωση....Δλδ...η μια τουφεκια σου με τα κιτρινα εχει 191Χ15%= 28 σκαγια τοσα κιτρινα
τοσα μετρησα δλδ 15% συγκεντρωση.Με τα κοκκινα εχει 22,5% συγκεντρωση....Εαν εσυ το θεωρεις καλο....οπως
προειπα....εγω πασο....
Και να σου πω και κατι ακομα....που ΙΣΩΣ δεν το γνωριζεις....Ενα Ν4 σκαγι ΕΠΙΝΙΚΕΛΩΜΕΝΟ με αρχικη
V1,5-418m/s στα 50 ΜΕΤΡΑ και ΟΧΙ στα 55 μετρα εχει διατρηση 4,1 χιλιοστα....Το μολυβδινο στα ΙΔΙΑ μετρα
δεν εχει ουτε την μιση διατρηση.....εχει σχεδον ξεψυχησει στα 50 μετρα....Και σε ρωταω....σε τι θηραμα θα το
ριξεις αυτο το φυσιγγιο στα 55 μετρα...και θα εχεις και την απαιτηση να το κρατησεις ??
Απλα ( για μενα παντα ) αυτο το φυσιγγιο σε αυτα τα μετρα δεν κραταει θηραμα....του λαγου του
κανεις ''αερα'' ......την φασσα ισως την τραυματισης....δεν την κρατας ομως....
Εκει κολλαει το για ''κλαματα''....για μενα. Παντα φιλικα....και οπως προειπα....χωρις αντιπαραθεση!!!
Καμία αντιπαράθεση.
Αν διαβάσεις προσεκτικά τι έγραψα θα δεις ότι χαρακτηρίζω το φυσιγγιο συμπαθητικό.
Για το αν σκοτώνει το 4αρι στα 55μ φασσα , την σκοτώνει άνετα και το έχω ζήσει αρκετές φορές με δικά μου φυσιγγια...
Οι άγγλοι χτυπάνε Φασιανους με 4αρια στις 80 γιαρδες πλέον.
Στον λαγό Νίκο σε αυτά τα μέτρα Ρίχνω 2αρια.
Καλός ο ταχογράφος δε λέω αλλά δεν νομίζω ότι όλα πάνε αναλογικά πάντα αλλά ούτε μπορείς να κάνεις και προβλέψεις επειδή κατέχεις το εργαλείο.
Σου είχα βάλει ένα φυσιγγιο με 2αρια στα 60μ αφού αρχικά το έβγαλες εξαιρετικό μετά είπες ότι θα σέρνεται χωρίς καν να γνωρίζεις το στήσιμο του
Φιλικά στα λέω και εγώ εννοείται γιατί υπάρχει πολύς κόσμος που ταχογραφει.
Να ρωτησω κατι.....χωρις παρεξηγηση....απο διατρηση πως ξερουμε τι κανει?.....
Για αυτό το φυσιγγιο δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν το έχω ρίξει σε μακρυνες βολές.
Σε νορμάλ αποστάσεις σκοτώνει καλά για αυτό άλλωστε έχει και μια φημη τόσα χρόνια.

Θεωρείς ότι το νο 4 δεν σκοτώνει φασσα ή φασιανο σε αυτά τα μέτρα λόγω ελειπους διατρησης?
Η συγκέντρωση φτιάχνει.
 
Last edited:
Καμία αντιπαράθεση.
Αν διαβάσεις προσεκτικά τι έγραψα θα δεις ότι χαρακτηρίζω το φυσιγγιο συμπαθητικό.
Για το αν σκοτώνει το 4αρι στα 55μ φασσα , την σκοτώνει άνετα και το έχω ζήσει αρκετές φορές με δικά μου φυσιγγια...
Οι άγγλοι χτυπάνε Φασιανους με 4αρια στις 80 γιαρδες πλέον.
Στον λαγό Νίκο σε αυτά τα μέτρα Ρίχνω 2αρια.
Καλός ο ταχογράφος δε λέω αλλά δεν νομίζω ότι όλα πάνε αναλογικά πάντα αλλά ούτε μπορείς να κάνεις και προβλέψεις επειδή κατέχεις το εργαλείο.
Σου είχα βάλει ένα φυσιγγιο με 2αρια στα 60μ αφού αρχικά το έβγαλες εξαιρετικό μετά είπες ότι θα σέρνεται χωρίς καν να γνωρίζεις το στήσιμο του
Φιλικά στα λέω και εγώ εννοείται γιατί υπάρχει πολύς κόσμος που ταχογραφει.

Για αυτό το φυσιγγιο δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν το έχω ρίξει σε μακρυνες βολές.
Σε νορμάλ αποστάσεις σκοτώνει καλά για αυτό άλλωστε έχει και μια φημη τόσα χρόνια.

Θεωρείς ότι το νο 4 δεν σκοτώνει φασσα ή φασιανο σε αυτά τα μέτρα λόγω εκείνους διατρησης?
Η συγκέντρωση φτιάχνει.
Δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο φασα σε αυτα τα μετρα...για φασιανο ουτε τον εχω δει....
 
Με 45 σκάγια ν 4 σε κύκλο 76 (κέντρο+περιφέρεια)όπου,κέντρο 52 εκατοστά όσο κ το μέτωπο της τουφεκιας....χωλαινει φανερά σε αυτά τα μέτρα, έως 40 ίσως ,είναι οκ αλλά 55 κ για πράσινο....με τιποτα‼️
Φίλε ενδεικτική είναι η φωτο για να δούμε πως πάει ένα απλό φυσιγγιο σε αυτά τα μέτρα με φουλ τσοκ.
Σε πράσινο θα πήγαινα σε νο 2 και σε διαφορετικό φυσιγγιο, ίσως και τσοκ.
 
Ίσως όμως κ να μην έγινα κατανοητος εγώ...

Πάμε άλλη μια..........

Αν έχει κάποιος το μήκος ανοίγματος της τουφεκιας που βγάζει κάθε συσφιξη κ σε διάφορες αποστάσεις ας μας τα πει..........
όπως προειπα παιζει ρόλο κ το πυρομαχικο... Όποτε έστω κ στο περιπου.....
Δεν παίζει ρόλο μόνο η σύσφιξη για την διάμετρο ανοίγματος. Το είπες και εσύ ...

Ταχύτητες, ποιότητα σκαγιών, σκληρότητα σκαγιών, πυκνότητα σκαγιών, μέγεθος σκαγιών, υλικά έμφραξης, ύπαρξη ή μη συγκεντρωτήρα όλα αυτά επηρρεάζουν και μάλιστα ΠΑΡΑ πολύ ... τόσο που προσωπικά δεν εμπιστεύομαι κανέναν πίνακα.
Το κοίταξα πριν λίγο καιρό και εγώ για κάποιους υπολογισμούς αλλά δεν βγαίνει νόημα.

ps
Τι τα θέλεις τα νούμερα αυτά ;
Που θα σου χρησιμεύσουν αν έχουν μια αβεβαιότητα 200-300%;
 
Last edited:
Τι τα θέλεις τα νούμερα αυτά ;
Που θα σου χρησιμεύσουν αν έχουν μια αβεβαιότητα 200-300%;
200-300% δεν νομίζω να έχουν....
Και ναι στην τελική δεν θα μου χρησιμεύσουν όπως δεν μου χρησίμευσαν κ πολλα άλλα.....
Είπαμε κουβέντα να γίνεται Βασιλη......
 
Back
Top