Τα τσοκ και τα ορια τους...

Δεν προκητε ποτε να σκοτοσεις εκεί φιλε. Γιατι?? Γιατί πρέπει να το ποιστεψεις πρωτα.

Ειτε το πιστεψω.....ειτε οχι.....στα 55+ μετρα με τα βασικα τσοκ που ειπε ο Τασος.....δεν παιρνεις
επαναλαμβανομενα θηραμα....μονο με ταμα....και θαυμα της Παναγιάς μπορει να γινει κατι τετοιο.

Απ'οτι καταλαβα .....ο Τασος εγραψε για τσοκ ΜΑΜΑ....αν ειναι να παμε στα εξτρα τσοκ....και σε
φυσιγγια που καθε ΜΠΑΜ = 3 φρατζολες ψωμι....τοτε οκ....ξεκινα απο τα 55+μετρα και ανεβασε
τις δοκιμες σου να τις δουμε και εμεις. Το λεω χωρις ιχνος αντιπαραθεσης.....αλλα εχω την
εντυπωση , οτι το πηγες αλλου το θεμα!!!
 
Θα σου πω γιατί το λέω αυτό..
Πχ το brain cr αν θυμάμαι καλά το έδινε για ένα εύρος βολής απο 15-40μ κ το έκανε αυτό με ευκολια θα έλεγα.......
Άρα αυτό το τσοκ αν το συμβολιζαμε με τα γνωστά άστρα* ποσα θα του "δίναμε"?

και μονο που κοιτάς στο εσωτερικό του βλέπεις κάτι διαφορετικό...

Αν πχ το anaconda mid είναι το ίδιο με αυτό τότε ας συγκριθουν αυτά τα δυο...

Εκτός κ σε κατάλαβα λάθος......
Καλα με καταλαβες,
γενικα εγω τα τσοκ τα μετραω με βαση το βαθμο συσφιξης τους, τωρα αν εχουν μεσα φρενα, χειροφρενα, πατεντες κτλ κτλ ειναι αλλο θεμα...
Το anaconda mid ας πουμε εχει εξοδο στομιου 18,15, στη Μ2 ειναι 2,5/10, στο 725 ειναι 5,5/10, αλλη συμπεριφορα στο ενα, αλλη στο αλλο...Δεν γιενται να το συγκρινω με ενα ic στη Μ2 και με ενα IC στο 725... Στο 725 θα το συγκρινω με ενα τσοκ 5-6/10... Εγω παντα βαση βαθμου συσφιξης συγκρινω τσοκ κ στην πραξη φαινεται αυτο κ απο τα αποτελεσματα των δοκιμων κ τις αποδοσεις σε καθε αποσταση με καθε οπλο... Οι πατεντες αναλογα με το τι κανουν μεταβαλλουν το αποτελεσμα ελαφρως στα ορια του...
Τα πραγματα αλλαζουν οταν βαλουμε το ΙΔΙΟ τσοκ σε ενα αλλο οπλο κ παρουμε αλλα αποτελεσματα, οποτε εδω ερχομαι σε αυτο που υποστηριζω οτι ολα εχουν να κανουν με μια ΑΡΜΟΝΙΑ στο ταιριασμα, αρμονια που ξεκινα απο την καθε κανη ξεχωριστα κ συμπληρωνεται κ με τα υπολοιπα κομματια...
Πολλοι κατα καιρους εχουν αποδωσει τις σφιχτες τουφεκιες της Μ2 στα kicks, κ εχουν δικιο, αλλα για το δικο μου οπλο, οχι γενικα, γιατι οταν βαλαμε τα ιδια τσοκ σε αντιστοιχα οπλα δεν εδωσαν τα αναμενομενα, καθε οπλο εχει τις δικες του ιδιαιτεροτητες...
 
Η εμπειρια μου απο μακρινες βολες ειναι σχετικα μηδαμινη, ειδικα στο κυνηγι. Πες το ανασφαλεια, πες το οπως θες, ο τροπος που κυνηγαω (και εως πριν λιγα χρονια χωρις σκυλο) με εκανε να μην θελω να "ξοδευω" θηραματα που λογω αποστασης και αναγλυφου εδαφους δεν θα εβρισκα. Για καποια χρονια ομως κυνηγουσα με 2 σκητ τσοκακια στο οπλο (4.5 αστρα) μαμα στο δικανο και δεν αισθανομουν πως καπου υστερει το συγκεκριμενο τσοκ, καθως ειχα παρει και πουλια μακρινα. Αργοτερα στο σκοπευτηριο που μπορεσαμε να ριξουμε σε πιο ελεγχομενες συνθηκες, με διαθεση πειραματισμου, και χωρις το αγχος της ανευρεσης, αναθεωρησαμε πολλα σχετικα με το ποσο μακρια μπορει να παρεις ενα πιατο και μαλιστα με 4αρι ή 3αρι τσοκ, και σκαγια ψιλα οπως τα 8μιση ή 7μιση.

Οποτε για μενα ειναι σαφες πως ολα γινονται, αρκει να εχεις τα χερια κυριως, την αντιληψη σε παρομοιες βολες, καλο φυσιγγι, και οπλο που να σου καθεται σωστα. Αν τα παραπανω εχουν βρεθει και δουλευτει αρκουντως, τα ορια του λειοκανου καποιες φορες μας εκπλησσουν.
 
Eν κατακλειδι κυριοι η αρχη πανω στην οποια πρεπει να σταθουμε ειναι μια ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΟΜΟΕΙΔΗ ΠΡΑΓΜΑΤΑ και εξηγουμε οπως και ο Αρις ανελυσε οτι ο βαθμος συσφιξης του τσοκ σε σχεση με τον αυλο κανης πρεπει να ειναι ιδιος με αυτον τον οποιο εχουμε να συγκρινουμε .Τωρα οταν αποφασισουμε να κανουμε μια δοκιμη με 2 τσοκ του ιδιου βαθμου το μονο που εχουμε να παρατηρησουμε ειναι κατα ποσο το ενα μας δινει μια σφιχτη τουφεκια και το αλλο μας δινει μια ανοιχτη με καλιτερη κατανομη .Σημειωνω οτι τα τσοκ πρεπει να εχουν το ιδιο μηκος διοτι το μακρυτερο τσοκ θα μας δωσει λιγο ποιο σφιχτη τουφεκια και αυτο γιατι το λεω σε δοκιμη Α 400 το hp ως εσω εξω με μεγαλυτερο μηκος απο την μαμα τσοκ εδωσε σε ολες τις δοκιμες ποιο σφιχτη τουφεκια με εντονα κεντρο απο το μαμα το οποιο ομως εδωσε μια ποιο ανοιχτη και ομοιομορφη κατανομη .Εδω λοιπον ο καθε ενας απο μας θα επιλεξει το αποτελεσμα που του ταιριαζει και χωρις να ειναι κριτηριο η διαφοροποιημενη αυτη αποδοση οτι το ενα ειναι καλιτερο του αλλου.Θα συμφωνησω ομως οτι εχουμε δει και μαμα τσοκ τα οποια δεν ανταποκρινονται καν στον βαθμο αποδοσης που τους αναλογει εκει μπορουμε να αναζητησουμε ενα αλλο τσοκ για να βελτιωσουμε τα πραγματα.Τελος οπως καταλαβαινουμε ολοι οτι ειμαστε σε μια αεναη αναζητηση και το γεγονος οτι μεσα απο αυτο το βημα μας δινεται η ευκαιρια να μοιραζομαστε τις εμπειριες μας και τις γνωσεις διευκολυνει τον καθε ενα απο μας ξεχωριστα να βρει την Ιθακη του..Ευχομαι να μην κουρασα.
 
Η εμπειρια μου απο μακρινες βολες ειναι σχετικα μηδαμινη, ειδικα στο κυνηγι. Πες το ανασφαλεια, πες το οπως θες, ο τροπος που κυνηγαω (και εως πριν λιγα χρονια χωρις σκυλο) με εκανε να μην θελω να "ξοδευω" θηραματα που λογω αποστασης και αναγλυφου εδαφους δεν θα εβρισκα. Για καποια χρονια ομως κυνηγουσα με 2 σκητ τσοκακια στο οπλο (4.5 αστρα) μαμα στο δικανο και δεν αισθανομουν πως καπου υστερει το συγκεκριμενο τσοκ, καθως ειχα παρει και πουλια μακρινα. Αργοτερα στο σκοπευτηριο που μπορεσαμε να ριξουμε σε πιο ελεγχομενες συνθηκες, με διαθεση πειραματισμου, και χωρις το αγχος της ανευρεσης, αναθεωρησαμε πολλα σχετικα με το ποσο μακρια μπορει να παρεις ενα πιατο και μαλιστα με 4αρι ή 3αρι τσοκ, και σκαγια ψιλα οπως τα 8μιση ή 7μιση.

Οποτε για μενα ειναι σαφες πως ολα γινονται, αρκει να εχεις τα χερια κυριως, την αντιληψη σε παρομοιες βολες, καλο φυσιγγι, και οπλο που να σου καθεται σωστα. Αν τα παραπανω εχουν βρεθει και δουλευτει αρκουντως, τα ορια του λειοκανου καποιες φορες μας εκπλησσουν.
Ο τροπος με τον οποιο εχεις επιλεξει να κυνηγας και η σκεψη με την οποια σκεφτεσαι ειναι ακρως ορθολογικος και συνετος.Ομως ειναι μια προσωπικη σου επιλογη και εχεις προσαρμοσει τα δεδομενα οπως σε εξυπηρετουν αλλα υπαρχει και του γουστο το κεφι που λεμε οτι γουσταρω να κανω πεντε extreme τουφεκιες οι οποιες θα με γεμισουν με εντονα συναισθηματα και αρκουντος του αποτελεσματος μια επιλογη που μας βαζει στην διαδικασια της αναζητησης ωστε να ειμαστε σε θεση να πετυχουμε ενα τετοιο γουστο και οπως καταλαβαινουμε για τον λογο αυτο εχουμε ανταποκριθει στο ανοιγμα αυτο που εκανε ο Τασος.Οι παραμετροι που αναφερεσε στο τελος ειναι ο κανονας πανω στον οποιο πρεπει να ξεκιναμε ολοι και να χτιζουμε πανω σε αυτον.Με βρισκετε τεμπελη αυτην την εποχη και για τον λογο αυτο γραφω και κατι παραπανω.
 
Ανα

Αναλογα πως εισαι στημενος. Αλλος είναι στημενος με 3* Και 5αρια και άλλος με 2*και 1σους. Δεν υπάρχουν στανταρ με αυτα τα πραγματα φιλε μου είναι η αρωστια που έχει ο καθενας σφηρηλατημενη απο αμετρητες φολες μέχρι να φτάσει Στο επιθυμητό για αυτόν παντα αποτελεσμα. Δυστηχος ή Ευτυχώς δεν μπορουν να αποτυπωθούν ολα στο χαρτί. Μακάρι να ήταν έτσι
Καταλαβαίνω τι λές αλλά για εμένα δεν είναι έτσι.
Επίσης αποφεύγεις να μιλήσεις για μέτρα σε συγκεκριμένο θήραμα και νο σκαγιών οπότε καταλαβαίνω ότι μιλάς για μεσούρανες καταστάσεις οπότε πάω πάσο.
 
Ο τροπος με τον οποιο εχεις επιλεξει να κυνηγας και η σκεψη με την οποια σκεφτεσαι ειναι ακρως ορθολογικος και συνετος.Ομως ειναι μια προσωπικη σου επιλογη και εχεις προσαρμοσει τα δεδομενα οπως σε εξυπηρετουν αλλα υπαρχει και του γουστο το κεφι που λεμε οτι γουσταρω να κανω πεντε extreme τουφεκιες οι οποιες θα με γεμισουν με εντονα συναισθηματα και αρκουντος του αποτελεσματος μια επιλογη που μας βαζει στην διαδικασια της αναζητησης ωστε να ειμαστε σε θεση να πετυχουμε ενα τετοιο γουστο και οπως καταλαβαινουμε για τον λογο αυτο εχουμε ανταποκριθει στο ανοιγμα αυτο που εκανε ο Τασος.Οι παραμετροι που αναφερεσε στο τελος ειναι ο κανονας πανω στον οποιο πρεπει να ξεκιναμε ολοι και να χτιζουμε πανω σε αυτον.Με βρισκετε τεμπελη αυτην την εποχη και για τον λογο αυτο γραφω και κατι παραπανω.
Δεν κατακρινα το γουστο εννοειται, ειναι και αυτο μεσα στο παιχνιδι. Αλλος παιζει εκ του ασφαλους, αλλος επιζητα αυτες τις 5-6 τουφεκιες που λες, αλλος τις κανει εξ'αναγκης γιατι ειναι τετοιες οι συνθηκες του κυνηγιου που κανει. Η και του σκοπευτηριου, κακως το βγαζουμε απεξω.
 
Μιλατε...... για αποστασεις που δεν ξερω εαν φυσιγγια εμποριου να εχουν αυτες τις δυνατοτητες
στα 55+μετρα με φουλ τσοκ μαμα παντα.
Ο Τασος το εγραψε καθαρα....φυσιγγια με συγκεντρωτητα....και οχι με ειδικα βυσματα που κοβουν στα
70 -80 μετρα. Τωρα βεβαια για να ειμαι ειλικρινης....δεν ξερω τι κυκλοφορει στο εμποριο.....μηπως καποιος
φιλος η συναδελφος γνωριζει καποιο φυσιγιο εμποριου με απλο συγκεντρωτηρα που να στεκεται με
αξιοπρεπεια στα 55+ μετρα ??? Να το παρω να το δοκιμασω στα μετρα αυτα....τα 55+.
Αν ναι....θα παρακαλουσα να γραψει ποιο ειναι....και βεβαια να μην χρειαστει να παρω δανειο απο την
τραπεζα για να το αγορασω...
Καλημέρα
Ας μην αρχίζουμε να μπλέκουμε περισσότερο τα πράγματα.
Τι εννοώ.
Στα εμπορικά καλώς ή κακώς ένα φυσιγγιο που μπορεί να έχει αξιώσεις μακρυά το πληρώνεις. Θεωρείται
" σπέσιαλ ". Τέτοιο είναι το ρεμι εξπρές 35½ γρ ή το nitro mag. Με μπαφερ και 7% αντιμονιο. Στην Αμερική το πρώτο είναι του 10αρικου ( 10 με 15 δολάρια κανει). Εδώ πάει χ2 και περισσότερο στην τιμή.
Θα ρίξω στα 55 μ ένα lambro καφέ νο 4 μόλις μπορέσω γιατί έκλεισε και το κυνήγι.
 
Καλημέρα
Ας μην αρχίζουμε να μπλέκουμε περισσότερο τα πράγματα.
Τι εννοώ.
Στα εμπορικά καλώς ή κακώς ένα φυσιγγιο που μπορεί να έχει αξιώσεις μακρυά το πληρώνεις. Θεωρείται
" σπέσιαλ ". Τέτοιο είναι το ρεμι εξπρές 35½ γρ ή το nitro mag. Με μπαφερ και 7% αντιμονιο. Στην Αμερική το πρώτο είναι του 10αρικου ( 10 με 15 δολάρια κανει). Εδώ πάει χ2 και περισσότερο στην τιμή.
Θα ρίξω στα 55 μ ένα lambro καφέ νο 4 μόλις μπορέσω γιατί έκλεισε και το κυνήγι.

ΟΚ....Ετσι οπως το γραφεις θα το ζητησω ?? Lambro καφε Ν4 ??? Μηπως υπαρχει αλλος κωδικος ?? ΠΧ.
γραμμαρια ?? Θα το σφαξω....και θα το ριξω....να δω τι ''ψαρια πιανει''.....οχι γιατι δεν σε πιστευω.....αλλα απο
περιεργεια περισσοτερο. Με φουλ τσοκ μαμα στα 55 μετρα.....
 
Δεν κατακρινα το γουστο εννοειται, ειναι και αυτο μεσα στο παιχνιδι. Αλλος παιζει εκ του ασφαλους, αλλος επιζητα αυτες τις 5-6 τουφεκιες που λες, αλλος τις κανει εξ'αναγκης γιατι ειναι τετοιες οι συνθηκες του κυνηγιου που κανει. Η και του σκοπευτηριου, κακως το βγαζουμε απεξω.
Βικτωρα εχω την αισθηση οτι μεσα απο το κειμενο μου που αναφερθηκα στην αποψη σου δεν προκυπτει κατι κατακριτεο στα οσα αναφαιρεσε οποτε δεν καταλαβαινω πως εβγαλες ενα τετοιο συμπερασμα .Με συγχωρεις κιολας που τοποθετουμε αλλα φιλε μου ο τροπος με τον οποιο επικοινωνω στο φορουμ πιστευω πως συντασσετε μεσα στα πλαισια του κανονισμου.Τι να πω .
 
Βικτωρα εχω την αισθηση οτι μεσα απο το κειμενο μου που αναφερθηκα στην αποψη σου δεν προκυπτει κατι κατακριτεο στα οσα αναφαιρεσε οποτε δεν καταλαβαινω πως εβγαλες ενα τετοιο συμπερασμα .Με συγχωρεις κιολας που τοποθετουμε αλλα φιλε μου ο τροπος με τον οποιο επικοινωνω στο φορουμ πιστευω πως συντασσετε μεσα στα πλαισια του κανονισμου.Τι να πω .
Μην αγχωνεσαι, ουτε εγω θεωρησα κατι κατακριτεο στην αποψη σου. κατανοω πως ο γραπτος λογος συχνα παρανοηται, αλλα το κειμενο σου δεν ειχε κατι τετοιο για να παρανοησω, ποσο μαλλον για να παρεξηγησω. Διευκρινηση στα οσα εγραψα πριν ηταν η δευτερη απαντηση, με αφορμη τα οσα εγραψες, οχι προσωπικη επιθεση επειδη με πειραξαν τα λεγομενα σου.
 
Μην αγχωνεσαι, ουτε εγω θεωρησα κατι κατακριτεο στην αποψη σου. κατανοω πως ο γραπτος λογος συχνα παρανοηται, αλλα το κειμενο σου δεν ειχε κατι τετοιο για να παρανοησω, ποσο μαλλον για να παρεξηγησω. Διευκρινηση στα οσα εγραψα πριν ηταν η δευτερη απαντηση, με αφορμη τα οσα εγραψες, οχι προσωπικη επιθεση επειδη με πειραξαν τα λεγομενα σου.
Ολα καλα.
 
Ειτε το πιστεψω.....ειτε οχι.....στα 55+ μετρα με τα βασικα τσοκ που ειπε ο Τασος.....δεν παιρνεις
επαναλαμβανομενα θηραμα....μονο με ταμα....και θαυμα της Παναγιάς μπορει να γινει κατι τετοιο.

Απαντώ με αφορμή αυτό που έγραψες, αλλά δεν είναι για εσένα αυτό που θα πω ... Είναι για όλους μας.

Τα θηράματα αξίζουν τον σεβασμό μας.
Ο τραυματισμός τους και ο μετέπειτα αργός και επώδυνος θάνατός τους δεν τιμά κανέναν μας.

Σηκώνουμε όπλο και τουφεκάμε μόνο όταν οι πιθανότητες επιτυχίας είναι συντριπτικά με το μέρος μας.
 
ΟΚ....Ετσι οπως το γραφεις θα το ζητησω ?? Lambro καφε Ν4 ??? Μηπως υπαρχει αλλος κωδικος ?? ΠΧ.
γραμμαρια ?? Θα το σφαξω....και θα το ριξω....να δω τι ''ψαρια πιανει''.....οχι γιατι δεν σε πιστευω.....αλλα απο
περιεργεια περισσοτερο. Με φουλ τσοκ μαμα στα 55 μετρα.....
Ναι lambro καφέ το ζητάς.
Μόλις πήγα και το έριξα σε χαρτί 1χ1 με το φουλ.
Συμπαθητικό για 33γρ γομωση σε 4αρι και σε αυτή την απόσταση.
Ένα με μπαφερ, σκληρό και χοντρό σκάγιο θα τα πάει ακόμη καλύτερα.
Όχι ότι αυτό δε θα σου δώσει το θήραμα.

 
ΟΚ....Ετσι οπως το γραφεις θα το ζητησω ?? Lambro καφε Ν4 ??? Μηπως υπαρχει αλλος κωδικος ?? ΠΧ.
γραμμαρια ?? Θα το σφαξω....και θα το ριξω....να δω τι ''ψαρια πιανει''.....οχι γιατι δεν σε πιστευω.....αλλα απο
περιεργεια περισσοτερο. Με φουλ τσοκ μαμα στα 55 μετρα.....
Ωχ κριμα τα 11€
 
Ναι lambro καφέ το ζητάς.
Μόλις πήγα και το έριξα σε χαρτί 1χ1 με το φουλ.
Συμπαθητικό για 33γρ γομωση σε 4αρι και σε αυτή την απόσταση.
Ένα με μπαφερ, σκληρό και χοντρό σκάγιο θα τα πάει ακόμη καλύτερα.
Όχι ότι αυτό δε θα σου δώσει το θήραμα.


Μην το παρεις σαν αντιπαρεθεση.....συζητηση κανουμε. Αυτο που βλεπω στην αποτυπωση ....ειναι για
κλαματα ( για μενα )....Σε σενα μπορει να αρεσει...και οκ.....παω πασο....Λοιπον ενα φυσιγγιο 33 γραμμαρια
Ν4 εχει 191 σκαγια γομωση....Δλδ...η μια τουφεκια σου με τα κιτρινα εχει 191Χ15%= 28 σκαγια τοσα κιτρινα
τοσα μετρησα δλδ 15% συγκεντρωση.Με τα κοκκινα εχει 22,5% συγκεντρωση....Εαν εσυ το θεωρεις καλο....οπως
προειπα....εγω πασο....
Και να σου πω και κατι ακομα....που ΙΣΩΣ δεν το γνωριζεις....Ενα Ν4 σκαγι ΕΠΙΝΙΚΕΛΩΜΕΝΟ με αρχικη
V1,5-418m/s στα 50 ΜΕΤΡΑ και ΟΧΙ στα 55 μετρα εχει διατρηση 4,1 χιλιοστα....Το μολυβδινο στα ΙΔΙΑ μετρα
δεν εχει ουτε την μιση διατρηση.....εχει σχεδον ξεψυχησει στα 50 μετρα....Και σε ρωταω....σε τι θηραμα θα το
ριξεις αυτο το φυσιγγιο στα 55 μετρα...και θα εχεις και την απαιτηση να το κρατησεις ??
Απλα ( για μενα παντα ) αυτο το φυσιγγιο σε αυτα τα μετρα δεν κραταει θηραμα....του λαγου του
κανεις ''αερα'' ......την φασσα ισως την τραυματισης....δεν την κρατας ομως....
Εκει κολλαει το για ''κλαματα''....για μενα. Παντα φιλικα....και οπως προειπα....χωρις αντιπαραθεση!!!
 
Ναι lambro καφέ το ζητάς.
Μόλις πήγα και το έριξα σε χαρτί 1χ1 με το φουλ.
Συμπαθητικό για 33γρ γομωση σε 4αρι και σε αυτή την απόσταση.
Ένα με μπαφερ, σκληρό και χοντρό σκάγιο θα τα πάει ακόμη καλύτερα.
Όχι ότι αυτό δε θα σου δώσει το θήραμα.

Να ρωτησω κατι.....χωρις παρεξηγηση....απο διατρηση πως ξερουμε τι κανει?.....
 
Συγγνώμη κιόλας ρε μαγκιτες μου αλλά το σμπαραλιασαμε το θέμα..

Υπάρχουν κ αλλά τοπικ όπως "επιλογή κατάλληλου τσοκ", "βλητικες δοκιμες", κ "τουφεκιές στα ορια"...

Ίσως όμως κ να μην έγινα κατανοητος εγώ...

Πάμε άλλη μια..........

Αν έχει κάποιος το μήκος ανοίγματος της τουφεκιας που βγάζει κάθε συσφιξη κ σε διάφορες αποστάσεις ας μας τα πει..........
όπως προειπα παιζει ρόλο κ το πυρομαχικο... Όποτε έστω κ στο περιπου.....
 
Back
Top