Τα τσοκ και τα ορια τους...

Αν μιλάμε για τα απλά εσωτερικά σωληνάκια που δίνουν οι εταιρείες συνοδευτικά με τα όπλα τους, θα μπορούσα να πω ότι γενικά σ' όλες λίγο πολύ τις μάρκες ισχύουν:
5* έως 20μ
4* έως 30μ
3* έως 36,5μ:p
2* έως 40μ
1* έως 45μ
Με κοινά εμπορικά φυσίγγια με απλό συγκεντρωτηρα.
Για να πάμε παραπέρα (σε μ.) με την ίδια σύσφιγξη θεωρώ ότι η επόμενη βελτίωση αφορά στο φυσίγγι και για ακόμα λίγο πιο πέρα και την αλλαγή φιλοσοφίας τσοκ σε κάποιο εξειδικευμένο φρένου. Αν τα "ταβανιασουμε" κι αυτά το 45μ με τον τελείως απλό συνδυασμό θα μπορούσε να γίνει εύκολα 70μ, δε βάζω μέσα σκοπευτική δεινότητα, κοντάκι κλπ, μιλώ καθαρά για τις βλητικές δυνατότητες του άψυχου συνδυασμού κάννη+τσοκ+φυσίγγι

Απ' την άλλη η πάλαι ποτέ Breda Mechanicca Bresciana είχε το κάτωθι πινακάκι της με τα αυτογεμή της που εφοδίαζε με τα περίφημα εξωτερικά quick chokes και το θεωρώ υπόδειγμα από κάθε άποψη:
ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΒΟΛΗΣ BREDA.jpg
 
Εγώ δουλεύω το anaconda mid βγαίνει λίγο πιο ανοιχτό από 3*, βολές από 20 μέτρα μεχρι όσο φτάνει το μάτι έχω κάνει βολές σε πολύ μακρινές αποστάσεις με φυσιγγια ίδιογομωσης και το συγκεκριμένο τσοκ!!
 
Υπαρχουν ατομα που βαρανε τσιχλες και σκανε με φουλ τσοκ φιλε @tasos hunter αλλα τετια πραγματα καλο ειναι να μη τα κανουμε οταν φτανουμε σε τετιο επιπεδο
Αν είναι σε οριακές αποστάσεις οκ..
Αν ομως μιλάμε για κοντινές βολές κ με ικανοποιητικό αριθμό επιτυχιών έχω τους παραδεχομαι κ χαλάλι τους! !

Όμως φίλε Τόλη.....
Ξέρεις όμως ποσους μέτριους κυνηγους έχω ακουσει να λένε ότι στις κοντινές αποστάσεις ριχνουν με ανοιχτα τσοκ η βάζουν διασπορας γιατί αλλιως χαλάνε το θήραμα.......

Κανεις απο αυτους δεν θα παραδεχτει το αυτονόητο.....
Ανοίγω το τσοκ μου για παρω την ανάλογη διασπορά γιατί αλλιώς θα αστόχησω η αν το πετυχω σωστά θα το διαλυσω.......
 
Last edited:
Αυτό το τσοκ του έχω πιει το αίμα εδώ κ μπόλικα χρόνια κ σε περπατητο κ καρτερι...
Όσοι πιστευουν ότι είναι το καλυτερο
για καραμπίνα με σταθερο τσοκ ίσως να μην έχουν άδικο..........

Αλλά δεν είναι ακριβως αυτό το θέμα μας.....

Θεωρείς ότι αυτά είναι τα όρια?
Αν σου έλεγα από που ξεκινάει το καθε τσοκ να δίνει ένα ικανοποιητικό άνοιγμα τι θα ελεγες?
Πχ κυλινδρος από 15 έως 30μ...
Τώρα χοντρικα τα λέω γιατί δεν έχω κάνει δοκιμές..... Και ίσως να μην το κάνω κ ποτε........
Αλλά άνοιξα αυτό το topic γιατί έχει κάποιο ενδιαφέρον......
Τις αποστάσεις τις έβαλα χονδρικά με βάση μια ικανοποιητική πυκνότητα στην ροζετα που θα σου δωσει το θήραμα.
Το από που ξεκινά μια ικανοποιητική διασπορά πρέπει να το δεις με το φυσιγγιο που ρίχνεις.
Δεν μπορώ να σου το απαντήσω από που ξεκινάει μια ωφέλιμη διασπορά γιατί πάντα δοκιμάζω σε μια απόσταση για να δω μέχρι που αποδίδει το τσοκ.

Κάθε όπλο επίσης αποδίδει διαφορετικά.Θελει να ριξεις σε πίνακα για να δεις πρακτικά τι ισχύει.
Οι πίνακες των ποσοστων που υπάρχουν δείχνουν έναν μπούσουλα αλλά είναι μαλλον ξεπερασμενοι...
Σε οριακές αποστάσεις μπορεί ένα 3αρι πχ να σου δίνει θηράματα και πιο μακρυά. Αν θες όμως να σιγουρεψεις λίγο περισσότερα τις βολές σου κλείνεις έναν βαθμό το τσοκ.
 
Μιλατε...... για αποστασεις που δεν ξερω εαν φυσιγγια εμποριου να εχουν αυτες τις δυνατοτητες
στα 55+μετρα με φουλ τσοκ μαμα παντα.
Ο Τασος το εγραψε καθαρα....φυσιγγια με συγκεντρωτητα....και οχι με ειδικα βυσματα που κοβουν στα
70 -80 μετρα. Τωρα βεβαια για να ειμαι ειλικρινης....δεν ξερω τι κυκλοφορει στο εμποριο.....μηπως καποιος
φιλος η συναδελφος γνωριζει καποιο φυσιγιο εμποριου με απλο συγκεντρωτηρα που να στεκεται με
αξιοπρεπεια στα 55+ μετρα ??? Να το παρω να το δοκιμασω στα μετρα αυτα....τα 55+.
Αν ναι....θα παρακαλουσα να γραψει ποιο ειναι....και βεβαια να μην χρειαστει να παρω δανειο απο την
τραπεζα για να το αγορασω...
 
Μιλατε...... για αποστασεις που δεν ξερω εαν φυσιγγια εμποριου να εχουν αυτες τις δυνατοτητες
στα 55+μετρα με φουλ τσοκ μαμα παντα.
Ο Τασος το εγραψε καθαρα....φυσιγγια με συγκεντρωτητα....και οχι με ειδικα βυσματα που κοβουν στα
70 -80 μετρα. Τωρα βεβαια για να ειμαι ειλικρινης....δεν ξερω τι κυκλοφορει στο εμποριο.....μηπως καποιος
φιλος η συναδελφος γνωριζει καποιο φυσιγιο εμποριου με απλο συγκεντρωτηρα που να στεκεται με
αξιοπρεπεια στα 55+ μετρα ??? Να το παρω να το δοκιμασω στα μετρα αυτα....τα 55+.
Αν ναι....θα παρακαλουσα να γραψει ποιο ειναι....και βεβαια να μην χρειαστει να παρω δανειο απο την
τραπεζα για να το αγορασω...
Εγω θα σουνπω αλλα ειναι μονο για βραδυνες τουφεκιες να ξερεις ο.θε.νυ λεγωντε και ειναι πολυ φθηνα τζαμπα
 
Από τη μικρή μου εμπειρία πιστευω οτι το κάθε όπλο έχει τα δικά του όρια και θα συμφωνήσω με τον Αποστόλη @Kastoras ότι μόνο χονδρικά μπορείς να πεις αποστάσεις.
Πιστεύω ένα όπλο με 18.2 αυλό θα παει καλύτερα μια τουφεκια στα 50 μέτρα με 2* παρα με 1* με πιθανοτητα να πάει καλυτερα ο 1* μόνο εάν το φυσίγγι έχει σκληρά σκάγια και χοντρά και όχι πολυ φορτωμένο.
Φέτος κυνήγησα τσιχλοκοτσιφα με την 391 και 4* και φυσίγγια με του φαντομ 31γρ. και ιδιογωμοση 30 γρ. με πιστον σκητ και τουφεκιές από 10 μέτρα έως 35μ!
Επίσης καμια φορα τα όρια τα βάζουμε εμείς ανάλογα με το μέχρι που τουφεκαμε το θήραμα....
Προσωπικά δεν το έχω με τις μακρινές τουφεκιές.....
Εγώ δουλεύω το anaconda mid βγαίνει λίγο πιο ανοιχτό από 3*, βολές από 20 μέτρα μεχρι όσο φτάνει το μάτι έχω κάνει βολές σε πολύ μακρινές αποστάσεις με φυσιγγια ίδιογομωσης και το συγκεκριμένο τσοκ!!
Μας έχεις παρει το μυαλό με το mid....... :cool:
 
Λοιπον πρωτος παλι τα εκανα σαλατα αλλα στη βλητηκη δεν ασχολουμαστε με διαφορα υλικα και καταληγουμε σαλατα παντα??? Ευχομε υγεια παντα σε ολους οπου εχει κινηση μπενουμε κανουμε λιγο κλαμπουρι μεταξυ σωβαρου και αστειου παντα επι του θεματος παντα χρειαζοντε οπιος δεν αρεσκετε συνεχιζει στα δικα του θεματα εφοσον δεν βλαπτουμε κανενος τα λεγομενα με λιγο γελιο και χαρα στη κατασταση που μας φερανε
 
Από τη μικρή μου εμπειρία πιστευω οτι το κάθε όπλο έχει τα δικά του όρια και θα συμφωνήσω με τον Αποστόλη @Kastoras ότι μόνο χονδρικά μπορείς να πεις αποστάσεις.
Πιστεύω ένα όπλο με 18.2 αυλό θα παει καλύτερα μια τουφεκια στα 50 μέτρα με 2* παρα με 1* με πιθανοτητα να πάει καλυτερα ο 1* μόνο εάν το φυσίγγι έχει σκληρά σκάγια και χοντρά και όχι πολυ φορτωμένο.
Φέτος κυνήγησα τσιχλοκοτσιφα με την 391 και 4* και φυσίγγια με του φαντομ 31γρ. και ιδιογωμοση 30 γρ. με πιστον σκητ και τουφεκιές από 10 μέτρα έως 35μ!
Επίσης καμια φορα τα όρια τα βάζουμε εμείς ανάλογα με το μέχρι που τουφεκαμε το θήραμα....
Προσωπικά δεν το έχω με τις μακρινές τουφεκιές.....

Μας έχεις παρει το μυαλό με το mid....... :cool:
Αυτος και να μη ξερει τι βιδωσε πανω παλι τα μυαλα θα μας τα παρει
 
Γενικα το 4* σε ολα τα οπλα αν το εμπιστευθουμε μεχρι και τα 35-40 κανει θαυματα αλλα με το καταληλο φυσιγγι μη παμε για τσιχλα πχ με 24 γρμ 7.5 νο αλλα να 32 γρμ 8 ναι μαμει και δερνει οπωε βλεπετε ενα τσοκ απο μονο του δε λεει κατι υπαρχει και το φενομενο καπια φυσιγγια ο ασσος να τα σκορπαει περισωτερο απο το 4* ομως αυτο φενετε απο τα 30 -35 μετρα και μετα
 
Αν μιλάμε για τα απλά εσωτερικά σωληνάκια που δίνουν οι εταιρείες συνοδευτικά με τα όπλα τους, θα μπορούσα να πω ότι γενικά σ' όλες λίγο πολύ τις μάρκες ισχύουν:
5* έως 20μ
4* έως 30μ
3* έως 36,5μ:p
2* έως 40μ
1* έως 45μ
Με κοινά εμπορικά φυσίγγια με απλό συγκεντρωτηρα.
Για να πάμε παραπέρα (σε μ.) με την ίδια σύσφιγξη θεωρώ ότι η επόμενη βελτίωση αφορά στο φυσίγγι και για ακόμα λίγο πιο πέρα και την αλλαγή φιλοσοφίας τσοκ σε κάποιο εξειδικευμένο φρένου. Αν τα "ταβανιασουμε" κι αυτά το 45μ με τον τελείως απλό συνδυασμό θα μπορούσε να γίνει εύκολα 70μ, δε βάζω μέσα σκοπευτική δεινότητα, κοντάκι κλπ, μιλώ καθαρά για τις βλητικές δυνατότητες του άψυχου συνδυασμού κάννη+τσοκ+φυσίγγι

Απ' την άλλη η πάλαι ποτέ Breda Mechanicca Bresciana είχε το κάτωθι πινακάκι της με τα αυτογεμή της που εφοδίαζε με τα περίφημα εξωτερικά quick chokes και το θεωρώ υπόδειγμα από κάθε άποψη:
View attachment 23628
Αρε bredakla σε φαγανε τα πολιτικα λαμογια και σενα
 
Διαβαζω φιλοι μου για κατι αποστασεις 50 και δωστου και μου φερνει στη μνημη οταν στα νιατα μου ετρεχα στιβο 60 και 100 μετρα εβλεπα την αποσταση απο τον βατηρα και ισια που εβλεπα την κορδελα του τερματισμου.Λεω λοιπον μηπως πρεπει να δουμε και το τερμα που μας καθοριζει και η βλητικη και να συνταχθουμε με τα δεδομενα της;Μια αποψη εκφραζω.
 
1* έως 45 μ.
2* έως 40 μ.
3* έως 35 μ.
4* έως 30 μ.
5* έως 25 μ.
Αυτά με μια μικρή απόκλιση αφού κάθε εταιρία μπορεί πχ να αναγράφει φουλ τσοκ και να είναι από 0.8μμ έως 1.1 μμ σύσφιξη.
Τωρα εδω με βρισκεις και μενα συμφωνο και δεν χρειαζεται να προσθεσω περισοτερο κατι.Σωστος.
 
Διαβαζω φιλοι μου για κατι αποστασεις 50 και δωστου και μου φερνει στη μνημη οταν στα νιατα μου ετρεχα στιβο 60 και 100 μετρα εβλεπα την αποσταση απο τον βατηρα και ισια που εβλεπα την κορδελα του τερματισμου.Λεω λοιπον μηπως πρεπει να δουμε και το τερμα που μας καθοριζει και η βλητικη και να συνταχθουμε με τα δεδομενα της;Μια αποψη εκφραζω.
Εχεις δίκιο σε αυτά.. Όμως δεν θα ήθελα να πιασουμε παλι αυτου του είδους τις βολές...
Έχουν γραφτεί παρα πολλα .......


1* έως 45 μ.
2* έως 40 μ.
3* έως 35 μ.
4* έως 30 μ.
5* έως 25 μ.
Αυτά με μια μικρή απόκλιση αφού κάθε εταιρία μπορεί πχ να αναγράφει φουλ τσοκ και να είναι από 0.8μμ έως 1.1 μμ σύσφιξη.
Άκου πως το έχω σκεφτεί φίλε Σταμ.....

Αν στησουμε ένα χαρτί πχ στα 25-30μ κ ρίξουμε με 4* θα δουμε την "μέγιστη" και ιδανική διασπορά που θα μας δώσει αυτό το τσοκ για να έχουμε επιτυχια...

Όμως δεν θα ήταν χρήσιμο να ρίξουμε κ στα 20μ κ στα 15μ για να δουμε απο που ξεκινάει να μας βοηθάει αυτό το τσοκ έστω κ με μικρότερες πιθανοτητες?
Και αυτό το λέω γιατί παντα έχουμε στο νου μας τα όρια των τσοκ ομως τα θηράματα περνανε τα τουφεκιζουμε κ πιο κοντά......
Το ίδιο να γίνει κ με όλες τις άλλες συσφιξεις...
Βέβαια δεν εννοώ να ρίξουμε με full στα 15μ
αλλα να ξεκινήσουμε να ρίχνουμε στα 25- 30μ
Έτσι θα έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα κ ίσως μια καλυτερη άποψη κ επιλογή για το κάθε τσοκ....

Ειναι μπελάς όλο αυτό..
πολυ κάνουν δοκιμές αλλά δεν έχω διαβάσει κάπου να υπάρχει ένας πινακας που να λέει την διάμετρο του ανοιγμάτων της τουφεκιας όλων των τσοκ κ σε όλα τα νορμαλ μέτρα....
Έστω κ στο περιπου γιατί παιζει ρόλο κ το φυσίγγι....

Οχι πως θα αλλάξουμε τις συνήθειες μας......
Αλλά να έχουμε να λεμε.......
 
Last edited:
Ωραία η συζήτηση κ πολύ ωραίοι κ σωστοί οι πίνακες αλλά αφήνουν ένα σοβαρό παράγοντα εκτός, το όπλο, την κάνη, για αυτούς βέβαια που θεωρούν ότι δεν είναι απλά ένας κύλινδρος που κάνει την άχαρη δουλειά να μεταφέρει τη γόμωση αλλά επεμβαίνει σε αυτή...
Εγώ έχω δει αρκετά ίδια όπλα που το ένα με ένα σφιχτό τσοκ να έχει όριο τα 40 μέτρα κ το άλλο να το πηγαίνει στα 45 η στα 50... το όριο μου είναι ο απαιτούμενος αριθμός σκάγιων στον κύκλο των 76 εκ για κάθε μεγέθους θήραμα αναλογικά...
Όλα είναι σχετικά κ η κάθε κάνη έχει τα δικά της όρια με το κάθε τσοκ... Μέχρι τα 35 μέτρα οι διαφορές είναι μικρές, μετά ξεκινά το χάος...
Τώρα πάνω σε αυτό που αναφέρει ο Τάσος, το τι κερδίζεις κ τι χάνεις με ένα τσοκ, από πού ξεκινά δηλαδή να γίνεται ωφέλιμο κ μέχρι που φτάνει, έτυχε κ πειραματίστηκα αρκετά πέρυσι... Ο λόγος ήταν οι πολύ σφιχτές τουφεκιές κοντά κ οι θετικές μακρινές απολαβές... Έκανα κ μια εκκαθάριση στα τσοκ μου μάλιστα έτσι...
Αν θα έπρεπε χοντρικά να αναφέρω την πιο ωφέλιμη για μένα πάντα κατανομή σε όλες τις αποστάσεις που μπορεί να τουφεκισει κάποιος μέχρι τα 45 μέτρα σε ένα μεγάλο εύρος διαφορετικών οπλων θα έλεγα μια σύσφιξη 4/10 για σκάγια από 6 έως 9 κ ένα 7/10 από 5 κ κάτω...
Μετά τα 45 μέτρα χρειάζονται διάφορα "ταλέντα" στον έξοπλισμο αφήνοντας απ'έξω τον ανθρώπινο παράγοντα...
 
Εχεις δίκιο σε αυτά.. Όμως δεν θα ήθελα να πιασουμε παλι αυτου του είδους τις βολές...
Έχουν γραφτεί παρα πολλα .......



Άκου πως το έχω σκεφτεί φίλε Σταμ.....

Αν στησουμε ένα χαρτί πχ στα 25-30μ κ ρίξουμε με 4* θα δουμε την "μέγιστη" και ιδανική διασπορά που θα μας δώσει αυτό το τσοκ για να έχουμε επιτυχια...

Όμως δεν θα ήταν χρήσιμο να ρίξουμε κ στα 20μ κ στα 15μ για να δουμε απο που ξεκινάει να μας βοηθάει αυτό το τσοκ έστω κ με μικρότερες πιθανοτητες?
Και αυτό το λέω γιατί παντα έχουμε στο νου μας τα όρια των τσοκ ομως τα θηράματα περνανε τα τουφεκιζουμε κ πιο κοντά......
Το ίδιο να γίνει κ με όλες τις άλλες συσφιξεις...
Βέβαια δεν εννοώ να ρίξουμε με full στα 15μ
αλλα να ξεκινήσουμε να ρίχνουμε στα 25- 30μ
Έτσι θα έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα κ ίσως μια καλυτερη άποψη κ επιλογή για το κάθε τσοκ....

Ειναι μπελάς όλο αυτό..
πολυ κάνουν δοκιμές αλλά δεν έχω διαβάσει κάπου να υπάρχει ένας πινακας που να λέει την διάμετρο του ανοιγμάτων της τουφεκιας όλων των τσοκ κ σε όλα τα νορμαλ μέτρα....
Έστω κ στο περιπου γιατί παιζει ρόλο κ το φυσίγγι....

Οχι πως θα αλλάξουμε τις συνήθειες μας......
Αλλά να έχουμε να λεμε.......

Τάσο εγώ προσωπικά όταν κάνω δοκιμές φυσιγγίων ρίχνω και στα 15 με 20 μέτρα για να δω τι άνοιγμα έχει η τουφεκιά σε αυτά τα μέτρα για μια πιθανή κοντινή τουφεκιά. Σε ένα λαγό πχ στο πέταγμα. Υπάρχει πίνακας με αυτό που λες στο ίντερνετ με το άνοιγμα της ροζετας στην κάθε απόσταση. Απ' την άλλη κιόλας δεν θα πάρουμε και την μεζούρα κοντά μας στο κυνηγι. Κάνουμε περπατητο βάζουμε ανοιχτό τσοκ, κάνουμε καρτέρι βάζουμε ποιο σφιχτό ανάλογα και με την σκοπευτική μας ικανότητα
 
Εγώ χρησιμοποιώ τα τσοκ ως εξής:
4 άστρα σε περπατητο για τσιχλοκοτσυφα με ν8 και 9 σε τουφεκιές μέχρι 25-30 μέτρα.
3 αστρα για τρυγόνι , φάσσα και περδικα με ν8 και 6 σε τουφεκιές μέχρι τα 35 μετρα
Φουλ τσοκ σε λαγό (με πρωτο διασποράς ν5 όπου χρειαστεί) και σκαγια ν5 μέχρι τα 40 μέτρα.
Φουλ τσοκ και ν6 η ν5 σε καρτέρι φασας τον χειμώνα με κρύο καιρό μέχρι τα 40 μέτρα.
Αυτά είναι τα δικά μου συμπεράσματα για τα μέρη που κυνηγάω...αν περάσει πιο μακριά από τις δυνατότητες που έχω δει ότι έχει ο συνδυασμός τσοκ - φυσιγγιου...ελπίζω να το ξαναδώ....
 
Διαβαζω φιλοι μου για κατι αποστασεις 50 και δωστου και μου φερνει στη μνημη οταν στα νιατα μου ετρεχα στιβο 60 και 100 μετρα εβλεπα την αποσταση απο τον βατηρα και ισια που εβλεπα την κορδελα του τερματισμου.Λεω λοιπον μηπως πρεπει να δουμε και το τερμα που μας καθοριζει και η βλητικη και να συνταχθουμε με τα δεδομενα της;Μια αποψη εκφραζω.
Α ετσι πες τα που να πανε τα καημενα ειπαμε τα σκαγια πανε κοντα για να κανουν δουλεια και μακρυα για να κανουν ζιμια αυτο ταλεει ολα
 
Back
Top