Τα σκοπευτικά μας λάθη

1.αγχονομαι.
2.σταματω την κίνηση για να δω αν επεσε το θηραμα.
3.προσκοπευω συνειδητα και οχι ασυναισθητα.
4. Αμφιβάλλω αν θα πετύχω.

Η σκοπευση ειναι απλη και ευχαριστη διαδικασία. Δε χρειάζεται άγχος ουτε να κανουμε δύσκολα τα ευκολα.
 
Νευριαζω ευκολα
Πχ στις τσιχλες οταν περασει το πουλι χωρις να το δω εγκαιρα επειδη δεν τις ακουω
Και οταν χασω την ψυχραιμια μου τελειωσε
Χεσε μεσα που λεμε ριχνω λες και εχω ασφαιρα

Ενω οσες φορες ειπα στα αρχ...... θα κπιταω μονο πχ μπροστα και οτι ερθει και δεν εμδιαφερομαι για τα υπολοιπα πουλια ειναι σχεδον ντουφεκια και πουλι
 
Αφου το ανοιξα ας πω και τι πιστευω πως κανω εγω λαθος.καταρχην επειδη χρησιμοποιω αποκλειστικα μια τεχνικη και επειδη πετυχενω τον εαυτο μου να κανει και εναν συνδυασμο τεχνικων πολλες φορες δεν καταλαβαινω τι κανω λαθος.μεγαλο μειονεκτημα!απο τα λαθη που παιρνω χαμπαρι ειναι ελαχιστες φορες που θα σηκωσω το κεφαλι...αλλα ειναι πραγματικα ελαχιστες.τι μεγαλο λαθος ειναι οτι οταν δεν ειμαι στην μερα μου αποφασιζω να σημαδεψω...λες και ειμαι πιο εξυπνος απο το υποσυνειδητο μου και εκει εχουμε γελια!μενω πισω,σηκωνω κεφαλι,κοιταω σκοπευτρο ολα στραβα!
 
Δειτε τον νεαρο
Το βρηκα τυχαια
Μικαμε για τεραστεια αυτοπεππιθηση μεχρι και απο τον τροπο που στεκετε σηκωνει το οπλο και φωναζει ο τροπος του θα πεσει χωρις να χει βγαλει αχνα
Ειναι τοσο σιγουρος και ηρεμος
Ηρεμος......
Δεν τον επηρεαζει τιποτα και δεν σκεφτεται τιποτε αλλο πλην της βολης του
 
Όλα είναι στο μυαλό....κάποια πρωινά χωρίς ηρεμία νομίζω οτι ρίχνω άσφαιρα ενώ επιμένω οτι ήμουν "πάνω" στα πουλιά....με ίδιες συνθήκες, όπλο, φυσίγγια έχω κεντήσει υποδειγματικά....
Όταν είμαι συγκεντρωμένος και αφοσιώνω τη σκεψη μου στο κυνήγι, όταν το μυαλό μου είναι άδειο από οτιδήποτε άλλο, είμαι πολύ καλός.
Σε κάθε αλλη περίπτωση το μυαλό, τα μάτια, τα χέρια δεν συνεργάζονται αρμονικά και αλλού πάει το μάτι, αλλού το χέρι και αλλού τα πουλιά !
 
Αφου το ανοιξα ας πω και τι πιστευω πως κανω εγω λαθος.καταρχην επειδη χρησιμοποιω αποκλειστικα μια τεχνικη και επειδη πετυχενω τον εαυτο μου να κανει και εναν συνδυασμο τεχνικων πολλες φορες δεν καταλαβαινω τι κανω λαθος.μεγαλο μειονεκτημα!απο τα λαθη που παιρνω χαμπαρι ειναι ελαχιστες φορες που θα σηκωσω το κεφαλι...αλλα ειναι πραγματικα ελαχιστες.τι μεγαλο λαθος ειναι οτι οταν δεν ειμαι στην μερα μου αποφασιζω να σημαδεψω...λες και ειμαι πιο εξυπνος απο το υποσυνειδητο μου και εκει εχουμε γελια!μενω πισω,σηκωνω κεφαλι,κοιταω σκοπευτρο ολα στραβα!
Ηλία το διάβασα και ανατρίχιασα !!! Ακριβώς το ίδιο !!! Με συνδυασμό τεχνικών και μάλιστα συνέχεια. Το φάρμακο το ξέρω αλλα δεν βρίσκω δυνάμεις να το εφαρμόσω γιατί κυνηγάω το σκορ. Άστα να πάνε.
 
Ηλία το διάβασα και ανατρίχιασα !!! Ακριβώς το ίδιο !!! Με συνδυασμό τεχνικών και μάλιστα συνέχεια. Το φάρμακο το ξέρω αλλα δεν βρίσκω δυνάμεις να το εφαρμόσω γιατί κυνηγάω το σκορ. Άστα να πάνε.
Ποιο ειναι το φαρμακο;για πες καμια ιδεα;
 
Αυτο που πρεπει να κανουμε ολοι αλλα δεν το κανουμε ειναι η ενστικτωδη ντουφεκια. Εχει τυχη σε ολους μας να περναει γρηγορα μια τραβερσα και χωρις να σκεφτουμε ουτε σκοπευση ουτε προσκοπευση , αμεσως ακολουθουμε το πουλι με το οπλο και ριχνουμε ....και τοτε μενουμε με το στομα ανοικτο !!!
Δεν θελει σκεψη , θελει ηρεμη επωμιση και ακολουθουμε το πουλι με την καννη , το ενσικτω θα μας πει που θα τραβηξουμε την σκανδαλη ...αυτο ειναι σιγουρη επιτυχια !!!
Αυτο οταν το κανω η επιτυχια διαδεχεται η μια την αλλη ...αλλα επιδη ημαστε ανθρωποι και οχι μηχανες επιρεαζομαστε σπο διαφορους παραγοντες .
Εχω καθησει πολλες φορες να σκεφτω τις ντουφεκες που εκαα με επιτυχια πως λειτουργισα , αλλα δεν μπορω να σκεφτω ποτε την κινηση και ποσο προσκοπευρη εβαλα.κλπ !!!
Γι αυτο πολλες φορες οταν ρωταμε καποιον καλο σκοπευτη να μας πει τι ποσο πρωστα πρεει να τραβαμε το οπλο απο τον στοχο και σε ποις αποστασεις δεν θα παρουμε ποτε σαφη απαντηση ....ολες οι κιμησεις γιονται υποσυνηδειτα .
Το λαθος που κανω εγω ειναι οτι μπορει να κανω αγχοδες επωμιση ή να συκωσω το κεφαλι μου να δω τον στοχο :rolleyes:
 
Ποιο ειναι το φαρμακο;για πες καμια ιδεα;
Θα μιλήσω για μένα μιας και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα. Θα πρέπει να ρίχνω αδιαφορώντας για το όπλο και τις προσκοπευσεις κτλ γενικότερα. Το πετυχαίνω και μάλιστα αρκετά καλά (για τα δικά μου δεδομένα) αλλα μειώνεται δραματικα το σύνολο των σπασμένων πιάτων. Σαν γενικό σκορ δεν με ενδιαφέρει καθόλου, πράγμα το οποίο δεν μπορώ να πω για τις μεμονωμένες επιτυχίες. Με λίγα λόγια θέλω να βλέπω σπασμένα πιάτα σε κάθε βολή αλλα αδιαφορώ για 25αρια. Έτσι καταφέρνω να ψυχαγωγώ τον εαυτό μου, με αλλα λόγια για αυτό ασχολούμαι με την σκοποβολη και δεν μπορώ να πείσω τον εαυτό μου να το κάνω σωστά. Με λίγα λόγια θέλω ψυχοθεραπεία, άσε που με πείραξε η αύξηση στα φυσίγγια και παίζω πολύ χειρότερα τώρα.
 
Αυτό μπορεί κάποιος να το εξηγήσει καλύτερα γιατί είναι λάθος;
Και εγώ συνειδητά προσκοπεύω γιατί αλλιώς δεν προσκοπεύω καθόλου.
Ποιό είναι το σωστό;
Εννοει πως εστιαζεια πανω στον στοχο....σηκωνεις το οπλο,επωμιζεις και κουμπωνοντας στο ζυγωματικο πατας αμεσως την σκανδαλη!
 
Θα μιλήσω για μένα μιας και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα. Θα πρέπει να ρίχνω αδιαφορώντας για το όπλο και τις προσκοπευσεις κτλ γενικότερα. Το πετυχαίνω και μάλιστα αρκετά καλά (για τα δικά μου δεδομένα) αλλα μειώνεται δραματικα το σύνολο των σπασμένων πιάτων. Σαν γενικό σκορ δεν με ενδιαφέρει καθόλου, πράγμα το οποίο δεν μπορώ να πω για τις μεμονωμένες επιτυχίες. Με λίγα λόγια θέλω να βλέπω σπασμένα πιάτα σε κάθε βολή αλλα αδιαφορώ για 25αρια. Έτσι καταφέρνω να ψυχαγωγώ τον εαυτό μου, με αλλα λόγια για αυτό ασχολούμαι με την σκοποβολη και δεν μπορώ να πείσω τον εαυτό μου να το κάνω σωστά. Με λίγα λόγια θέλω ψυχοθεραπεία άσε που με πείραξε η αύξηση στα φυσίγγια και παίζω πολύ χειρότερα τώρα.
Παντως να ξερεις πως η σωστη σκοπευση δεν μπορει να εφαρμοστει απολυτα απο σενα....ξερεις το λαθος που δεν εχεις διορθωσει!
 
Δειτε τον νεαρο
Το βρηκα τυχαια
Μικαμε για τεραστεια αυτοπεππιθηση μεχρι και απο τον τροπο που στεκετε σηκωνει το οπλο και φωναζει ο τροπος του θα πεσει χωρις να χει βγαλει αχνα
Ειναι τοσο σιγουρος και ηρεμος
Ηρεμος......
Δεν τον επηρεαζει τιποτα και δεν σκεφτεται τιποτε αλλο πλην της βολης του
Παντως σε τετοια πληθωρα θηραματων....ειναι πολυ ευκολοτερο να εισαι ψυχραιμος και κουλ!να μην εχεις αγχος γιατι θα σου περασει ενα θηραμα και πρεπει υποχρεωτικα να το παρεις γιατι δεν θα εχεις αλλη ευκαιρια!
 
Αυτό μπορεί κάποιος να το εξηγήσει καλύτερα γιατί είναι λάθος;
Και εγώ συνειδητά προσκοπεύω γιατί αλλιώς δεν προσκοπεύω καθόλου.
Ποιό είναι το σωστό;
Θα σου πω τι εχω δει σε εμένα.
Πλέον ρίχνω ασυναίσθητα. Δηλαδή 'εχω στο μυαλό μου ότι πρέπει να ριξω μπροστά και να μην σταματησω την κίνηση.
Οταν ριχνω δεν μπορώ να καταλάβω πόσο μπροστά είμαι, μερικές φορές δεν ξέρω που είναι οι κάννες.Απλά επωμίζω , κουμπώνω και πυροβολώ πρίν το σκεφτώ.Δεν ξέρω πόσο προσκόπευση βάζω.Η εικόνα είναι θολή στο κεφάλι μου.Έχω ορισμένες φορές ένα μήκος προσκόπευσης αλλα δεν ξερω πόσο είναι.
Απο την άλλη αν βάλω συνειδητα προσκόπευση, 99% θα είναι και η λάθος.
Ολα αυτα που σου λέω τα κατάφερα μέσα σε ένα χρόνο κυνηγιού. Φετος. Εφερα το κοντακι , αδιαφόρησα για το πως θα ρίχνω, είχα όρεξη και ψυχολογία , και όλα αυτα τα εφάρμοσα. Είδα οτι πετυχαίνει.

Είχα ορισμένη γνώση θεωρητική, διαβασα εδω μέσα 5 πράγματα. Τα εφάρμοσα κουτσα -στραβά και εκεί που έπαιρνα 1-2 εως 8 πουλιά στο κουτί, τωρα παίρνω απο 15 και πάνω. Ρίχνω μακρυα που πριν ούτε σήκωνα όπλο, γιατι μετά θα μου έφταιγε το όπλο και τα φυσίγγια.
Δεν το παίζω ιστορία.
Και να σας πω και την "πικρία '' μου; Λυπάμαι που μας εγκατέλειψαν άτομα με τεράστια γνώση. Χαμένοι έτσι βγαίνουμε όλοι.
Φιλικά, Απόστολος.
 
Εγώ βλέπω αυτό που συμβαίνει σε εμένα και τα άλλα παιδιά της παρέας. Κούραση, άγχος, νεύρα ίσον αστοχίες. Ή δεν θα κουμπώσεις όπως πρέπει ή θα μείνεις πίσω ή θα βγεις πολύ μπροστά. Από εκεί και πέρα είναι μέρες που όταν σηκώνεις το όπλο τα βλέπεις όλα σε slow motion και τα πάντα φαίνονται εύκολα. Προσωπικά λόγω δυσχρωματοψίας είναι κάποιες φορές που δεν μπορώ να κλειδώσω οπτικά το θήραμα, αν παίζει και άγχος το θέμα της καθαρής εικόνας γίνεται χειρότερο οπότε οι αστοχίες πάνε σύννεφο.sarcastic.
 
Ωραίο θέμα μάγκες, ειδικά για μας τους νέους! Εγώ έβλεπα το πουλί σήκωνα επωμιζα έριχνα σταματώντας το όπλο και μετά άντε ξανά να βρεις το στόχο και μπαμ, εμένα πάντα πίσω και αυτό από βιασύνη. Μετα απο κάποια καρτερία και μονολόγους, τώρα δεν βιάζομαι το φέρνο το πουλί και ανάλογα με το ύψος και σινηδητα τραβαω το όπλο μπροστά και πέφτουν μονοντουφεκες ή με τη δεύτερη διορθώνοντας την προσκοπευση. Βέβαια όχι ότι έγινα σκοπευτής αλλά αύξησα τα ποσοστά επιτυχίας! Επίσης παρατήρησα ότι οι ενστικτοδεικτηκες βολές έχουν σχεδόν πάντα επιτυχία!
 
Αυτο που πρεπει να κανουμε ολοι αλλα δεν το κανουμε ειναι η ενστικτωδη ντουφεκια. Εχει τυχη σε ολους μας να περναει γρηγορα μια τραβερσα και χωρις να σκεφτουμε ουτε σκοπευση ουτε προσκοπευση , αμεσως ακολουθουμε το πουλι με το οπλο και ριχνουμε ....και τοτε μενουμε με το στομα ανοικτο !!!
Δεν θελει σκεψη , θελει ηρεμη επωμιση και ακολουθουμε το πουλι με την καννη , το ενσικτω θα μας πει που θα τραβηξουμε την σκανδαλη ...αυτο ειναι σιγουρη επιτυχια !!!
Αυτο οταν το κανω η επιτυχια διαδεχεται η μια την αλλη ...αλλα επιδη ημαστε ανθρωποι και οχι μηχανες επιρεαζομαστε σπο διαφορους παραγοντες .
Εχω καθησει πολλες φορες να σκεφτω τις ντουφεκες που εκαα με επιτυχια πως λειτουργισα , αλλα δεν μπορω να σκεφτω ποτε την κινηση και ποσο προσκοπευρη εβαλα.κλπ !!!
Γι αυτο πολλες φορες οταν ρωταμε καποιον καλο σκοπευτη να μας πει τι ποσο πρωστα πρεει να τραβαμε το οπλο απο τον στοχο και σε ποις αποστασεις δεν θα παρουμε ποτε σαφη απαντηση ....ολες οι κιμησεις γιονται υποσυνηδειτα .
Το λαθος που κανω εγω ειναι οτι μπορει να κανω αγχοδες επωμιση ή να συκωσω το κεφαλι μου να δω τον στοχο :rolleyes:


Η αλήθεια είναι ότι όταν πέφτει το πουλί θεωρούμε ότι όλα έγιναν σωστά και δεν καθόμαστε ποτέ να ασχοληθούμε τεχνικά πως ήταν η τουφεκιά και λέμε ότι το μυαλό υποσυνείδητα τα έκανε όλα τέλεια. Όταν όμως αστοχήσουμε πρέπει οπωσδήποτε να βρούμε μία αιτία. Και αυτή θα είναι άγχος, σταμάτημα, προσκόπευση, τσοκ, φυσίγγι ...
Τελικά καταλήγουμε σε μία αιτία και το δένουμε ότι έφταιγε αυτό.
Εγώ για να είμαι ειλικρινής πλέον αμφιβάλλω για τα πάντα, δεν πιστεύω τίποτα, ούτε ότι μου λέει το μυαλό μου καιι δυστυχώς ποτέ δεν είμαι σίγουρος για το τί έφτεξε στην αστοχία :(
Επίσης πιστεύω ότι πολλές ευστοχίες μου είναι απλά κωλοφαρδία.
 
Back
Top