Τα πάντα για τα τσοκ

Καλησπέρα σ’ όλους τους φίλους… :)

Από το Winchester-Reloaders-Manual, ένα ενδιαφέρον απόσπασμα που πραγματεύεται την απόδοση των τσόκ…

[…]

CHOKE The constriction in the muzzle end of a shotgun bore by means of which control is exerted upon the shot charge in order to throw its pellets into a definite area or predetermined concentration. Degree of choke is measured by the approximate percentage of pellets in a shot charge which hit within a 30 inch circle at 40 yards. The following table give the accepted percentages obtained with various chokes:

Full Choke. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 65-75%

Improved Modified . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 55-65%

Modified . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 45-55%

Improved Cylinder. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 35-45%

Cylinder Bore . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .25-35%

[…]

Νομίζω είναι πολύ ενδιαφέρον στοιχειό, οι ανοχές που αφήνουν οι τεχνικοί της Winchester, έως και 10% κάτω από την ονομαστική απόδοση που όλοι γνωρίζουμε, είναι αποδεκτή…

Ίσως τούτο να παραπέμπει και στο γεγονός που παραγκωνίζουμε πολλές φορές όταν δοκιμάζουμε φυσίγγια… Ότι δεν σκοτώνει δηλαδή μόνον η συγκέντρωση, αλλά η καλή κατανομή και η καλή διασπορά ειναι εκείνη που κάνουν την τουφεκιά «κυνηγητική», σε συνδυασμό βεβαία με την «αρκετή» συγκέντρωση σκαγιών ανάλογα με το μέγεθος του θηράματος και την απόσταση βολής…

Υ.Γ…τα στοιχειά για τα 36,5 μέτρα στον κύκλο των 76 εκατοστών
 
Ότι λέει ο τίτλος...
Παιδιά καλημέρα.θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με ένα τσοκ briley im το δοκίμασε φίλος στο κυνήγι με benelli mondefeltro όπου του φάνηκε ότι σκορπάει τα σκάγια και δεν του άρεσε καθόλου.Το δοκίμασα και εγώ στη M2 με σκάγια νούμερο 5 και 6 με βάρος γόμωσης 36 γραμμάρια στα 36 μέτρα σε χαρτί και αυτό διαπίστωσα και εγώ παρά πολύ σκορπισμένα σκάγια.καλυψανε όλη την επιφάνεια 1*1 και παρά πολλά κενά.μετρησα το στόμιο του τσοκ και είναι στα 17,75 όπου αν έχει αυλό η Μ2 18,40 -17,75=0,65 τότε ναι ανταποκρίνεται σαν δυόμισι άστρα.Αν έχει 18,30-17,75=0,55 άρα ανταποκρίνεται ως τρία άστρα σωστά? έχει κάποιος φίλος αυτό το τσοκ να μας πει την γνώμη του με τι νούμερο σκαγιων το δουλεύει,ποσα γραμμάρια,και τι αποστάσεις? παρεπιπτόντως ο φίλος πήρε πρώτα το briley LM και είναι πάρα πολύ ευχαριστημένος και πήρε το im μετά για καρτέρι φασας για πιο μακρινές βολές και απογοητεύτηκε.
 
Λοιπον αγωρασα 3 αφτερ μαρκετ τσοκ για την μπρεντα ενα lm ειναι 18,05 χιλ στο στομιο , ενα im 17,8 και ενα im 17,7 ειναι με 18,4 αυλο αντιστηχουν στις σωστες συσφηξεις ; 🤪🤪🤪
1673959995189.png

Ναι ... κάνε δοκιμές και πες μας τι διαφορές έχουν από τα μαμά.
 
View attachment 65118

Ναι ... κάνε δοκιμές και πες μας τι διαφορές έχουν από τα μαμά.
Βασιλη τα μαμα τα ψιλα τα πηγενανε πολυ χαλια απο κατανομη αυτα πολυ καλυτερα !! Τα δυο ειναι καρλσον ( το lm,και αυτο που ειναι πιο ανοιχτο im ) και το αλλο gemini ported το οποιο τα παει πολυ πιο σφυχτα απο το αλλο και ας εχουν μονο ενα δεκατο διαφορα στα χοντρα πολυ λιγη η διαφορα πηγεναν και τα μαμα καλα ,στα δραμια τα ιδια ασε εκει δεν με ενδιαφερει η κατανομη !!
 
Βασιλη τα μαμα τα ψιλα τα πηγενανε πολυ χαλια απο κατανομη αυτα πολυ καλυτερα !! Τα δυο ειναι καρλσον ( το lm,και αυτο που ειναι πιο ανοιχτο im ) και το αλλο gemini ported το οποιο τα παει πολυ πιο σφυχτα απο το αλλο και ας εχουν μονο ενα δεκατο διαφορα στα χοντρα πολυ λιγη η διαφορα πηγεναν και τα μαμα καλα ,στα δραμια τα ιδια ασε εκει δεν με ενδιαφερει η κατανομη !!
Σε ψιλά δεν ξέρω Δημήτρη ... σε χοντρά δεν είδα διαφορές.
Τι τις θες τις σφιχτές τουφεκιές σε ψιλά ?

Με το "ψιλά" εννοώ πάνω ή και #7.
 
Σε ψιλά δεν ξέρω Δημήτρη ... σε χοντρά δεν είδα διαφορές.
Τι τις θες τις σφιχτές τουφεκιές σε ψιλά ?

Με το "ψιλά" εννοώ πάνω ή και #7.
Μα αυτο ειναι το θεμα ουτε σφιχτες ηταν ουτε καλη κατανομη ειχαν !! Κυνηγαω και τσιχλα στα περασματα βασιλη πως θα κρατηθω σε φορμα ; Εμεις δεν εχουμε κοντα σκοπευτηριο !!
 
Χαλασμένη ... 😂
.yel. 😍
ρε ασε τα ψωφια !! εχασα μια ωρα απο τη ζωη μου να μετραω τριπουλες στα χαρτια ,για να δω οτι εκει στην μπρεντα ειναι για τον που@@ο παλικαρια και βγαζουν οτι ναναι τσοκ .hair. .hair. κι'ολλα αυτα γιατι μας εχεις γανωσει το μυαλο οτι ολλα ειναι ιδια .yelling..yelling..yelling.
 
ρε ασε τα ψωφια !! εχασα μια ωρα απο τη ζωη μου να μετραω τριπουλες στα χαρτια ,για να δω οτι εκει στην μπρεντα ειναι για τον που@@ο παλικαρια και βγαζουν οτι ναναι τσοκ .hair. .hair. κι'ολλα αυτα γιατι μας εχεις γανωσει το μυαλο οτι ολλα ειναι ιδια .yelling..yelling..yelling.
Για 30 μέτρα με το 2 μαμα η επάνω τουφεκιά δεν...
Κάτι δεν πάει καλά. Τι φυσίγγι έριξες;
 
Back
Top