Τα Όπλα μας

Δεν ήξερα σε ποια ενότητα να το βάλω...μου χαρησε ένα μπάρμπας σε ένα χωριό ένα εμπροσθογεμες όταν του ανέφερα πως είμαι κυνηγός. Προφανώς όπως θα δείτε στις φωτο είναι σε άθλια κατάσταση..ξέρει κάποιος γνώστης τι μπορεί να είναι σε ηλικία μάρκα και πως μπορώ να το καθαρίσω για να το βάλω πάνω από ένα τζάκι στο χωριό;;IMG_20230712_094109.jpgIMG_20230712_094155.jpgIMG_20230712_094142.jpgIMG_20230712_094036.jpgIMG_20230712_094030.jpg
 
Δεν ήξερα σε ποια ενότητα να το βάλω...μου χαρησε ένα μπάρμπας σε ένα χωριό ένα εμπροσθογεμες όταν του ανέφερα πως είμαι κυνηγός. Προφανώς όπως θα δείτε στις φωτο είναι σε άθλια κατάσταση..ξέρει κάποιος γνώστης τι μπορεί να είναι σε ηλικία μάρκα και πως μπορώ να το καθαρίσω για να το βάλω πάνω από ένα τζάκι στο χωριό;;View attachment 74714View attachment 74715View attachment 74716View attachment 74717View attachment 74718
Αυτο φαινεται ιδιοκατασκευη. Τη δεκαετια του ΄60 και λιγο πριν παίρνανε αξονα απο τιμονι mercedes (ειχαν αποδειχθεί τα πιο ανθεκτικα ) και τον εκαναν κανη. Πανω σε αυτη εφτιαχναν ολοκληρο μονοκανο με απλο μηχανισμο πυροδοτησης. Ειχα δει 3-4 στο χωριο μου , το ενα το εφτιαξε μονος του , τα αλλα ενας που μαστορευε οπλα , ρολογια κλπ .Λαγους βαραγανε , αλλα δεν θυμαμαι διαμετρημα
 
Αυτο φαινεται ιδιοκατασκευη. Τη δεκαετια του ΄60 και λιγο πριν παίρνανε αξονα απο τιμονι mercedes (ειχαν αποδειχθεί τα πιο ανθεκτικα ) και τον εκαναν κανη. Πανω σε αυτη εφτιαχναν ολοκληρο μονοκανο με απλο μηχανισμο πυροδοτησης. Ειχα δει 3-4 στο χωριο μου , το ενα το εφτιαξε μονος του , τα αλλα ενας που μαστορευε οπλα , ρολογια κλπ .Λαγους βαραγανε , αλλα δεν θυμαμαι διαμετρημα
Δε βλέπω κανένα στοιχείο του μηχανισμού ή της κάνης γιατί είναι ταλαιπωρημένο και δε ξέρω αν πρέπει να το τρίψω με κάποιο γιαλοχαρτο. Να του ρίξω wd 40 ή θα έχω χειρότερα αποτελέσματα;;
 
Δε βλέπω κανένα στοιχείο του μηχανισμού ή της κάνης γιατί είναι ταλαιπωρημένο και δε ξέρω αν πρέπει να το τρίψω με κάποιο γιαλοχαρτο. Να του ρίξω wd 40 ή θα έχω χειρότερα αποτελέσματα;;
W40 και ποληηηη τρηψιμο.αλιος υλεκτρλιση.ενοητε μετα βαψιμο με χυμικη βαφη
 
το 1970 ειχαν βρει δυο πιτσιρικαδες μια καννη εμπροστογεμη , και πηγαν του εβαλαν ενα σανιδι για κοντακι , το γεμιζαν , ο ενας σκοπευε , και οταν ηταν ετοιμος του ελεγε του αλλου , που με ενα σφυρι χτυπαγε το καψουλι , και πετυχεναν πουλια , συκοφαδες , κοτσυφια , τσιχλες , στα καθηστα , και επερναν συρμα , που με μια ταναλια το εκοβαν μικρα κομματακια , που τα εβαζαν μεσα για σκαγια ,
 
Αυτο φαινεται ιδιοκατασκευη. Τη δεκαετια του ΄60 και λιγο πριν παίρνανε αξονα απο τιμονι mercedes (ειχαν αποδειχθεί τα πιο ανθεκτικα ) και τον εκαναν κανη. Πανω σε αυτη εφτιαχναν ολοκληρο μονοκανο με απλο μηχανισμο πυροδοτησης. Ειχα δει 3-4 στο χωριο μου , το ενα το εφτιαξε μονος του , τα αλλα ενας που μαστορευε οπλα , ρολογια κλπ .Λαγους βαραγανε , αλλα δεν θυμαμαι διαμετρημα
Η κανη είναι κατι ανάμεσα σε 36αρι και 16αρι,είναι εμπροσθογεμες και ο μηχανισμός μπρούτζινος!!
 
Δε βλέπω κανένα στοιχείο του μηχανισμού ή της κάνης γιατί είναι ταλαιπωρημένο και δε ξέρω αν πρέπει να το τρίψω με κάποιο γιαλοχαρτο. Να του ρίξω wd 40 ή θα έχω χειρότερα αποτελέσματα;;
Εγω δεν θα ασχολουμουν καθολου, αυτο ειναι για πεταμα. Αν θελεις ομως να περασεις ευχαριστα την ωρα σου , λυστο, βιδες κλπ. πετα τα τσιγκακια που εχει για δεσιμο ( θα βρεις πιο ομορφο υλικο απο χαλκο κ.α ). Την κανη αρχικα περασε τη με πολυ βραστο νερο, το καλυτερο θα ηταν να τη βρασεις αλλα δεν χωραει πουθενα :). και ξυστην με ατσαλοσυρμα για πιατα οσο αντεχεις . Τα ξυλα ξυσιμο ,γεμισμα και λινελαιο
 
Εγω δεν θα ασχολουμουν καθολου, αυτο ειναι για πεταμα. Αν θελεις ομως να περασεις ευχαριστα την ωρα σου , λυστο, βιδες κλπ. πετα τα τσιγκακια που εχει για δεσιμο ( θα βρεις πιο ομορφο υλικο απο χαλκο κ.α ). Την κανη αρχικα περασε τη με πολυ βραστο νερο, το καλυτερο θα ηταν να τη βρασεις αλλα δεν χωραει πουθενα :). και ξυστην με ατσαλοσυρμα για πιατα οσο αντεχεις . Τα ξυλα ξυσιμο ,γεμισμα και λινελαιο
το οπλο θα ειναι βεβαια παρανομο και για να το δηλωσεις θα μπλεξεις και θα πληρωσεις οπλουργο για δηλωση απενεργοποιησης και αστυνομια για αδεια.
 
Είναι αστείο ένα τέτοιο όπλο να θεωρείται παράνομο...Πιθανόν είναι παλαιότερο του 1870, οπότε δεν χρειάζεται καμία άδεια
Ρε φίλε και εγώ τις ίδιας άποψης είμαι...λίγο να του ασκήσω δύναμη με τα χέρια μου θα γίνει χίλια κομμάτια..ποιες αστυνομίες τώρα..σωστα όμως το γράφει ο φίλος πιο πάνω ,αν τύχη σε κάποιον κάτι πιο πρόσφατο ή σε καλύτερη κατάσταση να ξέρει ότι ισχύουν κάποιοι νόμοι.
 
Δεν ήξερα σε ποια ενότητα να το βάλω...μου χαρησε ένα μπάρμπας σε ένα χωριό ένα εμπροσθογεμες όταν του ανέφερα πως είμαι κυνηγός. Προφανώς όπως θα δείτε στις φωτο είναι σε άθλια κατάσταση..ξέρει κάποιος γνώστης τι μπορεί να είναι σε ηλικία μάρκα και πως μπορώ να το καθαρίσω για να το βάλω πάνω από ένα τζάκι στο χωριό;;View attachment 74714View attachment 74715View attachment 74716View attachment 74717View attachment 74718
Όπως είναι στον κάδο... μόνο μπλέξιμο θα έχεις με αυτό.
 
Last edited:
Δεν ήξερα σε ποια ενότητα να το βάλω...μου χαρησε ένα μπάρμπας σε ένα χωριό ένα εμπροσθογεμες όταν του ανέφερα πως είμαι κυνηγός. Προφανώς όπως θα δείτε στις φωτο είναι σε άθλια κατάσταση..ξέρει κάποιος γνώστης τι μπορεί να είναι σε ηλικία μάρκα και πως μπορώ να το καθαρίσω για να το βάλω πάνω από ένα τζάκι στο χωριό;;View attachment 74714View attachment 74715View attachment 74716View attachment 74717View attachment 74718
Παρά την άθλια κατάσταση και το τι εργασίες σκέφτεσαι να κάνεις ,ΠΡΌΣΕΞΕ μην είναι γεμάτο και ακούσια το κάνεις και ρίξει.
 
Back
Top