Τί σκύλο θέλουμε για το κυνήγι;

Λοιπον παλικαρια σας ζηλευω με την καλη ενια παντα το σκυλι ειναι ο καλιτερος συντροφος.Ενα περιστατικο ερχαιτε ενας παπους και μου λεει εχω ενα σκυλι κουταβι 3 μηνον του λεο ορθα κοφτα οχι δεν θελω ειναι και ο χαρακτιρας μου αποτομος και νευρικος,ο παπους επεμενε μου λεει ελα να το δεις, για να τον ξεφορτοθο του λεω παμε,με που το βλεπω ειναι ραστα οχι καθαρο, ειναι με κουτσχαρ και ντραχταρ θυλικο του λεω λιστο και το περνω και γυνεται μια σκυλα κατσε καλα το ονομα της σπιθα ονομα και πραμα, φερμαριζε και την φερμα την εσπαγα εγω αν το αφινες φερμαριστο εφευγε το θυραμα αλλα αυτη αγαλμα,στο νερο αστα πιγενα στο ποταμι επιανε της νεροκοτες ζωντανες και επιδη δεν της τροω της εδινα σε φυλλο, αυτο το σκυλι γερασε στα χερια μου οταν εγινε αστερακι οπως λεει και κορη μου στεναχωριθυκα παρα πολυ απο τοτε δεν ξανα αποκτισα δεν το επιχειρισα κιολας φετος μπορη λογο της κορης επιδη την βλεπω ορεξατι λεω για πανιελακι. :)
 
Και όχι μόνο καρτέρι...
Ναι κάποια από αυτά είναι και δείκτες ,αλλά κάνουν για όλα τα κυνήγια ,δεν μπορείς να βάλεις ένα setter η ένα pointer σε κυνήγι γερακοτσιχλας εκεί είναι η διαφορά με τα αναφερόμενα
 
ξεχασα δεν εχω κυνηγιση ποτε μπεκατσα .Μετη σπιθα κυνηγισα ορτικια και υδροβια.Και τωρα που ειπα ορτικια πανε φυλλοι για ορτικια σε ρεβα ειναι καλιεργια, ενως χωριανου μου λενε δεν ειχε ,περνω τη σπιθα παμε με που μπενουμε στο χωραφι αγαλμα ηταν μακρια μεχρι να παω σπαω τη φερμα τιποτα, το χωραφι λιγο ανιφορικο ξανα το ιδιο ξανα ξανα στο τελος του χωραφιου ξανα φερμα λεω αυτι τη φορα θα τι τρελανω στις κλοτσιες με κοροιδευη σπαω τη φερμα ρε τη εγινε εχασα τα αυγα και τα πασχαλια πεταγονται 8 ορτικια αφου δεν καταπια το τσιγαρο για καντετο εικονα τσιγαρο καραμπινα ολλα μαζι αχταρμας.sarcastic..sarcastic.
 
Σε κάθε περίπτωση ένα άριστο κυνηγόσκυλο πρέπει να έχει μυαλό, μύτη, πόδια και αντοχή, πάθος για κυνήγι και θέληση για συνεργασία με τον κυνηγό (ανθρωπόφιλο όπως το αναφέρουν μερικοί), να είναι άφοβο, να μην κυνηγάει γιδοπρόβατα, να μην τσακώνεται με άλλα σκυλιά και τέλος να κυνηγάει σύμφωνα με τo χαρακτηριστικό τρόπο που κυνηγάει η ράτσα του.
Ξέχασα ... σε κάθε περίπτωση να βρίσκει πολύ εύκολα θήραμα, να βρίσκει τα τραυματισμένα αλλά και τα νεκρά που έχουν φύγει και έχουν "κρυώσει"
 
Σε κάθε περίπτωση ένα άριστο κυνηγόσκυλο πρέπει να έχει μυαλό, μύτη, πόδια και αντοχή, πάθος για κυνήγι και θέληση για συνεργασία με τον κυνηγό (ανθρωπόφιλο όπως το αναφέρουν μερικοί), να είναι άφοβο, να μην κυνηγάει γιδοπρόβατα, να μην τσακώνεται με άλλα σκυλιά και τέλος να κυνηγάει σύμφωνα με τo χαρακτηριστικό τρόπο που κυνηγάει η ράτσα του.
Ξέχασα ... σε κάθε περίπτωση να βρίσκει πολύ εύκολα θήραμα, να βρίσκει τα τραυματισμένα αλλά και τα νεκρά που έχουν φύγει και έχουν "κρυώσει"
Άμα μαγειρεύει, πάει τα παιδιά σχολείο και ξεσκατιζει και το κουμάσι μόνο του..... είναι το ιδανικό....χαχαχαχα
 
Εγώ λέω τι θέλουμε ! ... τι θα κάνει το ζαγάρι είναι άλλο θέμα! :cool:
Εννοείται ότι κάνω πλάκα..... συμφωνώ σε όλα όσα έγραψες..... απλά είναι πολύ λίγα τα σκυλιά που έχουν όλα τα προσόντα και δεν έχουν ελαττώματα. Όπως επίσης και οι ιδιοκτήτες ένα πολύ καλό ζώο μπορεί να το καταστρέψουν αν δεν κάνει αυτά που στο μυαλό τους είναι τα σωστά....
 
Επίσης τα μεγάλα σκυλιά είναι συνήθως κυριαρχικά, ιδιόμορφα, εγωιστές ...... δεν ανέχονται εύκολα άλλα ζώα δίπλα τους.... οπότε θα πρέπει να διαλέξεις .... πολύ καλό σκυλί και να κυνηγάς μόνο μαζί του ή ένα μέτριο ζώο και να απολαμβάνεις την παρέα φίλων....
 
Εννοείται ότι κάνω πλάκα..... συμφωνώ σε όλα όσα έγραψες..... απλά είναι πολύ λίγα τα σκυλιά που έχουν όλα τα προσόντα και δεν έχουν ελαττώματα. Όπως επίσης και οι ιδιοκτήτες ένα πολύ καλό ζώο μπορεί να το καταστρέψουν αν δεν κάνει αυτά που στο μυαλό τους είναι τα σωστά....
Επίσης τα μεγάλα σκυλιά είναι συνήθως κυριαρχικά, ιδιόμορφα, εγωιστές ...... δεν ανέχονται εύκολα άλλα ζώα δίπλα τους.... οπότε θα πρέπει να διαλέξεις .... πολύ καλό σκυλί και να κυνηγάς μόνο μαζί του ή ένα μέτριο ζώο και να απολαμβάνεις την παρέα φίλων....

Ακριβώς όπως τα γράφεις είναι ... όμως εμείς αυτά είναι που θέλουμε από το σκύλο μας ανεξαρτήτως ράτσας :) .

Παρατηρώ όταν βλέπω κυνηγούς με σκύλο να δω πως έρχεται ο σκύλος όταν τον φωνάζουν, αν έρχεται χαρούμενος τρέχοντας αμέσως και σταματά μπροστά του όλα είναι ο.κ. αν κάνει ότι δεν ακούει και δεν έρχεται ή έρχεται με το κεφάλι κατεβασμένο (καταναγκαστικά από φόβο) ή έρχεται αλλά περνάει δίπλα και προσπερνάει ... υπάρχουν θέματα συνεργασίας που έχουν επίπτωση και στο κυνήγι ...
 
Σε κάθε περίπτωση ένα άριστο κυνηγόσκυλο πρέπει να έχει μυαλό, μύτη, πόδια και αντοχή, πάθος για κυνήγι και θέληση για συνεργασία με τον κυνηγό (ανθρωπόφιλο όπως το αναφέρουν μερικοί), να είναι άφοβο, να μην κυνηγάει γιδοπρόβατα, να μην τσακώνεται με άλλα σκυλιά και τέλος να κυνηγάει σύμφωνα με τo χαρακτηριστικό τρόπο που κυνηγάει η ράτσα του.
Ξέχασα ... σε κάθε περίπτωση να βρίσκει πολύ εύκολα θήραμα, να βρίσκει τα τραυματισμένα αλλά και τα νεκρά που έχουν φύγει και έχουν "κρυώσει"
Να τολμησω να προσθεσω κατι εδω
Αν ο ιδιοκτητης δεν μπορει να το βγαζει εξω ολο το χρονο συνεχεια και να εχει προσβαση σε τοπους με θηραμα ολοχρονα ακομη και να τα εχει ολα αυτα το σκυλι δεν προκειτε να τα βγαλει
Ειτε μας αρεσει ειτε οχι το σκυλι ειναι αθλητης και πρεπει να εχει αθλητικο προγραμμα για να μπορει να αποδιδει ολα οσα του ζηταμε
Ποσοι μπορουμε να το κανουμε αυτο σημερα με την καθημερινοτητα να μας πνιγει κυριλεκτηκα;
 
Να τολμησω να προσθεσω κατι εδω
Αν ο ιδιοκτητης δεν μπορει να το βγαζει εξω ολο το χρονο συνεχεια και να εχει προσβαση σε τοπους με θηραμα ολοχρονα ακομη και να τα εχει ολα αυτα το σκυλι δεν προκειτε να τα βγαλει
Ειτε μας αρεσει ειτε οχι το σκυλι ειναι αθλητης και πρεπει να εχει αθλητικο προγραμμα για να μπορει να αποδιδει ολα οσα του ζηταμε
Ποσοι μπορουμε να το κανουμε αυτο σημερα με την καθημερινοτητα να μας πνιγει κυριλεκτηκα;
Γι αυτό συνήθως τα μεγάλα σκυλιά είναι είτε σε χέρια ανθρώπων που έχουν την οικονομική άνεση να πληρώνουν άλλους για να τα προπονούν είτε σε ανθρώπους που είναι κοντά σε κυνηγότοπους και θυσιάζουν προσωπικό χρόνο ή χρόνο από τις οικογένειες τους για να είναι στο πεδίο...
 
τα δικαμου σκυλακια παιδες που περασανε εδω και καπια χρονιαααα απο τα χεριαμου με πωλη δουλειαα και παντα επαφες με θυραματα εντως και εκτος κυνηγιτηκης σεζων και βαβαια πρωσφερωνταστα ΑΓΑΠΗΗΗΗΗ και οχι να τα πρωπονη αλος η να τα ταιζη θα τα θεωρουσα μετρια πρως τα καλα,,τωρα ωπιος νωμιζη οτι εχη στα χεριατου ταααααα κορυφαιααααα σκυλιααα σωρη αλα αυταπατατεεεεε,,,ΥΓ και ολαμου τα σκυλια πεθανανε εχωνταστα τα ειδια στα 7 8 ετη και οχι αλαζωνταστα σαν τα πουκαμισα που κανουνε η περισωτερη σημερααααα
 
Back
Top