Τί σκύλο θέλουμε για το κυνήγι;

Εγώ χρειάζομαι μια Κινέζα για τα κυνήγια μου.Χωραει στο κουτί,απορταρει, κάνει γενική το σπίτι και τρώει μια κούπα ρύζι με ότι βρει να κυκλοφορεί αφού θα γλυτώνω και την απολύμανση.
με αυτές πας και για γουρούνια χωρίς 4χ4
 
Εγώ χρειάζομαι μια Κινέζα για τα κυνήγια μου.Χωραει στο κουτί,απορταρει, κάνει γενική το σπίτι και τρώει μια κούπα ρύζι με ότι βρει να κυκλοφορεί αφού θα γλυτώνω και την απολύμανση.
Εγω μια Κολομπιανα να κάνει γενική τα πάντα κ ας κοστίζει κ λίγο παραπάνω

Από τετράποδα ήμουν πάντα οπαδός των ποιντερ
Όμως πριν 5 χρόνια είδα ένα βίντεο κάποιου Σέρβου με ένα θυληκο σεττερ 11 μηνών σε πέρδικες
Το σκυλι ήρθε σε εμένα κ με αυτά που είδα άλλαξα γνώμη για τη φυλή. (τα είχα παρεξηγήσει)
Συμπέρασμα
Θελω ένα ποιντερ με την πονηριά του σεττερ
Κ ένα σεττερ με ψυχή ποιντερ.
Κύριοι διαχειρισταί,μου χαλάσανε το thread! Επιληφθείτε!
Στο έφτιαξα .sarcastic.
 
Όταν ξεκίνησα το κυνήγι και δεν πάνε πολλά χρονια (όταν ξαναγυρισα Αμαλιάδα) αν και ο παππούς παθιασμένος λαγοκυνηγος, ο πατέρας ομοίως κ νεότερος που υπήρχε και πιο πολύ κυνήγι πήγαινε επίσης παπί και τσιχλοκοτσιφα, ήθελα ένα σκυλί να βάζω το τουφέκι στον ώμο και να βγαίνω για κυνήγι και να περπατάω στη φύση καθώς είμαι λάτρης της(νιώθω μια ελευθερία) ειδικά μετά απο βροχή που μοσχοβολάει.
Σκεφτόμουν για κάποιο ξεπεταγματος και επαναφορας και πιο πολυ Σπρινγκερ.
Ωστόσο ο αδερφός μου, μου βρήκε ένα κουταβάκι, ο 6χρονος σκυλάκος μου πλεον που μαζί ξεκινήσαμε το κυνήγι, είναι η παρεα μου κυνηγάμε μαζί και όχι για παρτη του και κυνηγω μπεκάτσα που μου αρέσει τρομερά, με συρναπαζει με την εξυπναδα της, ορτύκι και λαγό όταν πεσει στο διάβα του!



death the kid wallpaper
Μέχρι τριών ετών τον πηγαινα και βάλτο γιατί μου αρέσει και ο βάλτος αλλά τον σταμάτησα.

Ωστόσο το σκέφτομαι για ένα σκυλί που να είμαστε παρεα και να μπορώ να παω για κυνήγι παντου χωρίς να σκέφτομαι αν και ποτε θα τουφεκισω!
Θα ήθελα τις εμπειρίες και απόψεις των παλιών!
 
Όταν ξεκίνησα το κυνήγι και δεν πάνε πολλά χρονια (όταν ξαναγυρισα Αμαλιάδα) αν και ο παππούς παθιασμένος λαγοκυνηγος, ο πατέρας ομοίως κ νεότερος που υπήρχε και πιο πολύ κυνήγι πήγαινε επίσης παπί και τσιχλοκοτσιφα, ήθελα ένα σκυλί να βάζω το τουφέκι στον ώμο και να βγαίνω για κυνήγι και να περπατάω στη φύση καθώς είμαι λάτρης της(νιώθω μια ελευθερία) ειδικά μετά απο βροχή που μοσχοβολάει.
Σκεφτόμουν για κάποιο ξεπεταγματος και επαναφορας και πιο πολυ Σπρινγκερ.
Ωστόσο ο αδερφός μου, μου βρήκε ένα κουταβάκι, ο 6χρονος σκυλάκος μου πλεον που μαζί ξεκινήσαμε το κυνήγι, είναι η παρεα μου κυνηγάμε μαζί και όχι για παρτη του και κυνηγω μπεκάτσα που μου αρέσει τρομερά, με συρναπαζει με την εξυπναδα της, ορτύκι και λαγό όταν πεσει στο διάβα του!



death the kid wallpaper
Μέχρι τριών ετών τον πηγαινα και βάλτο γιατί μου αρέσει και ο βάλτος αλλά τον σταμάτησα.

Ωστόσο το σκέφτομαι για ένα σκυλί που να είμαστε παρεα και να μπορώ να παω για κυνήγι παντου χωρίς να σκέφτομαι αν και ποτε θα τουφεκισω!
Θα ήθελα τις εμπειρίες και απόψεις των παλιών!
Βάσει αυτών που ζητάς,σου ταιριάζει περισσότερο, κάποια ηπειρωτική φυλή.
Κούρτσχααρ, Ντράατχααρ, Βίζλα.
 
Εγω μια Κολομπιανα να κάνει γενική τα πάντα κ ας κοστίζει κ λίγο παραπάνω

Από τετράποδα ήμουν πάντα οπαδός των ποιντερ
Όμως πριν 5 χρόνια είδα ένα βίντεο κάποιου Σέρβου με ένα θυληκο σεττερ 11 μηνών σε πέρδικες
Το σκυλι ήρθε σε εμένα κ με αυτά που είδα άλλαξα γνώμη για τη φυλή. (τα είχα παρεξηγήσει)
Συμπέρασμα
Θελω ένα ποιντερ με την πονηριά του σεττερ
Κ ένα σεττερ με ψυχή ποιντερ.

Στο έφτιαξα .sarcastic.
Το θέμα δεν είναι πόιντερ ή σέττερ.
Κι εγώ, πάντα με πόιντερ κυνηγάω.
Το θέμα είναι, τί ζητάμε τελικά από έναν κυνηγετικό σκύλο.
Πώς ιεραρχούμε τα προσόντα,ενός σκύλου,σε σχέση με το κυνήγι που κάνουμε.
Είμαστε σε θέση,να αξιολογήσουμε σωστά, έναν κυνηγετικό σκύλο;
 
Βάσει αυτών που ζητάς,σου ταιριάζει περισσότερο, κάποια ηπειρωτική φυλή.
Κούρτσχααρ, Ντράατχααρ, Βίζλα.
Συμφωνώ!
Εμπειρία έχω μόνο από Κουρτσχααρ, είχε μια σκυλα ένας θείος μου που ήταν πολυεργαλειο, μπεκάτσα, ορτυκι, βάλτο μέχρι και απορτ σε τσιχλοκαρτερο!
Από τις άλλες δύο φυλές δεν έχω εμπειρία.
 
Το θέμα δεν είναι πόιντερ ή σέττερ.
Κι εγώ, πάντα με πόιντερ κυνηγάω.
Το θέμα είναι, τί ζητάμε τελικά από έναν κυνηγετικό σκύλο.
Πώς ιεραρχούμε τα προσόντα,ενός σκύλου,σε σχέση με το κυνήγι που κάνουμε.
Είμαστε σε θέση,να αξιολογήσουμε σωστά, έναν κυνηγετικό σκύλο;
Προσωπικά, σιγουρα δεν είμαι σε θέση να αξιολογήσω κάποιον σκυλο γιατί όπως προειπα δεν έχω την εμπειρία, αλλά μιας και ξεκίνησα μεγαλουτσικος και συνήθως κυνηγω μόνος, το σκυλί το θέλω και για παρεα.
Ο δικός μου στον κάμπο ή σε ανοιχτό τερεν θα τραβήξει ωσότου με βλέπει, στο πυκνο ανάλογα τις μυρωδιές και τη μορφολογία ανοίγεται 70-100-150 μετρα , αλλά πάντα με επιστροφές, αν βλέπει ότι ακολουθώ ξανά φευγει, αν όχι έρχεται προς το μέρος μου και συνήθως όπου του δείχνω μπαίνει! Μου αρέσει έτσι γιατί είναι και παρεα μου!
 
Ένα για όλα ... Βύρων.
Ράτσα απροσδιόριστη.
Κυνηγούσε ατελείωτα, ορτύκι, πέρδικα, μπεκάτσα, λαγό (τον σήκωνε αν υπήρχε), απόρταρε ότι χτυπούσες, στο καρτέρι καθόταν δίπλα σου στο περπατητό ξεχυνόταν ... βράχια, κάμπος, πυκνά, ποτάμια.
Κανένα έλεος ...
Θεός.
Έφυγε σε βαθειά γεράματα ...

Στο γουρούνι σκυλί προσεκτικό αλλά με άπειρη καταδίωξη και στάμπα.
 
Ωστόσο το σκέφτομαι για ένα σκυλί που να είμαστε παρεα και να μπορώ να παω για κυνήγι παντου χωρίς να σκέφτομαι αν και ποτε θα τουφεκισω!
Αν δεν σε ενδιαφέρει η φέρμα σπρινγκερ σπανιελ
Ούτως η άλλως έχεις και τον ποιντερά
Αλλιώς όπως έγραψε και ο Γράμμος κάποια ηπειρωτική φυλή θα πλησιάζει περισσότερο σε αυτό που ζητάς
 
Το θέμα δεν είναι πόιντερ ή σέττερ.
Κι εγώ, πάντα με πόιντερ κυνηγάω.
Το θέμα είναι, τί ζητάμε τελικά από έναν κυνηγετικό σκύλο.
Πώς ιεραρχούμε τα προσόντα,ενός σκύλου,σε σχέση με το κυνήγι που κάνουμε.
Είμαστε σε θέση,να αξιολογήσουμε σωστά, έναν κυνηγετικό σκύλο;
Ο καλύτερος κυνηγετικός "σκύλος φερμας" είναι αυτός που πάντα βρίσκει.
Από εκεί κ πέρα θέλω να είναι άνθρωπος στο λουρί, σπίτι, αυτοκίνητο και να έχει μυαλό, πάθος κ τις αντοχές για να μπορεί να κυνηγάει ασταμάτητα ημέρες ολόκληρες.
Να φερμαρει η να πιάνει συχνά λαγό και
να μην πηγαίνει σε ζωα(κατσίκες, αλεπού, γάτες κτλπ).

Ανάμεσα στα σκυλιά που πέρασαν από τα χέρια μου υπήρξε μια θυληκια ποιντερ με αυτά τα χαρακτηριστικά (και άλλα) κ μια σεττερ πόυ είναι σχεδόν έτσι.
Παλιότερα υπήρξε άλλη μια ποιντερ που ομως ήταν των 5 χιλιομέτρων κ κυνηγιοταν μόνο με GPS (είμαι κάθετα αρνητικός σε τέτοιου είδους κυνήγια)
Από την ποιντερ (την καλή) δεν πήρα γέννα γιατί δεν ήθελα να ρισκάρω.
Τώρα είναι 10 ετών.
Τώρα όσον αφορά το στυλ κρατήματα κεφαλιού ψηλά κτλπ δεν δίνω πολύ βάση.
Τα νο1 ζητούμενα για μένα είναι να βρίσκει θηραματα κ να είναι όσο το δυνατόν πιο ανθρώπινο.
Στην μέχρι τώρα "καριέρα" μου, βρήκα μόνο 2 σκυλιά που να έχουν τα επιθυμητά από μένα χαρακτηριστικά.
 
Εγώ χρειάζομαι μια Κινέζα για τα κυνήγια μου.Χωραει στο κουτί,απορταρει, κάνει γενική το σπίτι και τρώει μια κούπα ρύζι με ότι βρει να κυκλοφορεί αφού θα γλυτώνω και την απολύμανση.
Το ανεκδοτο με την κινεζα ρομποτ το ξερεις;.sarcastic.
 
Το πρώτο, είναι σίγουρα, η θέληση για να βρεί.
Αν αυτό, μπορεί να το κάνει και με τα υψηλότερα στάνταρ της φυλής του,τότε αυτός είναι ο "ιδανικός" σκύλος.
Είναι λυπηρό να βλέπω πόιντερ και σέττερ να κυνηγάνε στα πενήντα μέτρα και να ιχνηλατούν, όπως, τα σεγκούτσι.
Υπάρχουν, άλλες φυλές, γι αυτό.
 
Το μεγαλυτερο προβλημα που συναντω οταν πρεπει να βοηθησω καποιον φιλο με το σκυλι του ειναι
1. Δεν κανει για σκυλο-ειτε δεν μπορει να ηγηθει ειτε δεν εχει την δυναμη να συμβιβαστει με τις αναγκες του
2. Δεν μπορει να υπηρετησει τον σκυλο που διαλεξε

Για παραδειγμα
Δεν μπορεις να θελεις ενα ποιντερ
Με τα προσοντα που το διακατεχουν
Αυτο να ειναι αριστο να βρισκει να φερμαρει να ερευνα να απορταρει
Αλλα εσυ να μην μπορεις να παρεις τα ποδια σου
Να μην μπορεις να ακολουθησεις

Επειδη τα σκυλια ξεδιπλωνουν τα προσοντα τους οταν εμεις τους δωσουμε το κεταλληλο εδαφος
Θεωρω οτι πρεπει να επιλεγουμε σκυλο με βαση τα δικα μας χαρακτηριστικα και ταμπεραμεντο
Και σαφως ορεξη εμπειρια και γνωσεις

Αλλιως
Το σκυλι πολλες φορες θα παει θυμα των δικων μας πλην και οχι των δικων του
 
Καλησπέρα παίδες! Νομίζω από τις εμπειρίες μου ότι ένα καλό σκυλί πρέπει να έχει
1 Μυαλό
2 Αντοχή και να κάνει οικονομία δυνάμεων
3 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΠΟΥΛΙΑ!!!! Στη συμπεριφορά του στο θήραμα.........
Όλα τ άλλα για μένα έχουν δευτερεύουσα σημασία....... Το Νο 3 ,που το θεωρώ πιο σημαντικό το βρίσκουμε σε όλες τις φυλές λίγο πιο συχνά στις Αγγλικές....... Αυτά από προσωπικές εμπειρίες αφού από πιτσιρίκος κυνηγάω μόνο με σκυλιά Φέρμας,έχω δει πολλές φυλές στο κυνήγι και τώρα είμαι 56 όλα αυτά τα χρόνια δεν έμεινα ποτέ χωρίς σκυλιά...... Προτιμώ σκυλιά χωρίς τρίχα για να μην έχω.προβληματα με κολίτιδες στο κυνήγι του ορτυκιου.....
 
Back
Top