Τί σκύλο θέλουμε για το κυνήγι;

Καλησπέρα παίδες! Νομίζω από τις εμπειρίες μου ότι ένα καλό σκυλί πρέπει να έχει
1 Μυαλό
2 Αντοχή και να κάνει οικονομία δυνάμεων
3 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΠΟΥΛΙΑ!!!! Στη συμπεριφορά του στο θήραμα.........
Όλα τ άλλα για μένα έχουν δευτερεύουσα σημασία....... Το Νο 3 ,που το θεωρώ πιο σημαντικό το βρίσκουμε σε όλες τις φυλές λίγο πιο συχνά στις Αγγλικές....... Αυτά από προσωπικές εμπειρίες αφού από πιτσιρίκος κυνηγάω μόνο με σκυλιά Φέρμας,έχω δει πολλές φυλές στο κυνήγι και τώρα είμαι 56 όλα αυτά τα χρόνια δεν έμεινα ποτέ χωρίς σκυλιά...... Προτιμώ σκυλιά χωρίς τρίχα για να μην έχω.προβληματα με κολίτιδες στο κυνήγι του ορτυκιου.....
Πάντα πρώτα το μυαλό όπως έγραψες

Από σκυλί με μυαλό δεν έχασε ποτέ κανένας ας ήταν και με τρία πόδια......
 
Το ιδανικό σκυλί που θα θελα στην περίπτωση μου που μου αρέσει η περδικα τι θα θελα αντοχή έρευνα επιστροφές σε εμένα να βρίσκει να κρατάει τα πουλιά όταν τα βρει να μη τα ζοριζει στη φερμα ,να μην κανει λευκές φερμες, κατά πόσο είναι εύκολο να βρεθεί και να φτιαχτεί ένα τέτοιο σκυλί πιστεύω πολύ δύσκολο προϋποθέτει 2 βασικά πράγματα άφθονο χρόνο στο βουνό και μπόλικο άγριο θήραμα για να προοδεύσει ο σκύλος χωρίς αυτό (θηραμα) δυστυχώς για μένα δε γινετε να φτάσει ένας σκύλος εκεί π μπορεί να φτάσει άλλο ένα βασικό για.μενα είναι η διατροφή και η σωστή αναπτύξη όταν είναι κουτάβι ότι δώσεις στο σκυλί θα πάρεις αργότερα...
Αυτό τ σκυλί δε έχει περάσει ακόμα από μένα είχα σκυλιά π ήταν πολύ καλά στα πουλιά αλλά δεν πήγαιναν όσο θα θελα ,είχα σκυλιά π πήγαιναν αλλά πάνω στα πουλιά δεν...άλλο σκυλί πηγενε πολύ καλά είχε θέμα στο βρίσκω,συν τις οποίες ατυχίες κατά διαστήματα φόλες καλαζαρ κτλ αυτή τ στιγμή θεωρώ ότι έχω αυτά π η θελα να χω σε αρκετά μεγάλο βαθμό θα μπορω να πω με σιγουρια σε 1 2 χρόνια να μαστε καλά υγεία ν χουμε και να μπορουμε να πηγαίνουμε γιατί και οι υποχρεωσεις.αλλαζουν με τα χρόνια και ο χρόνος μειωνετε

Και να ναι με σπανη τρίχα
Χαχα
 
Στέλιο η καντι ήταν η συκώτι?
Ναι ρε Παναγιώτη, πως τη θυμήθηκες ρε φίλε? Εγώ δεν θυμάμαι τι έφαγα χθες χαχαχα
Αυτή την "ελυνα" κ πήγαινε εκπαιδευτικό μόνη της
Γνώριζε πολύ καλά τα σημεία,
Εκπαίδευε όλα τα σκυλιά που έριχνα πίσω της.
Σε ένα κυνήγι γύρισε με σπασμένο πόδι, κ μέχρι να πάμε στο αμαξι φερμαριζε πέρδικες κανονικά.
Από τότε την είχα σπίτι (παρόλο που έφτιαξε) μέχρι πριν 6 χρόνια που κοιμήθηκε.
Ήταν από ένα αρσενικό του γνωστού γιατρού από την Πάργα με μια θυληκια του Κώστα του Ευγενεια από τη Σάμο.
 
Ερωτηση
Οταν λεμε αντοχη σε ενα περδικοσκυλο
Εννοειτε να βγαζει ολοημερο κυνηγι;
Εχετε δει τετοια σκυλια;

Σε κλισεις και με ψηλες θερμοκρασιες να βγαζουν κυνηγι απο το χαραμα μεχρι το απογευμα;

Εαν ναι παρακαλω αναφερετε ποσο νερο δινεται στα σκυλια σας
Και ποσα εκπαιδευτικα κανετε και ποσης διαρκειας την εβδομαδα για να εχετε αντοχες ολοημερου κυνηγιου - ειδικα οι νησιωτες με τις ψηλες μας θερμοκρασιες

Το ´´παραπονό´´ μου ειναι οτι ολα μου τα σκυλια εβγαζαν ολοημερα κυνηγια σε κλισεις αλλα μετα τις 4 ωρες αρχιζαν να κοβουν και ξαναεμπαιναν σε φουλ άποδοση μολις βρισκαμε νεα πουλια
Βγαζουμε κυνηγια απο πρωι μεχρι το βραδυ αλλα η συνηθες μου εξορμηση ειναι πρωι μεχρι 14-15 το απογευμα πια.
Μεση αποσταση για εμενα ειναι τα 14-15 χιλιομετρα- παντα σε κλισεις

Έπιπλεον για να κανω ενα τεροιο κυνηγι πρεπει να εχω πανω μου 3-4 λιτρα νερο και σαφως αλλο νερο στο αυτοκινητο

Επισης θελω να κανουμε μια συγκριση με τους ιχνηλατες στο θεμα αντοχων και νερου

Με τους ιχνηλατες να πινουν ελαχιστο νερο σε αντιθεση με τα δθκα μου σκυλια φερμας προσπαθω να καταλαβω γιατι αυτη η διαφορα

Τα δικα μου σκυλια επιατρεφουν σε εμενα ζητοντας νερο μετα απο μια ωρα ερευνας στους 35-38 βαθμους και συνεχιζουν
Ομως επιστρεφουν για μα ζητησουν νερο οση φυσικη κετασταση και να εχουν

Σε εσας γινεται αυτο;
Να αναφερω οτι οσο χειμωνιαζει τα σκυλια αργουν πολυ να γυρισουν να σητησουν νερο η μπορει και καθολου

Το προβλημα ειναι οσο οι θερμοκρασιες ειναι ψηλες
 
ωραιο ερωτημα ... πολυ βασικο για να επιλεξουμε το συντροφο μας!!
Πρωτα απο όλα πρεπει να σκεφτουμε τι θελουμε να κυνηγαμε με το σκυλο μας, τις συνθηκες που θα εχει στα κυνηγια μας, τον χαρακτηρα που θελουμε να βγαζει για να μπορεσουμε να επιλεξουμε την φυλη που μας αντιπροσωπευει....
Κυνηγησα πολλα χρονια με σετερ και δεν ειχα κανενα παρραπονο απο τα ζωα μου ...πεσαν και σε εποχες με πολυ κυνηγι και ηταν δυναμιτες ....
Τυχαια γνωρισα την φυλη των σπρινγκερ και στην αρχη τα προσπερασα .... σιγα σιγα ομως διαβαζοντας και βλεποντας βιντεο με αυτα καταλαβα οτι αυτη η φυλη ταιριαζει στα δικα μου γουστα και κυνηγια....
Το τολμησα και δικαιωθηκα....
Όλα εχουν να κανουν με το να καταλαβουμε εμεις τι ζηταμε απο το ζωο που παμε να διαλεξουμε οπως αναφερει ο Χρυσανθος παραπανω :)
 
Χρυσανθε με τις συνθήκες στα νησιά και τις θερμοκρασίες που υπάρχουν δε νομίζω να υπάρχει τέτοιο σκυλί εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει ,εγώ λέγοντας αντοχή εννοώ φυσικά να τ δίνω και νερό να μπορεί να.κυνηγησει στις αρχές 3 έως 5 ώρες και περνώντας ο καιρός δροσίζοντας λιγο και βελτιώνοντας και τη φυσική κατάσταση με τις εξόδους ν απαγάγει παραπάνω και με λιγότερο νερό
 
Ερωτηση
Οταν λεμε αντοχη σε ενα περδικοσκυλο
Εννοειτε να βγαζει ολοημερο κυνηγι;
Εχετε δει τετοια σκυλια;

Σε κλισεις και με ψηλες θερμοκρασιες να βγαζουν κυνηγι απο το χαραμα μεχρι το απογευμα;

Εαν ναι παρακαλω αναφερετε ποσο νερο δινεται στα σκυλια σας
Και ποσα εκπαιδευτικα κανετε και ποσης διαρκειας την εβδομαδα για να εχετε αντοχες ολοημερου κυνηγιου - ειδικα οι νησιωτες με τις ψηλες μας θερμοκρασιες

Το ´´παραπονό´´ μου ειναι οτι ολα μου τα σκυλια εβγαζαν ολοημερα κυνηγια σε κλισεις αλλα μετα τις 4 ωρες αρχιζαν να κοβουν και ξαναεμπαιναν σε φουλ άποδοση μολις βρισκαμε νεα πουλια
Βγαζουμε κυνηγια απο πρωι μεχρι το βραδυ αλλα η συνηθες μου εξορμηση ειναι πρωι μεχρι 14-15 το απογευμα πια.
Μεση αποσταση για εμενα ειναι τα 14-15 χιλιομετρα- παντα σε κλισεις

Έπιπλεον για να κανω ενα τεροιο κυνηγι πρεπει να εχω πανω μου 3-4 λιτρα νερο και σαφως αλλο νερο στο αυτοκινητο

Επισης θελω να κανουμε μια συγκριση με τους ιχνηλατες στο θεμα αντοχων και νερου

Με τους ιχνηλατες να πινουν ελαχιστο νερο σε αντιθεση με τα δθκα μου σκυλια φερμας προσπαθω να καταλαβω γιατι αυτη η διαφορα

Τα δικα μου σκυλια επιατρεφουν σε εμενα ζητοντας νερο μετα απο μια ωρα ερευνας στους 35-38 βαθμους και συνεχιζουν
Ομως επιστρεφουν για μα ζητησουν νερο οση φυσικη κετασταση και να εχουν

Σε εσας γινεται αυτο;
Να αναφερω οτι οσο χειμωνιαζει τα σκυλια αργουν πολυ να γυρισουν να σητησουν νερο η μπορει και καθολου

Το προβλημα ειναι οσο οι θερμοκρασιες ειναι ψηλες
Λογικό είναι τα σκυλιά, να κόβουν ρυθμό,με πολλή ζέστη.Ειδικά στα νησιά.
Στα αλπικά που κυνηγάω κυρίως, είναι καλύτερα τα πράγματα.
Το περδικόσκυλο, ειδικότερα, πρέπει να κάνει οικονομία δυνάμεων,για να βγάλει ένα γεμάτο Σαββατοκύριακο.
Εγώ δεν σταματάω,τα εκπαιδευτικά όλο τον χρόνο, εκτός από την περίοδο αναπαραγωγής.
Και στο κυνήγι,όταν πιάσω το όριο, συνεχίζω με εκπαιδευτικό.
 
Ερωτηση
Οταν λεμε αντοχη σε ενα περδικοσκυλο
Εννοειτε να βγαζει ολοημερο κυνηγι;
Εχετε δει τετοια σκυλια;

Σε κλισεις και με ψηλες θερμοκρασιες να βγαζουν κυνηγι απο το χαραμα μεχρι το απογευμα;

Εαν ναι παρακαλω αναφερετε ποσο νερο δινεται στα σκυλια σας
Και ποσα εκπαιδευτικα κανετε και ποσης διαρκειας την εβδομαδα για να εχετε αντοχες ολοημερου κυνηγιου - ειδικα οι νησιωτες με τις ψηλες μας θερμοκρασιες

Το ´´παραπονό´´ μου ειναι οτι ολα μου τα σκυλια εβγαζαν ολοημερα κυνηγια σε κλισεις αλλα μετα τις 4 ωρες αρχιζαν να κοβουν και ξαναεμπαιναν σε φουλ άποδοση μολις βρισκαμε νεα πουλια
Βγαζουμε κυνηγια απο πρωι μεχρι το βραδυ αλλα η συνηθες μου εξορμηση ειναι πρωι μεχρι 14-15 το απογευμα πια.
Μεση αποσταση για εμενα ειναι τα 14-15 χιλιομετρα- παντα σε κλισεις

Έπιπλεον για να κανω ενα τεροιο κυνηγι πρεπει να εχω πανω μου 3-4 λιτρα νερο και σαφως αλλο νερο στο αυτοκινητο

Επισης θελω να κανουμε μια συγκριση με τους ιχνηλατες στο θεμα αντοχων και νερου

Με τους ιχνηλατες να πινουν ελαχιστο νερο σε αντιθεση με τα δθκα μου σκυλια φερμας προσπαθω να καταλαβω γιατι αυτη η διαφορα

Τα δικα μου σκυλια επιατρεφουν σε εμενα ζητοντας νερο μετα απο μια ωρα ερευνας στους 35-38 βαθμους και συνεχιζουν
Ομως επιστρεφουν για μα ζητησουν νερο οση φυσικη κετασταση και να εχουν

Σε εσας γινεται αυτο;
Να αναφερω οτι οσο χειμωνιαζει τα σκυλια αργουν πολυ να γυρισουν να σητησουν νερο η μπορει και καθολου

Το προβλημα ειναι οσο οι θερμοκρασιες ειναι ψηλες
δεν μπορες να κανεις συκρηση με ιχνιλατες και σκυλια φερμας οι ιχνιλατες δεν καλπαζουν παρα μονο οταν πεταξουν το λαγο..
εαν βαλεις ενα gps σε ιχιλατι και σε ενα σκυλο φερμας θα δεις οτι τα χιλιομετρα που κανει το καθε ζωο δεν εχουν σχεση..
το προβλημα το νουμερο 1 ειναι οι θερμοκρασιες και εδω κατω (κρητη) εχουμε γηνει σαχαρα και το αλλο μεγαλο προβλημα ειναι ο κοφτερος βραχος μαζι με τις κλησεις
 
το κηνηγι στο βουνο ειναι ενα τεραστιο θεμα για το σκυλο..
μετα απο 20 χρωνια που κηνηγαω αποκληστικα σχεδον μονο βουνο περδικα και μπεκατσα και εχωντας ποιντερ και σετερ εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι τα σκυλια που καλπαζου και ειναι σκλυρα με το εδαφος και τον εαυτο τους κοβουν πολυ ποιο γρυγορα απο ενα ποιο μαλακο σε ερευνα σκυλο ..
η γνωμη τωρα του καθε κηνηγου αλαζει με αυτο που θελει να εχει και να βλεπει διοτη ο σκυλος που εχουμαι θελουμαι να μας ξεκουραζει και στο ματι να τον βλεπουμαι στην ερευνα και να ευχαριστιομαστε..
οποτε κατα την αποψη μου προτημο ενα σκυλο που να με ξεκουραζει και στο ματη και να μου βρησκει πουλια και να αντεχει μεχρι 2-3 το μεσημερη παρα εαν ποιο αργο ζωο οπου θα βρησκει παλη πουλια και θα αντεχει μεχρι τις 6 το απογευμα ..
διοτη τα κηνηγια που κανω πλεον στις περικες τα ολοημερα τα εχω κοψει..
 
το θεμα που πρεπει να συζητησουμε ειναι πως θα θελαμε τον σκυλο στο κυνηγι. συμφωνο απολυτα μεναν φιλο πιο πανω που εγραψε οτι πρεπει να δουμε πραγματικα τι μας ταιριαζει εμας, και οχι να προσαρμοσουμε την φυλη του σκυλου αλλαζοντας τα στανταρ της για να μας βολεψει.

τωρα εγω αν γραψω πως θαθελα νανε τα σκυλια μου, θα με παρετε με της πετρες αποτι καταλαβα με τα γραφομενα σενα αλλο θεμα του φορουμ. χαχαχααχχα.
 
Τελικά δεν κρατήθηκα ... και θα γράψω κάτι λίγο !
Πρώτα από όλα για να απαντηθεί αυτό το ερώτημα, πρέπει ο κυνηγός να απαντήσει στον εαυτό του, τι είδος κυνήγι του αρέσει και έχει την δυνατότητα να κάνει συχνά ...
Πολλά και διαφορετικά τα είδη του κυνηγίου και οι κυνηγότοποι, πως μας αρέσει να κυνηγάμε και σε τι τόπο;
Σκεφτείτε από βάλτο, φάσες και τσιχλοκότσυφα, ορτύκια ντοπιάρικα στον κάμπο με τις κολλητσίδες ή ορτύκια περάσματος σε άγονα πετρώδη ακρωτήρια με κλίσεις και ζέστη, μπεκάτσες σε πουρναρωτά ή βένια και κάτω βράχια ή μπεκάτσες σε ντούσκο, πέρδικες στα αλπικά, πέρδικες στα βράχια και τα γκρέμια της νότιας Ελλάδας με ζέστη καλοκαιριού ως και τον Νοέμβριο, πέρδικες σε τόπο με πυκνή ψηλή βλάστηση ... κάθε περίπτωση θέλει άλλο σκύλο ή έναν πολύ ταλαντούχο που προσαρμόζεται και τα καταφέρνει καλά παντού (αυτό όλοι το θέλουν αλλά είναι σπάνιο και σχεδόν δεν υπάρχει) ...
Αν γνωρίζουμε λοιπόν πως θέλουμε να κυνηγάμε, σε τι τόπο και ποιο θήραμα, θα καταλάβουμε και τι σκύλο χρειαζόμαστε ...
 
Απο το σημερινο κυνηγι....

Με κοιταει αν εχω παρει θεση :

View attachment 42772

Παει απο την αλλη μερια να τα σηκωσει προς εμενα :

View attachment 42774



Το πηραμε το πουλακι...

View attachment 42776
Πατρίδα το ίδιο κάνει και η επανιέλα.Όσοι έχουν σκυλί καταλαβαίνουν, όσοι είναι αρνητές δεν καταλαβαίνουν....yel. Σήμερα σε λάκα τελείως είχε έναν σχοίνο στην μέση.Πάω πετάω 4-5 πέτρες τίποτα και το σκυλί σαν φερμαριστό μέσα.Έχει γούστο λέω και έφυγε με τα χίλια ζόρια ένας κότσυφας και τον πήρα!! Αν δεν μου είχε δείξει το σκυλί θα έφευγα και θα έριχνε την κλανιά του για αποχαιρετιστήριο.Μικρές λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά!
 
Back
Top