ΤΣΟΚ (CHOKE) Παρουσιάσεις – Κριτικές – Εντυπώσεις

Είναι απλά μια διαφορά 4% από φυσίγγι σε φυσίγγι.
Τίποτα το σημαντικό.
Άρα, με την προϋπόθεση βέβαια, ότι η ταινία έπαιξε τον ρόλο της, η εκτόνωση των αερίων από τις τρύπες, δεν έχει και μεγάλη σημασία. Αν η ταινία έφυγε τότε κάναμε μια τρύπα στο νερό και δεν βγαίνει συμπέρασμα. Μένει να μας πει ο Alex76, αν η ταινία, ήταν στην θέση της, μετά την τουφεκιά.
 
Άρα, με την προϋπόθεση βέβαια, ότι η ταινία έπαιξε τον ρόλο της, η εκτόνωση των αερίων από τις τρύπες, δεν έχει και μεγάλη σημασία. Αν η ταινία έφυγε τότε κάναμε μια τρύπα στο νερό και δεν βγαίνει συμπέρασμα. Μένει να μας πει ο Alex76, αν η ταινία, ήταν στην θέση της, μετά την τουφεκιά.
Δεν ηταν ολη η ταινια πανω φιλε αλλα δεν εχει καμια σημασια για μενα αυτη η δοκιμη...για το χατηρι αλλων την εκανα...

Παιζει ρολο και η εκτονωση των αεριων αλλα και το φρεναρισμα του συγκεντρωτηρα, στα πατερνμαστερ με το δαχτυλιδι που εχει μεσα και στα Κικς με τις κοφτερες τρυπες, τα αποτελεσματα των φρενατων τσοκ ειναι συνδυασμος των δυο αυτων παραγοντων.

Εχω γραψει για τις δοκιμες και τα πειραματα που εχω κανει με τα συγκεκριμενα τσοκ, αυτα που εχω δει και διαπιστωσει δεν αλλαζουν ετσι ευκολα.

Τωρα δεν ξερω αν θα κανω παλι καμια δοκιμη γιατι δεν εχω χρονο αλλα αν κανω θα τσεκαρω το goose με καποια φυσιγγια γιατι ειδα ωραιες καταβολες σημερα.
 
Δεν ηταν ολη η ταινια πανω φιλε αλλα δεν εχει καμια σημασια για μενα αυτη η δοκιμη...για το χατηρι αλλων την εκανα...

Παιζει ρολο και η εκτονωση των αεριων αλλα και το φρεναρισμα του συγκεντρωτηρα, στα πατερνμαστερ με το δαχτυλιδι που εχει μεσα και στα Κικς με τις κοφτερες τρυπες, τα αποτελεσματα των φρενατων τσοκ ειναι συνδυασμος των δυο αυτων παραγοντων.

Εχω γραψει για τις δοκιμες και τα πειραματα που εχω κανει με τα συγκεκριμενα τσοκ, αυτα που εχω δει και διαπιστωσει δεν αλλαζουν ετσι ευκολα.

Τωρα δεν ξερω αν θα κανω παλι καμια δοκιμη γιατι δεν εχω χρονο αλλα αν κανω θα τσεκαρω το goose με καποια φυσιγγια γιατι ειδα ωραιες καταβολες σημερα.
Τα φρενάτα έχουν διαφορά στην απόδοση.
Σε αντίθεση με τα σοβαρά συμβατικά που είναι όλα ίδια.
Δεν κάνεις λάθος κατά 99.999%.
 
Καμία βοήθεια δεν υπάρχει από το πορτινγκ στο τσοκ φρένου με βάση τη δοκιμή όλη τη δουλειά γίνεται χάρη του φρεναρίσματος βύσματος και όσο πιο πολύ ξυριζει την ταπα τόσο καλύτερα μάλλον η έκρηξη στομίου που σε αυτό βοηθάει το πορτινγκ είναι μικρότερη στα φρένου ακριβώς επειδή κρατά την τάπα και ποσότητα αερίων εννοείται μαζί έτσι δεν έχεις ούτε έκρηξη στομίου μεγάλη ούτε εμβολισμό της στήλης με αποτέλεσμα να παίρνεις την πυκνότερη κατανομή στη μεγαλύτερη απόσταση .Όσο πιο κοφτερο το φρένου τόσο καλύτερο.
 
Το porting πρωτοεφαρμοστηκε στα ραβδωτα για να μειώσει το λάκτισμα και το κατάφερε. Άλλο τόσο βέβαια κατάφερε να αυξήσει τους κουφους. Όταν κατόπιν άρχισαν να το εφαρμόζουν στα λειοκανα πάλι για τον περιορισμό του λάκτισματος το έκαναν,,με πολύ μικρότερη επιτυχία γιατί οι πιέσεις στο στόμιο όπως και το πάχος των τοιχώματων στα λειοκανα είναι πολύ περιορισμένες. Άλλωστε τα αέρια βγαίνουν από το στόμιο με ταχύτητα δεκαπλάσια από το βύσμα. Ξαναεφαρμοστηκε αργότερα με την προσδοκία να μειώσει τον εμβολισμο της στήλης των σκαγιων και πάλι χωρίς την αναμενόμενη αποτέλεσματικοτητα. Λίγο καλύτερα τα πήγε στα λειοκανα για περιορισμό του θορύβου, εκεί όμως έχουμε τρυπημενο σαν σουρωτήρι το μισό μήκος της κάνης και όλο το τρυπημενο τμήμα περιέχεται σε έναν πολύ φαρδύτερο στεγανό σωλήνα. Ο εμβολισμος εξαλείφεται μόνο με το κατάλληλο πλαστικό βύσμα .
 
Δεν ηταν ολη η ταινια πανω φιλε αλλα δεν εχει καμια σημασια για μενα αυτη η δοκιμη...για το χατηρι αλλων την εκανα...

Παιζει ρολο και η εκτονωση των αεριων αλλα και το φρεναρισμα του συγκεντρωτηρα, στα πατερνμαστερ με το δαχτυλιδι που εχει μεσα και στα Κικς με τις κοφτερες τρυπες, τα αποτελεσματα των φρενατων τσοκ ειναι συνδυασμος των δυο αυτων παραγοντων.

Εχω γραψει για τις δοκιμες και τα πειραματα που εχω κανει με τα συγκεκριμενα τσοκ, αυτα που εχω δει και διαπιστωσει δεν αλλαζουν ετσι ευκολα.

Τωρα δεν ξερω αν θα κανω παλι καμια δοκιμη γιατι δεν εχω χρονο αλλα αν κανω θα τσεκαρω το goose με καποια φυσιγγια γιατι ειδα ωραιες καταβολες σημερα.
Συμφωνώ με αυτά που γράφεις φίλε Alex76.
 
Δυο τουφεκιες με το goose, στην ειναι κλειστες οι τρυπες του τσοκ με μπολικη μονωτικη ταινια
Επρεπε να γινει η δοκιμη γιατι μας διαβαζει πολυς κοσμος και πρεπει να κρινει μονος αν τα τσοκ φρενου δουλευουν
36 μετρα οι δοκιμες με 36γρ νο3 και χαρτονια 71×70
20211020_100420.jpg20211019_092018.jpg
 
Δυο τουφεκιες με το goose, στην ειναι κλειστες οι τρυπες του τσοκ με μπολικη μονωτικη ταινια
Επρεπε να γινει η δοκιμη γιατι μας διαβαζει πολυς κοσμος και πρεπει να κρινει μονος αν τα τσοκ φρενου δουλευουν
36 μετρα οι δοκιμες με 36γρ νο3 και χαρτονια 71×70
View attachment 34492View attachment 34494
Φίλε οι φωτο αποδεικνυουν αυτό που λέω τόσο καιρό, κοίτα ποσο πυκνο κέντρο έχει η φωτο με ανοιχτές τρυπες , κ ποσο αραιό κεντρο η φώτο με τις τρυπες κλειστές, το μυστικό όλο είναι στην απομακρυνση των αερίων της καυσης από τα σκάγια , μην τσιμπατε με τα ξυράφια
 
Φίλε οι φωτο αποδεικνυουν αυτό που λέω τόσο καιρό, κοίτα ποσο πυκνο κέντρο έχει η φωτο με ανοιχτές τρυπες , κ ποσο αραιό κεντρο η φώτο με τις τρυπες κλειστές, το μυστικό όλο είναι στην απομακρυνση των αερίων της καυσης από τα σκάγια
Πιο πυκνο κεντρο εχει οντως, αλλα η συγκεντρωαη ειναι ιδια, αντε να εχουν 3 σκαγις διαφορα.
Η γνωμη μου ειναι οπως ειπα και πιο πανω οτι ειναι ενας συνδυασμος στα τσοκ φρενου οι τουφεκιες που βγαζουν, οπως ειναι και η εκτονωση των αεριων απαραιτητη αλλα και το φρενου που εχουν.
 
Πιο πυκνο κεντρο εχει οντως, αλλα η συγκεντρωαη ειναι ιδια, αντε να εχουν 3 σκαγις διαφορα.
Η γνωμη μου ειναι οπως ειπα και πιο πανω οτι ειναι ενας συνδυασμος στα τσοκ φρενου οι τουφεκιες που βγαζουν, οπως ειναι και η εκτονωση των αεριων απαραιτητη αλλα και το φρενου που εχουν.
Πιστευω οτι θα συννενοηθουμε, οι φωτο μιλάνε μόνες τους κ μπράβο που τις έκανες, μην κοιτάς τον αριθμό σαν συνολο, κοίτα τον εσωτερικό κυκλο των 30 εκ, εκεί η τουφεκια με ανοιχτές τις τρυπες γαμει κ δερνει, η άλλη είναι για μπεκάτσα, τις φωτο να τις μελετήσουν καλά κ όσοι με ειρωνευτηκαν, γιατί παντα ότι γράφω το έχω δοκιμάσει
 
Κ κάτι ακόμα, αν οι φωτο ήταν με ψιλά σκάγια κ οχι με ν 3 τα οποία στην ουσία πανε μπαλα κ είναι αναίσθητα, οι διαφορές στα κέντρα θα ήταν τεράστιες
Δημήτρη, ερώτηση.
Όπλο με 3 ίδια έσω έξω τσόκ που προεξέχουν 10-15 πόντους.
Ανοίγω στο ένα τσοκ τρύπες κάθετες σε αυτό.
Στο δεύτερο ίδιο αριθμό και διάμετρο τρύπες με κλίση προς το στόμιο και στο τρίτο με κλίση προς το σπείρωμα.

Ζητούμενο το πυκνότερο κέντρο.
Πως τα κατατάσσεις ;;;
 
Δημήτρη, ερώτηση.
Όπλο με 3 ίδια έσω έξω τσόκ που προεξέχουν 10-15 πόντους.
Ανοίγω στο ένα τσοκ τρύπες κάθετες σε αυτό.
Στο δεύτερο ίδιο αριθμό και διάμετρο τρύπες με κλίση προς το στόμιο και στο τρίτο με κλίση προς το σπείρωμα.

Ζητούμενο το πυκνότερο κέντρο.
Πως τα κατατάσσεις ;;;
Διάμετρο αυλου κ σύσφιξη του τσοκ ;
 
Πιστευω οτι θα συννενοηθουμε, οι φωτο μιλάνε μόνες τους κ μπράβο που τις έκανες, μην κοιτάς τον αριθμό σαν συνολο, κοίτα τον εσωτερικό κυκλο των 30 εκ, εκεί η τουφεκια με ανοιχτές τις τρυπες γαμει κ δερνει, η άλλη είναι για μπεκάτσα, τις φωτο να τις μελετήσουν καλά κ όσοι με ειρωνευτηκαν, γιατί παντα ότι γράφω το έχω δοκιμάσει
Κοιτα και μια σημερα με το Κικς, ιδια μετρα, χαρτονι, φυσιγγι και δες διαφορα που εχει με την τουφεκια στην προηγουμενη σελιδα παλι με νο3, για την διαφορα των δυο τουφεκιων δεν ειναι υπευθυνο το φυσιγγι παντως.
20211021_131855.jpg
 
Back
Top