ΤΣΟΚ (CHOKE) Παρουσιάσεις – Κριτικές – Εντυπώσεις

Nikws7 για παρτη σου εχασα τουλαχιστον 5 τσιχλες σημερα αλλα δεν πειραζει. Βρηκα τελικα ενα διασπορας απο 3 χρονια που ειχα και το δοκιμασα με το kicks αποσταση 20 με 23 μετρα και το φυσιγγι ηταν το N-SPEED HP ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ νο 8-10. Μολις πηγαινα να σημειωσω τα σκαγια τοτε περναγαν τα τσιχλιδια.sarcastic. πιστευω ειναι πολυ καλη η τουφεκια για xfull
rGBXiDL.jpg
 
Nikws7 για παρτη σου εχασα τουλαχιστον 5 τσιχλες σημερα αλλα δεν πειραζει. Βρηκα τελικα ενα διασπορας απο 3 χρονια που ειχα και το δοκιμασα με το kicks αποσταση 20 με 23 μετρα και το φυσιγγι ηταν το N-SPEED HP ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ νο 8-10. Μολις πηγαινα να σημειωσω τα σκαγια τοτε περναγαν τα τσιχλιδια.sarcastic. πιστευω ειναι πολυ καλη η τουφεκια για xfull
rGBXiDL.jpg
Πολύ ωραία τουφεκιά, επιβεβαιώνει αυτό που είχα γράψει προ ημερών, για το διασπορέα Gualandi (τέτοιο έχει και το NOBEL SPEED DISPERSANTE αν δεν κάνω λάθος), ότι ανοίγει την τουφεκιά στα 80-90 εκατ. στα 20 μέτρα, ανεξαρτήτως με τι τσοκ θα ριχτεί ... Όπως έχει γράψει και ο Κυπρίδημος σύμφωνα με τις δοκιμές του Dr. Jones, οτι ουσιαστικά "ακυρώνει" το τσοκ, και δίνει την τουφεκιά που δίνει και ο κύλινδρος με συμβατικό φυσίγγι. Αλλά με πολύ πιο ομοιόμορφη ισοκατανομή των σκαγιών σε όλο τον κύκλο, από ότι ο κύλινδρος, όπως είχα γράψει εγώ επίσης. ;)
Και από ότι φαίνεται εδώ, ούτε τα τσοκ φρένου (ή ported - οπως θέλετε πείτε τα) δεν επηρεάζουν αυτό το γεγονός !!!... Μπράβο Αλέξανδρε για τη δοκιμή !!! .shake hands.
 
Ρε φιλε δεν ήταν ανάγκη!!


Σκούπα είναι ομως .... για ειδικές περιπτώσεις θάνατος!
Ε ενταξει με ετρωγε κι εμενα ο κωλος μου να δοκιμασω διασπορας με το kicks
Συμφωνεί κανείς μαζί μου ότι τα διασποράς θέλουν σφιχτά τσοκαρισματα ;

Άλεξ φοβερή τουφεκιά,,,να δω ποτέ θα πάω για δοκιμές
Εσυ αμα κανει καενα σεισμο μπορει να μας βαλεις καμια δοκιμη, βαρα καμια τσιχλα και καμια φασσα τωρα και ασε τις δοκιμες.yelling.
Πολύ ωραία τουφεκιά, επιβεβαιώνει αυτό που είχα γράψει προ ημερών, για το διασπορέα Gualandi (τέτοιο έχει και το NOBEL SPEED DISPERSANTE αν δεν κάνω λάθος), ότι ανοίγει την τουφεκιά στα 80-90 εκατ. στα 20 μέτρα, ανεξαρτήτως με τι τσοκ θα ριχτεί ... Όπως έχει γράψει και ο Κυπρίδημος σύμφωνα με τις δοκιμές του Dr. Jones, οτι ουσιαστικά "ακυρώνει" το τσοκ, και δίνει την τουφεκιά που δίνει και ο κύλινδρος με συμβατικό φυσίγγι. Αλλά με πολύ πιο ομοιόμορφη ισοκατανομή των σκαγιών σε όλο τον κύκλο, από ότι ο κύλινδρος, όπως είχα γράψει εγώ επίσης. ;)
Και από ότι φαίνεται εδώ, ούτε τα τσοκ φρένου (ή ported - οπως θέλετε πείτε τα) δεν επηρεάζουν αυτό το γεγονός !!!... Μπράβο Αλέξανδρε για τη δοκιμή !!! .shake hands.
Στελιο ξερεις ποια αλλα φυσιγγια εχουν τετοιο διασπορεα? Εχει καποιο ο Ρουμελιωτης η ο Fantom? Οχι οτι ριχνω και ποτε διασπορας αλλα καμια φορα μπορει να χρειαστουν.
 
Ε ενταξει με ετρωγε κι εμενα ο κωλος μου να δοκιμασω διασπορας με το kicks

Εσυ αμα κανει καενα σεισμο μπορει να μας βαλεις καμια δοκιμη, βαρα καμια τσιχλα και καμια φασσα τωρα και ασε τις δοκιμες.yelling.

Στελιο ξερεις ποια αλλα φυσιγγια εχουν τετοιο διασπορεα? Εχει καποιο ο Ρουμελιωτης η ο Fantom? Οχι οτι ριχνω και ποτε διασπορας αλλα καμια φορα μπορει να χρειαστουν.

Του Ρουμελιώτη που είχε παρουσιάσει ο @Γιάννης-Χανια είχε τέτοιου τύπου (Καρδαρα όμως) και τα Κίτρινο Lambro, 3Α και R12 είχαν αναφερθεί επίσης να έχουν τέτοιο ή τέτοιου τύπου διασπορέα με πτερύγια και σταυρό στη μέση και είχαν χαρακτηριστεί ως ημιδιασποράς...
 
Last edited:
Του ρουμελιώτη που είχε παρουσιάσει ο Γιάννης Χανιά είχε και τα Κίτρινο Lambro, 3Α και R12 είχαν αναφερθεί επίσης να έχουν τέτοιο ή τέτοιου τύπου διασπορέα με πτερύγια και σταυρό στη μέση και είχαν χαρακτηριστεί ως ημιδιασποράς...
Ευχαριστω Γρηγορη
 
Όλα τα lambro διασποράς (εκτός direct εννοειται)έχουν gualandi..
Club και gm3 32γρ του κυργια,gorilla 32γρ πορτοκαλί,diana τατσης 33γρ,Rm 32γρ ειναι μερικα απο αυτα..


Του ρουμελιώτη που είχε παρουσιάσει ο Γιάννης Χανιά είχε
Εχει του καρδαρα με σταυρό αλλά χωρίς αποσπωμενα πτερυγια(όπως ο gualandi)..
3Α και R12 είχαν αναφερθεί επίσης να έχουν τέτοιο ή τέτοιου τύπου διασπορέα με πτερύγια και σταυρό
Giovanni με σταυρο χωρις αποσπωμενα..
Ο μόνος λόγος που αναφέρω αυτή την "διαφορά "ειναι γιατί πιστεύω ότι ο gualandi χάρις στα αποσπωμενα πτερυγια πρέπει να έχει λίγο μεγαλύτερη κ πιο γρήγορη διασπορά..
Στέλιο τι λες?
 
Last edited:
Όλα τα lambro διασποράς (εκτός direct εννοειται)έχουν gualandi..
Club και gm3 32γρ του κυργια,gorilla 32γρ πορτοκαλί,diana τατσης 33γρ,Rm 32γρ ειναι μερικα απο αυτα..



Εχει του καρδαρα με σταυρό αλλά χωρίς αποσπωμενα πτερυγια(όπως ο gualandi)..

Giovanni με σταυρο χωρις αποσπωμενα..
Ο μόνος λόγος που αναφέρω αυτή την "διαφορά "ειναι γιατί πιστεύω ότι ο gualandi χάρις στα αποσπωμενα πτερυγια πρέπει να έχει λίγο μεγαλύτερη κ πιο γρήγορη διασπορά..
Στέλιο τι λες?
Σωστός ο Τάσος !!! Να προσθέσω και τα RC και CHEDDITE, από αυτά που έχω δοκιμάσει, και θυμάμαι τώρα ... Τάσο, για το τελευταίο που λες, ίσως έχεις δίκιο ... αλλά δεν ξέρω σίγουρα. Δεν έχω δοκιμάσει κανένα με διασπορέα Καρδάρα ούτε Giovanni ... μέχρι τώρα !!!
Είχα την υποψία μήπως το Lambro Tordo Dispersante ήταν με Giovanni, επειδή και η ίδια η Lambro το παρουσίασε σαν ημιδιασποράς (μικρότερη διασπορά από το Classic disp. και το Κίτρινο), και επειδή τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιεί γενικά τα βύσματα Giovanni σε όλα τα φυσίγγια... Αλλά ΚΑΙ αυτό είχε διασπορέα Gualandi !!!!!!
 
Παιδιά τα φώτα σας...Γνωρίζει κανείς για την μάρκα Tigue?Είμαι στα σκαριά να αποκτήσω ένα LF μαζί με την Affinity
Τα έχει εδώ ένας φίλος σε σ/π Benelli 828 και είναι πολύ ευχαριστημένος, πρέπει να είναι πολύ καλά ...
 
Παιδιά τα φώτα σας...Γνωρίζει κανείς για την μάρκα Tigue?Είμαι στα σκαριά να αποκτήσω ένα LF μαζί με την Affinity
Πρόσφατα πήρα σε ένα φίλο ένα gemini 2* για μια Affinity και πραγματικά έμεινε έκπληκτος από τις τουφεκιες που έβγαζε το όπλο του μου λέει πραγματικά το τσοκακι είναι για ζημιά εκεί που τουφεκαω τώρα δεν σηκωνα εύκολα τουφεκι
 
Back
Top