ΤΣΟΚ (CHOKE) Παρουσιάσεις – Κριτικές – Εντυπώσεις

Ούτε μάλλινη, ούτε μισόταπα. Μόνο συγκεντρωτήρα. Και μόνο σκοπευτικά 28 και 24 γρ. Αντε νάχα ρίξει στο κυνήγι και κανένα κουτί tordo 30 kai MB light ...
Και με M-Pro7 τα μούλιασα, και με WD-40, και καθαρό πετρέλαιο ... αλλά και πάλι ... τρίψιμο, πολύ τρίψιμο !!!! :(:D
Και εγώ με συγκεντρωτηρα το ίδιο..το μοναδικό τους μειονέκτημα για έμενα..αλλα αφού καθαρίζουν έστω κ με λίγο κόπο παραπάνω δεν πειράζει θα το υποστούμε κ αυτό...sarcastic.
 
Mολυβδωση κ πλαστικό δεν είναι..πηγμένη κάπνα..Κάρβουνο..
Προφανώς εγκλωβίζονται αέριο από τις τουφεκιες σε εκείνα τα σημεία..
Με ορειχαλκινη βούρτσα(αυτες που είναι σαν οδοντόβουρτσες)το καθαριζω..Βολεύει γιατί "πάει" στοχευμενα μιας κ δεν λερώνει παντού..
Και η ορειχαλκινη βουρτσα parker για την κάννη που εχω είναι καλή γιατι γιατι εφαρμόζει σφιχτά κ έχει σκληρή τριχα..
 
Last edited:
Κώστα, τα είχα πάρει ζευγάρι BL και MR, για το δίκαννο. Για το MR μπορώ να πω ότι μου άρεσε, δε μου βγάζει τόσο σφιχτή τουφεκιά όσο λες, ούτε είναι 4/10 το δικό μου, το είχα μετρήσει και βγαίνει κάπου 3 - 3,5 δέκατα. Έπαιρνα πιατάκια με ωραία σπασίματα, και κοντινά και αρκετά μακρινά. Δεν τα έχω δουλέψει πολύ όμως για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Κάποιες φορές στο σκοπευτήριο, και πολύ λίγο στο κυνήγι γιατί δεν είχε πολλά πουλιά. Είχα πάρει και κάποια πουλάκια και με τα δυο, έχασα και πολλά όμως, όχι τραυματισμένα, περισσότερο από αστοχίες, ειδικά με το BL, που υποτίθεται ότι είναι "σκούπα" !!! Γενικά δεν είδα να αυξάνονται τα ποσοστά μου, να μου δίνουν "κάτι παραπάνω" από τα Briley που χρησιμοποιούσα πριν, και που χρησιμοποιώ και τώρα μόνιμα.
Αλλά τα βαρέθηκα και για ένα άλλο λόγο: Πιάνουν πουρί, όχι μόνο στην αρχή της φούστας (όπου πιάνουν όλα τα τσοκ), αλλά και στο ενδιάμεσο αυλάκι "σκαλοπάτι", που έχουν στη μέση. Κι έτρωγα τα μανίκια μου να τα καθαρίσω !!! Τελικά μόνο με ορειχάλκινη βούρτσα πιασμένη σε δραπανοκατσάβιδο, με περιστροφή κατάφερνα κάπως να τα καθαρίσω, αλλά όχι όσο θα ήθελα. Μάλιστα το BL έπιανε και σε όλο το μπροστινό τμήμα του (καμπάνα) ένα πουρί με πολύ αδρή επιφάνεια, σαν σαγρέ σοβάς !!! Κάτι που δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί γίνεται ... Και φεύγει με πολλή δυσκολία.
Βέβαια αφού τα έχω θα τους ξαναδώσω μερικές ευκαιρίες και φέτος (αν έρθουν αρκετές τσίχλες) ... αλλά για μόνιμη χρήση δεν τα βλέπω!!! ;)
Στέλιο άκου και θα γράψω αυτά που έχω δει χωρίς να εξετάσω τι έχει γίνει στο θέμα brain chokes.το bell επειδή το έχω χρησ.παααρα πολύ στη 391 μέχρι τα 30 μετρα είναι πραγματική σκούπα στη δικιά μου κανη τουλάχιστον.η δουλειά του είναι αυτή.θα πάρεις πουλιά και στα 35 μέτρα αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο του bell.και τονίζω στη δικιά μου κανη γιατί σε κανη άλλης 391 μπορεί να μην έχει την ίδια απόδοση.εκανα συγκριτικό στ όπλο μου με διάφορα φυσίγγια και το bell όσο αυξανόταν τα μέτρα τόσο κρατούσε πιο ομοιόμορφη τουφεκιά.αυτα είδα και στο πίνακα και στο κυνήγι αυτά λέω
 
Κώστα, τα είχα πάρει ζευγάρι BL και MR, για το δίκαννο. Για το MR μπορώ να πω ότι μου άρεσε, δε μου βγάζει τόσο σφιχτή τουφεκιά όσο λες, ούτε είναι 4/10 το δικό μου, το είχα μετρήσει και βγαίνει κάπου 3 - 3,5 δέκατα. Έπαιρνα πιατάκια με ωραία σπασίματα, και κοντινά και αρκετά μακρινά. Δεν τα έχω δουλέψει πολύ όμως για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Κάποιες φορές στο σκοπευτήριο, και πολύ λίγο στο κυνήγι γιατί δεν είχε πολλά πουλιά. Είχα πάρει και κάποια πουλάκια και με τα δυο, έχασα και πολλά όμως, όχι τραυματισμένα, περισσότερο από αστοχίες, ειδικά με το BL, που υποτίθεται ότι είναι "σκούπα" !!! Γενικά δεν είδα να αυξάνονται τα ποσοστά μου, να μου δίνουν "κάτι παραπάνω" από τα Briley που χρησιμοποιούσα πριν, και που χρησιμοποιώ και τώρα μόνιμα.
Αλλά τα βαρέθηκα και για ένα άλλο λόγο: Πιάνουν πουρί, όχι μόνο στην αρχή της φούστας (όπου πιάνουν όλα τα τσοκ), αλλά και στο ενδιάμεσο αυλάκι "σκαλοπάτι", που έχουν στη μέση. Κι έτρωγα τα μανίκια μου να τα καθαρίσω !!! Τελικά μόνο με ορειχάλκινη βούρτσα πιασμένη σε δραπανοκατσάβιδο, με περιστροφή κατάφερνα κάπως να τα καθαρίσω, αλλά όχι όσο θα ήθελα. Μάλιστα το BL έπιανε και σε όλο το μπροστινό τμήμα του (καμπάνα) ένα πουρί με πολύ αδρή επιφάνεια, σαν σαγρέ σοβάς !!! Κάτι που δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί γίνεται ... Και φεύγει με πολλή δυσκολία.
Βέβαια αφού τα έχω θα τους ξαναδώσω μερικές ευκαιρίες και φέτος (αν έρθουν αρκετές τσίχλες) ... αλλά για μόνιμη χρήση δεν τα βλέπω!!! ;)
Στελιο για το μπελ BL ελεγα οτι μετα τα 25 δεν τα σκοτωνει, ενω περνουν σκαγια, σε στοχο μεχρι 35μ μπορεις ανετα να σπας πιατα με ωραια κατανομη! Το MR σκοτωνε κανονικα, αλλα στο δικο μου οπλο ειχε αναπηδησει στομιου! Εφευγε ψηλα η ντουφεκια, ενω οταν το ακομπουσες καλα εριχνε κεντρο!
 
Στελιο για το μπελ BL ελεγα οτι μετα τα 25 δεν τα σκοτωνει, ενω περνουν σκαγια, σε στοχο μεχρι 35μ μπορεις ανετα να σπας πιατα με ωραια κατανομη! Το MR σκοτωνε κανονικα, αλλα στο δικο μου οπλο ειχε αναπηδησει στομιου! Εφευγε ψηλα η ντουφεκια, ενω οταν το ακομπουσες καλα εριχνε κεντρο!
Τα μετρα στο κοντακι ειναι σωστα Κωστα?
Δεν χανεις το κεντρο απο αυτο.
Τα σκαγια εχουν φυγει κι ακολουθει η αναπηδηση.
Μπορει να "χανεις"την κανη σε 2η-3η,συνεχομενη τουφεκια,λογω αναπηδησης.
Οχι να μην πηγαινει σωστα η πρωτη....
 
Οχι!
Δοκιμασμενο!
Για ψυχολογικους και μονο λογους,παρτες σε ορειχαλκινη τριχα!:)
Για τσοκακια λεγαμε....
Γιάννη τι είναι αυτά? κουμπωνουν κατευθείαν στο ντρεμελ? αν ναι από που τα παίρνουμε? στείλε κανένα λινκ!
 
Τα μετρα στο κοντακι ειναι σωστα Κωστα?
Δεν χανεις το κεντρο απο αυτο.
Τα σκαγια εχουν φυγει κι ακολουθει η αναπηδηση.
Μπορει να "χανεις"την κανη σε 2η-3η,συνεχομενη τουφεκια,λογω αναπηδησης.
Οχι να μην πηγαινει σωστα η πρωτη....
Γιαννη με οτι αλλο τσοκ εριχνα πηγαιναν κεντρο, το εκανα κ σε αποσταση 15μ
Οταν το ακοπουσα σταθερα κ το πατουσα προς τα κατω πηγαινε κεντρο! Ειναι πολυ περιεργα αυτα τα τσοκ αλαζουν συμπεριφορα αναλογα με το φυσιγγι!
 
Γιάννη τι είναι αυτά? κουμπωνουν κατευθείαν στο ντρεμελ? αν ναι από που τα παίρνουμε? στείλε κανένα λινκ!
Γιωργο,ολα τα σχετικα καταστηματα εχουν.
Αν εχεις κκντα σου κανενα practiker,ριξε μια ματια στα αναλώσιμα απο dremel.
 
Γιωργο,ολα τα σχετικα καταστηματα εχουν.
Αν εχεις κκντα σου κανενα practiker,ριξε μια ματια στα αναλώσιμα απο dremel.
έχω κοντά μου practiker! θα παω να κοιταξω... εχω το dremel απο τα lidl! ελπιζω να μην εχω θεμα! :) ευχαριστω πολυ!
 
IMG-20181012-160403.jpg

Παρελαβα από Αγγλία κανονικά
 
Back
Top