ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΒΟΥΜΕ ΦΩΤΙΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ

Λοιπον για να μη νομιζετε οτι τον σπινθηριστη θα τον χρειαστητε σε καταστασεις Ραμπο θα σας πω το εξης,Προχθες με τις παγωνιες ανεβηκαμε στο εξοχικο στα Πιερια.Το σπιτι μεσα παγωμενο.Αναβω το καλοριφερ και παω να αναψω το τζακι για να ζεσταθουμε αμεσα.3 αναπτηρες β ουτανιου και δεν αναβει κανενας ουτε με τριψιμο.Παω να παρω τον αναπτηρα που εχω παντα καβατζα στο αυτοκινητο και ανακαλυπτω οτι τον βουτηξε καποιος(ο καπνιστης γιος μαλλον που ειναι μονιμα χωρις αναπτηρα)Και θυμηθηκα οτι πριν καμια δεκαετια ειχα παρει ενα σπινθηρηστη.Το προβλημα λυθηκε αμεσως με λιγο βαμβακι.Στα πολλα κρυα οι αναπτηρες δεν αναβουν.Πρεπει να τους ζεστανεις αρκετη ωρα στα κακαλα σου για να παρουν μπρος;).big smile.
Βαλε sipeee με σπινθηρα και το προβλιμα παειιιι .big smile.
 



Κάνει και για αυτοάμυνα στο σπίτι .sarcastic.
Θυμάστε τις τρόμπες με το φλιτ πριν καμια 40-50αριά χρόνια; Είχα μετατρέψει μία σε φλογοβόλο με μπλε οινόπνευμα και σπαρματσέτο! Ακόμα θυμάμαι το ξύλο που έφαγα από την μάνα μου, την γιαγιά μου, την θεία μου - παρολίγο να κάψω το πλυσταριό στην αυλή!o_O
 
Θυμάστε τις τρόμπες με το φλιτ πριν καμια 40-50αριά χρόνια; Είχα μετατρέψει μία σε φλογοβόλο με μπλε οινόπνευμα και σπαρματσέτο! Ακόμα θυμάμαι το ξύλο που έφαγα από την μάνα μου, την γιαγιά μου, την θεία μου - παρολίγο να κάψω το πλυσταριό στην αυλή!o_O
Έτσι, παλιά βαραγε οποίος προλάβαινε, ήταν μην κάνεις μ@##κια:)
 
Θυμάστε τις τρόμπες με το φλιτ πριν καμια 40-50αριά χρόνια; Είχα μετατρέψει μία σε φλογοβόλο με μπλε οινόπνευμα και σπαρματσέτο! Ακόμα θυμάμαι το ξύλο που έφαγα από την μάνα μου, την γιαγιά μου, την θεία μου - παρολίγο να κάψω το πλυσταριό στην αυλή!o_O
Και ελεγα πος δεν πιανομουνα ος σατανας μηκρος.το ειδιο εκανα και εγω και οπου εβλεπα φωλια με σφηγγες την ειχανε γ@@ ση .big smile. .my man. bbq2
 
Άναμμα φωτιάς στο βουνό λοιπόν. Όταν μιλάμε για άναμμα μιας μικρής φωτιά για να ψήσουμε κάτι που έχουμε προγραμματίσει τα πράγματα είναι εύκολα. Πώς ανάβει όμως μια φωτιά, σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, όταν είμαστε βρεγμένοι εμείς και όλα γύρο μας; Όταν το φως της ημέρας χάθηκε και ετοιμαζόμαστε για μια δυσκολη νύχτα; Εδώ παραθέτω τις προσωπικές μου επιλογές. IMG_20221126_120706.jpg
 
Θεωρώ προσωπικά ακατανόητο το να κουβαλάμε ξυλεία μέσα στο δάσος για να ανάψουμε φωτιά.Ακομα και μετά από βροχή υπάρχουν σημεία που είναι στεγνά ή αποφλοιωνοντας μικρά κλαδάκια η δουλειά γίνεται.Το σετάκια για έκτακτη ανάγκη που έχω στο σακίδιο είναι αυτό (120γρ) μόνο με την διαφορά ότι έχω μέσα και κομμάτια ρετσίνι που μαζεύω από τα πεύκα.
 
Θεωρώ προσωπικά ακατανόητο το να κουβαλάμε ξυλεία μέσα στο δάσος για να ανάψουμε φωτιά.Ακομα και μετά από βροχή υπάρχουν σημεία που είναι στεγνά ή αποφλοιωνοντας μικρά κλαδάκια η δουλειά γίνεται.Το σετάκια για έκτακτη ανάγκη που έχω στο σακίδιο είναι αυτό (120γρ) μόνο με την διαφορά ότι έχω μέσα και κομμάτια ρετσίνι που μαζεύω από τα πεύκα.
Έλα ρε Μαγκάιβερ...
 
Θεωρώ προσωπικά ακατανόητο το να κουβαλάμε ξυλεία μέσα στο δάσος για να ανάψουμε φωτιά.Ακομα και μετά από βροχή υπάρχουν σημεία που είναι στεγνά ή αποφλοιωνοντας μικρά κλαδάκια η δουλειά γίνεται.Το σετάκια για έκτακτη ανάγκη που έχω στο σακίδιο είναι αυτό (120γρ) μόνο με την διαφορά ότι έχω μέσα και κομμάτια ρετσίνι που μαζεύω από τα πεύκα.
Τι σκέφτεται ο άνθρωπος όταν θέλει να ψήσει !!! αλλά ντρέπεται να το πει ...
.RESPECT.
 
Τι σκέφτεται ο άνθρωπος όταν θέλει να ψήσει !!! αλλά ντρέπεται να το πει ...
.RESPECT.
Το πιο αποδοτικό είναι να κόψεις ένα φυσίγγι (κατά προτίμηση Λάμπρο) και να αδειάσεις την πυρίτιδα πάνω στο προσάναμα με ανάφλεξη σπίθας.
 
Το πιο αποδοτικό είναι να κόψεις ένα φυσίγγι (κατά προτίμηση Λάμπρο) και να αδειάσεις την πυρίτιδα πάνω στο προσάναμα με ανάφλεξη σπίθας.
Σου παει καρδιά να ξαντεριάσεις τεεετοιο φυσίγγι?????
Δεν χαλας ένα κουτί rem καλυτερα....
 
Σου παει καρδιά να ξαντεριάσεις τεεετοιο φυσίγγι?????
Δεν χαλας ένα κουτί rem καλυτερα....
Έχει άλλη φλόγα το Λάμπρο,σαν πετρογκαζ ένα πράμα...Αν σκεφτείς ότι ένα τέτοιο φυσίγγι που προορίζεται για κλαμπανι, ηχορύπανση,τζάμπα μαυρίλα της κάννης πιάνει τόπο,κανείς και τον κατασκευαστή υπερήφανο που βρήκες χρήση τελικά.
 
Back
Top