ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΒΟΥΜΕ ΦΩΤΙΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ

Κουτάκι αδιάβροχο , ένας μικρός bic, δύο μπαλιτσες βαμβάκι και ένας μικρός σπινθηριστης και δύο ξυλάκια δαδι πευκου και ανάβεις φωτιά για πλακα. Και η σαμπρελα που λέτε πιο πανω ανάβει ακόμα και να βρέχει πολυ.
 
Η φωτιά στο ύπαιθρο και ιδιαίτερα στο δάσος είναι πολύ επικίνδυνο πράγμα. Επειδή τα τελευταία χρόνια
τα δάση μας έπαθαν μεγάλη φθορά από πυρκαγιές, υπάρχουν αυστηρές διατάξεις για το άναμμα φωτιάς
στο ύπαιθρο. Είμαστε πάντοτε προσεκτικοί στο άναμμα της φωτιάς και παίρνουμε όλες τις απαραίτητες
προφυλάξεις. Όταν λοιπόν μπορείς ν' ανάψεις φωτιά πάρε διπλάσιες προφυλάξεις. Για ατομικό η ομαδικό
μαγείρεμα υπάρχουν και συσκευές υγραερίου (γκαζάκια). Παρακάτω Θα μάθεις πώς μπορείς ν' ανάβεις
φωτιά, αλλά και πώς Θα προφυλαχθείς εσύ απ' αυτήν, προφυλάσσοντας έτσι και τους άλλους .

Φρόντισε το σημείο που Θα ανάψεις φωτιά να μην είναι κοντά σε:

Θάμνους η κάτω από δέντρα.

Καθάρισε καλά το χώρο, σε διάμετρο 6μ., γύρω από το σημείο που Θα ανάψεις φωτιά, από ξερά κλαδιά, πευκοβελόνες, πουρνάρια και ότι μπορεί να πάρει φωτιά.

Συγκέντρωσε: όλα τα ξύλα που σου χρειάζονται για τη φωτιά και τακτοποίησέ τα κοντά σου.

Μάζεψε: όσα ξύλα σου χρειάζονται πραγματικά, ούτε: λιγότερα ούτε περισσότερα.

Φρόντισε: να υπάρχει πάντα ένα δοχείο με νερό η χώμα κοντά στο σημείο της φωτιάς.

Διαπίστωσε: από που φυσάει ο αέρας, έτσι ώστε να αερίζεται σωστά φωτιά σου.

Αν φυσάει δυνατά απέφυγε να ανάψεις φωτιά.

Για να ανάψεις τη φωτιά σου, καλό είναι να μεταχειρισθείς για προσάναμμα πούσι (ξερές βελόνες από
πεύκα), η ξερά λεπτά κλαδάκια, η ξερά κουκουνάρια. Τα ξερά κλαδιά που βρίσκονται στο κατώτερο μέρος
των δένδρων είναι καλύτερα απ' αυτά που είναι πεσμένα χάμω. Αφού μαζευτούν τα ξύλα και κοπούν, τότε:
τα χωρίζεις σε: διαφορετικές στοίβες από χονδρά και λεπτότερα κομμάτια.
Αφού ετοιμάσεις το προσάναμμα, παίρνεις ένα κλαδί με διχάλα, μήκους 15 εκ. το χώνεις μέσα στη γη πλαγιαστό αφήνοντας τη διχάλα απ' έξω.
Τοποθέτησε το προσάναμμα γύρω από το ξυλάκι με την διχάλα, μετά βάλε ένα σπίρτο η ένα αναμμένο χαρτί κάτω από το προσάναμμα. Με αυτό το τρόπο εξασφαλίζεις επαρκή αερισμό για να ανάψει η φωτιά σου. Όταν ανάψει καλά το προσάναμμα, άρχισε να βάζεις πιο χοντρά ξύλα.

Μην βάζεις, μαζεμένα πολλά κλαδιά και ξύλα στη φωτιά γιατί έτσι Θα την "μπουκώσεις" δηλαδή δεν Θα
παίρνει αέρα και Θα σβήσει n αν είναι πολύ ισχυρή θα χάσεις τον έλεγχό της.

Ποτέ και για κανένα λόγο μην αφήσεις τη φωτιά να καίει χωρίς να βρίσκεσαι εσύ n κάποιος άλλος να
την παρακολουθεί.


Για να σβήσεις τη φωτιά σου, μη ρίχνεις το νερό που έχεις όλο μαζί, γιατί έτσι γίνεται ατμός και δημιουργεί
ρεύμα αέρα, που μπορεί να τονώσει τη φωτιά.
Ρίξε το νερό χούφτα‐χούφτα και ξανάριξε νερό μέχρι να είσαι σίγουρος, ότι η φωτιά έσβησε.
Για πιο σίγουρα σκέπασε την και με χώμα. Πρόσεξε όμως πριν φύγεις να έχει σβήσει και η τελευταία σπίθα.


Οι παραπάνω συμβουλές είναι από τον Ερευνητικό Οργανισμό Ελλήνων.

Φωτιά στη φύση πάντα μέσα σε λακούβα, π.χ. 25-40 εκατοστά βάθος και 70-100εκ διάμετρο, με πέτρες σαν ανάχωμα γύρω από την λακούβα. Το χώμα που βγάζουμε ανοίγωντας την λακούβα δεν το σκορπίζουμε αλλά το χρησιμοποιούμε για να σβήσουμε την φωτιά και να κλείσουμε την λακούβα όταν είναι να φύγουμε. Και μην ξεχνάτε να πάρετε και τα σκουπίδια μαζί...

ΥΓ: βασικά θέλει 2 λακούβες, αλλά αυτό σε άλλο μήνυμα, και με μία γίνεται η δουλειά σωστά
 
Φωτιά στη φύση πάντα μέσα σε λακούβα, π.χ. 25-40 εκατοστά βάθος και 70-100εκ διάμετρο, με πέτρες σαν ανάχωμα γύρω από την λακούβα. Το χώμα που βγάζουμε ανοίγωντας την λακούβα δεν το σκορπίζουμε αλλά το χρησιμοποιούμε για να σβήσουμε την φωτιά και να κλείσουμε την λακούβα όταν είναι να φύγουμε. Και μην ξεχνάτε να πάρετε και τα σκουπίδια μαζί...

ΥΓ: βασικά θέλει 2 λακούβες, αλλά αυτό σε άλλο μήνυμα, και με μία γίνεται η δουλειά σωστά
Με τις δύο λακκούβες θέλει και κατάλληλο εργαλείο γιατί πρέπει να συγκοινωνούν, όμως αυτό θα γίνει άμα πάς επι τούτου, όμως δεν γίνεται έτσι πάντα!
 
Πάντα υπάρχει αυτός ο αναπτήρας στην τσέπη μου όταν πάω για κυνήγι και πάντα γεμισμένος.
Δεν τον έχω για να ανάψω φωτιά, αλλά γιατί καθαρίζω τις τσίχλες σε κάποια βρύση ή πηγή πριν φτάσω σπίτι και μετά το ξεπουπούλιασμα καίω τα μικρά χνούδια που έχουν μείνει. Έτσι έμαθα από μικρός.


DSC01513_Fotor.jpg

Φωτιές έχω ανάψει άπειρες στο βουνό όταν ήμουν πρόσκοπος και δε νομίζω να δυσκολευτώ αν ποτέ χρειαστεί σε ανάγκη. Ελπίζω όμως να μην χρειαστεί.
 
Σπινθηριστής, ένα βαμβάκι εμποτισμένο με βαζελίνη για να ανάψει και ένα κομματάκι σαμπρέλα!.
Εχεις καταφέρει να ανάψεις με σπινθήρα σαμπρέλα και καλά ποτισμένο βαμβάκι; Εγώ δυσκολεύομαι πολύ. Μόνο σκέτο βαμβάκι έχω καταφέρει να ανάψω με σπινθηριστη.
 
Φωτιά στη φύση πάντα μέσα σε λακούβα, π.χ. 25-40 εκατοστά βάθος και 70-100εκ διάμετρο, με πέτρες σαν ανάχωμα γύρω από την λακούβα. Το χώμα που βγάζουμε ανοίγωντας την λακούβα δεν το σκορπίζουμε αλλά το χρησιμοποιούμε για να σβήσουμε την φωτιά και να κλείσουμε την λακούβα όταν είναι να φύγουμε. Και μην ξεχνάτε να πάρετε και τα σκουπίδια μαζί...

ΥΓ: βασικά θέλει 2 λακούβες, αλλά αυτό σε άλλο μήνυμα, και με μία γίνεται η δουλειά σωστά
Dakota ;)
 
Εχεις καταφέρει να ανάψεις με σπινθήρα σαμπρέλα και καλά ποτισμένο βαμβάκι; Εγώ δυσκολεύομαι πολύ. Μόνο σκέτο βαμβάκι έχω καταφέρει να ανάψω με σπινθηριστη.
Ανάβω το βαμβάκι με την βαζελίνη και μετά βάζω και την σαμπρέλα!.
 
Εχεις καταφέρει να ανάψεις με σπινθήρα σαμπρέλα και καλά ποτισμένο βαμβάκι; Εγώ δυσκολεύομαι πολύ. Μόνο σκέτο βαμβάκι έχω καταφέρει να ανάψω με σπινθηριστη.
Καλημέρα και χρόνια πολλά! Την σαμπρέλα την βάζω μετά αφού έχει ανάψει το βαμβάκι με την βαζελίνη! Μόνη της δεν ανάβει!.
 
Έτσι ακριβώς, το βαμβάκι με τον σπινθηριστη αρπάζει με την καμια. Η σαμπρελα με τον σπινθηριστη δεν ανάβει.
Καλημέρα και χρόνια πολλά! Άκου Φίλε μου, δεν ξέρω πώς προσπάθησες, προσπαθείς, να ανάψεις το βαμβάκι με την βαζελίνη, κάτι πρέπει να κάνεις λάθος!. Η σαμπρέλα προφανώς και δεν ανάβει με τον σπινθηριστή μόνη της, την βάζω μετά και αφού έχει ανάψει το βαμβάκι! Τώρα δεν ξέρω πως εσείς αναμιγνύεται το βαμβάκι με την βαζελίνη! Τράβηξα και βίντεο, αλλά δεν μπορώ να το ανεβάσω, εάν μπορεί να μου κάποιος πώς γίνεται, θα το ανεβάσω για να δείτε με πόσες προσπάθειες άναψε!
 
Back
Top