ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΒΟΥΜΕ ΦΩΤΙΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Άκου Φίλε μου, δεν ξέρω πώς προσπάθησες, προσπαθείς, να ανάψεις το βαμβάκι με την βαζελίνη, κάτι πρέπει να κάνεις λάθος!. Η σαμπρέλα προφανώς και δεν ανάβει με τον σπινθηριστή μόνη της, την βάζω μετά και αφού έχει ανάψει το βαμβάκι! Τώρα δεν ξέρω πως εσείς αναμιγνύεται το βαμβάκι με την βαζελίνη! Τράβηξα και βίντεο, αλλά δεν μπορώ να το ανεβάσω, εάν μπορεί να μου κάποιος πώς γίνεται, θα το ανεβάσω για να δείτε με πόσες προσπάθειες άναψε!
Καλημέρα κ χρόνια πολλά.
Ο καλύτερος τρόπος είναι με τον αναπτήρα του Αλεξ. Ούτε βαμβάκια ούτε σαμπρέλες ούτε τπτ φίλε μου.
Μόνο βαζελίνη :cool:
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά! Άκου Φίλε μου, δεν ξέρω πώς προσπάθησες, προσπαθείς, να ανάψεις το βαμβάκι με την βαζελίνη, κάτι πρέπει να κάνεις λάθος!. Η σαμπρέλα προφανώς και δεν ανάβει με τον σπινθηριστή μόνη της, την βάζω μετά και αφού έχει ανάψει το βαμβάκι! Τώρα δεν ξέρω πως εσείς αναμιγνύεται το βαμβάκι με την βαζελίνη! Τράβηξα και βίντεο, αλλά δεν μπορώ να το ανεβάσω, εάν μπορεί να μου κάποιος πώς γίνεται, θα το ανεβάσω για να δείτε με πόσες προσπάθειες άναψε!
Μέσω youtube,fb κλπ νομίζω.
 
Καλημέρα κ χρόνια πολλά.
Ο καλύτερος τρόπος είναι με τον αναπτήρα του Αλεξ. Ούτε βαμβάκια ούτε σαμπρέλες ούτε τπτ φίλε μου.
Μόνο βαζελίνη :cool:
Καλημέρα! Στέλιο οπωσδήποτε και είναι ο καλύτερος τρόπος! Έχω και Zippo από τον καιρό που κάπνιζα αλλά και αναπτήρα Θυέλλης, όμως πώς θα το κάνουμε και λίγο από κομάντος? 74 Ε ΕΣΣΟ 111 Σειρά, 2η Μ.Α Λ. 2ο Σ.Α Λ.!
 
Ρε παιδια βλεπω το ποστ ποσες μερες στης πρωτες θεσεις εκατομυρια ξοδευτικαν για να φτασουμε σε εναν απλο αναπτηρα και μεις τωρα φαγωθηκαμε να το βγαλουμε αχρηστο παρτε καμια κουτα bic βαλτε στα σακιδια κρυψτε στις κουφαλες στα βουνα και αμα καταφερει κανεις να βρεθει σε κατασταση αναγκης τα ξαναλεμε εδω να παμε δε μπορουμε με τοσο που εχει η βενζηνη αχχααχαχα θα μεινουμε κιωλας εκει πανω αχαα
 
... παρτε καμια κουτα bic βαλτε στα σακιδια κρυψτε στις κουφαλες στα βουνα και αμα καταφερει κανεις να βρεθει σε κατασταση αναγκης τα ξαναλεμε εδω να παμε δε μπορουμε με τοσο που εχει η βενζηνη αχχααχαχα θα μεινουμε κιωλας εκει πανω αχαα
Οι αναπτύρες βουτανίου δεν ανάβουν σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες διότι η πίεση μέσα μειώνεται πολύ και δεν μπορεί να ανεβάσει καύσιμο. Για αυτό προτιμάω φρεσκογεμισμένο Ζίππο.

Παρόλα αυτά συμφωνώ ότι είναι περισσότερο χόμπι (prepping) και όχι ανάγκη ο σπινθηριστής και το μαγνήσιο και δεν είναι καθόλου πρακτικά. Αυτός βέβαια που το γουστάρει σα γκάντζετ θα βρει δικαιολογίες για να πει ότι είναι δήθεν προτιμότερο και να δικαιολογήσει στον εαυτό του την επιλογή του.
Ο καθένας με ότι του κάνει κέφι ;)
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά! Άκου Φίλε μου, δεν ξέρω πώς προσπάθησες, προσπαθείς, να ανάψεις το βαμβάκι με την βαζελίνη, κάτι πρέπει να κάνεις λάθος!. Η σαμπρέλα προφανώς και δεν ανάβει με τον σπινθηριστή μόνη της, την βάζω μετά και αφού έχει ανάψει το βαμβάκι! Τώρα δεν ξέρω πως εσείς αναμιγνύεται το βαμβάκι με την βαζελίνη! Τράβηξα και βίντεο, αλλά δεν μπορώ να το ανεβάσω, εάν μπορεί να μου κάποιος πώς γίνεται, θα το ανεβάσω για να δείτε με πόσες προσπάθειες άναψε!
Με μισό σπινθηρα ανάβει το βαμβάκι. Πανεύκολα.
 
Αυτό λέω και εγώ, αλλά δεν ξέρω πώς να ανεβάσω το βίντεο!.
Δεν χρειάζεται βιντεο. Όποιος έχει σπινθηριστη ας βάλει μια μπαλίτσα βαμβάκι στο νεροχύτη η σε κάποιο αλλο σφαλες σημειο και με ένα χτύπημα το βαμβάκι θα αρπάξει αμεσως.
 
Λοιπον για να μη νομιζετε οτι τον σπινθηριστη θα τον χρειαστητε σε καταστασεις Ραμπο θα σας πω το εξης,Προχθες με τις παγωνιες ανεβηκαμε στο εξοχικο στα Πιερια.Το σπιτι μεσα παγωμενο.Αναβω το καλοριφερ και παω να αναψω το τζακι για να ζεσταθουμε αμεσα.3 αναπτηρες β ουτανιου και δεν αναβει κανενας ουτε με τριψιμο.Παω να παρω τον αναπτηρα που εχω παντα καβατζα στο αυτοκινητο και ανακαλυπτω οτι τον βουτηξε καποιος(ο καπνιστης γιος μαλλον που ειναι μονιμα χωρις αναπτηρα)Και θυμηθηκα οτι πριν καμια δεκαετια ειχα παρει ενα σπινθηρηστη.Το προβλημα λυθηκε αμεσως με λιγο βαμβακι.Στα πολλα κρυα οι αναπτηρες δεν αναβουν.Πρεπει να τους ζεστανεις αρκετη ωρα στα κακαλα σου για να παρουν μπρος;).big smile.
 
Last edited:
Λοιπον για να μη νομιζετε οτι τον σπινθηριστη θα τον χρειαστητε σε καταστασεις Ραμπο θα σας πω το εξης,Προχθες με τις παγωνιες ανεβηκαμε στο εξοχικο στα Πιερια.Το σπιτι μεσα παγωμενο.Αναβω το καλοριφερ και παω να αναψω το τζακι για να ζεσταθουμε αμεσα.3 αναπτηρες β ουτανιου και δεν αναβει κανενας ουτε με τριψιμο.Παω να παρω τον αναπτηρα που εχω παντα καβατζα στο αυτοκινητο και ανακαλυπτω οτι τον βουτηξε καποιος(ο καπνιστης γιος μαλλον που ειναι μονιμα χωρις αναπτηρα)Και θυμηθηκα οτι πριν καμια δεκαετια ειχα παρει ενα σπινθηρηστη.Το προβλημα λυθηκε αμεσως με λιγο βαμβακι.Στα πολλα κρυα οι αναπτηρες δεν αναβουν.Πρεπει να τους ζεστανεις αρκετη ωρα στα κακαλα σου για να παρουν μπρος;).big smile.
Η μασχάλη δεν σου κάνει ? μπιμπικιάζεις?
 
Back
Top