ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΒΟΥΜΕ ΦΩΤΙΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ

Θυμάστε τις τρόμπες με το φλιτ πριν καμια 40-50αριά χρόνια; Είχα μετατρέψει μία σε φλογοβόλο με μπλε οινόπνευμα και σπαρματσέτο! Ακόμα θυμάμαι το ξύλο που έφαγα από την μάνα μου, την γιαγιά μου, την θεία μου - παρολίγο να κάψω το πλυσταριό στην αυλή!o_O
Άσε ρε γατάκι, η Ζήνα δεν χρειάζεται τρόμπες και κλαπατσίμπανα!:p
 
Πως αναβεις φωτια πάνω στο χιόνι ή πάνω στο παγο?
Ενας ειναι ο τροπος!
ή με καλό δαδί και Κέδρο
ή με λεπτές φλούδες απο σαμπρέλα ποδηλάτου και φυσικα συν Κέδρο και μόνο.
Πραγματι ετσι ακριβως ,Το εχω κανει δυο φορες .Τη μια ηρθαν και με μαζεψαν και απορουσαν πως αναψα φωτια
 
Πως αναβεις φωτια πάνω στο χιόνι ή πάνω στο παγο?
Ενας ειναι ο τροπος!
ή με καλό δαδί και Κέδρο
ή με λεπτές φλούδες απο σαμπρέλα ποδηλάτου και φυσικα συν Κέδρο και μόνο.
Ρε παιδιά μη με παρεξηγήσετε... Όταν λέμε Κέδρο τι ακριβώς εννοούμε?
 
Ρε παιδιά μη με παρεξηγήσετε... Όταν λέμε Κέδρο τι ακριβώς εννοούμε?
IMG_20221202_173655.jpg

Αυτο που μοιαζει με ελατο αλλα δεν ειναι βγαινει παντου ακομα και σε θαμνώδη θα το βρείτε εχει αγκαθωτά φυλλα σαν του ελάτου αλλα ειναι σε στρογγυλές μορφές
 
Ουστ μωρή μουχρίτσα εσύ.Ποιο ακριβώς κομμάτι του δέντρου εννοώ υποανάπτυκτε τύπε....my man.
Και στην αρχη της φωτιας για να παρει ακομα και τα φυλλα του και απανω από τα φύλλα τους κορμούς του, υστερα μολις π;ρει καλα καις οτι βαλεις απο το δασος
 
Ο λογος που βαζουμε κέδρο ειναι οτι αυτο το δέντρο-φυτο ειναι το μοναδικο που κραταει μεσα του την λιγοτερη υγρασια αλλα και γτ δεν μπορει να απορροφήσει και πολυ υγρασια ακομα και να βρέχει ή να χιονίζει
 
View attachment 61782

Αυτο που μοιαζει με ελατο αλλα δεν ειναι βγαινει παντου ακομα και σε θαμνώδη θα το βρείτε εχει αγκαθωτά φυλλα σαν του ελάτου αλλα ειναι σε στρογγυλές μορφές
Υπάρχει κι αυτό που είναι δυνατές οι βελόνες και σε τρυπάνε αλλά υπάρχει και το αλλο το κέδρο που είναι μαλακό πχ σαν τα αριζόνα, κτλ.
 
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες, ωραίο θέμα! Χωρίς πηγή φλόγας, θα τα καταφέρναμε ποτέ?
Θα τα καταφέρναμε με πολύ κόπο και με ευνοϊκές συνθήκες. Είναι ωραίο να έχεις πειραματιστεί με διάφορες τεχνικές στο άναμμα φωτιάς. Όμως αν υπάρξει σοβαρή ανάγκη για φωτιά άμεσα, θέλουμε τα καλύτερα υλικά. Μπορεί να είναι νύχτα, να βρέχει, να φυσάει, να έχουμε χτυπήσει κλπ. Τέτοιες ώρες η αποτυχία μπορεί να φέρει την καταστροφή.
 
Back
Top