Σωστή Επώμιση και Ασκήσεις

Επειδή ακόμα δεν μπορώ να πάρω μπάλα τα σκοπευτήρια και τους δασκάλους, περιμένω να ακούσω τις συμβουλές σας περί σωστής επόμησεις. Έχω ακούσει και διαβάσει για ασκήσεις που μπορείς να κάνεις στο σπίτι σου, αυτές οι επομήσεις - ασκήσεις ισχύουν μόνο για το σκοπευτήριο ή και στο κυνήγι ισχύουν οι ίδιοι κανόνες
 
Η σωστη επωμιση ειναι η σωστη επωμιση. Και δουλευει για ολους τους στοχους. Ομως, τη σωστη επωμιση θα στη δειξει ενας δασκαλος πρωτα, το ιδιο και θα σου επισημανει τα λαθη που ισως κανεις, για να τα διορθωσεις.

Αν πχ εσυ επωμιζεις λαθος, και στηνεσαι λαθος. Θα το δουλεψεις στο σπιτι, αλλα θα συνεχισει να ειναι λαθος. Καλυτερα λοιπον να σου δειξουν το σωστο, ή να σου δειξουν τα λαθη σου, και τη δουλεια που θα κανεις στο σπιτι να την κανεις στη σωση βαση, και οχι εντεινοντας τα οποια λαθη
 
Βίκτορα, είναι στα άμεσα σχέδια μου ο δάσκαλος απλά λόγο μέσης ακόμα δεν έχω την ευχέρεια να επισκεφτώ κάποιον η να πάω στην Μαλακάσα. απλά θεωρώ ότι κάτι κάνω λάθος. Πάντως κάποιες βασικές αρχές - θεωρίες θα υπάρχουν. όπως επίσης μια απορία που έχω είναι, αφού λένε ότι υπάρχει βέλτιστη θέση των ποδιών κατά την επόμηση πώς αυτό είναι εφικτό στον κυνηγότοπο;
 
Το συχνοτερο λαθος που κανω εγω ειναι πως κανω κινηση προς το στοχο με τα χερια, και ο κορμος μενει κλειδωμενος, πραγμα που ειναι λαθος. Αν πχ, αυτο δεν στο εξηγησει καποιος, θα κανεις προπονησεις με το λαθος τροπο. Ομοιως και η σταση και κινηση του σωματος, με τις προπονησεις θα την κανεις ασυναισθητα, αλλα οπως σου ειπα πρεπει πρωτα καποιος να στην εξηγησει, εστω και αν σε ξεβολεψει απο αυτο που ξερεις ηδη. Σ'αυτη την κατηγορια ειναι και η σταση των ποδιων, και ολα. Θα δεις οτι με το καιρο (εφοσον φυσικα βολευει και ο κυνηγοτοπος που βρισκεσαι) οτι το σωμα σου θα παιρνει τη σταση που θα εχεις μαθει, ασυναισθητα.
 
Επειδή ακόμα δεν μπορώ να πάρω μπάλα τα σκοπευτήρια και τους δασκάλους, περιμένω να ακούσω τις συμβουλές σας περί σωστής επόμησεις. Έχω ακούσει και διαβάσει για ασκήσεις που μπορείς να κάνεις στο σπίτι σου, αυτές οι επομήσεις - ασκήσεις ισχύουν μόνο για το σκοπευτήριο ή και στο κυνήγι ισχύουν οι ίδιοι κανόνες
Είχε γράψει ένα ωραίο άρθρο ο κ. Μητσιάλης στο ΗunterPassion (δε θυμαμαι όμως πιο) για ξηρές επωμίσεις στο σπίτι...
Είχε και κατατοπιστικότατες φωτογραφίες...
Συμφωνώ βέβαια απόλυτα, μ' αυτά που έγραψε ο Βίκτορας, ότι οι ξηρές επωμίσεις είναι για συντήρηση της ήδη σταθερής-σωστής επώμισης και όχι για βελτίωση τυχόν λαθών...
 
δεν μαθαίνεται η διαδικασια της σωστης επωμισης από το πληκτρολογιο , δεν βρισκεται η κυριαρχια στα ματια από ιντερνετ , δεν μαθαίνεται η ταυτοχρονη κινηση και από τα δυο χερια , η πληρης ακινησια του κεφαλιου , η σταση στα ποδι ακαι το ανοιγμα τους αναλογα το σωμα του κάθε ανθρωπου , το κοψιμο την συνηθειας να ανεβαινει το οπλο πρωτα με το δεξι χερι και μετα να ανεβαινουν οι κανες με το αριστερο η κινηση του ψαλιδιού όπως την λενε οι αγγλοι δάσκαλοι , το εμπρος χερι οδηγει τις κανες και το οπλο ανεβαινει ταυτόχρονα με τα δυο χερια , και πολλα αλλα , πρεπει να παμε οπωσδήποτε σε καποιον που θα μας δειξει το σωστο μονοπατι , και αντε μαθαμε να επωμιζουμε σωστα , ξερουμε να εστιάσουμε στον στοχο ???? πως γινεται αυτό ?? ξερουμε να ριξουμε με συγκεκριμενη τεχνικη ???? ποια μας ταιριαζει ???? ποιες τεχνικες σκοπευσης υπαρχουν ??????? και αντε και τις μαθαμε , όταν παταμε την σκανδαλη σταματάμε το οπλο και η τουφεκια μενει 3 μετρα πισω , ξερουμε πως σβηνει η κινηση στον πυροβολισμο ?? που είναι τα ματια ? που είναι οι κανες ????? ολοκληρο πανεπιστημιο η σκοπευση σε κινουμενο στοχο , αν δεν παμε από το νηπιαγωγειο πως θα φτασουμε στο πανεπιστημιο ???
 
Εαν συνεβαινε αυτο φυσιολογικα με καθε τρεις πουλες τοτε οι σκοπευτες θα ηταν με τις γαζες επι 24 ωρου βασεως.
Δεν ειναι φυσιολογικό λεβεντη μου.
Ειτε επωμιζεις λαθος ειτε θελει το κοντακι σου φτιαξιμο.
Δεν μπορω εγω να σε βοηθήσω ομως περαν της παροτρυνσης μου να δεις κάποιον ειδικό απο κοντα η κάποιον γνώστη
 
με το select Γιώργο απλά έριξα 3 πουλες για πρώτη φορά συνεχόμενα...

Δεν μπορω εγω να σε βοηθήσω ομως περαν της παροτρυνσης μου να δεις κάποιον ειδικό απο κοντα η κάποιον γνώστη
όπως λέει κι ο Χρύσανθος πήγαινε σ ένα ειδικό που το έχει κάνει πολλές φορές μην ακούς κάποιον που το έχει δεί κάποιες φορές ;)
άλλως θα παιδεύεσαι και θα τρώς μεγάλη ήττα όταν θα έχει πολλά πουλιά όλοι θα βαράνε κι εσύ θα έχεις τα νεύρα τσατάλια ;)
 
Μα εκεί που έχει γίνει η μελανια Θεοφραστε δεν έχει καμία σχέση με το σημείο που θα έπρεπε να είναι το πέλμα την στιγμή της τουφεκιας.
Από την στιγμή που αγόρασες το όπλο δεν έχεις κάνει καμία ενέργεια, κατά την προσωπική μου άποψη, να φέρεις το κοντάκι στα μέτρα σου. Στον Βαλεριανο να πας, τίποτα δεν θα κάνεις αν δεν ρίξεις το όπλο στον πίνακα. Δεν φταις εσύ αφού η Μαλακάσα είναι μακριά και στο Σχιστο δεν μπορείς να ρίξεις απόγευμα. Μην ταλαιπώρησε άλλο, βρες τρόπο να ρίξεις 20 τουφεκιες στον πίνακα και μετά σε μάστορα να του ζητήσεις αυτό που πρέπει, αλλιώς άκρη δεν βγαίνει φίλε. :)
Το δικό μου lop είναι 39.5 για καλοκαίρι και κάπου 38.7 για χειμώνα. :)
 
Μα εκεί που έχει γίνει η μελανια Θεοφραστε δεν έχει καμία σχέση με το σημείο που θα έπρεπε να είναι το πέλμα την στιγμή της τουφεκιας.
Από την στιγμή που αγόρασες το όπλο δεν έχεις κάνει καμία ενέργεια, κατά την προσωπική μου άποψη, να φέρεις το κοντάκι στα μέτρα σου. Στον Βαλεριανο να πας, τίποτα δεν θα κάνεις αν δεν ρίξεις το όπλο στον πίνακα. Δεν φταις εσύ αφού η Μαλακάσα είναι μακριά και στο Σχιστο δεν μπορείς να ρίξεις απόγευμα. Μην ταλαιπώρησε άλλο, βρες τρόπο να ρίξεις 20 τουφεκιες στον πίνακα και μετά σε μάστορα να του ζητήσεις αυτό που πρέπει, αλλιώς άκρη δεν βγαίνει φίλε. :)
Το δικό μου lop είναι 39.5 για καλοκαίρι και κάπου 38.7 για χειμώνα. :)
Ευχαριστώ, στα 39 είναι το δικό μου, ίσως θέλω και άλλο μήκος στο κοντάκι. Χθές έριξα στην ζουλα 3 τουφεκιες και πήγαν 2 κέντρο και μια λίγο αριστερά.
 
Δεν ξέρω αν φαίνεται αλλά η μελανιά είναι ακριβώς εκεί που τελειώνει το κόκαλο της κλείδας.
 
όπως λέει κι ο Χρύσανθος πήγαινε σ ένα ειδικό που το έχει κάνει πολλές φορές μην ακούς κάποιον που το έχει δεί κάποιες φορές ;)
άλλως θα παιδεύεσαι και θα τρώς μεγάλη ήττα όταν θα έχει πολλά πουλιά όλοι θα βαράνε κι εσύ θα έχεις τα νεύρα τσατάλια ;)
Μάκη ρώτησα σε δάσκαλο αλλά το κόστος είναι μεγαλο για την φάση που ειμαι τώρα.
Να βγάλω πρώτα την άδεια
 
Αυτο το φαινόμενο συμβενει καμιά φορά στις μπηχτες τουφεκιες στο κυνηγι όταν το κοντακι κάθετε όπου βρει..
Μήπως βιαστηκες κ δεν έγινε σωστή επωμιση?
Έχεις δοκιμάσει με διαφορετικα φυσιγγια να δεις αν συμβενει το ίδιο?
Ειδικός δεν είμαι αλλά μάλλον το φυσίγγι σου ήταν λίγο σκληρό για σκοπευτικο.
 
Back
Top