Σωστή Επώμιση και Ασκήσεις

Θεόφραστε, αν και αποφεύγω να συζητάω για εφαρμογή όπλου από μακρυά και χωρίς να έχω δει πως επωμίζεις και την συμπεριφορά του όπλου κατα τη στιγμή της πυροδότησης και χωρίς να είμαι ειδικός...
από αυτά που εγραψες και απο τη φωτογραφία του ώμου σου τείνω να συμπεράνω ότι περισσότερο πρόβλημα επωμισης πρέπει να είναι...
Πιστεύω αν έφταιγε το πιτς και σου έκανε τέτοια μελανιά στον ώμο, σίγουρα μια τέτοια μελανιά θα είχες και στο ζυγωματικό, γιατι για να σε κτυπάει έτσι στο πανω μερος του ώμου θα έπρεπε κατά την εκπυσοκρότηση το όπλο να τίναζει έντονα προς τα πάνω...
Λογικά θα έπρεπε να φευγει και η βολή προς τα πάνω...
προσπαθώ να αλλάξω την επόμηση μου και να μην δίνω κλήση στον κορμό μου προς τα μπροστά
απο αυτό που γραφείς μου 'ρχετε μια σκέψη μήπως δίνει υπερβολική κλίση του ώμου προς τα εμπρός και πατάει το πέλμα μόνο απο τη μεση του ώμου και πάνω...

Με την τροποποίηση του πιτς να ξέρεις οτι αλλάζει σε κάποιο βαθμό και η εικόνα της ρίγας που βλέπεις και πιθανό να χρειαστεί και τροποποίηση της ράχης και βολές στον πίνακα, βεβαίως, για να δεις που ''βγαινει'' η ντουφεκιά μετά την τροποποίηση...

Το σίγουροι πάντως είναι οτι πρεπει να πάς σ' εναν που κατέχει από μετρα και προσαρμογή του όπλου στο σώμα του κυνηγου-σκοπευτή και αφού σε δει να ρίχνεις να βρει το πρόβλημα...
Θα γλιτώσεις και κόπο και χρήμα και στεναχώριες και πόνο στον ώμο...
 
Είμαι πεισματάρης σαν μουλάρι. Θα το βρω που θα πάει. Έκανα μια δοκιμή που μου συνέστησε ο Γιάννης Αθ και χωρίς την μαλακία τη ροδέλα είμαι 1000 φορές καλύτερα.
Και επειδή κάποιος μπορεί να το χρειαστεί, πετσετα για να μην γίνει σημαδι στην κάννη επομιση και πίεση στον τοίχο για να δω που με πιέζει το πέλμα.
 
Είμαι πεισματάρης σαν μουλάρι. Θα το βρω που θα πάει. Έκανα μια δοκιμή που μου συνέστησε ο Γιάννης Αθ και χωρίς την μαλακία τη ροδέλα είμαι 1000 φορές καλύτερα.
Και επειδή κάποιος μπορεί να το χρειαστεί, πετσετα για να μην γίνει σημαδι στην κάννη επομιση και πίεση στον τοίχο για να δω που με πιέζει το πέλμα.
την ροδελα που την ειχες βαλει ακριβως ?? σε ειχα ωτησει αν θυμασαι για την κλιση που ειχες δωσει στο κοντακι σου
 
ανεβάζεις το οπλο και το δενεις στον ωμο αντι για την εσοχη που σχηματίζεται λιγο πιο μεσα , το πρόβλημα σου είναι και απο επωμιση λαθος και από την κλιση του πελματος , αν εχεις στηθος μεγαλο καλο είναι να αυξησεις το πιτς
 
Πεπουλο το ριμαδι απόψε με το σωστό πιτς. 3 πουλες back to back και όλα μελι γάλα.... 1 - 2 τσιμπήματα στο ζυγοματικο 99% από κακές επομησεις.
Δισκάκια τέλος για τώρα και βουρ για κανα βουνό......hunter.
 
Πεπουλο το ριμαδι απόψε με το σωστό πιτς. 3 πουλες back to back και όλα μελι γάλα.... 1 - 2 τσιμπήματα στο ζυγοματικο 99% από κακές επομησεις.
Δισκάκια τέλος για τώρα και βουρ για κανα βουνό......hunter.
Απεδωσε καρπους η χθεσινοβραδυνη προπονηση!Το τσιμπημα οφειλεται,μαλλον,στην υπερπροσπαθεια....στο μασημα!!!
 
Απεδωσε καρπους η χθεσινοβραδυνη προπονηση!Το τσιμπημα οφειλεται,μαλλον,στην υπερπροσπαθεια....στο μασημα!!!
πρέπει να έχει πρηστεί η γνάθος απο τον χθεσινο αγώνα.....
Για αυτό το πήρα με ρυθμιζόμενο κοντάκι να το φερνω ανάλογα το μάσημα που έχω ρίξει την προηγούμενηffff.sarcastic.
 
Σημερα στο κυνηγι ειχα ενα θεμα με το οπλο που δεν το ειχα τα προηγουμενα 4 χρονια που το εχω.Μετα απο αρκετες τουφεκιες αρχισε να ποναει το ζυγωματικο μου και παρατήρησα οτι βλεπω πολυ ριγα.τι εγινε ρε παιδια ξαφνικα?ειχα και αρκετες αδικαιολόγητες αστοχιες σημερα σε τραβερσες.Αλλαξε ξαφνικα κατι?τι να πω
 
Σημερα στο κυνηγι ειχα ενα θεμα με το οπλο που δεν το ειχα τα προηγουμενα 4 χρονια που το εχω.Μετα απο αρκετες τουφεκιες αρχισε να ποναει το ζυγωματικο μου και παρατήρησα οτι βλεπω πολυ ριγα.τι εγινε ρε παιδια ξαφνικα?ειχα και αρκετες αδικαιολόγητες αστοχιες σημερα σε τραβερσες.Αλλαξε ξαφνικα κατι?τι να πω
Εχεις παχυνει;
 
Αν θες διορθωση με τις φλαντζες θα σου πουν το πως οι συναδελφοι που ξερουν, μηπως δεν επωμηζες οπως περυσι; και μετα απο οολλες βολες επιανες το οπλο διαφορετικα;
 
Το παρατηρησα απο την πρωτη βολη.λεω ιδεα μ ειναι.μετα ομως αρχισαν και οι αστοχιες.υστερα αρχισα κατι γρηγορες επωμισεις και παρατήρησα οτι βλεπω πολυ ριγα και μετα ηρθε και ο πονος στο ζυγωματικο.
 
Το παρατηρησα απο την πρωτη βολη.λεω ιδεα μ ειναι.μετα ομως αρχισαν και οι αστοχιες.υστερα αρχισα κατι γρηγορες επωμισεις και παρατήρησα οτι βλεπω πολυ ριγα και μετα ηρθε και ο πονος στο ζυγωματικο.
Κωστακη βαλε ροδελες πισω στο πελμα να διορθωσεις λιγο το πιτς...ισως να ειχε να κανει με τα ρουχα σου!
 
Κωστακη βαλε ροδελες πισω στο πελμα να διορθωσεις λιγο το πιτς...ισως να ειχε να κανει με τα ρουχα σου!
Ηλια εννοείς τις ροδέλες που πανε μεσα στο κοντακι μ?+ τις φλατζες αναμεσα σε κοντακι βαση λογικα γτ νομιζω πανε μαζι.
 
Back
Top