Σωστή Επώμιση και Ασκήσεις

Ίδια μελανία είχα κάνει και εγώ πέρσυ με μια μπενέλι με μάλλον κοντό και σίγουρα χαμηλό κοντάκι χωρίς καστ οφ. + ένα πρησμένο μάγουλο μετά από 3 κουτιά φυσίγγια σε μπάσιμο τσίχλας. Από επιτυχίες στα πουλιά αν εκανα 5 και αυτά σημαδευτά γιατί είχα απηυδήσει. Μην το αργήσεις το κοντάκι, θα πας για κυνήγι με πολλές τουφεκιές και παίζει αν δεν έχεις σωστά μέτρα να φας πίκρα και απογοήτευση
 
Ποιόν εννοείς Μακη;
συγκεκριμένα κανέναν
αναφέρομαι στις συζητήσεις του σκοπευτηρίου και του κυνηγίου γενικά όπου είναι συχνό φαινόμενο αυτό που λέω
αν εννούσα καποιον να είσαι σίγουρος ότι θα το έλεγα :)
 
Αυτο το φαινόμενο συμβενει καμιά φορά στις μπηχτες τουφεκιες στο κυνηγι όταν το κοντακι κάθετε όπου βρει..
Μήπως βιαστηκες κ δεν έγινε σωστή επωμιση?
Έχεις δοκιμάσει με διαφορετικα φυσιγγια να δεις αν συμβενει το ίδιο?
Ειδικός δεν είμαι αλλά μάλλον το φυσίγγι σου ήταν λίγο σκληρό για σκοπευτικο.
Με 4 κιλά όπλο και 24-28 γραμμάρια. Έριχνα sporting skeet του κενταύρου.
(τελικά αν είσαι πάνω και τα 24 τρίμματα τον κάνουν τον δίσκο στα κοντινα)
 
Δεν ξέρω αν φαίνεται αλλά η μελανιά είναι ακριβώς εκεί που τελειώνει το κόκαλο της κλείδας.
Έξω από εκεί που θα έπρεπε να κλειδώνει. Το cast που δίνει το κινητό χτένι δεν αρκεί. Λογικά θέλει λίγο "άδειασμα" από την αριστερή μεριά, για να έρθει όλο το κοντάκι πιο μέσα.
Την γνώμη μου στην είπα, πίνακας, φωτογραφίες, μάστορας, πίνακας, μάστορας, πίνακας και μπορεί ξανά μάστορας.
Μην σε φοβίζει αυτό, η τιμή που θα συνεννοηθείς, τα εμπεριέχει αυτά όλα. Με ημίμετρα μην συμβιβαστείς και μην πεις ποτέ, έλα μωρέ ενταξει, θα ανοίξει και λίγο η τουφεκια και θα είμαι ΟΚ.
 
Πάνω που άρχισα να παίρνω τα πάνω μου, απέκτησα και το πρώτο μου παράσημο upload an image
Ίσως μου πέφτει λίγο κοντό το κοντάκι
Πιτς θεοφραστε ... Το ίδιο ακριβός μου είχε συμβεί !
Άλλαξε το .. Κ ξανά δες απλό ειναι .
 
Μα εκεί που έχει γίνει η μελανια Θεοφραστε δεν έχει καμία σχέση με το σημείο που θα έπρεπε να είναι το πέλμα την στιγμή της τουφεκιας.

Έξω από εκεί που θα έπρεπε να κλειδώνει. Το cast που δίνει το κινητό χτένι δεν αρκεί. Λογικά θέλει λίγο "άδειασμα" από την αριστερή μεριά, για να έρθει όλο το κοντάκι πιο μέσα.

Εμενα η μελανια μου κανει οτι ειναι πανω στο κοκκαλο του ωμου, ή κανω λαθος;
Κι εγώ θα συμφωνήσω με τα παραπάνω, απ' όσο μπορώ να διακρίνω από τη φωτογραφία. Δεν ξέρω αν φταίνε τα "μέτρα" του κοντακιού, ή απλά κάποια τυχαία λάθος (βιαστική) επώμιση. Κάτι τέτοιο (μελάνιασμα) έχω πάθει 2-3 φορές στη ζωή μου μόνο, και ήταν αποκλειστικά από αυτό το λόγο. Και ρίχνω χρόνια με κοντάκια χωρίς ελαστικό πέλμα (ξύλινο ή σκληρό βακελίτη). Δεν χρειάζεται να ρίξεις 1-2-3 πούλες για να συμβεί αυτό, αρκούν 1-2 τουφεκιές, αν το κοντάκι κάτσει σε λάθος σημείο. ;)
 
Aρα ειναι λαθος επωμιση, το κοντακι δεν εχει κουμπωσει καν
.xm.... το ένα χέρι νιβει το άλλο.
Ένα κοντάκι εκτός σωστών μέτρων μπορεί να κουμπώνει σωστά αν ο σκοπευτης έχει συνέχεια το μυαλό του σε αυτή την κατεύθυνση. Ένα κοντάκι στα σωστά μέτρα κάνει αυτό που πρέπει χωρίς σκέψη.
Πριν τελειοποιησω το κοντάκι, είχαμε πάει μια φορά στο σκοπευτήριο με τον Ζολω ο οποίος τράβαγε φωτογραφίες. Τις είχε ανεβάσει και φαινόταν ακριβώς το συγκεκριμένο φαινόμενο.
 
Καλα τα λενε τα παιδια τωρα που ξαναβλεπω τη φωτογραφια καλυτερα... Αν κ οι μελανιες πολλες φορες ωφειλονται σε λαθος πιτς, αν το θεμα ηταν μονο αυτο θα ειχες μελανιες σχεδον σε ολες τις πουλες που θα ειχες ριξει... Προφανως το οπλο δεν επωμιστηκε σωστα κ γι αυτο εγινε η ζημια, μπορει κ το ενδεχομενο λαθος πιτς να συνεβαλε σε αυτο, αλλα σιγουρα δεν ειναι το μονο προβλημα, αφου δεν σου ειχε ξανασυμβει...
Στην Αθηνα ειναι πολυ ευκολο να βρειτε ενας καλο κ οικονομικο γνωστη να ρυθμισει τα μετρα... Μονοι μας ειναι λιγο δυσκολο, σιγουρα μπορουμε να διορθωσουμε καποια πραγματα αλλα επειδη ουτε τις γνωσεις εχουμε, ουτε κ την ικανοτητα κ να επωμιζουμε κ να κοιταμε πως επωμιζουμε δεν θα φτασουμε σχεδον ποτε σε σωστο αποτελεσμα... Ασε που με κατι λαθος αγορες σε πελματα, αποστατες, κοπο, βενζινες κτλ χαλαμε τσαμπα κανα 50αρικο τη στιγμη που μια επισκεψη κ διορθωση των μετρων σε καποιον ειδικο θα κοστισει λιγο παραπανω...
Αν δεν ημουν επαρχια κ ειχα καποιον στην πολη μου να κανει καλη δουλεια, σιγουρα θα δοκιμαζα το οπλο πολυ εκτενως κ θα τον επισκεπτομουν οσες φορες χρειαζοταν μεχρι να παρω αυτο που θελω ακριβως...
 
Last edited:
Παιδιά η μελανιά είναι ακριβώς εκεί που τελειώνει το κόκαλο της κλείδας. Αν έρθει το όπλο ποιο μέσα θα πατάει πάνω στην κλείδα δεν ξέρω αν πρέπει. Είχα βάλει μια ροδέλα στο πάνω μέρος του πέλματος προχθές αλλά δεν νομίζω να έκανε τόσο μεγάλη διαφορά.
 
Είχα βάλει μια ροδέλα στο πάνω μέρος του πέλματος προχθές αλλά δεν νομίζω να έκανε τόσο μεγάλη διαφορά.
Μην το λες, αυτη η ενεργεια θα δικαιολογουσε τη μελανια σε αυτο το σημειο... Ακριβως δηλαδη εκει που εκανες την "επεμβαση" σου σε σχεση με τις προηγουμενες φορες...
 
Ίσως Αρη έβγαλα την ροδέλα και θα ξαναανέβω την Πέμπτη. Πάντως στον πίνακα είμαι καλά. Προσπαθώ να αλλάξω την επόμηση μου και να μην δίνω κλήση στον κορμό μου προς τα μπροστά γιατί στο κυνήγι αυτό δεν είναι εφικτό αφού οι περισσότερες ντουφεκιες είναι +- στις 45 μοίρες και δεν μου βγαίνει να είναι ο κορμός μου μπροστά όπως πχ στον πίνακα
 
Παιδιά η μελανιά είναι ακριβώς εκεί που τελειώνει το κόκαλο της κλείδας. Αν έρθει το όπλο ποιο μέσα θα πατάει πάνω στην κλείδα δεν ξέρω αν πρέπει. Είχα βάλει μια ροδέλα στο πάνω μέρος του πέλματος προχθές αλλά δεν νομίζω να έκανε τόσο μεγάλη διαφορά.
θέόφραστε ότι σίγουρα την λύση θα σου την δώσει ένας ιδικός και προτείνω να μην το σκεφτείς καθόλου και να πας .
Απο εκεί και πέρα μου φαίνονται όλες οι παρατηρήσεις τών υπολοίπων παιδιών πολύ λογικές , πιστεύω ότι καλά κάνεις και το συζητάμε γιατί έτσι θα βοηθήσεις περισσότερο τον μάστορα που θα αναλάβει τις διορθώσεις με ακρίβεια .. το θέμα είναι οτι θέλει πολλές δοκιμές για να βγάλετε συμπεράσματα και πρέπει να βρεις τον τρόπο να τις κάνεις .
εδώ #888 ειναι η δικιά μου περίπτωση που μπορεί να βρεις κάτι χρήσιμο
Ενα ακόμα στοιχείο που μου ειχε εξηγήσει ο μάστορας είναι οτι το κοντάκι μου ήταν εντελώς ίσχιο .. δηλαδή το πέλμα δεν έστριβε καθόλου στην μύτη κάτω ούτε πάνω (δεν ξέρω την ορολογία) ωστε να κουμπώνει σωστά στον ώμο (λοξά) με παράλληλες τις κάννες ... και το λέω με την λογική οτι τα κοντάκια μας μάλλον είναι στην ίδια λογική κατασκευής.
 
Πάνω που άρχισα να παίρνω τα πάνω μου, απέκτησα και το πρώτο μου παράσημο upload an image
Ίσως μου πέφτει λίγο κοντό το κοντάκι
Καλημερα Θεοφραστε το ιδιο προβλημα ειχα και εγω οταν πρωτο εριξα μαλακασα βεβαια οχι εκει τοσο ψηλα αλλα αναμεσα χεριου και στηθους μετα τα μετρα που εφιαξα στον Γιωργο
δεν ξαναειδα μελανια απλα πρεπει να φιαξω λιγο τον τροπο προεσκοπησης και πιο γρηγορα την τουφεκια μου.....επωμησεις εκανα πολλες στο σπητι με την βοηθεια του Μακη και του φιλου
οταν με πρωτοειδανε τι επωμηση κανω και μου δειξανε εκανα καθε μερα απο 3με 4 λεπτα.....αλλα πιστευω οτι το οπλο σου θελει να ερθει στα μετρα σου γιαυτο κανει μελανιες
 
Back
Top