Συστημα κλειδωματος σε δικανα (SxS, O/U)

Προσωπικά δεν γνωρίζω τίποτα ...
Ρε Βασίλη, ποιος γνωρίζει ; Απλά βλέπεις εξετάζεις και κρίνεις, αν δεν το κάνεις εσύ που είσαι φυσικός, τότε ποιος ; Γιάννη από αυτό που βλέπω, κλασικό κλείσιμο purdey με επιπλέον ενίσχυση πάνω από το πίσω κλειδί, και τον ποιρο στη μέση του μπροστινού και όχι στο κάτω μέρος του. Και οι δύο διαφοροποιησεις βελτιώνουν αισθητά την αντοχή του κλεισίματος, αρκεί και η αντοχή της βάσης να έχει ενισχυθεί ανάλογα, κάτι που δεν μπορεί να φανεί στο σχέδιο, δεν φαίνεται πόσο και πως είναι σκαμενη η βάση ούτε οι διαστάσεις των πλευρών της. Σε όλα τα όπλα βασικη αρχή της σχεδίασης είναι η ισορροπία, ισχύει το < η αντοχή μίας αλυσίδας είναι ίση με την αντοχή του πιο αδυναμου κρικου της. >.
 
Καλησπέρα! Είναι πολύ μεγάλο και βαθύ αυτό το θέμα με τα συστήματα κλειδώματος, έχουν γραφτεί αρκετά άρθρα από όλους τους ειδικούς του χώρου και ξένου και εδώ.
Θα πρέπει να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή για να μην γινει μπάχαλο με τα πλαγιόκαννα και με τα αλληλεπίθετα.
Επίσης επειδή αναφέρθηκε το σύστημα Ανσον&Ντίλι. Δεν είναι συστημα κλειδώματος αλλά πυροδότησης.
Ο κάθε σοβαρός κατασκευαστής όπλων, προσπάθησε να βγάλει το δικό του σύστημα απλά για να πρωτοτυπίσει και ίσως γιατί το θεωρούσε καλύτερο από το άλλο. Μπορούμε να πούμε ότι ευεβρέθηκαν πάνω από 100 μαζί με τους κλώνους τους, συστήματα κλειδώματος και παράμειναν σε χρήση ως τις μέρες μας λιγότερα από 10! Τα περισσότερα τα έφαγε η βιομηχανοποίηση και η οικονομία στις οπλοκατασκευές. Ενώ τα άλλα η περιπλοκότητα και η απόδειξη ότι δεν χρειάζεται τελικά κάτι το τόσο εξειδικευμένο για να κλείσει ένα τουφέκι!
 
Θα πρέπει να δούμε ποιες δυνάμεις ασκούνται κατά την πυροδότηση και προς ποιες κατευθυνσεις για να καταλάβουμε τελικά που χρειάζονται και αν χρειάζονται τόσα κλειδιά για να κλειδώσει ένα τουφέκι.
Κατά την πυροδότηση του φυσιγγίου ασκούνται μόνο 2 δυνάμεις:
1 οι κάννες και η πάπια τείνουν να φύγουν μπροστά.
2. Η βάση με το κοντάκι τίνουν να φύγουν πίσω.
Δηλαδή ασκούνται δυνάμεις μόνο μπροστά και πίσω για τον διαχωρισμό καννών και βάσης. Δεν ασκούνται δυνάμεις για να ανοίξει το όπλο!! Άρα με μόνο 1 μικρό άγκιστρο μπορούν να συγκρατηθεί κλειστό το τουφέκι! Αλλά πιος θα το εμπιστευόταν?
Με μόνο αυτές τις 2 δυνάμεις να μας απασχολούν, μπορούμε να καταλάβουμε γιατί τα περισσότερα πλαγιόκανα τείνουν να κουνάνε πολύ πιο γρίγορα από ένα αλληλεπίθετο. Και γιατί κάποια αλληλεπίθετα είναι πάρα πολύ δύσκολο να κουνήσουν.
 
Τα αλληλεπίθετα τα οποία δανείστικαν το σύστημα κλειδώματός τους από τα πλαγιόκαννα, (Merkel, Browning κτλ.)τείνουν να κουνάνε πιο εύκολα από ότι αυτά τα οποία σχεδιάστηκαν εξ αρχής ως αλληλεπίθετα ( Boss, Beretta, Remington 32).
 
Τα πλαγιόκαννα τα οποία έχουν έναν κεντρικό πύρο και ειτε 1 ή 2 κλειδιά από πίσω, τείνουν να κουνήσουν πιο εύκολα από τα πλαγιόκαννά με ξεχωριστό κλειδί και πύρο κάτω από κάθε κάννη. π.χ. Perazzi DC και οι κλώνοι του Fabarm και Chapuis.Όμως ως προς το τελευταίο όπου έχει 4 τον αριθμό κλειδιά και φυμίζεται για το κλείδωμά του, τα δείγματα που έχει δώσει είναι περισσότερα κουνημένα από άλλα δίκαννα με μονό πύρο. Απλά διότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να κλειδώνουν ισοδύναμα τα 4 κλειδιά του.
 
Μια και δεν έγινε κανένα σχόλιο για τους άνω μηχανισμούς κλειδώματος να κάνω ένα εγώ. Το σύστημα beretta, προσφέρει χαμηλό προφίλ, και εύκολη επισκευασιμοτητα. Αρνητικά, χαμηλό ύψος τοιχωμάτων βάσης στο πίσω μέρος, κάτω από τον καθρέπτη, και κυρίως πρόβλημα με το headspace, κάτι που πολύ πιθανό να προκαλέσει αφλογιστιες στην πορεία. Το σύστημα merkel, το μόνο που συγκρατεί την οριζόντια τάση για αποστασιοποιηση των κανων από τη βάση με κλειδιά ( διπλό Greener ή Kersten), και στον άξονα της πάνω κάνης, όλα τα υπόλοιπα συστήματα κλειδιών σε αλληλεπίθετα το κάνουν με συγκράτηση της οριζόντιας μετακίνησης από κλειδιά που βρισκονται μόνο στην κάτω κάνη. Μειονέκτημα ; το μεγαλυτερο βάθος της βάσης. Στο darne ,πολλά τα συν, τα μείον είναι συζητησιμα, δεν συνδυάζεται με αυτόματους εξωλκεις, ( για μένα είναι θετικό), ούτε βολεύει για χρήση κάλυκα με μεγάλο μήκος, ( του ταιριάζει πιο πολύ το 2ιντσο), και ένα αισθητικό, η παρουσία του δεύτερου κλειδιού στο πάνω μέρος χαλάει την κατά τα άλλα άψογη εικόνα του.
Το Darne έχει το καλύτερο κλείδωμα, δεν κουνάει, τρανό παράδειγμα το δείγμα του προπάππου, δουλεμενο και απεριποίητο σαν αξίνα,λάδι ούτε κατά διάνοια.
Επίσης έχει τους καλύτερους εξολκείς με το που σέρνεις πίσω το μοχλό ταυτόχρονα δύο μικροσκοπικοί εξολκείς σε σχήμα γάντζου βγάζουν έξω τους κάλυκες,κάνοντας στο όπλο μια ελαφριά κίνηση προς τα δεξιά οι κάλυκες πέφτουν δίπλα σου και όχι 10 μέτρα μακριά...
 
Τα πλαγιόκαννα τα οποία έχουν έναν κεντρικό πύρο και ειτε 1 ή 2 κλειδιά από πίσω, τείνουν να κουνήσουν πιο εύκολα από τα πλαγιόκαννά με ξεχωριστό κλειδί και πύρο κάτω από κάθε κάννη. π.χ. Perazzi DC και οι κλώνοι του Fabarm και Chapuis.Όμως ως προς το τελευταίο όπου έχει 4 τον αριθμό κλειδιά και φυμίζεται για το κλείδωμά του, τα δείγματα που έχει δώσει είναι περισσότερα κουνημένα από άλλα δίκαννα με μονό πύρο. Απλά διότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να κλειδώνουν ισοδύναμα τα 4 κλειδιά του.
Φιλε
Εχεις καποια πλαγια να μας πεις μιας και εχεις εμβαθυνει στο θεμα που το κλειδωμα τους ηταν θωρηκτο σε βαθος χρονου;
 
Φιλε
Εχεις καποια πλαγια να μας πεις μιας και εχεις εμβαθυνει στο θεμα που το κλειδωμα τους ηταν θωρηκτο σε βαθος χρονου;
Είναι αρκετά που πρέπει να πούμε, σιγά σιγά γιατι και ο χρόνος πλέον είναι δύσκολος.
Όπως έγραψε και Γκαγκάριν πιο πάνω τα Γαλλικά Darne & Charlin με κυλιόμενο μηχανισμό, δεν κουνάνε όπως δεν κουνανε και τα αυτογεμή απλά γιατί δεν είναι σπαστά τουφέκια. Έχουν και αυτά όμως τις φθορές τους στη χρήση και θα λέγαμε παράτυπα ότι κουνάνε και αυτά!
 
Φιλε
Εχεις καποια πλαγια να μας πεις μιας και εχεις εμβαθυνει στο θεμα που το κλειδωμα τους ηταν θωρηκτο σε βαθος χρονου;
Baikal,παρά την κακομεταχείριση επειδή είναι φθηνο δεν βλέπεις εύκολα κουνημενα.
 
Baikal,παρά την κακομεταχείριση επειδή είναι φθηνό δεν βλέπεις εύκολα κουνημενα.
Ηθελα να ακουστει αυτη η αποψη
Επιτηδες
Σαν συστημα εχει τα απλα κλειδια που εχουν τα τπολοιπα σωστα;
Κανω λαθος;
Δεν εχει ουτε κλειδωμα φαμπαρμ ουτε σάπουι ουτε την βαση του αμερικανικου 21
Γιατι λοιπον σπανια κουνιετε ενα μπαικαλ σε σχεση με ενα αλλο πιο ακριβο οπλο με αντιστοιχο κλειδωμα;
 
Φιλε
Εχεις καποια πλαγια να μας πεις μιας και εχεις εμβαθυνει στο θεμα που το κλειδωμα τους ηταν θωρηκτο σε βαθος χρονου;
Θα αναφέρω πλαγιόκαννα ανεξαρτήτως χρηματικού ήψους.
Πρώτα από όλα να πούμε ότι το κούνημα στα πλαγιόκαννα είναι κάτι το φυσιολογικό και έχει προβλεφθεί από τους (σοβαρούς) κατασκευαστές να δεχτεί άμεση επαναφορά του σε καινοργή επίπεδο και με χαμηλό κόστος. Άλλες είναι οι αβαρίες που πρέπει να προσέχουμε.
Όλα τα δυνατά επώνημα πλάγια κατασκευασμένα για το άθλημα της περιστεροβολίας, όπως H&H, Purdey, Boss. Winchester21, Fox. Franchi Imperiale, Beretta 451, Filli Piotti, Fabri, Leabau Couralli κ.α.
Από τα κυνηγετικά πλάγια, όλα αυτά τα οποία είναι κατασκευασμένα με εξαιρετικής ποιότητας ατσάλια, με ευμεγεθή κλειδιά και άριστες εφαρμογές.
Να πω ένα παράδειγμα όπλου που έχει βγάλει ειδικά στην χωρα μας καλό όνομα ως προς την αντοχή του. Το Manufrance Robust, που από προσωπική εμπειρία, όσο και από τα τόσα τα οποία έχω δει, κανένα δεν εχει δεχτεί έντονη χρήση που να αποδεικνίει το μύθο αυτό, λόγο του ότι κανένας δεν θα άντεχε έντονη χρήση με τέτοιο κλώτσημα!
Τι πλαγιόκαννο θα επέλεγα με βάση την αντοχή? Το Perazzi DC.
 
Ηθελα να ακουστει αυτη η αποψη
Επιτηδες
Σαν συστημα εχει τα απλα κλειδια που εχουν τα τπολοιπα σωστα;
Κανω λαθος;
Δεν εχει ουτε κλειδωμα φαμπαρμ ουτε σάπουι ουτε την βαση του αμερικανικου 21
Γιατι λοιπον σπανια κουνιετε ενα μπαικαλ σε σχεση με ενα αλλο πιο ακριβο οπλο με αντιστοιχο κλειδωμα;
Πρέπει πρώτα από ολα να δούμε ή να πούμε ποιος είναι ο λογικός αριθμός και τι πιέσεων φυσιγγίων που θα πρέπει να ρίξει ένα πλάγιο για να αρχίσει να κουνάει!
Αναφέρατε τα Baikal, εγώ γιατί έχω δει αρκετά από αυτά και χωρίς έντονη χρήση, να κουνάνε? Για να μην πω ότι ήταν και σε υπό διάληση κατάσταση! Και δεν είμαι οπλουργός για να έρχομαι σε συχνή επαφή με αρκετά από αυτά. Ξεκαθαρίζω ότι δεν τα συμπαθώ όπως βέβαια και πολλά άλλα.
 
Κατά την πυροδοτηση η κύρια δύναμη που καλούνται να συγκροτήσουν τα κλειδιά, είναι πράγματι αυτή που ασκεί στον καθρέπτη ο κάλυκας του φυσιγγιου. Αυτή η δύναμη είναι κάθετη στον καθρέπτη ΑΛΛΆ τα κλειδιά και η βάση δέχονται δυνάμεις που τείνουν και να ανοίξουν το όπλο περιστρεφοντας το ως προς τον πιρο του, και να καμψουν την βάση προς τα κάτω, όπως φαίνεται και στα δικαννα που έχουν σπάσει. Αυτό που περιγράφεις ppv σαν την μόνη δύναμη που ασκείται, ( κατά μήκος του άξονα των κανων ), θα ίσχυε αν το πλαγιοκανο ή αλληλεπίθετο είχε κοντάκι που θα συνεχιζε στην ίδια ευθεία με τον άξονα συμμετρίας των κανων και κλειδιά στον ίδιο άξονα και όχι σε απόσταση από αυτόν. Η απόσταση ων κλειδιών από τον άξονα καθώς και η απόσταση του μέσου του πέλματος από τον ίδιο άξονα, δημιουργούν ροπές και μοχλευσεις που διαφερουν πολύ από αυτό που περιεγραψες. Όσο για τις αντοχές του ενός ή του άλλου όπλου ,δεν είναι μόνο η γεωμετρία του κλεισίματος ,αλλά και οι διαστάσεις που καθορίζουν την αποτελεσματικότητα, όπως βέβαια και η αντοχή των υλικών.
 
Αναφέρατε τα Baikal, εγώ γιατί έχω δει αρκετά από αυτά και χωρίς έντονη χρήση, να κουνάνε? Για να μην πω ότι ήταν και σε υπό διάληση κατάσταση! Και δεν είμαι οπλουργός για να έρχομαι σε συχνή επαφή με αρκετά από αυτά. Ξεκαθαρίζω ότι δεν τα συμπαθώ όπως βέβαια και πολλά άλλα.
Φίλε Νικηφορε δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα σου,κ επειδή τα έχουμε πει κ αρκετες φορες απο κοντα, είσαι ένα σοβαρό άτομο με αρκετές γνωσεις γυρω απο τα οπλα .....

Παρόλα αυτα έχω εντελώς αντίθετη γνωμη,
η είμαι τόσο άτυχος και δεν έχω δει ακόμα κουνημενα κλειδιά σε baikal (κ αυτό το έχω πει από την αρχή που άνοιξα το θέμα για τα Baikal..)

Εκτός των άλλων έχω δει κ παλιά σοβιετικά πλαγιοκαννα που τα εξωτερικά τους σημάδια δεν μαρτυρουσαν χρήση αλλά κατάχρηση κ τα όπλα αυτά τα χρησιμοποιουσαν σαν ένα και μοναδικό*........
Και είναι γνωστό ότι πιο κακοποιημένα όπλα απο τα baikal δυσκολα θα συναντήσει κανείς...
Αν έχει τυχει να κουνάνε κ χωρίς έντονη χρήση, τότε τι να πω, τα baikal θα έπρεπε εδω χρονια να είχαν χάσει την "αξία" για την οποία αγοράζονται σε αυτά τα χρήματα.............

*Η μόνη "ζημιά" που έχω δει σε όσα ήταν αρκετά δουλεμενα ήταν ένα κουνημα που παρουσιαζαν αριστερά- δεξιά στην παπια....

ΥΓ Η αληθεια ειναι πως όταν μιλάμε για τις αντοχές των τάδε όπλων που βρισκονται στα χέρια τρίτων δεν μπορουμε να ξέρουμε τι ακριβως γίνεται κ πως,μόνο για τον εαυτό μας μπορουμε να είμαστε σιγουροι............
 
Last edited:
ΥΓ Η αληθεια ειναι πως όταν μιλάμε για τις αντοχές των τάδε όπλων που βρισκονται στα χέρια τρίτων δεν μπορουμε να ξέρουμε τι ακριβως γίνεται κ πως,μόνο για τον εαυτό μας μπορουμε να είμαστε σιγουροι............
Μεγάλη αλήθεια.
 
Ας πάρουμε σαν δεδομένο ότι το πλαγιοκανο κάποια στιγμή της ζωής του θα κουνήσει .Αν υπάρχουν πολλά baikal κουνημενα ,σίγουρα αυτά είναι σε αναλογία με τα εκατομμύρια (ίσως) πωλήσεις που έχει κάνει από τότε που ξεκίνησε να παράγεται.
 
Back
Top