Συντήρηση Βenelli

Δεν νομιζω να επαθε ζημια....Περισσοτερο η τρομαρα σου!!!
Δυο φορες ξεχασα το οπλο στην οροφη του τζιπ και επεσε πηγαινοντας με 25 χιλιομετρα...και δεν
επαθε τιποτα....
Σε σενα λες να εκατσε η ασχημη ???
Άστα να πάνε Νίκο , πάγωσα ολόκληρος , τώρα τι να πω θα φανεί φέτος αν μας αφήσουν τα τσουτσέκια να κυνηγήσουμε , να είσαι καλά πάντως και σε ευχαριστω .
 
Aστα να πάνε Βασίλη μεγάλος έρωτας με την Ιταλίδα ,και φοβάμαι τώρα το καλοκαίρι τα χέρια μου , ιδρώνουν πολλοί και σκέφτηκα να μην τ αφήσω ιδρώτα επάνω της , άστα ξέρω υπερβολή σε βαθμό τρέλας , σ ευχαριστω πάντως για την απάντηση , να είσαι καλά .
Ομοιοπαθής....
Βάση και κάνη πρώτα καθάρισμα - λίπανση εσωτερικά.
Πιάνεις την κάνη από μπροστά και λαδώνεις πρώτα το πίσω κομμάτι μέχρι και το δαχτυλίδι.
Βάζεις την κάνη στην βάση + πάπια + βίδα και ξεκινάς λίπανση εξωτερικά κρατώντας το όπλο από την λαβή μόνο.

Αυτό κάνω εγώ.
 
Άστα να πάνε Νίκο , πάγωσα ολόκληρος , τώρα τι να πω θα φανεί φέτος αν μας αφήσουν τα τσουτσέκια να κυνηγήσουμε , να είσαι καλά πάντως και σε ευχαριστω .

Δεν εχει ΤΙΠΟΤΑ.....μην ανησυχεις....Εαν ηταν να στραβωνουν ετσι ευκολα οι καννες...τοτε σε
καθε πεσιμο που κανουμε θα θελαμε και καινουργιο οπλο...
Την δευτερη φορα μου επεσε στην ασφαλτο...και ολο το ζορι το εφαγε η καννη....τιποτα δεν
επαθε!!!
Καλα κυνηγια να εχεις Τεο!!!! :)
 
Είναι ελαστικά μέταλλα αυτά αλλα ριξε 3-4 φυσιγγια σε χαρτι για να ησυχάσεις!
Το θέμα είναι ότι μου είναι λίγο δύσκολο να το κάνω τώρα αυτό , υπομονή και θα έρθει η ώρα που θα μάθω τελικά . Να είσαι καλά πάντως και σ ευχαριστώ .
 
Ομοιοπαθής....
Βάση και κάνη πρώτα καθάρισμα - λίπανση εσωτερικά.
Πιάνεις την κάνη από μπροστά και λαδώνεις πρώτα το πίσω κομμάτι μέχρι και το δαχτυλίδι.
Βάζεις την κάνη στην βάση + πάπια + βίδα και ξεκινάς λίπανση εξωτερικά κρατώντας το όπλο από την λαβή μόνο.

Αυτό κάνω εγώ.
Δεν εχει ΤΙΠΟΤΑ.....μην ανησυχεις....Εαν ηταν να στραβωνουν ετσι ευκολα οι καννες...τοτε σε
καθε πεσιμο που κανουμε θα θελαμε και καινουργιο οπλο...
Την δευτερη φορα μου επεσε στην ασφαλτο...και ολο το ζορι το εφαγε η καννη....τιποτα δεν
επαθε!!!
Καλα κυνηγια να εχεις Τεο!!!! :)
Παλικάρια μου να ειστε καλά και σας ευχαριστω για ακόμη μια φορά , μου δώσατε αρκετό κουράγιο , εγώ θυμαμαι στο στρατό που μας πέφταν τα όπλα και πάλη στην βολή τα σκυλιά εριχναν σωστά , απλά σκέφτηκα ότι εκείνα είναι άλλη διάμετρο , άλλο μέταλλο , και πιο χοντρή η κανη τους από ότι τα 12 cal .
 
Ερώτηση , καθαρίζοντας την Benelli M2 σήμερα , και ενώ φορούσα γάντια νιτριλίου , και είχα την κανη εξωτερικά με λάδι συντήρησης , μου φεύγει από τα χέρια απο ύψος περίπου 80 εκατ. Υπάρχει περίπτωση να πήρε η κανη , πρώτα χτύπησε μπροστά στα πάσα του τσοκ , το οποίο δοκίμασα άμεσα να δω αν υπάρξει πρόβλημα με το σπείρωμα ,και δεν μου έδειξε κάποιο πρόβλημα στη βόλτα του , το τσοκ τερμάτισε στη θέση του χωρίς κάποιο ζόρι , και μετά χτύπησε πίσω στην αρχή της κάνης , στους οδηγούς υποδοχής στην κάσα του όπλου ..pray to God. λέτε να την έφαγε ?
Όπως σου είπαν και πιο πάνω μην ανησυχείς, αφού το σπείρωμα δεν έπαθε τίποτα, που είναι το πιό αδύνατο σημείο, είναι σίγουρα εντάξει. Για να στραβώσει η κάννη αν πέσει μόνη της χωρίς να είναι πάνω στο όπλο, πρέπει να κοντράρει κάπου (δηλαδή να ασκηθεί ροπή). Έτσι όπως το περιγράφεις είναι αδύνατον να στραβώσει, μόνο κάποιο βαθούλωμα στο σημείο πρόσκρουσης, που ευτυχώς δεν συνέβη. Είμαι τόσο σίγουρος που εγώ δεν θα έκανα ούτε τεστ.
 
Όπως σου είπαν και πιο πάνω μην ανησυχείς, αφού το σπείρωμα δεν έπαθε τίποτα, που είναι το πιό αδύνατο σημείο, είναι σίγουρα εντάξει. Για να στραβώσει η κάννη αν πέσει μόνη της χωρίς να είναι πάνω στο όπλο, πρέπει να κοντράρει κάπου (δηλαδή να ασκηθεί ροπή). Έτσι όπως το περιγράφεις είναι αδύνατον να στραβώσει, μόνο κάποιο βαθούλωμα στο σημείο πρόσκρουσης, που ευτυχώς δεν συνέβη. Είμαι τόσο σίγουρος που εγώ δεν θα έκανα ούτε τεστ.
Σ ευχαριστω Παντελή για την ενημέρωση , να είσαι καλά , νομίζω ότι όντος πιο πολύ είναι η λαχτάρα που τράβηξα .
 
Ερώτηση , καθαρίζοντας την Benelli M2 σήμερα , και ενώ φορούσα γάντια νιτριλίου , και είχα την κανη εξωτερικά με λάδι συντήρησης , μου φεύγει από τα χέρια απο ύψος περίπου 80 εκατ. Υπάρχει περίπτωση να πήρε η κανη , πρώτα χτύπησε μπροστά στα πάσα του τσοκ , το οποίο δοκίμασα άμεσα να δω αν υπάρξει πρόβλημα με το σπείρωμα ,και δεν μου έδειξε κάποιο πρόβλημα στη βόλτα του , το τσοκ τερμάτισε στη θέση του χωρίς κάποιο ζόρι , και μετά χτύπησε πίσω στην αρχή της κάνης , στους οδηγούς υποδοχής στην κάσα του όπλου ..pray to God. λέτε να την έφαγε ?
δύσκολη περίπτωση... μάλλον δεν σώζεται με τίποτα. επειδή σε συμπαθώ θα σου δώσω 200Ε να την έχω για ανταλλακτικά σε περίπτωση που κάποτε αποκτήσω μια.
 
Ερώτηση , καθαρίζοντας την Benelli M2 σήμερα , και ενώ φορούσα γάντια νιτριλίου , και είχα την κανη εξωτερικά με λάδι συντήρησης , μου φεύγει από τα χέρια απο ύψος περίπου 80 εκατ. Υπάρχει περίπτωση να πήρε η κανη , πρώτα χτύπησε μπροστά στα πάσα του τσοκ , το οποίο δοκίμασα άμεσα να δω αν υπάρξει πρόβλημα με το σπείρωμα ,και δεν μου έδειξε κάποιο πρόβλημα στη βόλτα του , το τσοκ τερμάτισε στη θέση του χωρίς κάποιο ζόρι , και μετά χτύπησε πίσω στην αρχή της κάνης , στους οδηγούς υποδοχής στην κάσα του όπλου ..pray to God. λέτε να την έφαγε ?
Παθων κ εγω σε 2 οπλα κ το ωραιο οτι επεσαν απο χερια φιλων που τα εδωσα να τα επωμισουν.
( ποτέ ξανα δεν θα αγγιξει καποιος το οπλο μου για κανεναν λογο)
Χωρις να θελω να σε στεναχωρησω γνωμη μου ειναι οτι το χειροτερο που μπορει να παθει ενα οπλο ειναι αυτο.
Ελεγξε με το ματι το στομιο της καννης να δεις αν υπαρχει παραμορφωση.
Αν το τσοκακι μπαινει χωρις ζορι ( οπως εμπαινε πριν ) αλλα υπαρχει μικρη παραμορφωση στο στομιο της καννης θεωρω οτι θα πρεπει να το φτιαξεις διοτι το κενο η τζογος γυρω απο το βιδωμενο τσοκ θα πρεπει παντου να ειναι το ιδιο.
Μιλαμε παντα για την περιπτωση που θελεις το τελειο.
Κ για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο ο Ανδρεας Κουρκουλος γνωριζω οτι εχει τα μηχανηματα κ την γνωση για να το τσεκαρει κ να το φτιαξει ακριβως αν χρειαστει.
 
Παθων κ εγω σε 2 οπλα κ το ωραιο οτι επεσαν απο χερια φιλων που τα εδωσα να τα επωμισουν.
( ποτέ ξανα δεν θα αγγιξει καποιος το οπλο μου για κανεναν λογο)
Χωρις να θελω να σε στεναχωρησω γνωμη μου ειναι οτι το χειροτερο που μπορει να παθει ενα οπλο ειναι αυτο.
Ελεγξε με το ματι το στομιο της καννης να δεις αν υπαρχει παραμορφωση.
Αν το τσοκακι μπαινει χωρις ζορι ( οπως εμπαινε πριν ) αλλα υπαρχει μικρη παραμορφωση στο στομιο της καννης θεωρω οτι θα πρεπει να το φτιαξεις διοτι το κενο η τζογος γυρω απο το βιδωμενο τσοκ θα πρεπει παντου να ειναι το ιδιο.
Μιλαμε παντα για την περιπτωση που θελεις το τελειο.
Κ για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο ο Ανδρεας Κουρκουλος γνωριζω οτι εχει τα μηχανηματα κ την γνωση για να το τσεκαρει κ να το φτιαξει ακριβως αν χρειαστει.
Στέλιο να είσαι καλά φίλε για την ενημέρωση και το χρόνο σού , μακάρι να μην χρειαστεί να φτάσω εκεί.
 
Ερώτηση , καθαρίζοντας την Benelli M2 σήμερα , και ενώ φορούσα γάντια νιτριλίου , και είχα την κανη εξωτερικά με λάδι συντήρησης , μου φεύγει από τα χέρια απο ύψος περίπου 80 εκατ. Υπάρχει περίπτωση να πήρε η κανη , πρώτα χτύπησε μπροστά στα πάσα του τσοκ , το οποίο δοκίμασα άμεσα να δω αν υπάρξει πρόβλημα με το σπείρωμα ,και δεν μου έδειξε κάποιο πρόβλημα στη βόλτα του , το τσοκ τερμάτισε στη θέση του χωρίς κάποιο ζόρι , και μετά χτύπησε πίσω στην αρχή της κάνης , στους οδηγούς υποδοχής στην κάσα του όπλου ..pray to God. λέτε να την έφαγε ?
Όπως είπαν και οι συνάδελφοι κι εγώ θεωρώ πολύ απίθανο να στράβωσε η κάννη από αυτό το πέσιμο. Αλλά για να σου φύγει η ιδέα, κι αφού δεν μπορείς τώρα να ρίξεις φυσίγγια, μπορείς να την ελέγξεις με το μάτι. Κοιτάζοντας μέσα στην κάννη από πίσω, προς ένα φωτεινό φόντο, π.χ. ουρανό ή ένα φωτεινό λευκό τοίχο, βλέπεις μέσα διαδοχικούς φωτεινούς και σκιερούς κύκλους (θαλάμη, κώνος, αυλός, τσοκ). Αν αυτοί οι κύκλοι είναι απόλυτα ομόκεντροι, τότε δεν υπάρχει θέμα.
Αλλά πιο ακριβής και σίγουρη μέθοδος να ελέγξεις την ευθύτητα, είναι το τεστ του παράθυρου: Σκοπεύεις την κάννη προς την κάθετη πλευρά ενός παραθύρου, που από τη μια μεριά είναι φωτεινά (έξω) κι από την άλλη σκοτεινά (μέσα). Καλύτερα να την στηρίξεις κάπου (π.χ. σε 2 καρέκλες) για να μην τρέμουν τα χέρια σου. Κοιτάζοντας από πίσω θα δεις περίπου κάτι σαν το παρακάτω σχήμα, ο αυλός από τη μια μεριά να είναι φωτεινός κι από την άλλη σκιερός.
1625505264127.jpgΑν οι 2 γραμμούλες που διαχωρίζουν τη φωτεινή από την σκοτεινή περιοχή (αυτές που σημειώνω με τα βελάκια) είναι ίσιες, όπως στο σχήμα, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Κάνοντας το τεστ πρώτα με την κάννη όρθια, δηλ. με τη ρίγα προς τα πάνω, και μετά στρέφοντάς την κατά 90 μοίρες (με τη ρίγα στο πλάι) είσαι καλυμμένος.
Αν, ό μη γένοιτο, οι γραμμούλες που σου λέω είναι καμπύλες ... δηλαδή αν δεις κάτι σαν αυτό:
1625505264120.jpg
... ή σαν αυτό:
1625505264110.jpg
τότε ... κλάφτα Χαράλαμπε !!! Εεε ... Θεόδωρε, ήθελα να πω ... :( :rolleyes: Σημαίνει ότι η κάννη έχει "πάρει" (έχει στραβώσει).
Αλλά και πάλι, είναι κάτι που διορθώνεται, αλλά θα χρειαστεί οπλουργό, που να ξέρει να το κάνει και να έχει την ειδική πρέσα.
Μόνο προσοχή ... Γιατί είναι και κάποιοι που ... στραβώνουν τις ίσιες κάννες !!!;) .sarcastic.
 
Όπως είπαν και οι συνάδελφοι κι εγώ θεωρώ πολύ απίθανο να στράβωσε η κάννη από αυτό το πέσιμο. Αλλά για να σου φύγει η ιδέα, κι αφού δεν μπορείς τώρα να ρίξεις φυσίγγια, μπορείς να την ελέγξεις με το μάτι. Κοιτάζοντας μέσα στην κάννη από πίσω, προς ένα φωτεινό φόντο, π.χ. ουρανό ή ένα φωτεινό λευκό τοίχο, βλέπεις μέσα διαδοχικούς φωτεινούς και σκιερούς κύκλους (θαλάμη, κώνος, αυλός, τσοκ). Αν αυτοί οι κύκλοι είναι απόλυτα ομόκεντροι, τότε δεν υπάρχει θέμα.
Αλλά πιο ακριβής και σίγουρη μέθοδος να ελέγξεις την ευθύτητα, είναι το τεστ του παράθυρου: Σκοπεύεις την κάννη προς την κάθετη πλευρά ενός παραθύρου, που από τη μια μεριά είναι φωτεινά (έξω) κι από την άλλη σκοτεινά (μέσα). Καλύτερα να την στηρίξεις κάπου (π.χ. σε 2 καρέκλες) για να μην τρέμουν τα χέρια σου. Κοιτάζοντας από πίσω θα δεις περίπου κάτι σαν το παρακάτω σχήμα, ο αυλός από τη μια μεριά να είναι φωτεινός κι από την άλλη σκιερός.
View attachment 29095Αν οι 2 γραμμούλες που διαχωρίζουν τη φωτεινή από την σκοτεινή περιοχή (αυτές που σημειώνω με τα βελάκια) είναι ίσιες, όπως στο σχήμα, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Κάνοντας το τεστ πρώτα με την κάννη όρθια, δηλ. με τη ρίγα προς τα πάνω, και μετά στρέφοντάς την κατά 90 μοίρες (με τη ρίγα στο πλάι) είσαι καλυμμένος.
Αν, ό μη γένοιτο, οι γραμμούλες που σου λέω είναι καμπύλες ... δηλαδή αν δεις κάτι σαν αυτό:
View attachment 29096
... ή σαν αυτό:
View attachment 29097
τότε ... κλάφτα Χαράλαμπε !!! Εεε ... Θεόδωρε, ήθελα να πω ... :( :rolleyes: Σημαίνει ότι η κάννη έχει "πάρει" (έχει στραβώσει).
Αλλά και πάλι, είναι κάτι που διορθώνεται, αλλά θα χρειαστεί οπλουργό, που να ξέρει να το κάνει και να έχει την ειδική πρέσα.
Μόνο προσοχή ... Γιατί είναι και κάποιοι που ... στραβώνουν τις ίσιες κάννες !!!;) .sarcastic.
Μπράβο βρε Στέλιο, ποτέ δεν κατάλαβα τι κάνουν οι μπανιστιρτζήδες που κοιτάνε την κάνη !!!
Ωραία το εξήγησες.
Έχει άλλα μυστικά ;
 
Όπως είπαν και οι συνάδελφοι κι εγώ θεωρώ πολύ απίθανο να στράβωσε η κάννη από αυτό το πέσιμο. Αλλά για να σου φύγει η ιδέα, κι αφού δεν μπορείς τώρα να ρίξεις φυσίγγια, μπορείς να την ελέγξεις με το μάτι. Κοιτάζοντας μέσα στην κάννη από πίσω, προς ένα φωτεινό φόντο, π.χ. ουρανό ή ένα φωτεινό λευκό τοίχο, βλέπεις μέσα διαδοχικούς φωτεινούς και σκιερούς κύκλους (θαλάμη, κώνος, αυλός, τσοκ). Αν αυτοί οι κύκλοι είναι απόλυτα ομόκεντροι, τότε δεν υπάρχει θέμα.
Αλλά πιο ακριβής και σίγουρη μέθοδος να ελέγξεις την ευθύτητα, είναι το τεστ του παράθυρου: Σκοπεύεις την κάννη προς την κάθετη πλευρά ενός παραθύρου, που από τη μια μεριά είναι φωτεινά (έξω) κι από την άλλη σκοτεινά (μέσα). Καλύτερα να την στηρίξεις κάπου (π.χ. σε 2 καρέκλες) για να μην τρέμουν τα χέρια σου. Κοιτάζοντας από πίσω θα δεις περίπου κάτι σαν το παρακάτω σχήμα, ο αυλός από τη μια μεριά να είναι φωτεινός κι από την άλλη σκιερός.
View attachment 29095Αν οι 2 γραμμούλες που διαχωρίζουν τη φωτεινή από την σκοτεινή περιοχή (αυτές που σημειώνω με τα βελάκια) είναι ίσιες, όπως στο σχήμα, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Κάνοντας το τεστ πρώτα με την κάννη όρθια, δηλ. με τη ρίγα προς τα πάνω, και μετά στρέφοντάς την κατά 90 μοίρες (με τη ρίγα στο πλάι) είσαι καλυμμένος.
Αν, ό μη γένοιτο, οι γραμμούλες που σου λέω είναι καμπύλες ... δηλαδή αν δεις κάτι σαν αυτό:
View attachment 29096
... ή σαν αυτό:
View attachment 29097
τότε ... κλάφτα Χαράλαμπε !!! Εεε ... Θεόδωρε, ήθελα να πω ... :( :rolleyes: Σημαίνει ότι η κάννη έχει "πάρει" (έχει στραβώσει).
Αλλά και πάλι, είναι κάτι που διορθώνεται, αλλά θα χρειαστεί οπλουργό, που να ξέρει να το κάνει και να έχει την ειδική πρέσα.
Μόνο προσοχή ... Γιατί είναι και κάποιοι που ... στραβώνουν τις ίσιες κάννες !!!;) .sarcastic.
Στέλιο χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια , να είσαι καλά , με βοήθησες παρά πολύ με αυτόν τόν τρόπο ..shake hands. η γνώση είναι θησαυρός πάντα το πίστευα , και το πιστεύω , και ανεκτίμητος αυτός που τη χαρίζει , να είσαι καλά και πάλι .
 
Όπως είπαν και οι συνάδελφοι κι εγώ θεωρώ πολύ απίθανο να στράβωσε η κάννη από αυτό το πέσιμο. Αλλά για να σου φύγει η ιδέα, κι αφού δεν μπορείς τώρα να ρίξεις φυσίγγια, μπορείς να την ελέγξεις με το μάτι. Κοιτάζοντας μέσα στην κάννη από πίσω, προς ένα φωτεινό φόντο, π.χ. ουρανό ή ένα φωτεινό λευκό τοίχο, βλέπεις μέσα διαδοχικούς φωτεινούς και σκιερούς κύκλους (θαλάμη, κώνος, αυλός, τσοκ). Αν αυτοί οι κύκλοι είναι απόλυτα ομόκεντροι, τότε δεν υπάρχει θέμα.
Αλλά πιο ακριβής και σίγουρη μέθοδος να ελέγξεις την ευθύτητα, είναι το τεστ του παράθυρου: Σκοπεύεις την κάννη προς την κάθετη πλευρά ενός παραθύρου, που από τη μια μεριά είναι φωτεινά (έξω) κι από την άλλη σκοτεινά (μέσα). Καλύτερα να την στηρίξεις κάπου (π.χ. σε 2 καρέκλες) για να μην τρέμουν τα χέρια σου. Κοιτάζοντας από πίσω θα δεις περίπου κάτι σαν το παρακάτω σχήμα, ο αυλός από τη μια μεριά να είναι φωτεινός κι από την άλλη σκιερός.
View attachment 29095Αν οι 2 γραμμούλες που διαχωρίζουν τη φωτεινή από την σκοτεινή περιοχή (αυτές που σημειώνω με τα βελάκια) είναι ίσιες, όπως στο σχήμα, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Κάνοντας το τεστ πρώτα με την κάννη όρθια, δηλ. με τη ρίγα προς τα πάνω, και μετά στρέφοντάς την κατά 90 μοίρες (με τη ρίγα στο πλάι) είσαι καλυμμένος.
Αν, ό μη γένοιτο, οι γραμμούλες που σου λέω είναι καμπύλες ... δηλαδή αν δεις κάτι σαν αυτό:
View attachment 29096
... ή σαν αυτό:
View attachment 29097
τότε ... κλάφτα Χαράλαμπε !!! Εεε ... Θεόδωρε, ήθελα να πω ... :( :rolleyes: Σημαίνει ότι η κάννη έχει "πάρει" (έχει στραβώσει).
Αλλά και πάλι, είναι κάτι που διορθώνεται, αλλά θα χρειαστεί οπλουργό, που να ξέρει να το κάνει και να έχει την ειδική πρέσα.
Μόνο προσοχή ... Γιατί είναι και κάποιοι που ... στραβώνουν τις ίσιες κάννες !!!;) .sarcastic.
Μια φορα και εναν καιρο διαπιστωσα οτι επερνα ευκολα τα πουλια σε τραβερσα με πορεια αριστερα και εχανα ολα με πορεια δεξια!
Στο παραθυρο την κανη,ξανα και ξανα!
Το αποτελεσμα το ιδιο...εδιχνε στραβη!
Ομως ουτε μου ειχε πεσει,ουτε τιποτα...
...ειχε παει ομως σε γνωστο οπλουργο για αφαιρεση ριγας...
Τηλεφωνο στον Λιακο,επιβεβαιωσε το στραβωμα,την ισιωσε,την δοκιμασε, μου την εδωσε.
Τωρα παιρνω και τα πουλια με πορεια δεξια!
 
Όπως είπαν και οι συνάδελφοι κι εγώ θεωρώ πολύ απίθανο να στράβωσε η κάννη από αυτό το πέσιμο. Αλλά για να σου φύγει η ιδέα, κι αφού δεν μπορείς τώρα να ρίξεις φυσίγγια, μπορείς να την ελέγξεις με το μάτι. Κοιτάζοντας μέσα στην κάννη από πίσω, προς ένα φωτεινό φόντο, π.χ. ουρανό ή ένα φωτεινό λευκό τοίχο, βλέπεις μέσα διαδοχικούς φωτεινούς και σκιερούς κύκλους (θαλάμη, κώνος, αυλός, τσοκ). Αν αυτοί οι κύκλοι είναι απόλυτα ομόκεντροι, τότε δεν υπάρχει θέμα.
Αλλά πιο ακριβής και σίγουρη μέθοδος να ελέγξεις την ευθύτητα, είναι το τεστ του παράθυρου: Σκοπεύεις την κάννη προς την κάθετη πλευρά ενός παραθύρου, που από τη μια μεριά είναι φωτεινά (έξω) κι από την άλλη σκοτεινά (μέσα). Καλύτερα να την στηρίξεις κάπου (π.χ. σε 2 καρέκλες) για να μην τρέμουν τα χέρια σου. Κοιτάζοντας από πίσω θα δεις περίπου κάτι σαν το παρακάτω σχήμα, ο αυλός από τη μια μεριά να είναι φωτεινός κι από την άλλη σκιερός.
View attachment 29095Αν οι 2 γραμμούλες που διαχωρίζουν τη φωτεινή από την σκοτεινή περιοχή (αυτές που σημειώνω με τα βελάκια) είναι ίσιες, όπως στο σχήμα, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Κάνοντας το τεστ πρώτα με την κάννη όρθια, δηλ. με τη ρίγα προς τα πάνω, και μετά στρέφοντάς την κατά 90 μοίρες (με τη ρίγα στο πλάι) είσαι καλυμμένος.
Αν, ό μη γένοιτο, οι γραμμούλες που σου λέω είναι καμπύλες ... δηλαδή αν δεις κάτι σαν αυτό:
View attachment 29096
... ή σαν αυτό:
View attachment 29097τοτε ... κλάφτα Χαράλαμπε !!! Εεε ... Θεόδωρε, ήθελα να πω ... :( :rolleyes: Σημαίνει ότι η κάννη έχει "πάρει" (έχει στραβώσει).
Αλλά και πάλι, είναι κάτι που διορθώνεται, αλλά θα χρειαστεί οπλουργό, που να ξέρει να το κάνει και να έχει την ειδική πρέσα.
Μόνο προσοχή ... Γιατί είναι και κάποιοι που ... στραβώνουν τις ίσιες κάννες !!!;) .sarcastic.

Μπράβο Στέλιο!!!!!
Απόλυτα κατανοητός όπως το περιέγραψες!
.shake hands.
 
Καλημέρα. Εχω μια benelli λίγων μηνών και η ρίγα εχει εμφανίσει λίγη σκουριά, ισα που φαίνεται. Όταν την καθαριζω φεύγει αλλα την επόμενη μερα εμφανίζεται πάλι στο ιδιο σημείο, τι να κανω για να σταματήσει;
 
Καλημέρα. Εχω μια benelli λίγων μηνών και η ρίγα εχει εμφανίσει λίγη σκουριά, ισα που φαίνεται. Όταν την καθαριζω φεύγει αλλα την επόμενη μερα εμφανίζεται πάλι στο ιδιο σημείο, τι να κανω για να σταματήσει;
Φωτό ;;; Βάζεις λάδι και εμφανίζεται πάλι ;;;;
Σε ποιο σημείο ;;;;
 
Καλημέρα. Εχω μια benelli λίγων μηνών και η ρίγα εχει εμφανίσει λίγη σκουριά, ισα που φαίνεται. Όταν την καθαριζω φεύγει αλλα την επόμενη μερα εμφανίζεται πάλι στο ιδιο σημείο, τι να κανω για να σταματήσει;
Η ρίγα στα όπλα είναι σιδερένια και πιάνει σκουριά εύκολα.
Στα δικά μου όπλα στίγματα δεν έχουν εμφανιστεί ποτέ (έχω δει σε άλλων), διότι τα καθαρίζω συνέχεια μετά από κάθε κυνήγι, αλλά ενώ οπτικά φαίνεται πένα, όσο και να τρίψω με λάδι και πανί, θα αφήνει επάνω το καφέ της σκουριάς.
Δεν ασχολούμαι περισσότερο με τις ρίγες, απλά φροντίζω να είναι λαδωμένο καλά στην ένωση κάννης και ρίγας, για να μην εισχωρήσει υγρασία από κάτω.
Δε νομίζω ότι τα στίγματα αυτά είναι κάποιας ιδιαίτερης σημασίας. Με ψιλό ατσαλομαλλο και WD 40 θα φεύγουν πανευκολα και σίγουρα.
 
Back
Top