Συντήρηση Βenelli

Φωτό ;;; Βάζεις λάδι και εμφανίζεται πάλι ;;;;
Σε ποιο σημείο ;;;;

Ναι, τωρα 3 μερες το καθαριζω με λαδι και με wd-40.
Το περισσότερο εχει βγει, αυτό ειναι το μεγαλύτερο αυτη τη στιγμη και σε αλλα δυο σημεία που δεν τα εστιάζει η κάμερα.


IMG_20211026_094538.jpg
 
Last edited:
Η ρίγα στα όπλα είναι σιδερένια και πιάνει σκουριά εύκολα.
Στα δικά μου όπλα στίγματα δεν έχουν εμφανιστεί ποτέ (έχω δει σε άλλων), διότι τα καθαρίζω συνέχεια μετά από κάθε κυνήγι, αλλά ενώ οπτικά φαίνεται πένα, όσο και να τρίψω με λάδι και πανί, θα αφήνει επάνω το καφέ της σκουριάς.
Δεν ασχολούμαι περισσότερο με τις ρίγες, απλά φροντίζω να είναι λαδωμένο καλά στην ένωση κάννης και ρίγας, για να μην εισχωρήσει υγρασία από κάτω.
Δε νομίζω ότι τα στίγματα αυτά είναι κάποιας ιδιαίτερης σημασίας. Με ψιλό ατσαλομαλλο και WD 40 θα φεύγουν πανευκολα και σίγουρα.
Οτι δεν είναι ιδιαίτερης σημασίας προς το παρόν το ξέρω, επειδή ομως δεν εχει βραχεί ακομα το όπλο και ξεκίνησε τις σκουριές με εχει αγχωσει.
Θα δοκιμασω και με ατσαλομαλλο, υπάρχει περίπτωση να βγάλει και το χρώμα μαζί;
 
Οτι δεν είναι ιδιαίτερης σημασίας προς το παρόν το ξέρω, επειδή ομως δεν εχει βραχεί ακομα το όπλο και ξεκίνησε τις σκουριές με εχει αγχωσει.
Θα δοκιμασω και με ατσαλομαλλο, υπάρχει περίπτωση να βγάλει και το χρώμα μαζί;
Όχι το ψιλό ατσαλομαλλο δεν κάνει ζημιά.
Γυαλοχαρτο μη βάλεις!
 
επειδή ομως δεν εχει βραχεί ακομα το όπλο και ξεκίνησε τις σκουριές με εχει αγχωσει.
Έχω το ίδιο θέμα... αγορασμένα την ίδια ημέρα του φετινού Φλεβάρη, μία τούρκικη (εγγύηση 2χρ) και μια Benelli (10χρόνια εγγύηση), και οι δύο καραμπίνες με παρουσία μόνο στο σκοπευτήριο και με καλό καιρό, φυλαγμένες στο ίδιο οπλοκιβώτιο... Η τούρκικη πεντακάθαρη, ενώ η Benelli βγάζει συνέχεια σκουριά στο εξωτερικό της κάννης και στη σωλήνα του γεμιστήρα...
Θα πεταχτώ αυτήν τη βδομάδα και στον οπλουργό μου να μου πει τη γνώμη του, γιατί ανησυχώ!
 
Καλημέρα. Εχω μια benelli λίγων μηνών και η ρίγα εχει εμφανίσει λίγη σκουριά, ισα που φαίνεται. Όταν την καθαριζω φεύγει αλλα την επόμενη μερα εμφανίζεται πάλι στο ιδιο σημείο, τι να κανω για να σταματήσει;
Παρε μια οδοντοβουρτσα με λιγο wd 40 και τριψτο......μετα σκουπισε το και βαλε λαδι....και εμενα η montefeltro βγαζει μονιμα σκουρια στην ριγα
 
Τελικα εφυγε με τριψιμο με ορειχαλκινη βουρτσα σε συνδιασμο με καθαριστικά.
Ο λογος που εμφανιστηκε ηταν οτι δεν αφηνα λαδι πανω στη ριγα, το ξεβγαζα με πανι μετα απο τον καθαρισμο.
Δεν παυει ομως να σκουριαζει ευκολοτερα απο αλλα οπλα.
 
Μήπως ξέρει κανείς πώς ξεβιδωνει η σωλήνα του κοντακίου από την βάση;;;για συντήρηση και μόνο θέλω να δώ.( Benelli Centro)
 
Μήπως ξέρει κανείς πώς ξεβιδωνει η σωλήνα του κοντακίου από την βάση;;;για συντήρηση και μόνο θέλω να δώ.( Benelli Centro)
Θέλει θερμοπιστολο και με προσοχή να λιώσει η κόλλα σπειρωμάτων.
Σε μέγγενη με σιαγωνες από μολύβι ή άλλο υλικό που δε θα χαράξει τη βάση και μετά σιγά σιγά με γκαζοταναλια ξεβιδωμα.
Στο βιδωμα ξαναβαζεις κόλλα σπειρωμάτων σκληρή.
Αν και για μένα δεν έχει κανένα νόημα αυτή η διαδικασία, εφόσον ανοίγεις τη σωλήνα απ' τη βίδα κάτω τα έχεις όλα στο πιάτο μετά.
 
Θέλει θερμοπιστολο και με προσοχή να λιώσει η κόλλα σπειρωμάτων.
Σε μέγγενη με σιαγωνες από μολύβι ή άλλο υλικό που δε θα χαράξει τη βάση και μετά σιγά σιγά με γκαζοταναλια ξεβιδωμα.
Στο βιδωμα ξαναβαζεις κόλλα σπειρωμάτων σκληρή.
Αν και για μένα δεν έχει κανένα νόημα αυτή η διαδικασία, εφόσον ανοίγεις τη σωλήνα απ' τη βίδα κάτω τα έχεις όλα στο πιάτο μετά.
Σωστά, απλά κάποτε ένας φίλος οπλουργος θυμάμαι είχα δει διαδικασία με φλόγιστρο, καμινέτο, αλλά δεν είναι επικίνδυνο αυτό;;;ναι δεν θέλει τίποτα άλλο γιατί αδειάζει όλο από κάτω, απλά περιέργεια
 
Σωστά, απλά κάποτε ένας φίλος οπλουργος θυμάμαι είχα δει διαδικασία με φλόγιστρο, καμινέτο, αλλά δεν είναι επικίνδυνο αυτό;;;ναι δεν θέλει τίποτα άλλο γιατί αδειάζει όλο από κάτω, απλά περιέργεια
Ότι σου είπε ο bill.
Δεν υπάρχει λόγος ....
Κάποιοι οπλουργοί είναι ολίγον τι γκάου μπίου ... :)

Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επαγγελματία όταν μπορείς να επισκευάσεις κάτι μόνος σου ...
 
Σωστά, απλά κάποτε ένας φίλος οπλουργος θυμάμαι είχα δει διαδικασία με φλόγιστρο, καμινέτο, αλλά δεν είναι επικίνδυνο αυτό;;;ναι δεν θέλει τίποτα άλλο γιατί αδειάζει όλο από κάτω, απλά περιέργεια
Ναι και για αυτό αν δεις της βάσεις που πέρασαν από τα χέρια τους είναι όλες αχταρμας αποχρωματισμενες μπιμπικιασμενες κτλ
 
Παλικάρια καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος πώς αλλάζουμε τον αναστολέα στην benelli crio. Έχω βγάλει το ελατήριακι καί δεν μπορώ να βγάλω τόν αναστολέα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Σωστός ζουμπάς σωστής διαμέτρου ?

246-6-zoympas-6mm-facom~2.jpg
 
Last edited:
Παλικάρια καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος πώς αλλάζουμε τον αναστολέα στην benelli crio. Έχω βγάλει το ελατήριακι καί δεν μπορώ να βγάλω τόν αναστολέα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
το καθαριζες και εβγαλες καταλαθος το ελατηριο?
 
Back
Top