Συντήρηση Βenelli

Καλησπερα σε ολη την ομαδα!
εχω μια benelli raffello special..δεν εχει αλαχτει ποτε κατι εδω και αρκετα χρονια που την εχω...τι πρεπει να προσεξω και τι να αλλαξω;;κατι για ελατηριο ειχα ακουσει αλλα ποιο ελατηριο και πως αλλαζει αυτο;;ευχαριστω
 
Καλησπερα σε ολη την ομαδα!
εχω μια benelli raffello special..δεν εχει αλαχτει ποτε κατι εδω και αρκετα χρονια που την εχω...τι πρεπει να προσεξω και τι να αλλαξω;;κατι για ελατηριο ειχα ακουσει αλλα ποιο ελατηριο και πως αλλαζει αυτο;;ευχαριστω
Αν το οπλο δεν εχει κανενα προβλημα.εμπλοκων.... μην πειραξεις τιποτα .... η γνωμη μου...
Τα ελατηρια που αλλαζοντε ειναι μεσα στην τζαβετα το ενα του κλειστρου ... και της βελονας
 
Καλησπερα σε ολη την ομαδα!
εχω μια benelli raffello special..δεν εχει αλαχτει ποτε κατι εδω και αρκετα χρονια που την εχω...τι πρεπει να προσεξω και τι να αλλαξω;;κατι για ελατηριο ειχα ακουσει αλλα ποιο ελατηριο και πως αλλαζει αυτο;;ευχαριστω
Φιλε νικο καλησπερα χωρις να το παιζω ειδικος νωμιζο πως αν την εχεισ πολλα χρονια οπως λες και αρχιση να σου κανει εμπλοκιτσες αυτο που πρεπει να αλαξεις στο οπλο σου ειναι το ελατηριο επαναφωρας κλειστρου, γιατι με τη χρηση μαλακωνη και δεν εχει την αρχικη του δυναμη να σου φερνει μπροστα το κλειστρο στο χρονο που πρεπει. Μιλαμε για ενα κοστος αγωρας απο 5 εως 10 ευρω. και γνωμη μου καλο θα εινα να την κανης σε εναν οπλουργο, δεν ειναι κατι δυσκολο αλα ισωσ παιδευτης μονο σου. Μακαρι να σε βοειθησα. παντως ειναι οπλαρα σου ευχωμε να τη χερεσαι , ο κουμπαρος μου την εχει 12 χρονια και το οπλο ειναι απεχτω.
 
Καλησπερα σε ολη την ομαδα!
εχω μια benelli raffello special..δεν εχει αλαχτει ποτε κατι εδω και αρκετα χρονια που την εχω...τι πρεπει να προσεξω και τι να αλλαξω;;κατι για ελατηριο ειχα ακουσει αλλα ποιο ελατηριο και πως αλλαζει αυτο;;ευχαριστω
Πηγαινε σ'ενα καταστημα με κυνηγετικα και πες του επανατατικο,αποθηκης,σφυρας και βελονας.
Αν πιανουν τα χερια σου,τ'αλλαζεις μονος σου.
Της βελονας,ειναι πανευκολο.
Το επανατατικο,το βγαζεις αφου λυσεις το κοντακι και την βιδα που κλεινει την τζαβετα απο πισω.
Της αποθηκης,θελει ζέσταμα να σπασει η κολλα σπειρωματων και να ξεβιδωσει για να κανεις την αλλαγη.
Καθαρισμα το σπειδωμα,φρεσκια κολλα,σφιξιμο(να δω ποτε θα το διορθωσει αυτο η μπενελα).
Της σφυρας για να βγει,πρεπει να λυσεις την σκανδαλοθηκη και με τη σειρα να βγαζεις απαρτια....
Το νου σου!!!!
Βγαζοντας το κυλινδρακι που κραταει τον ανορθωτη(γλωσσα)στη θεση του,θα πεταχτει το ελλατηριο μαζι με ενα κυλινδρακι(σαν κυπελακι μεταλλικο) που εχει στην πανω μερια και ειναι αυτο που ερχεται σ'επαφη με την σφυρα κι ενα ελασμα της γλωσσας.
Ολα τα ελλατηρια με προσοχη!!!!
Ειναι υπο ταση και πετάγονται!!
Αν τρομαξες,πας σε οπλουργο και πληρωνεις ανταλλακτικα και εργασία....
 
ευχαριστω ειλικρινα ολους για τις απαντησεις!
δεν κανει εμπλοκες...αντε να κανει μια σε ολη την κυνηγετικη περιοδο και βασικα νομιζω γινεται λογω αστοχιας φυσιγγιων...ετοιμα παιρνω αλλα και παλι δε ξερεις..
ευχαριστω ολους λογικα θα αλλαξω μονο αυτο στο κοντακι διοτι το κλειστρο μου φαινεται αρκετα μαλακο!
ευχαριστω και παλι!
 
ευχαριστω ειλικρινα ολους για τις απαντησεις!
δεν κανει εμπλοκες...αντε να κανει μια σε ολη την κυνηγετικη περιοδο και βασικα νομιζω γινεται λογω αστοχιας φυσιγγιων...ετοιμα παιρνω αλλα και παλι δε ξερεις..
ευχαριστω ολους λογικα θα αλλαξω μονο αυτο στο κοντακι διοτι το κλειστρο μου φαινεται αρκετα μαλακο!
ευχαριστω και παλι!
Να εισαι καλα και εσυ , με πολλες καλες και αξεχαστες στιγμες στα κυνηγια σου , και με ασφαλεια ΠΑΝΤΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .shake hands.
 
ευχαριστω ειλικρινα ολους για τις απαντησεις!
δεν κανει εμπλοκες...αντε να κανει μια σε ολη την κυνηγετικη περιοδο και βασικα νομιζω γινεται λογω αστοχιας φυσιγγιων...ετοιμα παιρνω αλλα και παλι δε ξερεις..
ευχαριστω ολους λογικα θα αλλαξω μονο αυτο στο κοντακι διοτι το κλειστρο μου φαινεται αρκετα μαλακο!
ευχαριστω και παλι!
Aλλαξε και της βελονας που ειναι πανευκολο.
 
Την έβγαλα έξω , έπαιξα μαζί της ( προπόνηση ) στο τέλος την άλειψα λάδι , και την έβαλα στην θέση της την μπενελα μου :) για να περάσει ώρα .
Το να καθαρίζει κάνεις ένα μπενελλι είναι απόλαυση.
Ούτε χριστους ούτε Παναγιές ούτε αμαρτίες!!!
 
Ερώτηση , καθαρίζοντας την Benelli M2 σήμερα , και ενώ φορούσα γάντια νιτριλίου , και είχα την κανη εξωτερικά με λάδι συντήρησης , μου φεύγει από τα χέρια απο ύψος περίπου 80 εκατ. Υπάρχει περίπτωση να πήρε η κανη , πρώτα χτύπησε μπροστά στα πάσα του τσοκ , το οποίο δοκίμασα άμεσα να δω αν υπάρξει πρόβλημα με το σπείρωμα ,και δεν μου έδειξε κάποιο πρόβλημα στη βόλτα του , το τσοκ τερμάτισε στη θέση του χωρίς κάποιο ζόρι , και μετά χτύπησε πίσω στην αρχή της κάνης , στους οδηγούς υποδοχής στην κάσα του όπλου ..pray to God. λέτε να την έφαγε ?
 
Ερώτηση , καθαρίζοντας την Benelli M2 σήμερα , και ενώ φορούσα γάντια νιτριλίου , και είχα την κανη εξωτερικά με λάδι συντήρησης , μου φεύγει από τα χέρια απο ύψος περίπου 80 εκατ. Υπάρχει περίπτωση να πήρε η κανη , πρώτα χτύπησε μπροστά στα πάσα του τσοκ , το οποίο δοκίμασα άμεσα να δω αν υπάρξει πρόβλημα με το σπείρωμα ,και δεν μου έδειξε κάποιο πρόβλημα στη βόλτα του , το τσοκ τερμάτισε στη θέση του χωρίς κάποιο ζόρι , και μετά χτύπησε πίσω στην αρχή της κάνης , στους οδηγούς υποδοχής στην κάσα του όπλου ..pray to God. λέτε να την έφαγε ?


Δεν νομιζω να επαθε ζημια....Περισσοτερο η τρομαρα σου!!!
Δυο φορες ξεχασα το οπλο στην οροφη του τζιπ και επεσε πηγαινοντας με 25 χιλιομετρα...και δεν
επαθε τιποτα....
Σε σενα λες να εκατσε η ασχημη ???
 
Ερώτηση , καθαρίζοντας την Benelli M2 σήμερα , και ενώ φορούσα γάντια νιτριλίου , και είχα την κανη εξωτερικά με λάδι συντήρησης , μου φεύγει από τα χέρια απο ύψος περίπου 80 εκατ. Υπάρχει περίπτωση να πήρε η κανη , πρώτα χτύπησε μπροστά στα πάσα του τσοκ , το οποίο δοκίμασα άμεσα να δω αν υπάρξει πρόβλημα με το σπείρωμα ,και δεν μου έδειξε κάποιο πρόβλημα στη βόλτα του , το τσοκ τερμάτισε στη θέση του χωρίς κάποιο ζόρι , και μετά χτύπησε πίσω στην αρχή της κάνης , στους οδηγούς υποδοχής στην κάσα του όπλου ..pray to God. λέτε να την έφαγε ?
Όχι.
Έχουν φάει χειρότερους τράκους άλλα όπλα και δεν έχουν πάθει τίποτα.
Αν δεν έπαθε κάτι στο τσοκ που το μέταλλο είναι πιο λεπτό αποκλείεται να "πήρε" η κάνη.

ps
Τα γάντια γιατί τα φορούσες ;
 
Όχι.
Έχουν φάει χειρότερους τράκους άλλα όπλα και δεν έχουν πάθει τίποτα.
Αν δεν έπαθε κάτι στο τσοκ που το μέταλλο είναι πιο λεπτό αποκλείεται να "πήρε" η κάνη.

ps
Τα γάντια γιατί τα φορούσες ;
Aστα να πάνε Βασίλη μεγάλος έρωτας με την Ιταλίδα ,και φοβάμαι τώρα το καλοκαίρι τα χέρια μου , ιδρώνουν πολλοί και σκέφτηκα να μην τ αφήσω ιδρώτα επάνω της , άστα ξέρω υπερβολή σε βαθμό τρέλας , σ ευχαριστω πάντως για την απάντηση , να είσαι καλά .
 
Back
Top