Συγκριτική δοκιμή ανοιχτών συσφίξεων Brain Bell-Seminole Spreader-Beretta Opt+ Cyl

καλημέρα και καλή εβδομάδα κατ αρχήν.....
Να είσαι καλά επίσης....

δε νομίζω ότι διαφωνούμε κάπου σε αυτά που γράψατε..... εκτός από το ότι το 4 άστρα είναι τσοκ " διασποράς"......
Δεν είπα για τα 4*...
Τα 5* κ τα υπόλοιπα (spreader, bell,tula, κλπ)


δεν κατηγόρησα εγώ τα διασποράς.....
Δεν ειπα κάτι τέτοιο κ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο....

αυτό το οποίο είπα είναι να υπάρχει λογική στη χρήση τους.... δεν μπορεί κάποιος να κυνηγάει σε τόπο ανοικτό και να βάζει τρία διασποράς στον κύλινδρο και να θέλει να τουφεκισει με αξιώσεις μια μπεκατσα στα 35-40 μέτρα.....
Σωστος...


η μπεκάτσα όπως και η πέρδικα είναι θηράματα που αξίζουν σεβασμό.... και φυσικά σεβασμό πρέπει να δείχνουμε στον κόπο των σκύλων μας.....δε μπορεί να τουφεκαμε όταν οι πιθανότητες να καρπωθουμε το πουλί είναι απίθανες.....γι αυτό μίλησα για κυνηγετική παιδεία....
Ακόμα ποιο σωστος....
 
Last edited:
Βαγγέλη με ποια από όλες τις συνταγές που γράφτηκαν έγινε το πεταλωμα.....; Αν δεν έπεσε το πουλί στα 100 μέτρα πιο κάτω.....
Με την συνταγή που γράφω παραπάνω έπεσε 25μ αριστερά (direct gorilla η ρουμελιώτη ελικοειδή διασπορέα και τελευταίο nsi beccaccia) εδώ μου έφυγε το όπλο στην επώμιση και το σκοπευτικό λάθος διορθώθηκε από τσοκ και φυσίγγι. Στο βίντεο δεν φαίνεται αλλά στην ανάλυση που κάνει η shotkam έχει χτυπηθεί στην δεύτερη ντουφεκιά.
 

Attachments

  • 20231218_090827.jpg
    20231218_090827.jpg
    540,6 KB · Προβολές: 28
Με την συνταγή που γράφω παραπάνω έπεσε 25μ αριστερά (direct gorilla η ρουμελιώτη ελικοειδή διασπορέα και τελευταίο nsi beccaccia) εδώ μου έφυγε το όπλο στην επώμιση και το σκοπευτικό λάθος διορθώθηκε από τσοκ και φυσίγγι. Στο βίντεο δεν φαίνεται αλλά στην ανάλυση που κάνει η shotkam έχει χτυπηθεί στην δεύτερη ντουφεκιά.
Πόσες τέτοιες μπεκάτσες έχεις πάρει έτσι...... αξίζει; προχθές ανέβασες μια που τη χτύπησες στο λαγό με λαγοφυσιγγα..... για να μην πω πόσες δεν έχεις βρει με αυτό το συνδυασμό......
 
Πόσες τέτοιες μπεκάτσες έχεις πάρει έτσι...... αξίζει; προχθές ανέβασες μια που τη χτύπησες στο λαγό με λαγοφυσιγγα..... για να μην πω πόσες δεν έχεις βρει με αυτό το συνδυασμό......
Πόσες δεν έχω βρει με αυτόν τον συνδυασμό? Για εντυπωσίασε με;)
 
Πόσες δεν έχω βρει με αυτόν τον συνδυασμό? Για εντυπωσίασε με;)
Δεν χρειάζεται να σε εντυπωσιάσω φίλε μου.....αν επιλέγεις να κυνηγάς έτσι δικαίωμα σου...... είμαι σίγουρος ότι πολλά από τα πουλιά που τουφεκας και δεν πέφτουν νεκρά ή σπαζοφτερουγα δεν τα βρίσκεις..... τώρα εσύ κάνε ότι πιστεύεις καλύτερο..... και δεν τα βρίσκεις όχι επειδή δεν μπορείς εσύ ή τα σκυλιά σου.... αλλά επειδή η μπεκάτσα που θα πάρει σκάγια στο σώμα θα πετάξει όσο πιο μακριά μπορεί με τις δυνάμεις που της απομένουν και εκεί που θα πιάσει και θα ψοφήσει αφήνει απειροελάχιστη μυρωδιά για να την βρουν οι σκύλοι.....
 
Last edited:
Δεν χρειάζεται να σε εντυπωσιάσω φίλε μου.....αν επιλέγεις να κυνηγάς έτσι δικαίωμα σου...... είμαι σίγουρος ότι πολλά από τα πουλιά που τουφεκας και δεν πέφτουν νεκρά ή σπαζοφτεγουγα δεν τα βρίσκεις..... τώρα εσύ κάνε ότι πιστεύεις καλύτερο.....
Εσύ αγόρι μου είσαι θεωρία ενώ εγώ πράξη θα ανέβει βίντεο για να μάθεις να μην είσαι ξερόλας.
 
Εσύ αγόρι μου είσαι θεωρία ενώ εγώ πράξη θα ανέβει βίντεο για να μάθεις να μην είσαι ξερόλας.
Θα σε παρακαλέσω να ανακαλεσεις....δε νομίζω να σε προσεβαλα....το αν είμαι θεωρία ή όχι δε θα το κρίνεις εσύ...... ούτε τα βίντεο που ανεβάζεις..... και εγώ έχω πολλά βίντεο.... επιλέγω όμως να τα κρατάω για τον εαυτό μου..... και για τους ανθρώπους που επιλέγω εγώ..... ούτε ξερολας είμαι ούτε το παίζω..... και αν κατάλαβες ο μόνος που είπε ότι το πουλί μπορεί να έπεσε πιο κάτω είμαι εγώ..... βλέποντας που πήγαν οι τουφεκιές σου...... καλή συνέχεια σου εύχομαι
 
Αν δεν σου αρέσει κάτι μην το υιοθετείς και έγραψα κάτι που χρόνια δουλεύω με άριστα αποτελέσματα, δεν έγινα χτες κυνηγός μπεκάτσας. Όσο για τις δύο που ανέβασα στο κυνήγι του λαγού αυτό δείχνει και ήθος πως σκοτώθηκαν και ότι δεν δουλεύω τον κόσμο έδω μέσα. Τα συμπεράσματα που έγραψες παραπάνω δεν έχουν ούτε βάση ούτε υπόσταση, δεν συμφωνείς δικαίωμα σου. Σε αυτό το βίντεο έγραψα έφυγε το όπλο στην επωμισή απο που βγαίνει το συμπέρασμα που έγραψες οτι τα πουλιά δεν πέφτουν νεκρά ή σπαζοφτεγουγα δεν τα βρίσκεις?
 
Αν δεν σου αρέσει κάτι μην το υιοθετείς και έγραψα κάτι που χρόνια δουλεύω με άριστα αποτελέσματα, δεν έγινα χτες κυνηγός μπεκάτσας. Όσο για τις δύο που ανέβασα στο κυνήγι του λαγού αυτό δείχνει και ήθος πως σκοτώθηκαν και ότι δεν δουλεύω τον κόσμο έδω μέσα. Τα συμπεράσματα που έγραψες παραπάνω δεν έχουν ούτε βάση ούτε υπόσταση, δεν συμφωνείς δικαίωμα σου. Σε αυτό το βίντεο έγραψα έφυγε το όπλο στην επωμισή απο που βγαίνει το συμπέρασμα που έγραψες οτι τα πουλιά δεν πέφτουν νεκρά ή σπαζοφτεγουγα δεν τα βρίσκεις?
Διάβασε προσεκτικά ότι έχω γράψει και μετά μπορείς να γράψεις ότι θέλεις..... ακριβώς στο προηγούμενο μήνυμα μου,σου έγραψα ότι αν επιλέγεις να κυνηγάς με αυτό το συνδυασμό είναι δικαίωμα σου...... δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα αν βρίσκεις ή όχι τα πουλιά..... και μάλιστα δικαιολόγησα και την άποψη μου..... τώρα αν εσύ δεν σέβεσαι την άποψη των άλλων.... είναι πάλι δικαίωμα σου.... και οι δύο μας θα κριθούμε από άλλους.....
 
Ηρεμία παιδιά όλοι μαζί ήμαστε

Σε πολύ σφιχτά direct και έλικα από πίσω μια χαρά είναι

Αλλού είναι υπερβολή

Έχει σημεία που μετά τα δέκα μέτρα δεν θα την δεις ποτέ οπότε και τρία direct παλι καλα είσαι

Σε ανοιχτές ποταμιες βάζω ελιξ πρώτο και μετά 2 συγκεντρωτηρα
 
Δεν χρειάζεται να σε εντυπωσιάσω φίλε μου.....αν επιλέγεις να κυνηγάς έτσι δικαίωμα σου...... είμαι σίγουρος ότι πολλά από τα πουλιά που τουφεκας και δεν πέφτουν νεκρά ή σπαζοφτερουγα δεν τα βρίσκεις..... τώρα εσύ κάνε ότι πιστεύεις καλύτερο..... και δεν τα βρίσκεις όχι επειδή δεν μπορείς εσύ ή τα σκυλιά σου.... αλλά επειδή η μπεκάτσα που θα πάρει σκάγια στο σώμα θα πετάξει όσο πιο μακριά μπορεί με τις δυνάμεις που της απομένουν και εκεί που θα πιάσει και θα ψοφήσει αφήνει απειροελάχιστη μυρωδιά για να την βρουν οι σκύλοι.....
Διάβασε τι γράφεις και ζήτα συγνώμη εσύ
είμαι σίγουρος ότι πολλά από τα πουλιά που τουφεκας και δεν πέφτουν νεκρά ή σπαζοφτερουγα δεν τα βρίσκεις
 
Εσύ αγόρι μου είσαι θεωρία ενώ εγώ πράξη θα ανέβει βίντεο για να μάθεις να μην είσαι ξερόλας.
Βαγγέλη, με λίγα λόγια, αυτό το βίντεο που ανέβασες δεν είναι βίντεο που πείθει για τον συνδυασμό σου, αυτό σου λέει ο άνθρωπος, δεν λέει ότι δεν ξέρεις. Κάποιος του το βλέπει αυτό το βίντεο χωρίς να ξέρει τίποτα νομίζει ότι το πουλί έφυγε! Ε ,δεν το κάνει και τον καλύτερο συνδυασμό! Αυτά, απλώς στα γραφτά καμμία φορά καταλαβαίνουμε αλλά πράγματα.
 
Βαγγέλη, με λίγα λόγια, αυτό το βίντεο που ανέβασες δεν είναι βίντεο που πείθει για τον συνδυασμό σου, αυτό σου λέει ο άνθρωπος, δεν λέει ότι δεν ξέρεις. Κάποιος του το βλέπει αυτό το βίντεο χωρίς να ξέρει τίποτα νομίζει ότι το πουλί έφυγε! Ε ,δεν το κάνει και τον καλύτερο συνδυασμό! Αυτά, απλώς στα γραφτά καμμία φορά καταλαβαίνουμε αλλά πράγματα.
Έγραψα πριν το Βιντεο για λάθος επωμίσης και πήρα τα πουλιά, διάβασε το συμπέρασμα το επισήμανα που έβγαλε, πουθενά δεν έγραψα οτι και να υιοθετεί αυτό που κάνω εγώ και επίσης έγραψα οτι η διασποράς ή συγκεντρωμένο με BELL η διαφορά είναι απειροελάχιστη σε κοντινή απόσταση, απλά δουλεύουν και τα δύο. Το συμπέρασμά που έβγαλε είναι άκυρο τελείως.
 
Καλησπέρα παιδιά εγώ πάντως με το bell δεν έμεινα ευχαριστημένος το είχα πάρει για πέρδικα για σφιχτό τόπο ένα πουλί θυμάμαι μόνο να έπεσε ξερό και δεν το ξαναεβαλα επάνω και προχτές που πήγα για μπεκάτσα λέω δεν το βάζω βρήκα ένα πουλί το αποτέλεσμα ήταν να φάει 3 τουφεκιές και χωρίς να δείξει κάποιο σημάδι ότι πήρε σκάγια και πάω την πορεία της,και βλέπω στα 100 μέτρα φερμα ο σκύλος στην άκρη ενός γκρεμού λέω δεν γίνεται και βλέπω τι μπεκάτσα κάτω λέω ψοφια είναι έλα όμως που δεν ήταν και ήταν τραυματισμένη και με όση δύναμη είχε ξαναπεταει και στα 20 μέτρα έσβησε και πάει σε ένα ρέμα.....Με τις πέρδικες το ίδιο τραυματισμένα πουλία...Δεν ξέρω μπορεί στο δικό μου όπλο να μην ταίριαξε..Αλλα βλέπω σε άλλους λένε τα καλύτερα
 
Καλησπέρα παιδιά εγώ πάντως με το bell δεν έμεινα ευχαριστημένος το είχα πάρει για πέρδικα για σφιχτό τόπο ένα πουλί θυμάμαι μόνο να έπεσε ξερό και δεν το ξαναεβαλα επάνω και προχτές που πήγα για μπεκάτσα λέω δεν το βάζω βρήκα ένα πουλί το αποτέλεσμα ήταν να φάει 3 τουφεκιές και χωρίς να δείξει κάποιο σημάδι ότι πήρε σκάγια και πάω την πορεία της,και βλέπω στα 100 μέτρα φερμα ο σκύλος στην άκρη ενός γκρεμού λέω δεν γίνεται και βλέπω τι μπεκάτσα κάτω λέω ψοφια είναι έλα όμως που δεν ήταν και ήταν τραυματισμένη και με όση δύναμη είχε ξαναπεταει και στα 20 μέτρα έσβησε και πάει σε ένα ρέμα.....Με τις πέρδικες το ίδιο τραυματισμένα πουλία...Δεν ξέρω μπορεί στο δικό μου όπλο να μην ταίριαξε..Αλλα βλέπω σε άλλους λένε τα καλύτερα
Επειδή το δούλεψα κάτι φεγγάρια, έχω την εντύπωση ότι θέλει φόρτωμα. (Σκάγια εννοώ)
 
Back
Top