Συγκριτική δοκιμή ανοιχτών συσφίξεων Brain Bell-Seminole Spreader-Beretta Opt+ Cyl

Άλλη μία δοκιμή σε συσφίξεις Brain Bell, Briley skeet και μαμά κύλινδρος, με την ίδια κάννη σε αυλό 18,4 και φυσίγγιο ιδιογόμωσης 31 γραμμαρίων, Νο 9, με βισμάτωση παραδοσιακή (κουβέτ & διάνα) σε στρογγυλό ρέλι με κλείσιμο με χαρτάκι, σε κάλυκα ύψους 63χιλ και κλείσιμο στα 59,5 με πυρίτιδα Sipe στα 1,55γρ. Επίσης 2 φυσίγγια διασποράς ίδια, με διαφορετική βισμάτωση, το ένα με διασπορέα Θώδη και το άλλο με κουβέτ+ διάνα και τον διασπορέα του Θώδη κομμένο πάνω στην διάνα. Ριγμένα με τσοκ κύλινδρο. Όλα είχαν ταχύτητα σκαγιών στο 1 μέτρο από την κάννη τα 1250π/δ.
Σύμφωνα με το όπλο της δοκιμής τα τσοκ Bell & Skeet άνοιξαν περισσότερο έναντι του κυλίνδρου.
Ο διασπορέας μόνος του ή κομμένος πάνω σε διάνα συνήθως δεν δίνει κάτι παραπάνω σε διασπορά, άλλες πατέντες σίγουρα δίνουν. Επίσης παρότι έχει πολλάκις ερωτηθεί στον κυνηγετικό τύπο από αναγνώστες, εάν τα φυσίγγια διασποράς το φουλ τσοκ έναντι του κυλίνδρου έχει την ίδια διασπορά, και έχει απαντηθεί καταφατικά, σε όσες δοκιμές και αν έχω κάνει ο κύλινδρος δίνει πάντα την μεγαλύτερη διασπορά έναντι στενότερων συσφήξεων!

Brain Bell, 20 μέτρα, 31γρ, Νο9.

Briley Skeet 20 μέτρα, 31γρ, Νο9.
flex fuel close to me
Μαμά κύλινδρος, 20 μέτρα, 31γρ, Νο9.

Φυσίγγιο διασποράς με διασπορέα Θώδη πάνω σε Diana, 20 μέτρα, 31γρ, Νο9.

Φυσίγγιο διασποράς με διασπορέα Θώδη, 20 μέτρα, 31γρ, Νο9.
 
Άλλη μία δοκιμή σε συσφίξεις Brain Bell, Briley skeet και μαμά κύλινδρος, με την ίδια κάννη σε αυλό 18,4 και φυσίγγιο ιδιογόμωσης 31 γραμμαρίων, Νο 9, με βισμάτωση παραδοσιακή (κουβέτ & διάνα) σε στρογγυλό ρέλι με κλείσιμο με χαρτάκι, σε κάλυκα ύψους 63χιλ και κλείσιμο στα 59,5 με πυρίτιδα Sipe στα 1,55γρ. Επίσης 2 φυσίγγια διασποράς ίδια, με διαφορετική βισμάτωση, το ένα με διασπορέα Θώδη και το άλλο με κουβέτ+ διάνα και τον διασπορέα του Θώδη κομμένο πάνω στην διάνα. Ριγμένα με τσοκ κύλινδρο. Όλα είχαν ταχύτητα σκαγιών στο 1 μέτρο από την κάννη τα 1250π/δ.
Σύμφωνα με το όπλο της δοκιμής τα τσοκ Bell & Skeet άνοιξαν περισσότερο έναντι του κυλίνδρου.
Ο διασπορέας μόνος του ή κομμένος πάνω σε διάνα συνήθως δεν δίνει κάτι παραπάνω σε διασπορά, άλλες πατέντες σίγουρα δίνουν. Επίσης παρότι έχει πολλάκις ερωτηθεί στον κυνηγετικό τύπο από αναγνώστες, εάν τα φυσίγγια διασποράς το φουλ τσοκ έναντι του κυλίνδρου έχει την ίδια διασπορά, και έχει απαντηθεί καταφατικά, σε όσες δοκιμές και αν έχω κάνει ο κύλινδρος δίνει πάντα την μεγαλύτερη διασπορά έναντι στενότερων συσφήξεων!

Brain Bell, 20 μέτρα, 31γρ, Νο9.

Briley Skeet 20 μέτρα, 31γρ, Νο9.
flex fuel close to me
Μαμά κύλινδρος, 20 μέτρα, 31γρ, Νο9.

Φυσίγγιο διασποράς με διασπορέα Θώδη πάνω σε Diana, 20 μέτρα, 31γρ, Νο9.

Φυσίγγιο διασποράς με διασπορέα Θώδη, 20 μέτρα, 31γρ, Νο9.
ωραιες η τουφεκιες σου ,ο κυλινδρος δεν κανει για πολυ ντυμενο θα τον δουλευα μπασιματα στο ελατο ,και στο ντυμενο θα δουλευα σκιτ με το διασπορεα θωδη.
 
Ορθή η παρατήρηση σου Βασίλη.......!!!!!!! Εκεί που κατασταλαξαμε κάπου ,μας εσπειρες την αμφιβολία.........
Δεν νομίζω ότι μπαίνει θέμα διάτρησης σε αυτές τις αποστάσεις που χρησιμοποιούμε τσοκ διασποράς.. Η ταχύτητα, άρα και η ενέργεια που καθορίζει τη διάτρηση, δεν έχει μειωθεί τόσο πολύ όταν μιλάμε γιά είκοσι μέτρα, άρα πιστεύω ότι και τα περιφερειακά σε κάθε περίπτωση έχουν αρκετή ενέργεια για να καταβάλλουν το θήραμα.
 
Ο πίνακας δεν δείχνει πότε ρυθμό ανάπτυξης της τουφεκιας. Εκεί σίγουρα υπερτερεί το Bell. Δεν είναι τυχαίο ότι ξεκίνησε από εθνικές ομάδες σε αγώνες σκητ η πατεντα της αναποδης καμπάνας.Επισης στις φώτο μετράτε ρε παιδιά σκάγια. Πριν κάποιες μέρες σε δοκιμή στα 50 μέτρα κ ενώ στα χαρτονια ορκιζόμουν ότι νίκησε η Α τουφεκια σαν εικόνα, η Β είχε 40 σκάγια παραπανω
 
Last edited:
Ναι στο Bell η τουφεκιά έχει φύγει λίγο αριστερά.
Το τεστ αυτό δεν το έκανα για να δούμε ποιο τσοκ υπερτερεί στο θέμα, εικόνας σε αυτό που βλέπουμε, αλλά στην διαφορά διαμέτρου του ενός τσοκ από το άλλο. Και εδώ βλέπουμε ότι όντως το Brain Bell και μετά το Briley skeet υπερτερούν κατά 20 εκατοστά περίπου έναντι του κυλίνδρου! Το άνοιγμα της τουφεκιάς που έχει ο κύλινδρος στα 20 μέτρα την έχουν τα άλλα 2 τσοκ στα 15 μέτρα.
Τώρα ανάλογα με το μέρος και τον τρόπο που κυνηγάμε μπορούμε να επιλέξουμε αν τελικά αξίζει να αγοράσουμε ανοιχτότερης σύσφηξεις τσοκ αντί του μαμά κυλίνδρου. Σαν χρήστης του συγκεκριμένου όπλου και κυνηγώντας με σκύλο φέρμας μπορώ να πω ότι με τα ανοιχτότερα του κυλίνδρου τσοκ σταμάτησα να διαλείω τα θηράματα στις κοντινές τουφεκιές μέχρι 20 μέτρα παρότι χρησιμοποιώ φυσίγγια με λίγα γραμμάρια.
 
Ναι στο Bell η τουφεκιά έχει φύγει λίγο αριστερά.
Το τεστ αυτό δεν το έκανα για να δούμε ποιο τσοκ υπερτερεί στο θέμα, εικόνας σε αυτό που βλέπουμε, αλλά στην διαφορά διαμέτρου του ενός τσοκ από το άλλο. Και εδώ βλέπουμε ότι όντως το Brain Bell και μετά το Briley skeet υπερτερούν κατά 20 εκατοστά περίπου έναντι του κυλίνδρου! Το άνοιγμα της τουφεκιάς που έχει ο κύλινδρος στα 20 μέτρα την έχουν τα άλλα 2 τσοκ στα 15 μέτρα.
Τώρα ανάλογα με το μέρος και τον τρόπο που κυνηγάμε μπορούμε να επιλέξουμε αν τελικά αξίζει να αγοράσουμε ανοιχτότερης σύσφηξεις τσοκ αντί του μαμά κυλίνδρου. Σαν χρήστης του συγκεκριμένου όπλου και κυνηγώντας με σκύλο φέρμας μπορώ να πω ότι με τα ανοιχτότερα του κυλίνδρου τσοκ σταμάτησα να διαλείω τα θηράματα στις κοντινές τουφεκιές μέχρι 20 μέτρα παρότι χρησιμοποιώ φυσίγγια με λίγα γραμμάρια.
Δεν αναφέρθηκα σε εσένα φίλε ειδικά οσο αφορά την μέτρηση των σκαγιων. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου λοιπόν. Η ανάπτυξη σαν κωνος μετράει πάνω από όλα στις κοντινές τουφεκιες, οι οποιες μπορεί να ακουστεί περίεργο αλλά είναι και οι πιο δύσκολες στο να τις πετύχουμε σωστα
 
Δεν νομίζω ότι μπαίνει θέμα διάτρησης σε αυτές τις αποστάσεις που χρησιμοποιούμε τσοκ διασποράς.. Η ταχύτητα, άρα και η ενέργεια που καθορίζει τη διάτρηση, δεν έχει μειωθεί τόσο πολύ όταν μιλάμε γιά είκοσι μέτρα, άρα πιστεύω ότι και τα περιφερειακά σε κάθε περίπτωση έχουν αρκετή ενέργεια για να καταβάλλουν το θήραμα.
Πολύ σωστό ,στα 20 μέτρα τα περιφερειακά σκάγια σίγουρα έχουν μια χαρά διάτρηση
 
Καλησπέρα σας.
Έχω παραγγείλει ένα brain bell για τα μπεκατσοκυνηγια μου. Το θέλω για μπηχτές τουφεκιες στα πυκνά μέχρι το πολλή 15-20 μέτρα. Με τη είδος βυσματωση δουλεύει αυτό το τσοκ; διασπορεα, μισοταπα ή συγκέντρωτηρα....ότι πληροφορία έχετε καλοδεχούμενη, ευχαριστώ.
 
Καλησπέρα σας.
Έχω παραγγείλει ένα brain bell για τα μπεκατσοκυνηγια μου. Το θέλω για μπηχτές τουφεκιες στα πυκνά μέχρι το πολλή 15-20 μέτρα. Με τη είδος βυσματωση δουλεύει αυτό το τσοκ; διασπορεα, μισοταπα ή συγκέντρωτηρα....ότι πληροφορία έχετε καλοδεχούμενη, ευχαριστώ.
Βάλε ότι θες κλείσε τα μάτια και ρίξε θα πέσει.
 
Καλησπέρα σας.
Έχω παραγγείλει ένα brain bell για τα μπεκατσοκυνηγια μου. Το θέλω για μπηχτές τουφεκιες στα πυκνά μέχρι το πολλή 15-20 μέτρα. Με τη είδος βυσματωση δουλεύει αυτό το τσοκ; διασπορεα, μισοταπα ή συγκέντρωτηρα....ότι πληροφορία έχετε καλοδεχούμενη, ευχαριστώ.
Γιάννη με μαλλινόταπα ή μισόταπα θα έχεις πιο καλά αποτελέσματα.
Με διασπορέα δεν χρειάζεσαι το Bell νομίζω, ή αντίστροφα,με το Bell δεν χρειάζεσαι φυσίγγι διασποράς
 
Γιάννη με μαλλινόταπα ή μισόταπα θα έχεις πιο καλά αποτελέσματα.
Με διασπορέα δεν χρειάζεσαι το Bell νομίζω, ή αντίστροφα,με το Bell δεν χρειάζεσαι φυσίγγι διασποράς
Εγώ κυνηγάω την μπεκάτσα στο πολύ σφιχτό με την εξής σειρά direct gorilla η ρουμελιώτη ελικοειδή διασπορέα και τελευταίο nsi beccassia. Μέχρι και φάσα έχω πάρει με το direct. Αν η ντουφεκιά είναι πάνω από περίπου 20μ τότε το διασποράς στο bell είναι άχρηστο και δεν έχεις καταβολή του θηράματος. Σε κοντινές βολές και ειδικά μπηχτές είναι καλύτερα διασποράς και αυτό για περισσότερά περιφερειακά σκάγια.
 
Γιάννη με μαλλινόταπα ή μισόταπα θα έχεις πιο καλά αποτελέσματα.
Με διασπορέα δεν χρειάζεσαι το Bell νομίζω, ή αντίστροφα,με το Bell δεν χρειάζεσαι φυσίγγι διασποράς
Δηλαδή το bell ακυρώνει τον διασπορεα;
 
Έχω βάλει εγώ πολλές φορές ελιξ στο διασποράς τσοκ της μπερετα με τις ραβδώσεις. Μια χαρά πέφτανε

Βέβαια δεν έχω κάνει δοκιμή με τον κύλινδρο αλλά πιστεύω μια ιδέα παραπάνω θα ανοίγει με τις ραβδώσεις
 
Η φιλοσοφία του bell είναι εντελώς διαφορετική από το ραβδωτό...... το bell είναι πιο ανοιχτό από τον κύλινδρο....το ραβδωτό ανοίγει την τουφεκιά μέσω της περιστροφής που της δίνει..... Γιάννη ότι και να σου πούμε εμείς αν δεν κάνεις δοκιμές στις αποστάσεις που ρίχνεις και με το δικό σου όπλο σε χαρτί είναι λόγια του αέρα.....
 
Back
Top