Συγκριτική δοκιμή ανοιχτών συσφίξεων Brain Bell-Seminole Spreader-Beretta Opt+ Cyl

Πολύ πιο ανοικτό από 4
Δεν το διατύπωσα σωστά, θεωρώ ότι το διασποράς φυσίγγι επηρεάζεται λίγο από το τσοκ, αυτό έχω δει τουλάχιστον στην πράξη. Δηλαδή το Direct που ρίχνω εγώ, είτε με Bell το ρίξω, είτε με 4-4 1/2 άστρα μικρή διαφορά
 
Έχω βάλει εγώ πολλές φορές ελιξ στο διασποράς τσοκ της μπερετα με τις ραβδώσεις. Μια χαρά πέφτανε
Το έχεις ρίξει σε χαρτί να δεις την κατανομή; Μήπως έχει πολλά κενά; Φυσιγγι διασποράς και τσοκ διασποράς μαζί.....;
 
Το έχεις ρίξει σε χαρτί να δεις την κατανομή; Μήπως έχει πολλά κενά; Φυσιγγι διασποράς και τσοκ διασποράς μαζί.....;
Αυτό σκέφτομαι μήπως το bell σε συνδυασμό με φυσηγγια διασποράς σκορπίζει τελείως και αφήνει κενά......όπως και να'χει όταν το παραλάβω θα κάνω δοκιμές.....
 
Αυτό σκέφτομαι μήπως το bell σε συνδυασμό με φυσηγγια διασποράς σκορπίζει τελείως και αφήνει κενά......όπως και να'χει όταν το παραλάβω θα κάνω δοκιμές.....
Δεν σκορπίζει τίποτα την παραπάνω συνταγή την δουλεύω χρονιά, όταν θα κάνεις δοκιμές θα δεις, φέτος έχω πάρει 2 μπέκατσες με λάθος επώμιση
 
Δεν το διατύπωσα σωστά, θεωρώ ότι το διασποράς φυσίγγι επηρεάζεται λίγο από το τσοκ, αυτό έχω δει τουλάχιστον στην πράξη. Δηλαδή το Direct που ρίχνω εγώ, είτε με Bell το ρίξω, είτε με 4-4 1/2 άστρα μικρή διαφορά
Δεν θυμάμαι με το ντιρεκτ, αλλά με διασπορας εγώ έχω δει όσο Πιο ανοικτό τσοκ τόσο πιο μεγάλη διασπορα.
 
Αυτό σκέφτομαι μήπως το bell σε συνδυασμό με φυσηγγια διασποράς σκορπίζει τελείως και αφήνει κενά......όπως και να'χει όταν το παραλάβω θα κάνω δοκιμές.....
Δεν δούλευε με διασποράς ελικοιδες που εριχνα
 
Το θέμα είναι στην μπεκατσα αλλά και σε κάθε θήραμα να υπάρχει άμεση καταβολή με τα πυρομαχικά που χρησιμοποιούνται..... δεν μπορεί να ρίχνουμε άμμο ή να θέλουμε διασπορά 1,5 μέτρα στα 10 μέτρα και να ελπίζουμε, προσευχόμαστε να πάρει το θήραμα ένα σκαγι και να πέσει.... ή να μη φαίνεται ότι πήρε σκάγια και να καταλήγει τροφή για τις αλεπούδες και τα ποντίκια..... επειδή κάποιοι δεν θέλουν να προσπαθήσουν να γίνουν καλύτεροι σκοπευτές ή απλά να αντιλαμβάνονται πότε πρέπει να πατήσουν τη σκανδάλη και πότε όχι..... αυτό είναι η κυνηγετική παιδεία και δυστυχώς λείπει από πολλούς...... φτιάχνουμε φυσιγγια 38-40 γραμμάρια σε νούμερο 10 με 2500 σκάγια για να καταφέρουμε να θηρευσουμε μια μπεκατσα..... και το διαφημίζουν κιόλας..... φυσίγγια που διορθώνουν τα σκοπευτικά λάθη και τις λάθος επωμισεις...... τί να πω..... και κάποιοι που θέλουν να λέγονται μπεκατσοκυνηγοι αφού της ρίξουν 2500 σκάγια και δεν είναι σίγουροι ότι πήρε σκάγια δεν μπαίνουν καν στον κόπο να την ψάξουν μήπως...... και έπεσε 30-50-100 μέτρα παρακάτω..... καλό βράδυ σε όλους μας.
 
Διασποράς και bell που έχει ανάστροφο τσοκαρισμα η τσοκ διασπορεα δε πάνε μαζί εκτός εάν θέλετε να βαρατε στο γάμο του Καραγκιόζη καν να πέφτουν τα πουλιά με αυτό το συνδυασμό πριν χρόνια μου είχε βάλει ένας στα ορτυκια 15 σκακια στο σκύλο σε πουλί που σήκωσα εγώ κιόλας και δεν έριξα γιατί πήγε κατά πάνω του .Τα τσοκ διαδπορεις (ραβδωτα συνήθως,)η bell τύπου ανοικτοτερο του κυλίνδρου αρκετά έχουν βγει για να αποδώσουν τα μέγιστα με 32 /33/34 γρ σε φυσίγγι με συγκεντρωτηρα όχι διασπορεα μέσα .Τώρα ο κάθε ένας ρίχνει όπως βολεύεται και όσον αφορά τη μπεκάτσα που συνήθως δεν υπάρχει σκυλί και κυνηγός απέναντι η κοντά στο πουλί δεν έχετε θέμα μην τα επειχειρησεται σε ορτύκι που οι ντουφέκιες είναι χαμηλά και σε βραχώδη έδαφοι όσοι τα δουλεύεται έτσι .Η διασπορά είναι ασύμμετρη και μη υπολογίσιμη δεν έχει στάνταρ κύκλο.Και δε υπάρχει μόνο το θέμα ακροσκαγων για τυχόν ζημιά υπάρχει το θέμα να πάρει ένα ή δύο σκακια το πουλί και να πάρει μέτρα και να χαθεί .Είναι καλά όλα αλλά πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο .Από εμπειρία έχοντας χρησιμοποιήσει διαφορά η καλύτερη διασπορά ελενχομενη επιτυγχάνεται με τσοκ ανάστροφο τύπου bell και κανονικό φυσίγγι .Τα διασποράς είναι αποτελεσματικότερα εάν είναι ρελιαστα παρά αστεροειδείς κλεισμένα δουλεύουν πιο ομοιόμορφα .
 
η καλύτερη διασπορά ελενχομενη επιτυγχάνεται με τσοκ ανάστροφο τύπου bell και κανονικό φυσίγγι .
Ειδικά με μάλλινη ή μισόταπα, αν θυμάμαι καλά κάπου το είχε επιβεβαιώσει και ο ίδιος ο Σωτηρόπουλος
 
Το θέμα είναι στην μπεκατσα αλλά και σε κάθε θήραμα να υπάρχει άμεση καταβολή με τα πυρομαχικά που χρησιμοποιούνται..... δεν μπορεί να ρίχνουμε άμμο ή να θέλουμε διασπορά 1,5 μέτρα στα 10 μέτρα και να ελπίζουμε, προσευχόμαστε να πάρει το θήραμα ένα σκαγι και να πέσει.... ή να μη φαίνεται ότι πήρε σκάγια και να καταλήγει τροφή για τις αλεπούδες και τα ποντίκια..... επειδή κάποιοι δεν θέλουν να προσπαθήσουν να γίνουν καλύτεροι σκοπευτές ή απλά να αντιλαμβάνονται πότε πρέπει να πατήσουν τη σκανδάλη και πότε όχι..... αυτό είναι η κυνηγετική παιδεία και δυστυχώς λείπει από πολλούς...... φτιάχνουμε φυσιγγια 38-40 γραμμάρια σε νούμερο 10 με 2500 σκάγια για να καταφέρουμε να θηρευσουμε μια μπεκατσα..... και το διαφημίζουν κιόλας..... φυσίγγια που διορθώνουν τα σκοπευτικά λάθη και τις λάθος επωμισεις...... τί να πω..... και κάποιοι που θέλουν να λέγονται μπεκατσοκυνηγοι αφού της ρίξουν 2500 σκάγια και δεν είναι σίγουροι ότι πήρε σκάγια δεν μπαίνουν καν στον κόπο να την ψάξουν μήπως...... και έπεσε 30-50-100 μέτρα παρακάτω..... καλό βράδυ σε όλους μας.

Ο λουγκαρι έριχνε 17γρ και δεν γλίτωσε καμία
 
Το φυσίγγι διασποράς στην ουσία δεν καταργεί το τσοκ; Χρησιμοποιείται όταν δεν έχουμε τη δυνατότητα να αλλάξουμε τσοκ για να ανοίξουμε τη τουφέκια.
Το ανοιχτό τσοκ αποκτά νόημα με φυσίγγι συγκεντρωτηρα.
Το έχω καταλάβει λάθος;
 

Ο λουγκαρι έριχνε 17γρ και δεν γλίτωσε καμία
Ο lougari Νίκο πριν 30 χρόνια κυνηγούσε απονηρευτα πουλιά, μόνος του και σε μέρη ανοιχτά.....ας έρθει σήμερα στις ζούγκλες που κυνηγάμε εμείς με 17 γραμμάρια και 36αρι..... και μην ξεχνάς ότι άλλο πράγμα βλέπουμε στις ταινίες..... για να γράψει μια σκηνή πόσες φορές έχασε τη μπεκατσα.....
 
Το θέμα είναι στην μπεκατσα αλλά και σε κάθε θήραμα να υπάρχει άμεση καταβολή με τα πυρομαχικά που χρησιμοποιούνται..... δεν μπορεί να ρίχνουμε άμμο ή να θέλουμε διασπορά 1,5 μέτρα στα 10 μέτρα και να ελπίζουμε, προσευχόμαστε να πάρει το θήραμα ένα σκαγι και να πέσει.... ή να μη φαίνεται ότι πήρε σκάγια και να καταλήγει τροφή για τις αλεπούδες και τα ποντίκια..... επειδή κάποιοι δεν θέλουν να προσπαθήσουν να γίνουν καλύτεροι σκοπευτές ή απλά να αντιλαμβάνονται πότε πρέπει να πατήσουν τη σκανδάλη και πότε όχι..... αυτό είναι η κυνηγετική παιδεία και δυστυχώς λείπει από πολλούς...... φτιάχνουμε φυσιγγια 38-40 γραμμάρια σε νούμερο 10 με 2500 σκάγια για να καταφέρουμε να θηρευσουμε μια μπεκατσα..... και το διαφημίζουν κιόλας..... φυσίγγια που διορθώνουν τα σκοπευτικά λάθη και τις λάθος επωμισεις...... τί να πω..... και κάποιοι που θέλουν να λέγονται μπεκατσοκυνηγοι αφού της ρίξουν 2500 σκάγια και δεν είναι σίγουροι ότι πήρε σκάγια δεν μπαίνουν καν στον κόπο να την ψάξουν μήπως...... και έπεσε 30-50-100 μέτρα παρακάτω..... καλό βράδυ σε όλους μας.
Βασίλη επειδή κάποτε κυνηγουσα μπεκάτσα με ένα φίλο κ επειδή έχω συνομιλήσει κ με διάφορους μπεκατσαδες θα τολμήσω να πω την άποψη μου.....

Για εμενα ολα τα τσοκ πανω απο τα 4* είναι "τσοκ διασποράς"..
Παρότι για κάποια από αυτά μπορεί να θεωρηθεί αδοκιμος όρος..
και η απορία μου είναι γιατί να βάλεις διασποράς στο.... διασποράς?
Και μάλιστα ακόμα κ εκεινα που δίνουν ικανοποιητική διασπορά ακόμα κ με κλειστά τσοκ....

Σίγουρα η μπεκάτσα τις περισσοτερες φορές θα κυνηγηθει μέσα σε πολυ πυκνο κ οι βολές ενδεχομένως να γίνουν σε μαυρες σιλουέτες...

Αυτος θεωρώ πως ειναι κ ο λόγος που κάποιοι αναζητουν μια διασπορά όσο το δυνατόν μεγαλυτερη αδιαφορώντας για κάποια κενά που θα διμηουργηθουν στην τουφεκιά κ ακόμα χειρότερα για την....υγεια του σκυλου τους(άθελα τους).....


Και αν τυχών αστόχησει ένας μπεκατσάς λόγω....μειωμένης διασπορας τι κακό θα έχει γίνει??
Θα βρει την ίδια την επόμενη μέρα η κάποια άλλη αφου έχει δίπλα του το βασικότερο όπλο του που δεν είναι άλλο από τον σκυλο του........
 
Βασίλη επειδή κάποτε κυνηγουσα μπεκάτσα με ένα φίλο κ επειδή έχω συνομιλήσει κ με διάφορους μπεκατσαδες θα τολμήσω να πω την άποψη μου.....

Για εμενα ολα τα τσοκ πανω απο τα 4* είναι "τσοκ διασποράς"..
Παρότι για κάποια από αυτά μπορεί να θεωρηθεί αδοκιμος όρος..
και η απορία μου είναι γιατί να βάλεις διασποράς στο.... διασποράς?
Και μάλιστα ακόμα κ εκεινα που δίνουν ικανοποιητική διασπορά ακόμα κ με κλειστά τσοκ....

Σίγουρα η μπεκάτσα τις περισσοτερες φορές θα κυνηγηθει μέσα σε πολυ πυκνο κ οι βολές ενδεχομένως να γίνουν σε μαυρες σιλουέτες...

Αυτος θεωρώ πως ειναι κ ο λόγος που κάποιοι αναζητουν μια διασπορά όσο το δυνατόν μεγαλυτερη αδιαφορώντας για κάποια κενά που θα διμηουργηθουν στην τουφεκιά κ ακόμα χειρότερα για την....υγεια του σκυλου τους(άθελα τους).....


Και αν τυχών αστόχησει ένας μπεκατσάς λόγω....μειωμένης διασπορας τι κακό θα έχει γίνει??
Θα βρει την ίδια την επόμενη μέρα η κάποια άλλη αφου έχει δίπλα του το βασικότερο όπλο του που δεν είναι άλλο από τον σκυλο του........
.shake hands..shake hands..shake hands. +1000000
 
Βασίλη επειδή κάποτε κυνηγουσα μπεκάτσα με ένα φίλο κ επειδή έχω συνομιλήσει κ με διάφορους μπεκατσαδες θα τολμήσω να πω την άποψη μου.....

Για εμενα ολα τα τσοκ πανω απο τα 4* είναι "τσοκ διασποράς"..
Παρότι για κάποια από αυτά μπορεί να θεωρηθεί αδοκιμος όρος..
και η απορία μου είναι γιατί να βάλεις διασποράς στο.... διασποράς?
Και μάλιστα ακόμα κ εκεινα που δίνουν ικανοποιητική διασπορά ακόμα κ με κλειστά τσοκ....

Σίγουρα η μπεκάτσα τις περισσοτερες φορές θα κυνηγηθει μέσα σε πολυ πυκνο κ οι βολές ενδεχομένως να γίνουν σε μαυρες σιλουέτες...

Αυτος θεωρώ πως ειναι κ ο λόγος που κάποιοι αναζητουν μια διασπορά όσο το δυνατόν μεγαλυτερη αδιαφορώντας για κάποια κενά που θα διμηουργηθουν στην τουφεκιά κ ακόμα χειρότερα για την....υγεια του σκυλου τους(άθελα τους).....


Και αν τυχών αστόχησει ένας μπεκατσάς λόγω....μειωμένης διασπορας τι κακό θα έχει γίνει??
Θα βρει την ίδια την επόμενη μέρα η κάποια άλλη αφου έχει δίπλα του το βασικότερο όπλο του που δεν είναι άλλο από τον σκυλο του........
Κύριε Τάσο.... καλημέρα και καλή εβδομάδα κατ αρχήν.....δε νομίζω ότι διαφωνούμε κάπου σε αυτά που γράψατε..... εκτός από το ότι το 4 άστρα είναι τσοκ " διασποράς"......αν ήταν έτσι δε θα υπήρχε ούτε ο κύλινδρος, ούτε το bell και πολλά άλλα τσοκ που στόχος τους είναι το άνοιγμα της τουφεκιας..... άλλωστε να θυμίσω ότι και εγώ στο δίκανο για πρώτη τουφεκιά έχω τσοκ διασποράς..... δεν κατηγόρησα εγώ τα διασποράς..... αυτό το οποίο είπα είναι να υπάρχει λογική στη χρήση τους.... δεν μπορεί κάποιος να κυνηγάει σε τόπο ανοικτό και να βάζει τρία διασποράς στον κύλινδρο και να θέλει να τουφεκισει με αξιώσεις μια μπεκατσα στα 35-40 μέτρα..... Φυσικά και δεν έγινε τίποτε αν αστοχήσει σε ένα πουλί λόγω μειωμένης διασποράς......γι αυτό έχω γράψει άπειρες φορές ότι τα τσοκ και τα φυσίγγια για το κυνήγι της μπεκατσας είναι ανάλογα με τον τόπο και το πως συμπεριφέρονται τα πουλιά....η μπεκάτσα όπως και η πέρδικα είναι θηράματα που αξίζουν σεβασμό.... και φυσικά σεβασμό πρέπει να δείχνουμε στον κόπο των σκύλων μας.....δε μπορεί να τουφεκαμε όταν οι πιθανότητες να καρπωθουμε το πουλί είναι απίθανες.....γι αυτό μίλησα για κυνηγετική παιδεία.... και για να κλείσω και να μη μακρυγορω...... φυσικά και όλοι μας έχουμε δικαίωμα να εκφράσουμε την άποψη μας.....γι αυτό και διαβάζουμε και συμμετέχουμε σε μια συζήτηση.....
 
Back
Top