Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Πως το κατάλαβες
Όπως βλέπεις τη διαφορά στην υποδοχή των τσοκ έτσι φαίνεται και ο κώνος και δεν μιλάμε για τη σκίαση που δημιουργεί η γωνία αλλά φαίνεται ξεκάθαρα η διαφορά στο χρωματισμό αλλά και η υφή στο μέταλλο είναι πιο
τραχιά!!! Αν ήταν η σκίαση δεν θα ήταν τόσο ξεκάθαρο το τελείωμα του κώνου και η αρχή του αυλού!!!
Ακριβώς έτσι ήταν και το 525 που είχε 3,5 πόντους κώνο, ενώ το silver pigeon που είναι χρωμιομένος βλέπεις μια σκιά για ένα με ενάμιση εκατοστό και μετά δεν ξεχωρίζει το τελείωμά του!!!
 
Όπως βλέπεις τη διαφορά στην υποδοχή των τσοκ έτσι φαίνεται και ο κώνος και δεν μιλάμε για τη σκίαση που δημιουργεί η γωνία αλλά φαίνεται ξεκάθαρα η διαφορά στο χρωματισμό αλλά και η υφή στο μέταλλο είναι πιο
τραχιά!!! Αν ήταν η σκίαση δεν θα ήταν τόσο ξεκάθαρο το τελείωμα του κώνου και η αρχή του αυλού!!!
Ακριβώς έτσι ήταν και το 525 που είχε 3,5 πόντους κώνο, ενώ το silver pigeon που είναι χρωμιομένος βλέπεις μια σκιά για ένα με ενάμιση εκατοστό και μετά δεν ξεχωρίζει το τελείωμά του!!!
Όποτε μπορείς τράβα μια φωτό.
Η τραχύτητα παίζει ρόλο.
 
Όποτε μπορείς τράβα μια φωτό.
Η τραχύτητα παίζει ρόλο.
Στη benelli δεν έχει νόημα να τραβήξω φωτό γιατί έχει γίνει επιμήκυνση από 1,5 πόντο στους δυόμιση αλλά η εικόνα του είναι ακριβώς όπως στην 390 που είχα απλά η benelli έχει λίγο καλύτερη λείανση από την 390!!!Στο 525 που ήταν εργοστασιακός ο κώνος η επιφάνειά ήταν και αυτή πιο άγρια από τον αυλό!!!
Αν θυμάμαι καλά ο Παύλος από το φόρουμ όταν είχε πάρει την 930i είχε πάει και είχε κάνει λείανση στον κώνο γιατί είχε γραμμές από το κοπτικό!!!
 
Με τι εργαλείο τον γυάλισες ? Πέτρες ?

Ο μαύρος κύκλος έχει να κάνει μόνο με την γωνία και την τραχύτητα, όχι με την χρωμίωση.
Χρωμιωμενα και μουντό και τραχύ δεν υπάρχει αν δείτε χρωμιωση από κοντά θα καταλάβεις όπως και το ότι χρωμιωσεις δεν τρίβεται καθόλου εύκολα.Με σμυριγδοπανα και χειροκίνητα γυάλισμα των κώνο .
 
Πιστεύω πως όλη η κανη εκτός το σημείο του τσοκ εμπρός χρωμιωνεται και έπειτα φτιάχνεται ο κώνος.Σε ελάχιστα όπλα γίνεται κώνος και χρωμιωνεται έπειτα ίσως κάνω λάθος δε ξέρω γράφω την άποψη μου έτσι όπως αντιλαμβάνομαι με βάση αυτό που βλέπω.Καποιος που μπορεί να έχει δει η μιλήσει με κατασκευάστρια εταιρία μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα διότι μπορεί να κάνουμε λάθος leo και Σωτηρόπουλος θα ήταν οι καλύτεροι για την σωστή πληροφορία πιστεύω .
 
Βλέποντας δίπλα δίπλα την m2 και την 1187 θα έλεγα ότι η m2 έχει χρωμιωμένη και την υποδοχή των τσοκ. :rolleyes:

Αριστερά η 1187 δεξιά η M2.

View attachment 70532View attachment 70533

View attachment 70534View attachment 70535
Η διαφορά χρωματισμού που βλέπεις οφείλεται στο διαφορετικό μέταλο που χρησιμοποιούν οι εταιρίες γι'αυτό βλέπεις και τις διαφορές στο κυνήγι ότι γυαλίζει δεν είναι χρυσός .
 
Αν και είμαστε σε λάθος θέμα ,μετά από αρκετές συζητήσεις όχι με τυχαίους και έχοντας πειραματιστεί και ο ίδιος ,θας σας γράψω την άποψη μου περί κωνου και ασφάλειας όπλου και τον προβληματισμό που είχα κάποια στιγμή για το αν θα ασχοληθώ ξανά με το θέμα βελτίωσης ή όχι του κώνου.Αφου ολοκληρώσω κάποιες πληροφορίες που θέλω ακόμη να πάρω από κάποιον.
 
Επειδή δεν μπορώ να γνωρίζω αν είναι χρωμιωμενες οι κάννες της κάθε εταιρίας, έψαξα στο ιταλικό φόρουμ polveri dosi e cartuccie και βρήκα μια συζήτηση για τον κώνο της θαλαμης και την χρωμιωση του 2017. Και οι τέσσερις ειδήμονες του φόρουμ, καθώς και κάποια μέλη λένε ότι και εμείς εδώ. Εκεί βρήκα και την αναφορά του Gianni Paci και των άλλων ειδικών που απορούν για την έλλειψη χρωμιωσης σε όπλα που κοστίζουν αρκετά, ενώ αντίθετα τα τουρκικά έχουν όλα χρωμιωμενο κώνο . Αυτό που τόνισαν όλοι είναι πως ακόμα και στα όπλα που είχαν χρωμιωμενο κώνο, δεν ήταν λειασμενος, ενώ στα τουρκικά ήταν. Υπάρχει και η αναφορά στον κατασκευαστή καννών Bioni ,έναν από τους ποιοτικοτερους, που του πήγε ένας ειδήμων του φόρουμ μία κάννη από breda 930 για λείανση του κωνου και ο ίδιος συμφώνησε πως πρόκειται για ασέβεια προς τον πελάτη να μην χρωμιωνεται και κυρίως να μην λειαινεται ο κώνος, κάτι που όπως είπε παίρνει 5 λεπτά χρόνο και κοστίζει ελάχιστα. Τέλος για την χρωμιωση ανέφεραν ότι όπως και όλα τα πράγματα έχει πολλά επίπεδα ποιότητας και αντοχής.
 
Η διαφορά χρωματισμού που βλέπεις οφείλεται στο διαφορετικό μέταλο που χρησιμοποιούν οι εταιρίες γι'αυτό βλέπεις και τις διαφορές στο κυνήγι ότι γυαλίζει δεν είναι χρυσός .
Εγώ νομίζω ότι της Rem είναι απλά βαμένη στην υποδοχή των τσοκ.
Μαύρο μέταλλο δεν έχω δει ποτέ.
Βλέπεις επίσης και τις γρατζουνιές από τα τσοκ όπου κάτω από αυτές το μέταλλο έχει το χαρακτηριστικό χρώμα.

Αν έχει χρωμίωση η μ2 στο ίδιο σημείο δεν ξέρω.
Το χρώμα είναι κλασικό μεταλλικό.

Εκεί βρήκα και την αναφορά του Gianni Paci και των άλλων ειδικών που απορούν για την έλλειψη χρωμιωσης σε όπλα που κοστίζουν αρκετά, ενώ αντίθετα τα τουρκικά έχουν όλα χρωμιωμενο κώνο . Αυτό που τόνισαν όλοι είναι πως ακόμα και στα όπλα που είχαν χρωμιωμενο κώνο, δεν ήταν λειασμενος, ενώ στα τουρκικά ήταν.

Υπάρχει και η αναφορά στον κατασκευαστή καννών Bioni ,έναν από τους ποιοτικοτερους, που του πήγε ένας ειδήμων του φόρουμ μία κάννη από breda 930 για λείανση του κωνου και ο ίδιος συμφώνησε πως πρόκειται για ασέβεια προς τον πελάτη να μην χρωμιωνεται και κυρίως να μην λειαινεται ο κώνος, κάτι που όπως είπε παίρνει 5 λεπτά χρόνο και κοστίζει ελάχιστα.
Για την λείανση συμφωνώ.
Ούτε η Μ2 ούτε η 1187 έχουν λειασμένο κώνο.
Αν μπορέσω θα βάλω φωτό με ενδοσκόπιο.
Τέλος για την χρωμιωση ανέφεραν ότι όπως και όλα τα πράγματα έχει πολλά επίπεδα ποιότητας και αντοχής.
Αυτό είναι που με κάνει να απορώ για την μη χρωμίωση του κώνου.
Αν χρωμιώνουν και μετά βάζουν εργαλείο για την θαλάμη και τα τσοκ υπάρχει εκτεθειμένη φλίδα χρωμίου που αποτελεί αρχή καταστροφής του ειδικά στον κώνο.
Σε κάποια όπλα μπορεί να μην είναι χρωμιωμένος, αλλά πιστεύω είναι ελάχιστα.
 
Το σωστότερο για μένα θα ήταν να φτιάχνεται ο κώνος να γυαλιζεται να χρωμιωνεται έπειτα ολόκληρη η κανη πλην το μέρος που θα χρειαστεί για το τσοκ εφόσον χρωμιώνουν οι περισσότεροι τις κανες και το βάψιμο να γίνεται εφόσον έχει φτιαχτεί και το εμπρός μέρος των τσοκ για να βάφεται και η πατούρα.Ασχετως εάν πραγματικά θα ήθελα να μην χρωμιωνεται τίποτα απλά να έχει άριστο επίπεδο λείανσης.
 
Όπως βλέπεις τη διαφορά στην υποδοχή των τσοκ έτσι φαίνεται και ο κώνος και δεν μιλάμε για τη σκίαση που δημιουργεί η γωνία αλλά φαίνεται ξεκάθαρα η διαφορά στο χρωματισμό αλλά και η υφή στο μέταλλο είναι πιο
τραχιά!!! Αν ήταν η σκίαση δεν θα ήταν τόσο ξεκάθαρο το τελείωμα του κώνου και η αρχή του αυλού!!!
Ακριβώς έτσι ήταν και το 525 που είχε 3,5 πόντους κώνο, ενώ το silver pigeon που είναι χρωμιομένος βλέπεις μια σκιά για ένα με ενάμιση εκατοστό και μετά δεν ξεχωρίζει το τελείωμά του!!!
Kαλησπερα βαλε ακριβως μετα τον κωνο μια λευκη χαρτοπετσετα και φεξε με εναν καλο δυνατο φακο ,θα καταλαβεις πολλα!!!!
 
να χρωμιωνεται έπειτα ολόκληρη η κανη πλην το μέρος που θα χρειαστεί για το τσοκ
Γιατί να μην ανοίξουν πρώτα την υποδοχή για τα τσοκ και μετά να την χρωμιώσουν και αυτή ?
Λέω εγώ τώρα ...

Ο γυαλισμένος κώνος πόσο % δίνει παραπάνω σε συγκέντρωση ?
Τι λένε οι σκοπευτές ?
Πρόσεξε μην πεις 10% γιατί 10% από τον κώνο, 10% από το γυάλισμα, 10% από τον διευρυμένο, 10% από την αποχρωμίωση και 10% από το porting θα ξεπεράσουμε για πλάκα το 120%. .yel.
 
Γιατί να μην ανοίξουν πρώτα την υποδοχή για τα τσοκ και μετά να την χρωμιώσουν και αυτή ?
Λέω εγώ τώρα ...
Δεν γινεται να χρωμιωσεις τις βολτες του τσοκ, γιατι θα τις καλυψει και αν μετα τις καθαρισεις, που ειναι δυσκολο, θα φευγουν κομματια.
 
Δεν γινεται να χρωμιωσεις τις βολτες του τσοκ, γιατι θα τις καλυψει και αν μετα τις καθαρισεις, που ειναι δυσκολο, θα φευγουν κομματια.
Ακριβώς έχει ικανό πάχος για να δημιουργήσει θέμα στις βόλτες.
 
Εχ
Γιατί να μην ανοίξουν πρώτα την υποδοχή για τα τσοκ και μετά να την χρωμιώσουν και αυτή ?
Λέω εγώ τώρα ...

Ο γυαλισμένος κώνος πόσο % δίνει παραπάνω σε συγκέντρωση ?
Τι λένε οι σκοπευτές ?
Πρόσεξε μην πεις 10% γιατί 10% από τον κώνο, 10% από το γυάλισμα, 10% από τον διευρυμένο, 10% από την αποχρωμίωση και 10% από το porting θα ξεπεράσουμε για πλάκα το 120%. .yel.
Θα σου δώσει μια πιο ομοιόμορφη και μαζεμένη ντουφέκια που μπορεί να μην την πετυχαίνεις με οποιοδήποτε τσοκ .Δεν μιλώ για ποσοστά αλλά να ξέρεις ότι και 30 σκακια να σου βάλει φτιάχνοντας μια ομοιόμορφη ροζέτα που πριν δεν είχες είναι αρκετά ικανοποιητικά για να αυξήσεις τις επιτυχίες σου .Αυτά περί κάνης τσοκ κτλ . Εννοείται ότι τα ψάχνεις και τα αντιλαμβάνεσαι εφόσον πρώτα ξέρεις που ρίχνεις και εχείς επαρκή αντίληψη κάποιων βασικών πραγμάτων .Δεν είναι τόσο εύκολα όσο τα παρουσιάζουμε γράφοντας .Γιατί και κάποιοι που νομίζουν ότι έχουν τα σωστά κοντάκια λανθάνουν .Είναι πολύ σημαντικό να καταλαβαίνεις γιατί αστοχείς και πότε ήσουν πάνω ακριβώς και πότε σε συνχώρησε η διασπορά και σου χάρισε το θήραμα.Αυτα όσα και να σου μάθει κάποιος εάν δεν αποκτήσεις εμπειρία μετά από εκατοντάδες βολές δεν μπορείς να τα λες με σιγουριά.Ο κώνος παντός βοηθά ασυζητητί,όταν ακούσω κάτι ακόμη θα γράψω την άποψη που έχω σχεδόν διαμορφώσει για το θέμα αυτό.
 
Back
Top