Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Στη benelli δεν έχει νόημα να τραβήξω φωτό γιατί έχει γίνει επιμήκυνση από 1,5 πόντο στους δυόμιση αλλά η εικόνα του είναι ακριβώς όπως στην 390 που είχα απλά η benelli έχει λίγο καλύτερη λείανση από την 390!!!Στο 525 που ήταν εργοστασιακός ο κώνος η επιφάνειά ήταν και αυτή πιο άγρια από τον αυλό!!!
Αν θυμάμαι καλά ο Παύλος από το φόρουμ όταν είχε πάρει την 930i είχε πάει και είχε κάνει λείανση στον κώνο γιατί είχε γραμμές από το κοπτικό!!!
Οι γραμμές από το κοπτικό φίλε ,μερικές φορές μπερδεύουν,ουσιαστικά από γωνία φωτός φαίνονται άγριες ανοχές,υπάρχουν όπλα που οι γραμμές λείανσης είναι ακριβώς "ίδιες",η γωνία φωτός το κρυβει
Το σωστότερο για μένα θα ήταν να φτιάχνεται ο κώνος να γυαλιζεται να χρωμιωνεται έπειτα ολόκληρη η κανη πλην το μέρος που θα χρειαστεί για το τσοκ εφόσον χρωμιώνουν οι περισσότεροι τις κανες και το βάψιμο να γίνεται εφόσον έχει φτιαχτεί και το εμπρός μέρος των τσοκ για να βάφεται και η πατούρα.Ασχετως εάν πραγματικά θα ήθελα να μην χρωμιωνεται τίποτα απλά να έχει άριστο επίπεδο λείανσης.
Είναι ωραίο σκεπτικό αλλά δεν θα υπήρχε ο λόγος χρωμιωσης φίλε

Η μόνη εταιρία η οποία κάνει πάνω κάτω κάτι τέτοιο με ένα πολύ λεπτό επίπεδο χρωμιωσης σε όλα της τα μοντέλα ,από δικαννα ακριβά ως την πιο φθηνή καραμπίνα είναι η browning
 
Το καλά λειασμενο δεν πάει να πει πάντα το κάτι " οπτικά ομαλό" ,η γεωμετρία είναι είναι το θέμα εάν διατηρείται σε όλον τον αυλό.

Έχω έπειτα παλιό μοντέλο της mossberg που φαίνονται ακόμα και οι σκιές εσωτερικά στον αυλό,από την θερμοκρασία που αναπτύχθηκε στα σημεία εξωτερικά από της κολλήσεις (Ρίγας, δαχτυλιδιού κλπ)
Στα αχρωμιωτα αυτά πάντα φαίνονται

Σε αχρωμιωτες καραμπίνες μαζικής παραγωγής ,με βάση μια δική μου κατάταξη

Ρεμινγκτον,χαρινγκτον και μετά μοσσμπεργκ.

Μπράουνινγκ γουιντσερ αχρωμιωτα δεν θυμάμαι πως είναι.

Όλα όμως είναι δολοφονικά,είτε με γραμμουλες είτε οχι
 
Το μαμίσιο το έριξες και δεν σου άρεσε. Το χρησιμοποιώ μόνιμα μέχρι 30 μέτρα δύσκολα γλυτώνει θήραμα.
Το χρησιμοποιησα καλό είναι αλλά θα ήθελα κάτι καλύτερο..Το δοκίμασα στην πέρδικα καλύτερα πράγματα είδα με το 3* πάρα με το 4
 
Το χρησιμοποιησα καλό είναι αλλά θα ήθελα κάτι καλύτερο..Το δοκίμασα στην πέρδικα καλύτερα πράγματα είδα με το 3* πάρα με το 4
Και αφου κανεις τη δουλεια που θες με το 3 αρι γιατι σονι και καλα να παρεις 4 αρι ;;
 
Καλησπέρα παιδιά μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο τσοκ 4* για remington 11 87 ?
Το μαμά αποδίδει πολύ καλύτερα από όλα και προσωπικά νομίζω πως δεν χρειάζεται να ψάχνεις για ανοιχτά τσοκ σ αυτό το όπλο,δεν έχει ουσία γενικά παρά μόνο φρένου για να δεις διαφορά

Τα καρλσονς δε βγαίνουν πιο σφιχτά από την ονομαστική σ αυτά

Εάν θέλεις κάτι σε συμβατικό αλλά πιο σφιχτό λόγο λειτουργίας όλων...τζεμινι

Πολύ καλύτερα από τα briley,σε λείανση...
 
Το μαμά αποδίδει πολύ καλύτερα από όλα και προσωπικά νομίζω πως δεν χρειάζεται να ψάχνεις για ανοιχτά τσοκ σ αυτό το όπλο,δεν έχει ουσία γενικά παρά μόνο φρένου για να δεις διαφορά

Τα καρλσονς δε βγαίνουν πιο σφιχτά από την ονομαστική σ αυτά

Εάν θέλεις κάτι σε συμβατικό αλλά πιο σφιχτό λόγο λειτουργίας όλων...τζεμινι

Πολύ καλύτερα από τα briley,σε λείανση...
Και για τσόκ φρενου το έχω σκεφτεί!!!
 
Back
Top