Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Θεωρητικά αυτό που ψάχνω θα ήταν το Teaque Light IM , βγάζει Light IM (Δηλαδή κάτι ανάμεσα σε 2-3) αλλά είδα ένα βιντεάκι στο youtube που ο κάτοχος ενός Teaque LF το μετράει & βρίσκει 17.50 .

17.50 είναι το δικό μου μαμίσιο 1* !

Να το πάρω & να μου βγει 2* ?
Να πάρω το Mod ώστε να μου βγει 2.5* ?
Θα είναι σωστός ο συλλογισμός ?

Δεν έχω βρει κανέναν με Teaque IM , L-IM , M , να μετρήσει να μου δώσει μια πληροφορία .

Κοστίζει & 120 λίρες το συγκεκριμένο δεν είναι να φάμε φόλα 😉 .
 
Δεν είναι κάτι το συγκεκριμένο .

Έχω επιτυχίες , είμαι καλός !

Γενικά ψάχνω ένα choke λίγο πιο στενό απ' το 3* .
Με κλασικό 3*, αν θέλεις λίγο πιο σφιχτή κατανομή, μπορείς να χρησιμοποιήσεις φυσίγγια με βύσμα αποσπώμενου πατου (Nobel sport). Σε γενικές γραμμές, αυτό είναι μια καλή επιλογή. Επίσης, οι ιδιογομωτες, θα σου προτείνουν και άλλες λύσεις! Αυτό πάντως με τα φυσίγγια του εμπορίου ότι έχουν γίνει αχταρμας, είναι γεγονός!!

Πάντως, μισό βαθμό πιο κλειστό τσοκ, δεν πιστεύω ότι θα δώσει ΠΡΑΚΤΙΚΆ κάτι παραπάνω στην ίδια απόσταση. Ναι μεν στο χαρτί θα υπάρχουν περισσότερα σκάγια με το ίδιο ακριβώς φυσίγγι, στο κυνήγι όμως δεν θα κάνει τη διαφορά. Γνώμη μου πάντα!!
 
Την αύξηση που θέλεις, 5% στην συγκέντρωση θα σου την δώσει μία καλή λείανση του κωνου θαλαμης.
Συμφωνώ απολύτως και με χαμηλό κόστος που όπως και να έχει κερδισμένος είσαι δεν χαλάς κάτι μόνο βελτιώνεις.
 
Αυτή η λείανση του κωνου προκαλεί αποχρωμειωση του κωνου η όχι;
Η λείανση του κώνου τον φέρνει σε πολύ ανώτερη κατάσταση από πριν σε σημείο που να μην τον ξεχωρίζεις από τον αυλό σε επίπεδο λείανσης κάτι που δεν υπάρχει πριν επομένως μην αδίκησε με το θέμα χρωμιωσης ή όχι που απλά είναι ένα μέσον για να γλυτωνονται εργατοώρες από την λείανση της κάνης και να βοηθά τους μη επιμελείς στο καθάρισμα κατά τα άλλα είναι αρνητικός παράγοντας στο θέμα βλητικής των όπλων
 
Αυτή η λείανση του κωνου προκαλεί αποχρωμειωση του κωνου η όχι;
Όχι αν γίνει λείανση, αν γίνει τριβή με γυαλόχαρτο κάτω από 1000 και επίμονα ναι. Εξαρτάται πάντα και από την ποιότητα της χρωμιωσης, μετά το 2000 πολλά όπλα έχουν υποτυπωδη χρωμιωση και μάλιστα ειδικά στον κώνο πολλά, ακόμη και σχετικά ακριβά δεν έχουν καθόλου χρωμιωση. Αυτή η μάστιγα της εξοικονομησης λίγων ευρώ περιοριζοντας ή και κόβοντας άκρως απαραίτητες ενέργειες στα όπλα, έχει φτάσει σε όρια ξεφτιλισματος ακόμα και μεγάλες βιομηχανίες, αυτά συμβαίνουν όταν αντί για ανθρώπους που αγαπάνε τα όπλα, βάζουν γραβατωμενους στα κέντρα αποφάσεων.
 
Λείανση του κώνου γίνεται μόνο σε όπλα που έχουν αχρωμίοτους κώνους! Στο χρώμιο τι λείανση να κάνεις...Η beretta μετά την 391 urica2 έχει χρωμιομένους κώνους όπως και οι κάννες stellium!!!Η Benelli μου έχει αχρωμίοτους όπως και η 390 που είχα!!!
 
Σε όλα τα μέταλλα μπορεί να γίνει λείανση, και στο χρώμιο που είναι από τα πιο σκληρά, η λείανση βελτιώνει περισσότερο την επιφάνεια του και την αντιτριβικη συμπεριφορά από ότι σε πιο μαλακά κράματα. Ένας επιπλέον λόγος που επιβάλλεται η λείανση της χρωμιωσης είναι γιατί όταν πρόκειται μία μεταλλική επιφάνεια να χρωμιωθει, πρέπει να γίνει πρώτα τραχιά, οπότε μετά μπορεί να γυαλίζει και να ξεγελάει το μάτι, αλλά προκαλεί αυξημένες τριβές.
 
Λείανση του κώνου γίνεται μόνο σε όπλα που έχουν αχρωμίοτους κώνους! Στο χρώμιο τι λείανση να κάνεις...Η beretta μετά την 391 urica2 έχει χρωμιομένους κώνους όπως και οι κάννες stellium!!!Η Benelli μου έχει αχρωμίοτους όπως και η 390 που είχα!!!
Δηλαδή πριν την 391 οι κάννες της Beretta έιχαν αχρωμειωτους κώνους;
 
!Η Benelli μου έχει αχρωμίοτους όπως και η 390 που είχα!!
Αυτή είναι μια από τις εταιρίες που δέχτηκαν πολλά παράπονα από Ιταλούς ειδικούς για την τακτική της αυτη και μάλιστα οι ειδικοί αυτοί την κατεκριναν για την φτήνια της επιλογής της, λέγοντας πως ακόμη και τα τουρκικά αντίγραφα που πωλούνται στο 1/4 της τιμής της έχουν καλύτερη βλητική απόδοση από την benelli γιατί δεν τσιγκουνευονται λίγα ευρώ εκεί που θα φανεί η διαφορά στο αποτέλεσμα.
 
Ένας επιπλέον λόγος που επιβάλλεται η λείανση της χρωμιωσης είναι γιατί όταν πρόκειται μία μεταλλική επιφάνεια να χρωμιωθει, πρέπει να γίνει πρώτα τραχιά, οπότε μετά μπορεί να γυαλίζει και να ξεγελάει το μάτι, αλλά προκαλεί αυξημένες τριβές.
Η χρωμιωση από τα ελάχιστα που ξέρω γίνεται με ηλεκτρολυτικη μέθοδο η οποία δεν απαιτεί τραχιά επιφάνεια.
 
Αυτή είναι μια από τις εταιρίες που δέχτηκαν πολλά παράπονα από Ιταλούς ειδικούς για την τακτική της αυτη και μάλιστα οι ειδικοί αυτοί την κατεκριναν για την φτήνια της επιλογής της, λέγοντας πως ακόμη και τα τουρκικά αντίγραφα που πωλούνται στο 1/4 της τιμής της έχουν καλύτερη βλητική απόδοση από την benelli γιατί δεν τσιγκουνευονται λίγα ευρώ εκεί που θα φανεί η διαφορά στο αποτέλεσμα.
Σημειωτέον και το 525 sporting αχρωμείωτοι ήταν οι κώνοι!!!
Προσωπικά εκτός της beretta δεν γνωρίζω άλλη εταιρεία με χρωμιομένους κώνους!!!
 
Katsanos και Xklefteris εννοείται ότι η Benelli έφτιαχνε κάννες με αχρωμειωτους κώνους; ή ήταν αχρωμειωτες και οι θαλαμες; ή μήπως και οι κάννες;
Έχω δύο τέτοιες κάννες της benelli, 1997 και 2000, δεν έχουν την παραμικρή οξείδωση πουθενά. Το ίδιο και δεκάδες κάννες γνωστών μέχρι 40 χρονια πίσω...
Σημ. Έχω Α303 με δύο κάννες, είχα Aries 2 και breda Vega lusso. Πολλοί φίλοι έχουν 302 κανένα από αυτά τα οπλα δεν είχε αχρωμειωτη κάννη, κωνο, θαλαμη.
 
Αν η χρωμιωση γίνει σε καλά λειασμενη επιφάνεια, αποκολλαται, ξεφλουδιζει, πολύ γρήγορα, η τραχιά επιφάνεια λειτουργεί σαν μικροσκοπικοι πυλώνες συγκράτησης στην αποτριβη των κρυστάλλων του χρωμίου.
Προσωπικά εκτός της beretta δεν γνωρίζω άλλη εταιρεία με χρωμιομένους κώνους!
Σχεδόν όλα τα όπλα σήμερα έχουν χρωμιομενους κώνους και ένα καλό παράδειγμα της αξίας της χρωμιωσης και λείανσης του κωνου αποτελεί η perrazzi, η οποία χρωμιωνει και λειαίνει μόνο την θαλαμη και τον κώνο.
 
Katsanos και Xklefteris εννοείται ότι η Benelli έφτιαχνε κάννες με αχρωμειωτους κώνους; ή ήταν αχρωμειωτες και οι θαλαμες; ή μήπως και οι κάννες;
Έχω δύο τέτοιες κάννες της benelli, 1997 και 2000, δεν έχουν την παραμικρή οξείδωση πουθενά. Το ίδιο και δεκάδες κάννες γνωστών μέχρι 40 χρονια πίσω...
Σημ. Έχω Α303 με δύο κάννες, είχα Aries 2 και breda Vega lusso. Πολλοί φίλοι έχουν 302 κανένα από αυτά τα οπλα δεν είχε αχρωμειωτη κάννη, κωνο, θαλαμη.
Οι περισσότερες benelli και Beretta είχαν χρωμιομενο αυλό και αχρωμιωτο κώνο, κυρίως στα φτηνά μοντέλα τους. Οι κάννες Breda από όσο ξέρω όχι. Ο αχρωμιωτος κώνος είναι και ο λόγος που κοιτώντας από την θαλαμη φαίνεται τόσο έντονα σκιασμενος, συν η γωνία του κωνου
 
Back
Top