Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Γενικά σφιχτότερες από άλλα.

Πόσο σφιχτές θες, με τι νούμερο σκαγιού, για τι θήραμα και σε τι αποστάσεις ;

Αυτή είναι η ερώτηση κλειδί.
Το έχω το τσοκ αυτό και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Απλά φοβερό!!! Δεν ξέρω όμως αν δουλεύει καλά τους συγκεκριμένους συγκεντρωτηρες. Αυτό, όπως και το anaconda που χαρακτηρίζονται ως "φρένου" φοβάμαι να τα δουλέψω με παράξενα βύσματα και διασπορεις όπως αυτόν του lambro direct
 
Έχω ρίξει με kicks lf στα 50 μέτρα percorso νο 6 και τα σκάγια λιωσανε στο πίνακα.με τσοκ της patternm δεν έχω δοκιμασει
Έχω ένα κουτί nsi percorso n6. Τα έριξα σε φασσες πέρυσι με anaconda mid με πολύ καλά αποτελέσματα. Δεν ξέρω όμως πως θα τα πάει το code black duck και επειδή είναι φρένου ψιλοφοβαμαι τα παράξενα βύσματα.
 


κάπου έχασα,έχωσα το mod (3*) mobilchoke του οπλου μου, έφαγα τον κοσμο,αλλά δεν το βρήκα, αποφάσισα να πάρω ένα αντίστοιχο και βρήκα αυτό στα 22.5 ευρώ προσφορά,από το beretta store.βασικα ήθελα το 20mm extension αλλά δεν το είχε στην συγκεκριμένη συσφιξη , εσωτερικό δεν ήθελα και κατέληξα σε αυτό ( 50mm). θα γίνει η κάννη 76cm, αλλά έτσι κι αλλιώς για καρτέρι το θέλω...ελπίζω μόνο να μην με ξενίσει σκοπευτικα,αλλά και πάλι δεν κόστισε και τα τρελά λεφτά
Κάτσε γιατί δεν θα το ξαναβγαλεις από πάνω.
 
Πάντως, μιας και ανέφερα το patternmaster code black duck, έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα:
1. ΦΟΒΕΡΌ τσοκ, ακαριαία σκοτωματα πολύ μακριά, κάνει αυτό που υπόσχεται
2. Πολύ κυνηγετικό τσοκ, σχετικά εύκολο σκοπευτικά αν και πολύ συγκεντρωτικό. Δεν έχω πάρει όμως διαλυμένα πουλιά (ίσως να έτυχε)
3. Το δαχτυλίδι που έχει (stud ring) ΊΣΩΣ να δημιουργεί σύσφιξη και να μην φρενάρει το βύσμα
4. Το porting του θυμίζει αυτό του kicks, και "δαγκώνει"/τρίβει το βύσμα.
Γενικό συμπέρασμα: ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΆ αποτελεσματα, σε πολύ μεγάλες αποστάσεις!!! Ακούω γνώμες!!
 
Πάντως, μιας και ανέφερα το patternmaster code black duck, έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα:
1. ΦΟΒΕΡΌ τσοκ, ακαριαία σκοτωματα πολύ μακριά, κάνει αυτό που υπόσχεται
2. Πολύ κυνηγετικό τσοκ, σχετικά εύκολο σκοπευτικά αν και πολύ συγκεντρωτικό. Δεν έχω πάρει όμως διαλυμένα πουλιά (ίσως να έτυχε)
3. Το δαχτυλίδι που έχει (stud ring) ΊΣΩΣ να δημιουργεί σύσφιξη και να μην φρενάρει το βύσμα
4. Το porting του θυμίζει αυτό του kicks, και "δαγκώνει"/τρίβει το βύσμα.
Γενικό συμπέρασμα: ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΆ αποτελεσματα, σε πολύ μεγάλες αποστάσεις!!! Ακούω γνώμες!!
Έχεις κάποια αποτύπωση ?

1. Πόσο μακρυά είναι το πολύ μακριά, με τι φυσίγγια, # σκαγιού και σε τι θηράματα ?
2. Εύκολο σκοπευτικά και πολύ συγκεντρωτικό συνάδουν μόνο αν ρίχνεις πολύ μακρυά ή είσαι πολύ συχνά κέντρο.
3. Θεώρησέ το σίγουρο.
4. Το "porting" επίσης δημιουργεί σύσφιξη και ΔΕΝ φρενάρει το βύσμα.

Δεν το έχω να σου πω γνώμη :)
 
Έχεις κάποια αποτύπωση ?

1. Πόσο μακρυά είναι το πολύ μακριά, με τι φυσίγγια, # σκαγιού και σε τι θηράματα ?
2. Εύκολο σκοπευτικά και πολύ συγκεντρωτικό συνάδουν μόνο αν ρίχνεις πολύ μακρυά ή είσαι πολύ συχνά κέντρο.
3. Θεώρησέ το σίγουρο.
4. Το "porting" επίσης δημιουργεί σύσφιξη και ΔΕΝ φρενάρει το βύσμα.

Δεν το έχω να σου πω γνώμη :)
1. Πολύ μακριά θεωρώ προσωπικά τις αποστάσεις από 45m και πάνω. Τέτοιες βολές έριξα σε καρακάξες στην έναρξη, με Β&Ρ MB classic σε νούμερο 9!! Όσες χτύπησα, έπεσαν ξερές, χωρίς καθόλου αίμα. Μια που χτύπησα στα 20-25m, το κεφάλι της είχε ξεπουπουλιαστει. Αν βρω τη φωτογραφία θα την ανεβάσω.
2. Σχήμα οξύμωρο, ναι, το ξέρω, αλλά αυτή την αίσθηση δίνει! Δεν θεωρώ ότι είμαι πολύ καλός σκοπευτής για να πω ότι είμαι συχνά κέντρο!
3. Αν είχα παχυμετρο θα το είχα επιβεβαιώσει και με αριθμούς!👍
4. ΔΕΝ φρενάρει το βύσμα, απλά το τρίβει, ανοίγοντας στις περισσότερες περιπτώσεις τα πτερύγια του. Πολύ χρήσιμο για βύσματα με "γερή" ένωση μεταξύ των πτερυγίων!
5. Αποτύπωση στο τέλος της σεζόν, που θα αφιερώσω μια μέρα για δοκιμές με διάφορα νούμερα σκαγιων και τσοκ!
 
Care to explain?
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Συγκρίσεις-aftermarket-chokes-δοκιμές-αγορές-προτάσεις.427/page-337#post-777413

Αν υπήρχε τρόπος πραγματικά να φρενάρουμε το βύσμα τόσο έντονα ώστε να αποχωρίζεται από τα σκάγια στο στόμιο (ή ακόμα και να εξαφανίζεται), αυτό δεν βοηθά "βλητικά" σε καμιά περίπτωση πιστεύω.
Ούτε στην συγκέντρωση ούτε στην διάτρηση.
Το αντίθετο ισχύει.

Αλήθεια υπάρχουν κορυφαίοι αθλητές trap που ρίχνουν με τέτοια τσοκ ?
Kicks, patternmaster ?
 
4. ΔΕΝ φρενάρει το βύσμα, απλά το τρίβει, ανοίγοντας στις περισσότερες περιπτώσεις τα πτερύγια του. Πολύ χρήσιμο για βύσματα με "γερή" ένωση μεταξύ των πτερυγίων!
Το πιθανότερο είναι να ισχύει αυτό ...
 
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Συγκρίσεις-aftermarket-chokes-δοκιμές-αγορές-προτάσεις.427/page-337#post-777413

Αν υπήρχε τρόπος πραγματικά να φρενάρουμε το βύσμα τόσο έντονα ώστε να αποχωρίζεται από τα σκάγια στο στόμιο (ή ακόμα και να εξαφανίζεται), αυτό δεν βοηθά "βλητικά" σε καμιά περίπτωση πιστεύω.
Ούτε στην συγκέντρωση ούτε στην διάτρηση.
Το αντίθετο ισχύει.

Αλήθεια υπάρχουν κορυφαίοι αθλητές trap που ρίχνουν με τέτοια τσοκ ?
Ούτε εγώ πιστεύω ότι γίνεται φρενάρισμα στο στόμιο. Απλά τα δοντακια, το λοξό porting κτλ πιστεύω ότι βοηθούν στο να ανοίξουν τα πτερύγια του βύσματος. Τα τσοκ φρένου που γενικά είναι πολύ καλά και συγκεντρωτικά, διαφημίζονται ότι μειώνουν την ατρακτο (δεν το πολύ πιστεύω) λόγω φρεναρίσματος του βύσματος... ΌΜΩΣ την ίδια δουλειά δεν κάνει μια μάλλινη τάπα που εξέρχεται από το στόμιο και δεν έχει κυαθιο?
 
Βλέπεις πουθενά φρενάρισμα ?
Αυτό που βλέπουμε είναι μακρύτερη άτρακτο κοντά στο στόμιο = σημάδι μεγαλύτερης σύσφιξης !!!

Αν το δεις όλο θα δεις ότι η μείωση της ατράκτου είναι ψέμα.

Το έχω δει το βίντεο! Απλά για τη συγκεκριμένη δοκιμή (με το mygra)έχω την εντύπωση ότι το κεντρικό σημείο της ατράκτου με το code black duck, είναι πιο πυκνό/ποιοτικό. Το μήκος σε απόλυτες τιμές δεν μειώνεται!
Και επίσης, αν το μήκος αυξάνονταν λόγω κυαθιου, τότε όλα τα long range φυσίγγια θα είχαν παραδοσιακές μάλλινες τάπες, αντί για πλαστικό συγκεντρωτηρα
 
Last edited:
Αυτό είναι δική σου υπόθεση θεωρίας, όχι απτό επιχείρημα. Το ακούω, έχει μία λογική αλλά σίγουρα δεν αποτελεί hard evidence.
Αλήθεια υπάρχουν κορυφαίοι αθλητές trap που ρίχνουν με τέτοια τσοκ ?
Kicks, patternmaster ?
Ήταν ένας, Νορβηγός νομίζω, στο grand prix της Μαλακάσας φέτος, αλλά δεν τον λες κορυφαίο αθλητή.
 
Αυτό είναι δική σου υπόθεση θεωρίας, όχι απτό επιχείρημα. Το ακούω, έχει μία λογική αλλά σίγουρα δεν αποτελεί hard evidence.
Έχει γραφτεί σε αμερικάνικο περιοδικό.
Δεν είναι δική μου θεωρία.
Ο @Xklefteris το είχε γράψει πρώτος.
Γενικά ακούω και διαβάζω πολλά και κρατάω όσα έχουν κάποια λογική εξήγηση από πίσω.
Αυτή είναι η πιο λογική εξήγηση για εμένα.
Ήταν ένας, Νορβηγός νομίζω, στο grand prix της Μαλακάσας φέτος, αλλά δεν τον λες κορυφαίο αθλητή.
Γιατί άραγε να μην τα χρησιμοποιούν αφού κάνουν τόσο καλή δουλειά ;
Δεν χρειάζονται μερικά σκάγια ακόμα στον κύκλο ;
Μιλάω πάντα για τους κορυφαίους αθλητές του trap και double trap ...
 
Έχει λογική αυτό, αλλά για να μειωθεί ΠΡΑΚΤΙΚΆ το εμβαδόν της διατομής, χρειάζεται βύσμα με πολύ σκληρά πτερύγια. Επίσης, η πλευρική δύναμη που θα ασκηθεί στη στήλη των σκαγιων, πρέπει να είναι ικανή να τα συμπιέσει για να αλλάξει το εξερχόμενο απ'το στόμιο εμβαδόν.
Πάντως, το πιο λογικό είναι αυτά τα τσοκ να πετυχαίνουν το επιθυμητό ποσοστό σύσφιξης με λιγότερη παραμόρφωση των σκαγιων. Έτσι θα μπορούσαν να εξηγηθούν τα θεαματικά αποτελέσματα τους.
 
Έχει γραφτεί σε αμερικάνικο περιοδικό.
Δεν είναι δική μου θεωρία.
Ο @Xklefteris το είχε γράψει πρώτος.
Γενικά ακούω και διαβάζω πολλά και κρατάω όσα έχουν κάποια λογική εξήγηση από πίσω.
Αυτή είναι η πιο λογική εξήγηση για εμένα.

Γιατί άραγε να μην τα χρησιμοποιούν αφού κάνουν τόσο καλή δουλειά ;
Δεν χρειάζονται μερικά σκάγια ακόμα στον κύκλο ;
Μιλάω πάντα για τους κορυφαίους αθλητές του trap και double trap ...
Double trap δεν υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια.

Γιατί δεν τα χρησιμοποιούν... Ίσως πιστεύουν τον ισχυρισμό περί μείωσης ατράκτου, την οποία πιθανόν να τη θέλουν. Εγώ τουλάχιστον τη θέλω την ουρά στα πιάτα. Δεν με νοιάζει αν θα φάει τα σκάγια μαζεμένα ή "κομπολογάτα". Την ίδια ζημιά θα του κάνουν.
 
Double trap δεν υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια.
Πλάκα κάνεις ;
Αυτό δεν ήταν ολυμπιακό άθλημα ;

Γιατί δεν τα χρησιμοποιούν... Ίσως πιστεύουν τον ισχυρισμό περί μείωσης ατράκτου, την οποία πιθανόν να τη θέλουν.
Αυτοί έχουν από πίσω ένα κάρο ειδικούς να τους συμβουλεύουν και εταιρίες που τους δίνουν όπλα και τσοκ για διαφήμιση.
Βρε μπας και τα μερικά σκάγια ακόμα στον κύκλο δεν "σκοτώνουν" τα δισκάκια τόσο καλά ;
🤪

Εγώ τουλάχιστον τη θέλω την ουρά στα πιάτα. Δεν με νοιάζει αν θα φάει τα σκάγια μαζεμένα ή "κομπολογάτα". Την ίδια ζημιά θα του κάνουν.
Λογικό.
 
Πλάκα κάνεις ;
Αυτό δεν ήταν ολυμπιακό άθλημα ;
Ήταν. Το είχαν δημιουργήσει τεχνητά οι μεγάλες εταιρείες που ήθελαν να δημιουργήσουν τηλεθέαση στους ολυμπιακούς για να πουλήσουν διαφημίσεις. Δεν είχε ιστορία ως άθλημα και αποδείχτηκε ότι δεν είχε ούτε μέλλον.
Αυτοί έχουν από πίσω ένα κάρο ειδικούς να τους συμβουλεύουν και εταιρίες που τους δίνουν όπλα και τσοκ για διαφήμιση.
Βρε μπας και τα μερικά σκάγια ακόμα στον κύκλο δεν "σκοτώνουν" τα δισκάκια τόσο καλά ;

Ναι, χέστηκε τώρα η Kicks που κάθε παπιοκυνηγος στις ΗΠΑ έχει από δύο τρία τσοκακια της αν οι μερικές εκατοντάδες σκοπευτές του Ολυμπιακού τραπ παγκοσμίως θα τα λιγουρευτούν. 😂😂😂
 
Back
Top